Сељачизмот го руши градот херој, Џеј и остала сељачаана

И од каде да почнам драги мои? Од организаторот? Од самите гости на срамниот овогодишен Пиво Фест или од фелата шо им дава значење на овие издувани муштикли кои својата здробена кариера ја спасуваат во Македонија а притоа ни се ваљаат дрво пијани по бина и маваат клетви по камермани и сниматели?
До некаде и ќе ги разберам организаторите кои се покровители на овој настан. Луѓето даваат пари, за парите да ги вратат и по можност нешто да заработат. А никој не ни е крив што кај нас се уште се продава не квалитетен шунд и музика која била некад актуелна таму во времето на екс-СФРЈ.
И Лепа Брена го појугословенчи градот херој, Џеј ни се  патосираше по бина и колнеше се живо и диво затоа што камерите го снимале. А не требало.
Абе мајмун еден, дали знаеш дека во оваа земја која е културна дупка, можеби  е едино место каде ти даваат простор у зумот и објективот? Ко џоа да си Луис Армстронг или Кинг Оливер па да треба некој и посебна франшиза да ти плати за да те снима.
Ебати циганската клетва, Кој знае колку хемороиди ќе прснат на клетвите на ѓуптинов.
Јас искрено во последно време се прашувам. Дали оваа земја има министерство за култуира или за некултура? Има ли кај нас некој репер што треба да биде културна вредност или единствена цел е да во име на културата се празнат бурињата со пиво и да се матљаат плескавиците со сомнително потекло? Ало момци! Станавме за подсмев. Дајте малку внесте еден репер. Во земја каде лична карта на културата се Скопскиот Џез фестивал, Охридско Лето, Скопско Лето и други, смееме ли на толку високо ниво да издигаме една биртијашка фела  која завива  ко у  кафана од типот на оние  кај задниот влез на саем. Таму барем се знае. Местата се познати дупки и никој не се вреѓа од тоа. Таму можат да бидат херои и Синан и Хасан и Џеј и многу други. Но никако не сметат овие да бидат херои, во градот херој. Ало Прилеп? Дали се слушаме?
Пред некое време се прашував која е полоша работа од тоа Вучиќ Драган да те викне на турско кафе. Одговорот го видов на демек,,националната” телевизија која вршеше пренос од онаа гомнарија. Среќа за Драле имало и бетер работи од рекламирање турски глумци у нашата ни комитска Македонија.

Марковите кули од Прилепа града на Џеј и остало друштво се задња нада

Марковите кули од Прилепа града на Џеј и остало друштво се задња нада

Во меѓувреме, фаците ќе ни доаѓаат и ќе си одат, ќе ни се пуваат со лицемерни пораки дека се осеќаат ко дома и ќе ни ги зимаат парите за нископрофилна културна сеанса.
Мислам дека топлотниов бран малку повеќе не дамлоса. Не портоколава фаза да прогласат, крајно време да се прогласи црвена усијана фаза во сферата на културата и конечно да кажеме стоп. Миле, Хасан , Џеј….ајде  fuck off…Fuck off  и на тие шо ги носат овде.
Пробајте другата година со типови ко Продиџи, Ред Хот Чили Пејперс, Дуран Дуран, Колд Плеј, Ван Гог и слични, помешани со некои наши големини како Мизар, Фолтин, Архангел па удрете на крај есап .
Верувам дека нема да поминете финансиски полошо од оваа година но на култрен план ќе отидете далеку повисоко. Редно време е да му го вратите угледот на градот херој и на целата земја воопшто кога е барем културата во прашање.

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

138 Responses to Сељачизмот го руши градот херој, Џеј и остала сељачаана

 1. владо напиша:

  Никој не ни е крив што кај нас секоја поголема манифестација мора да ја зачинат со некоја турбо фолк пејачка.На организаторот на фестивалот на пивото не му е прв пат да носи висококвалитетни пеачи од северниот сосед познати кај нас како народњаци.Како пример колку се ценети еве една од Riblja Corba http://www.youtube.com/watch?v=pB5J53EsWNs

 2. maci напиша:

  abeeee toj sto go pisuval ova, neka se zamili malku deka ima razlicni vkusovi, a ovaa godina bas secij vkus e zadovolen, pa ne moze sekoaj vecer da slusate pank i rok, ete kiril dzajkovski, sars dubioza, dovolno dva dena za mladata publika, zeljko joksimovic i petar graso voopsto ne se za potcenuvanje, pa sega deka 2 sati mu se posvetile na onie koi sakaat turbo i dka peel dzej nikomu nisto…..minatata godina bea van gog, ama gledam deka ovij sto jadel tuka g….nema bas pojma od pivo fest tuku samo pluka na sopstvenoto!!!!!!

  • Wind напиша:

   коа во србија ќе биде застапена македонска музика колку нивната кај нас тогаш сето ова ќе ти важи, вака моеш да идеш у србија комотно и таму да слушаш ваква НЕмузика… неписмен/а еден/една.

  • swet напиша:

   Sto da se komentira ..TRUBOFOLKOT TREBA DA SE ZABRANI SO ZAKON A SELJACI OD TIPOT NA CECA,LUKAS,SEKA,HARIS I SLICNITE TREBA DA MU SE ZABRANI VLEZ VO MAKEDONIJA…..

   • g-dica напиша:

    potpolna podrska i od mene! da se iskorne seljacizmot zabrana za gore navedenite! neka si slusaat stara makedonska muzika…a posto ti imas pojma od pivo festot da te prasam nesto ne ti smeta nasmkan coek na bina da ti pee i da go slusas alal da ti e, i da za plukanje e rabotava, nekoj pluka po svoeto i ima pravo a nekoj go velici tugoto.!svasta!
    i da na kraj kraeva vo krvta e seljackoto pa narodot sto bara toa i si dobiva , fala mu na boga ne sme prinudeni da ideme sekoj ima izbor i takanarecen “vkus”

  • Leona напиша:

   Убаво кажано, имаше репертоар за сите вкусови и јас не сум фан на турбо фолкот, но да бидеме реални, мислааам – Прилеп и самата околина( дали 10 % од нив го слушаат Кирил Џајковски) без навредување таа е вистината, за вкусови не се дискутира, колку и клише да звучи така е. Имаше музика од сите бранши, од Лепа за старите генерации, до Жељко за србоманите до Кирил и САРС за младите.Само кај нас народот е толку исфрустраан што мора да плука по све и свашта.

   • Смешка напиша:

    Што мислииииииииш ти толку многу, немој глава да те заболи од мислење, немој да трескаш зелени зашто Прилеп не си го прави Пиво Фест само за себе. Го прави и за вас орјатите од забутаните слепи црева од градови како Виница, Кавадарци, Штип, Свети Николе и слични коперации…. Немој да ти набројам кој и до колку сабајле се валкаше пијан по коловози… Прилепчани се познати по некои лоши особини ама не можам да речам дека и музикаата е една од нив… Овде нема ТУРБО кафичи, има кафеани и клубови а колку што знам јас со моите близу 30 годинки (а сум порасната во андерграунд круговите на метал, панк и рок) овде има највеќе андерграунд а најмалку сељачизам. Сељачизмот на Пиво Фест е тука за да ги задоволи копуците од остатокот на државата што немаат ни каде кафе да испијат во својот град па во други места се понашаат како диви ѕверови…
    Се на се, народот од Прилеп нејќеше ни да се гужва по улици и си гледаше дома на тв тоа што го интересира -ти гарантирам 100%

   • Marvik напиша:

    Alal da ti e Leona…Ubavo kazano i replicirano na nekoi nekorektni i emotivni ( ne velam politicki) agitacii…”Za sekoja stoka ima kupec”- taka e najdobro da se kaze…

   • Valentina напиша:

    Смешка НЕСРЕЌО една на која основа можеш ти да кажеш дека Виница, Штип, Кавадарци биле слепи црева???За твоите близу 30год и метален интелект дали имаш мрднато од твојот роден град(освен во основно на екскурзија до Скопје?) Дали воопшто занеш кај се овие “слепи црева”на картата на нашата ни 2 на 2 држава. Јас сум од Виница, сум била во Прилеп мгн пати, со извинение на сите Прилепчани ама Виница е Беверли Хилс за Прилеп! Во Виница неможеш скеле со тутн да најдеш во сред град, ни штали, ни дупки по улици, ни ѓубре по улици. Виница има парк (одкако знам јас за себе во моите 30год) каков што Прилеп нема да има ни во наредните 30. И да Виница е мала, Виница е преубава! А за Штип несакам ни да зборам, Штип е град ГРАД !!! Излези прошетај си ја државата по сите црева, тоа ке те направи повеке човек одколку металот и рокот(а немам ништо против метал и рок, и јас слушам рок воопшто не сум ограничена верувај Ч)) позз

  • emiloi напиша:

   Ako ima razlichni vkusovi da povikame i poznati estradni umetnuici od Bugarija i Albanija. Samo od Srbija doagaat izlapaeni peahi i ni gi srkaat parite kako pop sarma.

  • mr.Liquid напиша:

   Многу си прост пријателе ПП. Мајмун еден, човекот воопшто не ти го напрадна градот или слично, туку напротив, ја кажа вистината, дека ем им даваме пари, ем не шупчат, пцујат, и дупчат у здрав мозок, неписмени луѓе како џеј,меј, и остала “авангарда”. И да ти кажам само, бидејки гледам не си упатен многу, С.А.Р.С. е една група, а Дубиоза Колектив е друга група. Поздрав и се надевам ке ти остане нешто во глава и нема другпат да бидеш толку пристрасен, јас разбирам дека тоа Вие е единственото нешто во Прилеп и дека цела година со нетрпение го чекате.

   • Turista напиша:

    hahahhahahhaha ko so gledam od Ohrid si a vie prosti edni so imate vo Ohrid ? 2 meseci slava ? Vo sobi muvlosani barate po 500 den za edna vecer ?
    1000000000 % poubo i poevtino bi si pominal na more odosto kaj vas….pfff

 3. Pivo-fest напиша:

  stil na muzika be brat……koj sakat da slusat narkomani kako mizar? kaj ke najdat pari za duran duran i drugite? ……a ako bi dosle tie so gi nabroja strancite (ne makedoncive -narkomanista se ) vervam dek ke imat pogolemi prihodi zato so ko ke doznaat deka se za bez pari site tie zvezdi ke dojdat luge i od srbija, crna gora, bugarija, hrvatska…….ama pak osven Dzej ovogodinesniov pivofest i ne e tolku los….

  • komitamkd напиша:

   Наркомани како Мизар??? Браво бате. Гледам колку си го цениш своето. Тие ,,наркомани” што ти ги спомнуваш прават концерти надвор од Македонија и цените на билетите им се движат од 50 ..100 евра и нагоре…..И за кои црни ѕвезди ти ми зброуваш од Србија, Ц Гора и тн??? Кои се тие ѕвезди?
   Само еден пример да ви дадам на вас кои плукате по своите музичари. Кога во една пригода разговарав со еден Србин кој иначе е присталица на Хип Хоп музиката и му реков дека Цеца ќе прави концерт во Македонија дечкото рече-Јас Цеца не ја слушам, ама сепак е балканска ѕвезда.
   Значи ни под точка разно не се осуди да ја навредува својата Србинка. Толку на оваа тема од мене, а вие дивете им се на ѕвездите ко Џеј, Мирослав Илиќ Лепа Брена и така натаму…

   • Kate напиша:

    А кој тоа плаќа 50-100 евра за Мизар? Мизар се исто толку издишани ко и Дјуран Дјуран.
    Искрено, да треба да бирам помеѓу Мизар и Џеј, со ТЕШКО срце ќе го изберам Џеј.

   • komitamkd напиша:

    сигурно не конзуматори на шунд ко тебе….

   • Kate напиша:

    Епа, гледаш, можеш да ме етикетираш како сакаш, некако ич не ми е гајле…
    Само немој да тврдиш дека некој плаќа толку пари за Мизар. Зашто зборуваш на памет.

   • emiloi напиша:

    Site chlenovi na MIZAR se visoko obrazovani luge. Toa se poznati akademski gragani na Skopjei makedonija. Site do eden imaat zafrsheno falkutet.

   • emiloi напиша:

    DJURAN DJURAN nikogash nema da bidat ”izdishani”Tie zasekogash ke ostanat kako edna od najdobrote grupi na site vreminja vo svetot

  • Filip напиша:

   ти дечко со само лош стереотип,класичен како и сите останати со ниедна посебна особина.Браво,пофали се на еден ден на твоите деца каква магично сељачка нископрофилна музика си слушал,и они и онака ќе бидат изветреани како тебе.Гори ја јетрата на пиење на овие песни и живеј го животот со останите испрани мозоци во македонијава,а да,и балканов секако.Баш ради луѓето како тебе ни пропаѓа квалитетот на музиката,и секако немој да ги нарекуваш ѕвезди тие твоите пеачи,пошто ѕвезда бил џон ленон,елвис присли и уште многу други легенди во музиката.Тие се ѕвезди само во твојата глава,и во главите на пропаднатиов балкан,НИГДЕ пошироко.

  • Vlatko напиша:

   ne e samo dzej …… ne smee poveke da se pojavi i Esma na vakov festival … ako ja slushashe ke svatish zoshto … ali najmalku zaradi toa shto peeshe na gjupski ….

  • Krc напиша:

   Kaj da najdat pari za Duran Duran? Pa Ceca cinese nad 50.000 eu so tie pari i kako bi donele aktuelni grupi koj se vo momentov. Dodeka Dj kako Tieseto ne veruvam deka e poveke od Lepa Brena.

  • Zharko Atkovski напиша:

   Zborish za narkomani?
   Pa koj pravi pesni so naslovi kao “Celo selo shmrche belo” i “Kao nikotin” i “Kralja kokaina”……samite pesni kazhuvaat koi se ustvari narkomanite

 4. Toj напиша:

  Vaka kako prvo mizar ne se nrakomani, a kako vtoro sekoj vo drzavav duva duri i nekoj pratenici i ministri duvaat,smrkaat i ostalo sve drugo…taka da selckata muzika i nema kraj..zaraditoa ke si odis na EXIT Festival!!

 5. Kultura напиша:

  Така треба бе брат. Другата година пак нека го викнат Џеј и да му поврати на бината врз фаците на тие во прв ред. 🙂

 6. Vlatko напиша:

  Луѓето се качија на месечина а ние пропаднавме во јама,јас незнам зошто младинава не живее во 21 век него се враќа назад,Мирослав Илич ма таткоми и прадедоми го слушале пред 100 години и сеа шо и ја треба да го слушам во време кога музиката најмногу напредна имаш избор колку и да сакаш,јас незнам стварно што младина ќе беше ова олку закостаната,па нормално дека и нивото на пивофестот ќе биде на ова ниво,организаторите знаат што прават едноставно им го даваат на народот тоа што го сака…..

 7. pivo fest напиша:

  http://www.belgradebeerfest.com/active/sr-latin/home/muzicki_program.html

  kolku za primer, programata na pivo fest ne tolku daleku od nas, vednas vo sosedstvoto -belgrad 2012, kade izveduvaci od ovoj tip mozat da sonuvaat deka ke bidat pokaneti

 8. Rikle напиша:

  Џеј?????? super-star…… Има ли таа ѕвезда воопшто барем малку poznavanje kako, koga i kolku smee da go pokazuva svoeto vistinsko lice na javni nastapi????????? Ili pa kretenot se drznal do tolku da ja potcenuva makedonskata populacija kako sto i vo princip skoro sekoj nas severen “brat” gleda kako na pomalo crno bratce grdo pajce i bez ama ic sram ( a kako bi go imal koga tolku mu sece u tikvata). Covek koj osnovno obrazovanie ima steknato vo kazneno-vospitni domovi i najdobar predmet mu bil onoj po praksa (siten ulucen kriminal)…. Ne vredi ama voopsto da se debatira na temata DZEJ (Resen) RAMADANOVSKI…..TURETE MU KUROT NA KJELJAVICATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. Kopuk напиша:

  Абе коПито, па оди на егзит шо не одиш на егзит него мелеш како празна воденица, ако не те интересирал Џеј и Пиво Фест немало ни да гледаш ни да видиш кој и што правел, ти значи си гледал па си видел што и како штом толку од прво лице еднина ги коментираш овие настани, оди на Дјуран Дјуран, ГНР ама ќе платиш 100 евра 50 евра, ако не ти се свига не гледај а уште помалку па коментирај, се што се прави у МКД не чини сите од Србија од Црна Гора не чинат само тие шо си ги навел ти се исклучок. Браво…

  • komitamkd напиша:

   ,,Копитото”нема друга работа па ќе гледа. Сеј си бе бато. Доволно беше онаа гомнарија на сите вести шо ја раширија за циганот шо ја изруга цела Македонија..а башка и ,,ѕвездите” се најавени одамна…Се понадевав дека нема да ги видам тие ропаците од Јужни ветар ама јеби га…..тие ни се суЏбина

 10. BodLe напиша:

  abe ne e tolku vazen za da zboruvate za nego… pivo festot e top manifestacija, jas bev lani i shteta so ne mozev da dojdam ovaa godina… ama pa realno ako zboruvame… dzej e najniskoto neshto so mozelo da bide. Za tie so mi se pravdaat so stvar na vkus… ne znaci deka ima losh vkus deka i toj mora da se zadovoli, deka pola od facite so vikaat deka se kako doma… i gi zemaat parite, toa e tocno… site tie se so propadnati karieri… ama sekoj od niv podobra stvar bi napravil od ciganov smrden Dzej, so ne zasluzuva da mu ja ima facata na svinska pashteta, a ne pa na kamera…
  inaku bil i ke bide top pivo fest,,, spored mene toa e manifestacija u podem i koj i da donesat treba da mu e chest, poso lugjeto sekako ke dojdat da go gledaat…

 11. n23sk напиша:

  Иако сум еден од тие кои ќе пропатуваат над 1500 км за да си слушне еден бенд за кој може само да сања дека ќе дојде тука, од друга страна свесен сум дека да дубиме на глава, Прилеп ќе биде само зијан ако донесе барем две од споменатите групи. Втора ствар, ене го Пиволенд во Скопје, со слична програма како и онаа на Београдскиот фестивал. Може до утре да се дебатира, ама да дојдат макар Дјуран Дјуран еден ден, другиот да се Ван Гог, и рецимо се донесат The Cult, у Прилеп ќе има дупло помалце луѓе, а едини што страшно добро ќе ќарат би биле кафичите и дискотеките со шабанска музика. Едноставно во транзициска и сиромашна земја може да успее само таква музика. Мизерен народ не гледа забава во овие групи или во ваквата музика. Не, народот сака нешто лесно, нешто што одма ќе го дигне. А тоа го овозможува турбофолкот. Сигурно нема редици коли од Велес, Скопје, Штип, Квадарци да доаѓаат ако настапуваат The Cult. Па и од надвор да има луѓе, пак нема да има како на Лепа Брена или Цеца. Да е богат народов како во Данска или Норвешка па да го праиме муабетов, ама кога најголем дел се или невработени или со плата до 300 евра, турбо-фолкот ќе си царува.
  И Мизар можеме по дома да си ги слушаме или на интимен концерт, ама искрено не гледам каква атмосфера би направиле, особено во град во провинција, каде за ваквите бендови имаат предзнак – наркомани, а и музиката не “дига”, а тоа е она што бара публиката на овој фестивал.

  • Vlatko напиша:

   mislam deka parite ne se problem ….. ceca i severina zedoa po 60 70 iljadarki za sat i neshto peejne …. mozime da zamislime kolku chini godinashniot pivo fest … koj sepak ne go plaka lokalnata samouprava ….. promashaj e i esma itoa celosen i ne smee poveke da se pojavi pp ….. vreme e da si gi zakaci kopackite na zid ….. samo za vasha informacija od eden od shtandovite … chetvrtokot so dubioza i sars kako glavni zvezdi … e potreshno duplo poveke od lanskata godina …. ali daleku pomalce od brojkite koi gi kazuvaaat oficijalnite lica na nastanot … na potresheno pivo i skara …. pozdraFFFF

 12. DaviT напиша:

  Uzas si…koj i da go pisuval ova..ne sakam i ne obozavam tolku muzika kako na dzej(edina pesna so mu ja znam e imati pa nemati) ali ova e naglupoto neso so go imam procitano..loso izgubeni 2 minuti!..:)

  • komitamkd напиша:

   А како иде таа песна?? Дај жити се дај ми го текстот да го прочитам бар да не ти бидат минутите изгубени..просветли ме со еден врхунски текст ИМАТИ ПА НЕМАТИ…хмм….звучи интересно

 13. Pivofest_gordost _na_Prilep напиша:

  Na se mora da se pluka ah bre makedonce, a za dzej nemam i jas komentar mivka od covek koj ne zasluzuvase da bide povikan na povofest, a se drugo e besprekorno dobro. koj ne saka seljacana ne mora ni da doagja ova ne e kulturno leto i red drugi kulturni manifestacii ne sporeduvajte babi i zabi

  • Prilepчanka напиша:

   Besprekorno???? Besprekorno????????/ Mislam deka nareden Pivofest treba da proshetash po ulici na kaj 5 sabajle. Pa da vidish besprekoren haos! Luge povrakaa od vtor kat na standovite, decishta pijani lezat po ulici, (da so svoi oci vidov 10 godishno dete kako loka pivo), birtii, kafici kafulinja treshtat so muzika do 6 sabajle (ne deka ima naselenie koe odi na rabota vo petok i ponedelnik, i treba da se naspie cetvrtokot i nedelata nokta), pa posle drvca lani nasedeni godinava iskornati, izgazeni ispovrateni. Godinava ushte sho ne vidov da se isposeri nekoj na sred ulica (se izvinuvam na muabetot).

 14. maci напиша:

  deckiiiiiii tolku mnogu sto aj postovate makedonskata muzika, togas zosto en recete bravos za crosroad blues band, za vlatko stefanoski, za kiril dzajkovski i tn…..ne vi se toa dovolno od kvalitetnite makedonski muzicari???kaj vi zomozuvaat da pojdete na bezplaten koncert na zeljko, petar graso i ostali vie plukate…sram da vi e!!!

 15. Dima Baron напиша:

  sekoe cudo za tri dena ,ama ova za cetiri …..bi svadba pomina ….nekoj plukal , pcuel nekoj kolnel , nekoj so visoko krenati raci i casa pivo vo rakata uzival so zvucite na muzikata , internacionalno svetsko sredstvo za milina na srceto i dusata ….muzikata nema granica , ne znae za boja , opredelba vakva ili onakva i sto uste ne , ima edna stara veli za vkusovi ne se rasprava pa nemojte ni vie , sekoij ima pravo da slusa sto saka . neka se zabavuva nadorov toa mu ostana vo cela ovaa siromastija …

  p.s. bato ti so mizar i slicni na niv …..napravi svadba i pokani gi da ti svirat na svadba , mesto svedska masa kilo koka i nekoe sise heroince …..
  OVOJ NAROD NI REVOLUCIJA NE MOZE DA GO SPASI!

  • Zharko Atkovski напиша:

   Aj kazhi mi koj pee “kralja kokaina”, koj pee “celo selo shmrche belo” koj pee “dve pilule”, koj pee “kao nikotin”……mizar i slichnite na niv ili ceca i slichnite na nejze???
   Sekoja turbo-folk pesna propagira seks, nasilstvo i droga a vie so cel pamet gi narekuvate ostanatite narkomani…..pa vie ne samo narkomani nego i pijanici i tepachishta i siluvachi ste ako e taka…..

   Chisto samo zemi statistichki, dali povekje tepachki ima na koncert na ceca ili na koncert na koj sakash drug bend….

 16. pike напиша:

  ako bilo dogovoreno da ne se snima, treba da se drzi do toa, se drugo pagja vo voda, Dzej ovde go slusaat i toa e toa,…koj se tie Van Gogh ustvari, demek oni se po cool od romov, abe aj

 17. Pure напиша:

  Komita, tocno e ova sto go vikas, osven toa deka Lepa Brena e vo istiot seljachki kosh. Sepak e zvezda.
  Od druga strana, lugjevo nosat toa sto narodot go saka.
  Rokerite sto gi spomnuvas se dobri definitivno, ama ako istrazis ke vidis deka poveke sakaat “Kurva si moja bila” nego rok i sl.

  Malku vrednostite se izmesteni, no od druga strana, rokerite treba malku poveke da se potrudat (posto organizatorite se biznismeni, oni vikaat toa sto nosi pari, taka da organiziranje svirki bara i individualen napor na bendovite i izveduvachite), a za hiphop scenata vo mk nema da komentiram mn mn poso samo 2-3ca ima sto vredat, drugoto e tinejdzersko lechenje kompleksi i furanje filmoi vo maalo, a sepak i na niv ima guzvi (4-5 oddelenie, i senior – do osmo).

  • Zharko Atkovski напиша:

   Ne se soglasuvam deka narodot povekje saka turbo-folk od bilo shto drugo, toa e samo kampanja vodena od tie shto gi nosat takvite faci…
   Od druga strana ako pushtish radio ili televizija, kje vidish deka na narodov samo toa mu e servirano i nishto drugo, ete dokaz za istoto e shto pola od lugjevo shto komentirale si priznavaat deka pojma nemaat koi se mizar, koi se foltin koi se arhangel…..a za toa ne se krivi oni, tuku krivi se mediumite shto ne gi fermaat domashnite artisti i im davaat znachenje na stranskite seljaci

   • Блажо напиша:

    Исправка- народот не сака турбо фолк воопшто, него ужува во него, а секој си сака свој стил на музика. Такви сме како што кажав во коментарот мој. А по твоите коментари се приметува дека многу едносмерно глеадш брат. Тоа што не ти ги исполниле музичките желби тебе незначи треба да хејташ цело време….
    А и нема поента само Мизар и Архангел да ги спомнувате ко тие да се единствени во МК. Тоа што немаме појма за Мизар незначи дека несакаме да имаме појма?! Него едноставни не ни се допаѓа тој стил на музика…Правиш компарација цело време на нешто што не се споредува….

   • Zharko Atkovski напиша:

    Ne ti e tochna ispravkata, narodot ne uzhiva na turbo folk, tuku se pijanchi na nego, uzhivanjeto doagja od alkoholot a ne od muzikata.
    Gi spomnuvame Arhangel i Mizar kako bendovi koi shto se nashi domashni i koi shto Ceca i ostanatave od Grand produkcija mozhe za mal prst da im se fatat, samo toa teshko nekoj deka kje go razbere zatoa shto istite tie od Grand produkcija gi gledate kako domashni artisti (a ne se).
    A ako zememe da kazhuvame i stranski muzichari i artisti, epa nema kraj da ima spisokot, poshto ednostavno SITE se podobri od ovie izdrkanive.
    I eve ushte neshto…..Ako nekoj bend ne ti e poznat, kako mozhe da kazhesh deka toa e poradi shto ne ti se dopagja toj stil na muzika……kako go znaesh stilot ako ne go
    znaesh bendot? Malce kontradiktorno neli? Ili rabotava e od rekla-kazala muabeti imash oformeno mislenje deka ne ti se dopagja nekoj bend za koj shto ne si ni slushnal…

 18. Блажо напиша:

  Неколку работи…
  – Прво и основно, турбофолкот бил, е и ќе остане eдинствен тип на музика со кој најдобро можеш да се расположиш, без разлика што музика ти си слушаш. Јас лично си слушкам trance/house, али после 5-6-20 чашички вотка/јегер и Тiesto да дојде дома да ми свири нема да те расположи како чика Хасан и Басан како што ги напомена ти…Едноставно вкрв ни е турбофолкот на нас балканциве, колку и да го негираш тоа…А и за вкус не се расправа…
  – Мизар? Фолтин? Архангел? брат во кој свет живееш бе…. Да бидеме реални, тоа што ти ги обожаваш нив, незначи дека кога ќе имаат јавен настап ќе им се допадне и на 30000 и повеќе луѓе, да не се лажеме, ама после 2 мин настап ќе се слуша само ууУУУууУУууууу….
  Мислам, а и сигурен сум дека 95% од Македонштинава нема благе везе кои се овие, а тетка Цеца и чичко Мирослав и детенце од 2 годинки да прашаш ќе знае кои се….Така било, и ќе остане бар уште некое време….јбг крв не вода xD….
  Разликата од тие “наркоманите” и било кој од познативе естрадни турбофолкери не е во парите 50-100 евра, него во посетеноста xD Мизар прави концерт со 500-тина луѓе, Цеца ја полни цела Метрополис и така….
  -#hatersgonnahate xD…ти и уште некои се ретките кои имаат вакво мислење за овогодинешниов пиво фест, на сите останати им се допадна како што приметив :)))
  Cheers…

  • komitamkd напиша:

   Турво-фолкот е измислен отров од српската мафија за да можат да црпат големи пари од лугето шо абер немаат шо е тоа музика. Ако сакаш побарај ја емисијата и ке видиш. Турбо-фолкот е се…освен музика!!!!

   • Fritz_M напиша:

    Od turbofolk do narodna muzika(miroslav ilic) ima golema razlika. Ocigledno e deka si zatvoren vonekoj svoj svet kajsonemas pojmaza se ostanato okolutebe. Isto taka trebada razberis deka nie sme mala zemja so golemi razliki i se dodeka tie razliki ne pocnat da se pocituvaat(posebno od skopjani) nikogas nema da izlezeme od toa tranziciono opstestvo kakosto go narekuvas. Navreduvajki go tojodreden tip namuzika ili nemuzika ti direktno navreduvas najmalku 50% od narodo bidejki lugjetogo sakaat toa. Inaku za raznovidnosta na pivofest neti drzi voda nitu edna bukva od tvoite hejterski komentari zatoa stoporaznoviden tip na muzika nemozese da bidi, bukvalno imase od se po nesto

   • komitamkd напиша:

    просветли ме ти за музиката те молам……

   • realen напиша:

    zs nekoi luge smetate deka sve znaete i deka toa sto vas vi se dopaga mora da im se dopaga na site i deka toa sto necini za vas za drugite mora da necini.daj malce realnost sekoj si ima svoj vkus i kraj.nikoj nikogo so sila ne tera da odi na pivo fest na primer.ako nekoj nesaka da odi moze da si sedi doma i da si slusa na kompjuter toa sto saka zs ocigledno kaj i da izleze tesko deka ke najde muzika bas kao za nego.i patem pivo fest e PIVO FEST a toa znaci odenje na pivo i skara a koj pee ne e ni taka bitno.jas iskreno poveke sakam vaka nesto odkolku tie stranski grupi i da gledam vo publika kako se pusi marihuana i slicno.

   • komitamkd напиша:

    сакаш да ми кажеш дека Џеј е наш пеач а Мизар и другите странски? Браво за твоите домашни пеачи…..

   • Fritz_M напиша:

    Eve ti kazav deka vo narodnata muzika se ceni melosot i zvucite i instrumentite koi se tradicionalni za ovoj region. To e isto kako da recis “Makedonsko devojce” e selska pesna a e prifatena nasekade po svetot zaradi muzikata koja budi silni emocii. Mizar od druga strana za mene e najmizarna muzika na svetot no toa e moj vkus isto kako i tvoj vkus znaci poentata mi e deka treba da se ima respekt. Ako ne sakas nesto to e tvoe pravo no nema smisla da se boris protiv site so go sakaat toj odreden stil na muzika

   • komitamkd напиша:

    Абе шупак еден неписмен..не ми ги рамни македонските народни бисери со овие повраќаници……како не ти е срам да ги ставаш на ист кантар песни кои се измислени од народот, на чардаците и сокаците, со овие циганскиве мелоси???Дали си ти нормален какви споредби правиш????

  • Sonja напиша:

   Знаеш што е најстрашно? Што и детенце од две години ќе ги препознае тетка Цеца и чичко Мирослав…е тоа е најстрашно…зашто родителите и да сакаат сиротите, не знаат што и како да ги научат своите деца….

  • Zharko Atkovski напиша:

   A ajde kazhi mi Ceca osven vo balkanov kade nastapuvala vo drugi drzhavi niz svetov?
   Dodeka Mizar, Arhangel, Vlatko Stefanovski pa I Kiril pravat turnei niz cel svet i pravat muzika za svetski poznati teatarski predstavi i filmovi, Ceca i kompanija se poznati samo kaj nas i nikade na drugo mesto.
   Za toa ako prashash detence koja e ceca i aca, normalno deka kje znae poshto samo toa go gleda na televizija i samo toa go slusha na radio…..pushtaj mu na istoto toa detence sekoj den prodigy, chemical brothers, daft punk namesto ceca, pa da vidime za kogo kje znae povekje….

   • Блажо напиша:

    Да бидеме реални никој добар родител нема да му пушти на своето дете таква музика…а и нема поента да се дебатира со вас рокерите/металците. Вие гледате само наперд како коњите и чао. Као освен рок/метал нема друга музика. Е јбг кога ќе огранизирате вие пиво фест донеситеги и Мизар и Мизарица….

   • Zharko Atkovski напиша:

    Sekoj dobar roditel kje gi chuva decata od otrovnite turbo-folk tekstovi koi shto kako shto kazhav propagiraat samo sex, droga i nasilstvo…….. samo koa kje sporedish kolku tepachki se deshavaat na turbo-folk zabavi so toa kolku se deshavaat na rock/metal/tehno/trans koncerti treba da e dovolen pokazatel za toa koja muzika ustvari negativno vlijae vrz narodot.
    I da, nie sme gordi na toa shto gledame napred, barem ne zhiveeme vo minatoto i ne stoime vo mesto.

  • Prilepчanka напиша:

   Prva korekcija: ne im se dopadna na SITE ostanati!!!!
   Vtora korekcija: ovde nikoj ne debatira za vkus i vkus tuku za kvalitet i kvalitet. A muzicar so akademija i muzicar od birtija ne se sporeduva nekako.
   Treta korekcija: Od prviot pivofest pa se do denes, najmnogu izdrogirani vidov bash na vecerite koga nastapuvaa Ceca, Seka, Seva, Dzej i ostala bagra dodeka na Foltin, Superhiks, Kiril, Vlatko imashe samo mnooooguuuu pijani!
   I Cetvrto: Ako veke raspravame za prisiluvanje nekogo na neshto, veruvaj ovde vo Prilep ima takvi koi se prisileni da go pratat Pivo-fest zatoa shto im e serviran pod nos.

 19. velichkoff напиша:

  Значи овие сељациве шо слушаат Џеј се пуни шали… Али тоа тие кога немаат поима кој е Пол Енка и колку плочи има чичко Кумплунг од него, што друго може да се очекува 😉

 20. xXx напиша:

  narkomani kako mizar. prvo,dali imas ti slusnato mizar sto muzika pravat i sto tekstovi imaat. vtoro pogolemi narkomani od vas seljacana i turbo folkerana nema.da,jas sum metalec,panker i se ostanato sto za vas izgleda nepristojno ama aj vratete film malce koj se zvezdi vo Srbija i kaj nas za zal.zalno e so se nosat propadnati sranja od komsiluk za da im go napolnime budzetot…….kaj e ceca vo srbija??????????kaj e lepa brena vo srbija? kaj e jelena krleusa vo srbija na koja sega i samite srbi i teraat majtap,oti mnogu dobro zanj da pee -.- na svoi pesni si distonira be ej. kvazi peVALJki sto zvucat na gladni foki ko ke zapeat.ne ni e vo krvta turbo folkot,samo na mnogu eftin nacin ne fatija site nas balkancite oti nie si sakame narodno. Narodno ne e isto sto i turbofolk. znaci drug pat mesto hasan i basan pusti si nesto nase makedonsko. a na Foltin mozis da mu se fatis brat oti Foltin srce sekoja godina praat turneja niz cela evropa. i uste nesto,tie narkomanite Mizar imaa cest da svirta so svetska poznata licnost a.k.a. Marilyn Manson ama siguren sum deka ti ne go znajs oti doma od “jaki picki” na zid polni so silikoni i gladni foki na cd nisto nemas,zatoa ne jadi kikiri naprazno za nesto so ne go razbiras. toj slusal trans………… bitch please

 21. xXx напиша:

  sho ne ja viknat ceca,meca i ostala bagra na EXIT fest da nastapat?

 22. kiko напиша:

  Па како да не викаше и колнеше по камерите кои се доказ колку знае да пее или не пее па кој и да од организаторите што го предложил да дојде нека си го слуша сам нека не се преставуваат вакви на пивофест затоа што пивофест треба да оди во нагорна линија а не да пропаѓа

 23. Јас напиша:

  Е за вас батки шо кажвате демек архангел или фолтин немало да соберат луѓе колку една лепа брена, дали некој од вас беше на последниот концерт на архангел? таму се наплаќаше за влез, колку за информација…

  • komitamkd напиша:

   Голем поздрав до востинските македонски уметници!!!!

   • Gospodin Vakovonakov напиша:

    Значи ова е ОК музика, меѓутоа едно нешто да те прашам… ДАЛИ НАВИСТИНА МИСЛИШ ДЕКА ОВАА МУЗИКА Е ЗА МАНИФЕСТАЦИЈА КАКО ПИВОФЕСТ?
    Пивофест е БИЗНИС, а сите знаат дека на шабанска музика најмногу се ПИЕ. Дали ти би можел да се начукаш на оваа музика? Јас не сакам турбо-фолк, а ни целата Пивофест атмосфера, така да не присуствував и не планирам некогаш да присуствувам. Меѓутоа како бизнисмен, ако јас организирам вакво нешто, тогаш тоа би го направил исклучиво со шабански. Тоа е побарувачката, тоа треба да биде и понудата. Основно бизнис правило е тоа. Ќе им пуштам 30 певаљки и пола Шутка цигани да им пеат, раја само нека пие и нека ми ги полни џебовите. Јас преферирам да си го слушам Штраус додека си ги бројам милионите 😉

 24. amerikanec напиша:

  abe festivalot se pravi za pari be lujge sponzorot dava 70 posto od parite za da gi vrati tie pari preku pivo i skara a najdobriot nacin e procenet za gumbus na balkanot preku turbo folko ne bidete ko nasava vlada prosti trosime 5 milioni evra za promocija na turisti so ce se voshituvale na ubavinite na makedonija na crkvite i prirodata pa se znaj koj se tie turisti so 5 evra v geb i bez pari da mu dajs ni jada ni pija razlikuvajte malku

 25. Dragan A. Mirkov. Ic напиша:

  Сите четири дена сум на Пивофест.
  Разберете дека се е комерцијализирано.
  Се отепав од јадење бесплатни смоки и чипсови на промоција, пиев пиво безпари оти имав пријатели на шанковите кои ми точеа безпари, и бегав од чадот понастрана. Скара си јадов еднаш, колку за адет и тоа во кафеаната во која имам доверба за квалитетот.
  Се повозив на вовчето еден круг безпари се разбира, а за тоа што се случуваше на сцената баш ме заболе.
  Бев пред сцената за Дубиоза колектив и за Кирил Џајковски. Кирил „РАСТУРИ“ !!!!
  Влатко Стефаноски го слушав од дома на тераса а дека настапувал и Џеј, дознав од интернет наредниот ден.
  Ова е демократска земја и секој има право на избор: сакаш Џеј или сакаш техно в’кафич.Сакаш пиво или CO2 Вода. И не заборавајте дека се е комерцијала. На крајот битна е добивката и рејтингот на градот. А дали ќе биде Џеј и Синан Сакич, или U2 и Мадона кого тоа го интересира. Битно е поголемиот дел од посетителите да бидат задоволни и да раскажуваат дека биле и тие на Пивофест. А фестивалот е навистина добар и има за секого по нешто. Па дури и за оние кои се расположени да пронаоѓаат влакна во сите јајца.
  Фестивалот продолжува, нека пукнат Скопјанишчана и Охригјанине од мака.

 26. Bitolacanec напиша:

  Avtorot treba da dojde vo Bitola i da odgleda nekolku nastani od “kulturnoto leto” Bit fest… sekakvi cuda se “izveduvaat” tamu, od opero-mjuzikli na plejbek so dirigent koj mu dirigira na zvucnicite, do izbor na letni ubavici i folk festivali. dojdete na samo edna vecer (ima po 4-5 nastani na den) i ke ja dobiete kompletnata slika za “najdolgoto i najobemnoto kulturno leto vo drzavata so preku 170 nastani”

 27. icko напиша:

  abe sabanci edni vo izumiranje ste sum ve ebal

 28. I напиша:

  … пушти сељаци нека се радуваат , ми стребал некој ваков (сто слуша џеј) на концерт на мизар, архангел и тн…

 29. Estrada напиша:

  Dobro be alooo.

 30. Dans напиша:

  аххх бре македонци-сељачиња, никад нема да ве биде со вакви размислувања и со ваква музика што повеќето од вас ја слушаат поготово провинцијаците.Заглавивте браќа и сестри провинцијалци со тоа турбо фолкот истите песни 20год од цеца и лепа брена, џеј + понекоја од новите хаха !! душички жални отруени..не знаете кои се Мизар,бележење на таков бенд како наркомани,комунистичка работа.. пу срамота !! 😦 де одете поднаучете нешто, чисто знајте ги како име ако не друго и тоа дури малку ќе ве просветли. И уште не контате дека сите ваши ѕвезди се само ваши ѕвезди, не се ни српски ни хрватски.. и таму веќе не ги ценат па доаѓаат тука да си заработат на вас.. И да вкусот си е вкус ама како бе луге..3 ноти..3 збора и вие се акате од земја колку е добра песнава на цеца.. Срамота..срамота..!!

 31. Marjan напиша:

  I jas nitu ja sakam nitu ja slusam turbo-folk muzikata, ama nemam nisto protiv tie sto si ja sakaat… toa ne e moj problem. toa si e se odlika na edno vreme vo koe ziveeme, prasanje na vkus i pravo na sopstven izbor i tuka nie ne mozeme nisto nitu treba da se mesame. a ocigledno e deka povekjeto od makedoncite go sakaat toj zanr na muzika i toa e toa, pomirete se so toa. toa e realnosta kaj nas. neznam zosto se zamarate tolku so vakvi raboti. zosto toa na nekoi tolku im smeta, abe ako ne ti se dopagja ne odi na pivo fest i gotovo, ostajte gi ostanatite sto otisle neka si uzivaat. sto pametuvate tolku. sto tolku potreba da se dokazete deka ste ete svetski lugje. ako imase nekoj vakov festival vo slovenija i ako nastapuvaa istite peaci sto nastapija vo prilep tesko deka i eden slovenec ke odidese da gi slusa, ama ovde lugjeto toa go sakaat i sto ima tuka da se filozofira…

 32. Strumicanec напиша:

  Se soglasuvam so radikalnata statija. Navistina vo Makedonija treba REVOLUCIJA VO KULTURATA.
  Zagaduvanjeto na ova pole vo poslednite 20 godini namesto da se namaluva ima podem.
  Vo red e kultura od sosedite, ama neka bide kvalitet, a ne niska strast.
  i veruvajte, REVOLUCIJATA nema da ja napravi nikoja vlada ili stranec, tuku Kulturnite rabotnici na Makedonija. Neka tie prvo se svestat i se odnesuvaat kako vistinski umetnici -prosvetiteli i duhovnici, a ne licno ambicirani materijalisti. E togas dragi moi, mozebi i ke bide nesto….

  Dojdete sega na Ceca u Strumica i da prodolzi cirkusot….

 33. Kavadarci напиша:

  Festivalot ili panagurot i celiot toj kic ne mi se dopaga, ama za sporedba, MIZAR koga peeja na lanskiot gorzdober vo Kavadarci 🙂 ….luge ne zaebavajte brcea ko bumbari i imase 150 luge od koi 30 bea cigancija sto se brkaa megu ostanatite 120 slsuateli 🙂 Za takva opstonarodna zabava koja celnata grupa i e pd 7-77 ne zabeguvajte so vakvi predlozi, potrebno e nesto za secij vkus, potoa podeleno vo nekolku veceri i vprocem takvo nesto i napravija. Samo sto glavnata vecer ne bi trebalo da se prepusti na tetka Brena….

 34. Стефан напиша:

  komitamkd брат, отвараш многу опасна тема.Вака да се џапаа нашиве кога ја делеа Македонија многу подруго ќе беше.Али Турбо Фолк-от ти најопасна генетска дрога од која уште многу идни генерации ќе за жал ќе страдаат.Тука паѓа сето патриотско во вода.Дај ти гага пиво и Џеј бе брат па шо сака нека збори типот на сцена битно е исполнет сонот на Македончето со хипнотизиран испран мозок.Ко шо успеав да приметам никој не даде значење на самата манифестација.Јебеш ти Пиво Фест, Џеј и Лепа Брена човече.
  За крај имам само една порака до сите напалени и увреѓани турбо фолкери.
  Се дур не се научиме да си го цениме своето нека не ебат и нека не плукаат сите по список.
  Вечита клетва на Македончето.

 35. g- напиша:

  kako toa nikoj ne go spomna seljakot nad seljacita zare berberot :))))

 36. baba напиша:

  Se dodeka gradocalmicite na nashite “kulturni gradovi”se talmicaat koj poveke ke frli pari na “eks-yu”ushte poveke MINISTRSTVOTO za “kultura” kjuti i gleda kava se ne kultura se nudi po drzavata MAKEDONIJA koja kutrata taja shto ne trpi od nas makedoncite taka da ovaaa e malce shto se deshava vo MAKEDONIJA ni treba ushte nekoja druga kulturna granka samo neznmam dali postoi po taka da ja narecam DOLNA.

  Eve ke se pofalam so eden veceren nastap na Ohridsko kulturno leto.
  Michel Camilo-piano
  Samo neznam kolku e poznat na Makedonskata javnost.Bidete mi pozdraveni koj znae znae koj neznae ke doznae.:-):-):-):-):-):-)

 37. Edikojsi напиша:

  А со кое право ги вреќате другите етнички заедници, во текстот? И после вие пишувате за култура!

 38. Milos напиша:

  abe so se pravite site kako da ste od mars padnati ? pa toa e relanosta vo MK toa e MK ! i ne zaboravajte deka ziveeme vo vremeto na profit i nemoral …organizatorot go interesira pivo i hrana da se prodade da vlezat sto poveke pari…a se znae kade e profitot vo trubo folkot! Pa so sila nikoj ne gi odnel tamo a sekoj odlucuva sto ke se slusa. Pa vo skopje imase pivo fest skopje gori zivo pile nemase na rok muzika i sto sega ? i so sega nie demek se mondenski narod a ? se izdvojuame od balkanov pa se cudime sto ni e slucuva ? pa cel balkan e isto od slovenija do grcka ! taka da dzabe vezete i ne zaborvajte ovoj dzej koj e 24 sata na belo i vo skopje bese idol vo skopje momentalno najdobro funcioniraat lokali so takva muzika ……….ali dobro novinarcinjava mora nesto da napisat da se vidi deka rabotat

 39. roki напиша:

  Vi se cudam na debatata, ste se fatile za nekoja si kultura vo muzikata, znaci sekoj si ima pravo na svoj izbor sto ke gleda i sto ke slusa. Zosto ne fatite da debatirate kolkava treba da bide minimalnata plata vo MK i dali site imale pari da otidat vo Prilep, a i tia sto otisle kolku mozele da potrosat. Pozdrav od Toronto

 40. Luciana напиша:

  Авторот на текстот, кажи ми што постигна со напишаното освен што навреди етничка заедница заради еден којшто се избламира (Џеј)?? Се додека има вакви кои вреѓаат етнички заедници културата нема никогаш да постои нека ти е јасно тоа. Организаторите требало да се замислат каков човек носат , да не беше тој настан пивофестот ќе беше во ред ќе беа задоволени сите вкусови. Мора да научите дека секој е различен слуша различна музика, да бевме исти ќе бевме роботи. И јас сум ЗА да ги донесат The Prodigy, Coldplay, Red Hot Chili Pappers зошто да не ама има други кои не го слушаат тоа туку сакаат нешто како Брена, Цеца,Аца.. А СВЕСТА НА НАРОДОТ НЕМОЖИШ ДА ЈА ПОДИГНИШ НА ВАКОВ НИЗОК СТИЛ НА ИЗРАЗУВАЊЕ.
  Поздрав

  • komitamkd напиша:

   Е безобразен сум шо да праиме….ама помалку безобразен од оние кои го трујат народов со кич и шунд!!! Цицките и газовите на оние кокошки од ПИНК естрада ги сервирате како вредност на младите луѓе и после јас сум бил безобразен? Е баш ми мило ако е така….Од таквите ко вас нашите уметници сакаат да фатат џаде од Македонија..веќе денес на нивните профили гледам дека темава апсолутно им се допаѓа ним. Ова е за нив, а вие и натаму бранете ги српските сељаци и циганите кои се ваљаат по бина….ама за кого е ..и добро е ….немој повеќе ни да очекувате…позз

   • Luciana напиша:

    Хаха ако сфати дека јас ги бранам тие кокошки од пинк, кичот и цела српска естрада и таква музика е тогаш имаш голем проблем со разбирањето 🙂 и ја не ги слушам овие само ти зборувам дека глупо се изразуваш а скоро цела Мк те чита и подалеку и што ќе помислат тие за MK 😀

   • komitamkd напиша:

    Мислам дека добро ме разбраа. Мојот текст денес е постиран на ФБ страните на многу познати наши музичари и композитори…Нив им се допадна изгледа. Вулгарноста е одговор на вулгарност.Поздрав

  • Roki напиша:

   Sekoja cest za komentarot, na mesto ti e , inaku za takva javna navreda na edna cela Nacija od strana na avtorot ovde vo Kanada bi bil proglasen za Rasist i duri negovite pravnuci ke plakaat za toa i neka izelze malku nadvor od granicite na Mk

   • komitamkd напиша:

    Кој ја навреди целата нација???? Не биди патетичен те молам…..Извини ако за тебе е навреда што сакам да се почитува Македонското и да им се стави крај на оние издувани муштикли од Јужни ветар. Живееш демек у странство ама поимите ти се тотално побркани. Ако тебе те навреди неприфаќањето на ниските вредности кои му се сервираат на мојот народ, тогаш мило ми е…….на место е се…

   • roki напиша:

    Ne mi e jasno za koe Makedonsko zboruvas da treba da se pocituva koga i ti samiot vo tekstot nabrojuvas iminja na stranski peaci i grupi hahhha. Zosto ne go spomna Vlado Janevski, Karolina, Elena Ristevska….. da ne gi nabrojuvam site gi ima mnogu.

   • komitamkd напиша:

    Македонски уметници се споменати….а тие странскте групи се спомнати за надворешни гости…ако веќе некој зима пари поголеми од нашите нека бидат врвни ѕвезди….со 6 милиони евра профит се носат мноооогу поголеми ликови од ЏЕЈ; ИЛИЌ и компанија…..

 41. Luciana напиша:

  Еуфоријата од текстов ќе стивне за некое време, сепак ништо нема да се постигне со ова и до година пак ќе видиме иста приказна… за жал.. Позз

 42. Pozitiven напиша:

  Najak Pivo fest dosega odlicna zabava ,bez nitu eden incident kavga ili raspraviija nikade vo Makedonija ne mozes da spijas na ulica slobodno i rajat kako vo Prilep ! ostanatite mozat da si puknat od ljubomora !
  Fakt e deka 90% od Makedoncite sakaat Pivo i skara i narodna muzika ! a ostanatite 10% neka si odat na opera/balet itn. nivno pravo ! A tie sto si zemaat pravo da kazuvaat koj e seljak koj ne e neka si prasaat doma od kade mu e potekloto ??? sumnjam deka se od Versaj ili Bekingam palas heheh !

 43. Bobo PP напиша:

  Vaka sea..po vasite komentari gledam deka se se vrti okolu Turbo folkot..DA na pivo fest Ptrilep imase turbo folk..ali celta na organizatorot e da gi zadovoli vkusovite na site koi ke prisustvuvaat na ovaa manifestacija,znaci da bidat podrzani site zanrovi.Sekako deka generacijata na tatko mi nema da zastane da slusa i da se zabavuva na House ili Electro muzika,koja bas vo sprotiva ni odgovara na nas mladite. I da ke zaboravev da kazam i jas sum ZA revolucija na kulturata vo nasava drzavicka.Druga rabota,avtorot na ovoj tekst definitivno ne ne pocituva nas prilepcani(ima navedeno) deka sme seljacki grad…ali ete za sekoja sreka na pivo Fest 2012 imase preku 50 000(prosecno) posetiteli od CELA makedonija..Slikite postaveni na stranata na 10 bez 10 dovolno ukazuvaat kako gostite si pominale na ovogodinesnata jubilejna manifastacija.Prisustvo imase na lica od 7 do 77 god,i site imase super zabava,osobeno za mladite koi se zabavuvavme do ranite utrinski casovi. Pozdrav do site

 44. Јован_Ш напиша:

  Брату како прво не ти го спорам прилогов шо си го напишал зато шо има делови во него каде си потполно во право и целосно се согласувам, но морам да напоменам дека тоа шо го напрај Џеј не беше ни во програма нити имаше било каква најава и тоа е дефект кој шо не можи ниту организаторите на Пиво-фестот, ниту ти, ниту пак јас да го предвидиме и благовремено спречиме за истото да не се случи, а бидејќи се случи се прашувам во иднина дали некој друг ќе го покани Келајов да настапува некаде во Македонија, освен ако не се чувствува навреден и повреден од неговата постапка, впрочем и самите организатори се оградија од неговиот селјачки став. Како второ годинашнава организација на Пиво-фестот беше на највисоко професионално ниво (шо не значи дека можи и подобро, секогаш можи подобро) и истата ќе претставува основа да во иднина се поканат и настапуваат интерпретатори со Висока вредност на музика и квалитет како групите и пејачите шо ги наброја, како од нашата земја така и од странство. За изборот на тоа кој ќе настапува на Пиво-фестот се преговара скоро половина година и не само со познати пејачи и групи од екс-ЈУ просторите туку и пошироко. И еве најавувам уште од сега дека веќе се пикирани настапувачи за наредната година со кои ќе се преговара, а се познати светски пејачи. Ѕолку од мене Поздрав

 45. Anti-Turbo Ciganizacija напиша:

  Toj srbski bljuvoch e isfrlen od analot na samata srbija i toa odamna i nema kade odma vo Makedonija,BiH i CrnaGora(zemji pred propast) na perenje pari i ebenje na sustestva od zenski pol radi nedostig na kletki vo mozokot , turbo folkerite se beter od teroristite ovie ednive barem razvivaat taktika i strategija za napad.Progres so jadenje i pienje nema! Samo zakrzlavuvanje na mozokot.Kaj sto koristime 3-5% posto od toj mozok i tie procenti izginuvaat.Turbo folkot e izmislen tocno od srbskite gangsteri posle smrta na “bravarot”.Kako moze na drugite zemji da im e super bez turbo folk?Na zapad kako e ? Nema turbofolk – nema seljaci nema zaostanati luge nema izgubeni vo prevodot.
  Ovde kao sto gi citam komentarive fali doopismenuvanje na makedonskoto slovo.
  Turbo folk ne e kompozirana muzika nema covek sto misli da ja napravi .Odlicen realen primer : dolna kurva koja sto sakala da ja iskaze ljubov, ovoj pat javno za da ne ja pokazuvaat so prst- pravi turbo folk i se krie pozadi slavata.Isto vazi za alkoholicarite i kockarite.Site oni napravija pesni i stanaa popularni radi golem broj na ednokletocni sustestva zatoa sto obrazovan covek nema vreme za kafani i ceci kurvi kalasturi i red drugi prosrbski i kvazi gradski luduvanja.I normalno e turbo folkerite da prosperiraat koga ima masa na lugje koga se na isto IQ kako i pevaljkite.
  Ti gi podrzuvam tekstovite pozdrav do avtorot mislam nema logika da odgovaras na site negativni komentari stom narodov zastituva muzika na nekoj sto do vcera sobira plastika i hartija od kontejneri ili pak sirela noze za nekolku pijacki i voznja niz grad so dobro aUto…treba da dojdes do soznanie avtore deka narodov e zombiran i utre da mu kazat na makedonceto eveti 100eur daj si go gazeto navamu – toa ke go napravi….taka da pravi isto kao sto rekol Isus Hristos : Prost im Boze pojma nemaat sto pravat.Pozdrav(so F) 🙂

 46. technoo напиша:

  Ve gleam se karate za turbo folk …. ne e vredno da se spustatate na nivoto i da se karate so onie koi slusaat turbo .. ostajtegi itaka nisto ne razbiraat osven turbo folkot

 47. Gianni B. напиша:

  Гледам дека си собрал скоро 100 коментари, изгледа дека блогерајот сепак не е мртов!
  П. С. браво за текстот!

 48. Keni напиша:

  Abe.. pijajte sho ce pijate… jadete sho ce jadite…slushajte sho sakate na pivo-fest samo LAJ*A ne jadete…oti samo to ti e djabe se drugo se plajca.

 49. Turista напиша:

  Продиџи и Ред Хот Чили Пејперс на Пиво Фест ? ХАХАХАХХАХАХА со не ги збериме и Мадона и Еминем попат……ц ц ц До кога че пробувате да оцрните се шо е убо бе прости едни. Лепа Брена ако не е погодна за една ваква манифестација јас јажето и че се префрлам преку балкон.
  Само криво ви е со сето ова се случува за време на ВМРОвски градоначалник, и сите благодарности за успехо на Пиво Фест ода на негова сметка, и да бевте вие на власт ќе беа истите гости МИЛИОН %. И турбо Фолк не е селјачка музика….селјаци се тие со не знаат да ја слушаат и да уживаат во неа (оние кој крша чаши и пробува сила да покажа по две пива).

  Една група како САРС или Дубиоза, па и еден Зељко, Грашо, Брена ако не се пригодни за ова…….no comment

  ДО КОГА СО ОВАЈ ПРОСТОТИЛУК БЕ ц ц ц ц

  1. Преиспитај се од каде е ПОТЕКЛОТО на сите овие, дали само Србија или имас и ХРВАТСКА И БиХ и сл.

  2. Преиспитај каква музика е соодветна за една скара и едно пиво

  3. Ван Гог настапуваше лани, не јади мн мн

  4. Дали повеќе од 10% во Македонија му се бендисува музиката на Продиги или РХЧП ?

  5. Колку од постарата популација 40г + разбираат Англиски па да се поканат пејачи надвор од балканот

  и на крај краева КОЈ к БАРАШ на ПИВО ФЕСТ ако не те бендисуваат гостите ПРОСТО НЕ ОДИ. И со те тера да јадиш г. вака јавно. Дали си видел некој да јад г вака ко тебе зс Аца Лукас има концерт во Струга или зс Карл К. гостува во Колосеум.

  ПРОСТО НЕ ОДИ И НЕ ЈАДИ Г САМО ДА ЈА ЦРНИС МАНИФЕСТАЦИЈАТА И ЕДЕН ГРАД КАКО ПРИЛЕП !!!!

  И како бе на над 300 000 народ му се бендиса па дојде од пичкаси матерна во Прилеп
  само на 100 души преку сила НЕ ?

  Сите тие се прости или како?

  Директори, милионери, професори, министри со седеја по цели вечери и шо уживаа пред мои очи се прости или ?

  ЧУТИСИ И ОСТАЈ ДА УЖИВААТ ДРУГИТЕ ВО ОНА ШТО ГО САКААТ !!!

 50. Anti-Turbo Ciganizacija напиша:

  Ama druze ti da ne si turista od nekoja druga planeta? …. Sovremena legenda ili dzet set za tebe se turbo folk? Nikoj ne zbori protiv Prilep kako grad ili protiv “manifestacijata” Pivo fest stvarno treba da ima poveke takvi vo ramkite na edna godina ali da mi pejat srbski cigani i kalasturi….mislam i da gi vozvisuvas kako sovremena kultura i umetnost ili muzika ili pak totem da im izgradis? Ocigledno si turista od dosta vreme :)) …. Kolku luge go svatija tekstot ? Spored komentarite skoro nikoj ne razbral nisto.Kako mozes da kazes deka Eminem , Madona ili druga kultna grupa so milioni vo dzepovite so kojzna kolku zlatni ploci so publika od prv eshalon da sporedis so nekoj cigan ili kalastura hmmm ? (buzy) Znaci Isus Hristos isto rekol : Glupiot covek gresi dva pati so postapkite.Ti imas 3 gresni komentari! OK e zatoa sto toa se licno tvoi glupi komentari da kazes deka eden srbski cigan so ambicii na makro da bide tvoj idol dodeka ti i tie kako tebe i gi vozvisuvate takvi so IQ ne poveke kolku eden morkov sto e produktot togas od TEBE i TIE okolu tebe a ?
  Licen primer ::: Slusav priznavam site ciganarii i seljacismi nekolku god, pominav i vo Srbija i vo Bugarija slusajki gi niv.Koga otidov malce podaleku da vidam STVARNO sto se desava so mladite luge i so diskotekite tamu nema da poveruvas po jaki zurki , seks , droga i alkohol nema da probas nikoj ne se zamara sekoj se vpusta vo moderniot high life, zboram od zurki luge nastani kakvi ne.Ova tuka ne e high life tuku high shit . Stvarno zalam sto gi potrosiv godinite na ovie seljaci i so seljaci okolu mene po birtii kafani i kurvistani.
  Pozdravo do avtorot produzi da bombardiras bate 😀

 51. Zarko Trpevski напиша:

  Abe majstore tekstopisecu i u Minhen ako ne si znael se pijat burinja so pivo i se jadat toni kobasici pa Germanija go ima oktobar fest.Edinstveno sto se soglasuvam so tebe e za djuptinot ama ke reces aj pijana rabota.Vtora rabota na balkanov Prodidzi moze da mu bidat samo predgrupa na Zdravko Colic i nisto drugo.VE BIVA SAMO ZA JADENJE GOMNA A MOZE DA SE KLADAM DEKA SI SE PRIJAVUVAL KAJ VUCIC DA PEES NA VASITE PET MINUTI. P.S. Luis Armstrong treba da go znaes mada do pred nekoja godina si mislel deka e prviot covek sto sletal na mesecinata ama za vtoriov ti kazal nekoj ebes mu mater

 52. mitre напиша:

  Rampata na makedonce e tolku niska da ni edni ni drugi ne razlikuvate sto e kultura a sto zabava, panadjuri, pivovestivali, pleskavici i druga boranija nemaat nikakva vrska so kultura se toa spadja vo red na zabava, vo domenot na intelektualnoto nivo na nekoj gradona;alnik ili pretsedatel na mesnata kancelarija. se slozuvam deka ova bese zabava za seljacana, a sto drugo ocekuvate vo drzava vo koja manirizmnot na seljacana se siri kako kuga od metropolata kon provincijata i vo obraten smer. I vo sutka stigna barok, pokraj nuznikot backa si stavil dva gipsani lava (kako kaj mostot sto vodi na ciganskiot pazar pod kale.) Odamna ne odam na nikakvi zabavi ni ,, kulturni zbidnuvanja,, od tipot na galicka svadba vo onie rusevini kade od nekogasniot galicnik kade posle delenici pomedju brakata sestri ostanale poveke alinja i nuznici nego zdravi kuki. Kriv e Ajradin pasata sto na vreme nego zapali i Galicnik i celo ova gomno od cirkus so dva miliona glupi avgusti.

 53. Прилеп напиша:

  Јас како Прилепчанец, можам да ви кажам дека прва грешка што сите ја правите е што го нарекувате фестивалот – ПИВО ФЕСТ. Нема ништо од пиво фест во него. Попогодно би било да се нарекува СКАРА ФЕСТ или КАФАНА ФЕСТ. Колку пивари имаше? Три – прилепска, скопска и битолска. Другите пива беа преку застапници. Колку кафани имаа штандови – многу! Секоја рзачка дупка имаше извадено неколку маси и точеше пиво и вртеше колбаси. Пиво фестот умре тогаш кога локалната самоуправа го зеде под свои закрила. Се сеќавам на првиот пивофест, најголеми ѕвезди беа Суперхикс, се друго беа локални бендови и диџеи. Пиво фестот во Прилеп се користи за неколку работи: што повеќе пари да се свртат (како кај штандовите, така и кај локалната самоуправа – се знае со кои методи), како и за предизборен маркетинг – еден другар ми рече: браво за градоначалникот, додека беше на власт минатиот ништо не направи за пивофест, а види сега што се случува. И на канал 5 во паузите од преносот се вртеа платени политички реклами за тоа што не направил БЦ. Значи, друже комита, треба да ти е јасно зошто така изгледа КАФАНА ФЕСТОТ во Прилеп. Јас искрено се срамам од него. Ни Кирил, ни Влатко, ни Дубиоза неможат да го исперат тоа што се случува. Но некој трие раце, не чекаат локални избори…

 54. Ivan напиша:

  Ако 140 000 луѓе решиле да празнат буриња со пиво и да матљаат плескавици со сомнително потекло и при тоа да слушаат турбо фолк, тогаш тие имаат право тоа и да го прават, а тоа право им е загарантирано од Уставот. Тоа се вика демократија.

  • komitamkd напиша:

   Демократија и лош вкус за култура. И нема да се поправи се додека се труе народот со пеачи издувани муштикли….чест на исклучоците

   • Gospodin Vakovonakov напиша:

    Не е нелегално да бидеш сељак и куртон и да слушаш синан и шабан. Можеш дури и нос да чепкаш во јавност и никој нема ништо да ти рече. Ептен што забранија плукање…

 55. darko напиша:

  Abe na koj ne mu se sviga mozi komotno azil da bara vo sosedna albanija kosovo bugarija , dosta e kejnajne mislam deka treba da gi sogledate rabotite objektivno, znaci od pivo fest vo makedonija nemalo pogolema manifestacija zatoa na koj ne mu se sviga ne mora ni da prisustvuva poz

 56. Jovica напиша:

  Znaci 90% od komentarive go tupite kako da ziveete vo Norveska nekade.Poglednete ja malku realnosta,vo najgolem procent lugeto ovde ja slusaat Lepa Brena,djej i ostala kompanija,posto Pivofest e samo biznis i nisto drugo ,nekoj pameten dobro ja osmislil programata sto poveke pari da se napravat.Zabavnjacite kaj nas stvarno pravat kvalitetna muzika arno ama procentot na luge sto ja slusaat taa muzika e daleku daleku pomal nego na onoj narkomanot Aca Lukas.Ako go viknat nego drugata godina nema da gi sobere lugeto do Bitola.E sea okolu kvalitetot, i coca cola e gubre pa site ja pijat

 57. baze напиша:

  sto te cudi koga vo ovaa drzava imas 1.100.000 srbomani!!!

 58. Zharko Atkovski напиша:

  Edno kje kazham samo, srekja shto skopskiot pivo lend ne e poseljachen, tuku seushte si se drzhat do kvalitetni bendovi

  • Gospodin Vakovonakov напиша:

   Ќе биде и тоа наскоро… Шабнистика носи пари!

   • Zharko Atkovski напиша:

    Ama nosi i losh publicitet, ete eden koloseum go napravija shabansko mesto, pa sekoja vecher po nekolku tepachki imaat, eve vo posledno vreme lugjeto go izbegavaat mestoto, a dokolku pak se vratat so starata shema so zhurki i DJ-i, nitu eden od starata publika nema da stapne na toa mesto….

    Parite shto kje bidat doneseni od takvata muzika, brzo kje bidat potrosheni na zamena na inventar, extra obezbeduvanje i ushte eden kup raboti…. taka da na krajot isto mu se fakja 🙂

 59. Makedonka напиша:

  Vo Makedoncite nema ni M, za dzabe se udiraat vo gradi i vikaat deka se Makedonci koga ne ja pochituvaat tradicijata i kulturata na ovaa zemja…voopshto imaat pogreshna percepcija za toa shto treba da ja pretstavuva kulturata na ovaa zemja. Bev na Galichka svadba i bash poradi toj Pivofest vo Prilep posetenosta beshe mnooogu mala….ama taka toa funkcionira kaj nas na mladive im e predizvik da nauchat nekoj Turbo folk tekst otkolku obichaite na edna tradicija kako shto e Galichka svadba (Go davam ova kako primer zatoa shto se odrzuvaa vo isti denovi). Povekje imashe Stranci otkolku Makedonci. A da nezboram deka nikade nemashe prenos od 50 Godini Galichka Svadba…. Makedoncite se SRAM za Makedonija!!!

 60. Од градот под кулите напиша:

  90% од вас што коментирате најпрво не сте го научиле македонскиот јазик, прочитајте колку србизми користите. Никој не го споменува прилепското културно лето, а тоа постои веќе години наназад со многу квалитетни манифастации за кои не се ни интересирате само критикувате. Како што во пченицата има и какол така и во секоја манифестација има по нешто неквалитетно. Јас до сега во градот под кулите никого не слушнав да го пофали пијаниот пејач и за него сигурно Прилеп е веќе затворен град засекогаш затоа што и луѓето од неговата националност кои обично ја слушаат неговата музика го искритикуваа. Штом толку коментирате сигурно сте го посетиле Пиво фест или пак критикувањето ви е во крвта. Ако криете толкав квалитет во себе немаше воопшто да ги користите социјалните мрежи за олкави коментари за нешто што не го заслужува вашето внимание туку за повозвишени работи. Прилеп на стотици илјади посетители им го понуди своето гостопримство и тие уживаа во тоа.

 61. sonja напиша:

  imam 45 godini i nikogas ne sum slusala seljacka muzika kako srpskava,i bi se samoubila ako mojte deca bi slusale nesto takva Mizar???Kako ne vi e sram da zboruvate za niv taka??a gi imame i Arhangel i mnogu drugi koj bi ne zabavuvale odlicno,mn ogu podobro od pijanicata Dzej i baba BrenaAh ,da i Superhiks se odlicni.A imame i odlicni peaci na narodna muzika Suzana Spasovska koja pee kako slavej…….Blagica Pavlovska,,,,,,,,Naum petreski,Mile kuzmanovski….ama nie gi vikame deljacite od Srbijadavame pari na idioti koj ni ime ni priznavaat ni crkva

 62. Од градот под кулите напиша:

  Утре во рамките на манифестацијата “Културно лето – цело лето” во Прилеп ќе гостуваат групи од Шпанија и Данска со етно музика па сите вие што не ги сакате “сељачиштата”( не знам дали тука ги вбројувате и Есма,Влатко Стефановски, Кирил Џајковски, Биоритам….) повелете на чаша ладно ” Крали Mарко” наточено во градор под кулите да се разладите и уживате во музиката.

 63. Малиот Нена напиша:

  Со кој памет ги нарекувате Мизар наракомани ? ? ? Алоо што ви е ? Мизаар имаат багаж, што Брена , Џеј и остали катастрофи можат да сањаат !
  Поздрав до сите турбофејкери, овај фолкери http://www.youtube.com/watch?v=Hq35mAuTlvE

 64. komitamkd напиша:

  Абе едно утепуеење еве не можам да станам сабајлево…..Ајде..лечете си ги фрустрациите…ни една тема не ве дигна вас сељаците вака на бунт…..брао…

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s