СПЕКТАКУЛАРНО ЈАВУЕЊЕ ОД БЕЛГРАД!!!

nasl[16]Недај Боже да упалиш телевизор. Вестите исти од 1991. Македонија е 30 години независна држава а таму сеуште ќе ги видиш приказните дека Аркан е жив, дека Србите и Русите ќе му ја ебеле мамицата на Косово и дека у Босна не се десил геноцид туку сините шлемови ги измислиле оние 8 000 мртовци у Сребреница. Се е тука драматично прикажано. Насловот те пљачка у старт, даваш дел од своето драгоцено време да ја отвориш веста, кога тоа таму некаде у Сурчин или Курчин…или каде беше…Некоја населба или предградие на Белград, некој овчар удрил дете на точак и побегнал со својот автомобил…..

У реду…Веста ни пренесува една дегенска постапка, ама што кур мене ме заболе за секоја прдотина од настан шо се дешава у мојот комшилук, и тоа исклучиво горе на Север? Ко да ми се малку оние сељачишта напиканиу жири у оние дегенски претстави кои ментално пенетрираат у мозокот на широката маса у државата, подејбаваат некои нискоинтелектуално развиени суштества кои решиле да си ја пробаат среќата и да бидат српски кафански певаљки. Ајде бре бришка таму. Може тоа телевизиите, порталите и радијата да си ги пренесете у Белград. Сосе персонал, ентериер и сосе цели згради и ќерамиди.

Кој курац бараат тие овде и се нарекуваат наши национални сервиси???
Тоа што од 24 часа, 80 % од програмската шема им е на српски јазик? Тоа што ја едуцираат нашата младина да ги знаат нивните народни песни подобро од нашите татковци и дедовци? Тоа што македонската народна музика која за нивна жал, мора да ја пуштаат, оди во порно термин од 00-00 до 04-00 сабајле? Тоа што го васпитаа народов да не жали и по 2000 денари за карта кога Арканица ќе ни дојде на НЕЗАПАМТЕН концерт а да им бидат многу 1500 денари за пејачка ко ПИНК, или 300-400 денари за фудбалски натпревар на нашата репрезентација?
Тоа што ја васпитавте оваа младина на македонски свадби да ги бара моравските и шумадиските хитови а на македонските песни да дремат ко мисири на маса? Дајте нешто српско, народов ни заспа. Пуштете ТВ да гледаме ЅВЕЗДЕ ГРАНДА, ТВОЈЕ ЛИЦЕ ЗВУЧИ ПОЗНАТО, каде оние у жири треба да се гледаат со надзор на родител!!! Пуштете вести да не има поплава некоја у комшилук пошто само за таму се замараме кога има поплави!!!

Нашиве естрадни уметници кај шо ја ебаа својата кариера и освен препев на песна, немаат абер да снимат нешто ново, почнаа да одат по некои ТВ шоу циркузи во соседството и од себе да праат будали. Тие праат од себе будали а народов наш уште побудала и штанца СМС пораки за демек- НАШИТЕ. Да, да…Нашите кои заборавија да изустат еден македонски збор и кога одат во тие ТВ студија го причаат српскиот јазик со подеднакво меко Ч као и нивните домаќини. За кој кур се осамостујувавме бре и праевме своја држава? За кој кур бре дрндаме дека браниме некој национален идентитет? Не знам колкава национална свест имале нашите револуционери пред крајот на 19 век, пошто тоа нели е спорно, али свеста на денешнава генерација Македонци се гледа од авион.

Тоа се нашите браќа кои за да не ги нервираме со Прохор Пчињски кога треба да славиме, таму некој си собир на АСНОМ, си го напраивме ПЕЛИНЦЕ. Автентично и со слични мотиви на Прохор Пчињски али што е најбитно, нема да се караме со нив и на раат ќе можеме да ги гледаме нивните ШОУ ПРЕТСТАВИ на ТВ.
А да…Ќе заборавев…И Булеварко е шовинист и нема поим што е тоа музика а што култура. За оние што така ќе ми спинуваат да им кажам дека констатацијата е точна, но, ако зборуваме за култура и за вистинска музика. Ја видовме културата нивна кога нивните пеачи по нашите концертни сали паѓаа дупе пијани по бината со некои песни од 70 тите…..
Алооо….го ебат интелектот на еден цел народ! Она што фаќа прашина по подруми и е снимено на касета у ПГП РГП ви е денес духовна матрица. Земете тоа даљинската фрлете ги низ џам. Или во најдобар случај остајте на ПРВА…Замислете….ПРВА стана најдобра телевизија. Таму барем ќе сретнеме некоја наша музичка икона од пред 10-15 години. Нови нема. Нема ни да има. Бината ја зафатија курождерки, тезгарошки и евтини пазарџики. Роба фалц за фалц публика и клиентела…Еби му мајката. Ќе си проаѓа уште долго а јас ќе бидам неразбран, србофоб или не знам што…
Дијазепамот не го даваат без рецепта ниту со две ударања на глаата од каса на аптекарката. Ќе пробам да се смирам. Се до наредниот НЕЗАПАМТЕН концерт и СПЕКТАКУЛАРНО ЈАВУВАЊЕ од Белград…..МАКЕДОНИЈО!!!

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

13 Responses to СПЕКТАКУЛАРНО ЈАВУЕЊЕ ОД БЕЛГРАД!!!

 1. Dejan напиша:

  Булеварко пак ја фатил жена му како се допишуе (културно да се изразам) со некој београџанец, па одма текст….Контраудар! 😀

 2. igor tanaskovski напиша:

  donekade ke se slozam so tekstot, no samo so onoj del deka nacionalni tv servisi sekojdnevno ni pustaat razno razni “stranski”sou emisii… se prasuvam daki avtorot na tekstot ima problem so ona sto doagja samo od sever ili nego nekoj drug mu go ispral mozokot…. nevidov komentar za turskine serii koi veke 5-6godini ni perat mozok kade osven placenje,ubistva i zatvor nema nisto drugo, ili za onoj degenerik taka narecen dr. oz i red drugi emisii. vtoro,koj nego mu dava pravo da navredi edna masa narod od40-50 iljadi dali oni slusaat dobra muzika ili kic… koga avtorot na tekstot bil na stadion da gleda fud. mec na nasata reprezentacija… pa sekoj onojkoj dva pati potrcal po avtobus istrcuva poveke od polovina nasi reprezentativci….i za kraj neka mu nabroi avtorot na tekstot barem tri hita od mak narodna muzika ponovi od 5 god. pa ke pravime muabet

 3. vashm напиша:

  sto bara narod, toa mu se dava da jade 🙂

 4. xlazar08 напиша:

  Ete i jas da se priklucam na ovaa tema, pisuvas gluposti, na tebe najgolem problem ti se pesnite sto gi slusas to sto go slusas alooo , pogledni sto se slucuva od istocna strana, nie samite se prodavame na Bugarite, kolku ”makedonci” imaat zemano bugarski pasosi i so toj poteg go prodavaat svojot identitet, kolku? veruvam deka mozebi i ti imas ali toa ne e bitno najgolem problem se pesnite i televizijata, pogledni sto pisuvas, zaprasaj se sto rabotis sekoj den za da bide poubavo vo Makedonija…

  • Нема да е лошо, кога веќе толку се секираш за тие со бугарските пашапорти, како голем патриот да се обидеш да пишуваш на кирилица. Во врска со самиот твој коментар за проблемот околу пасошите, ќе речам само дека ако ги немаше тие пасоши источниот дел на Македонија ќе патеше за свеж печалбарски капитал. Другар како еден вистински патриот продолжи да не ја сфаќаш опасноста од север. Поздрав до тебе!!!

   • xlazar08 напиша:

    Drugar ja te razbiram so sakas da kazes za kirilicata ali momentalno ne mozam da pisuvam posto e takva situacija, a drugo licno ziveam vo istocniot del na Makedonija i ubavo gledam sto se slucuva i sto se se raboti sekoj od tei pecalbari ako moze taka da se kaze malku da go iskoristat mozokot i da se obidat nesto da napravat za Makedonija, iskreno ne sum nekoj golem patriota ja sakam Makedonija i ne bi go prodal identitetot a najmalku na Bugarija, rabotam i jas nadvor od drzavata ali kako Makedonec so makedonski pasos i imam dobieno rabotna viza, pozdrav o tebe i se nadevam deka me razbiras sto sakam da kazam.!!!

 5. Ivan напиша:

  Shto da se pravi koga la-lopata (grujo) mesto za televizija i kultura frla pari za spomenici
  nasadeni 4 800 000 drvca po 1 evro na drvce napravete snetka kolku pari se ukradeni
  Golemi drva ima vo drzavata za toa e taka i e interesno laj komshiite

 6. Trpe напиша:

  Drugar, ako tolku se nerviras, pa ne glej (nasa) televizija…….

 7. Matori напиша:

  Kolu dijazepami trepa da ispijat za da zaboravat deka 80 godini ziveevme vo ista drzava?

 8. Miki напиша:

  Bratu gleam kompleksot e golem, site kolumni “slucajno” ti se povrzani so severniot sosed. Ako nekoj od niv di plodel u familija ne znaci deka treba sea ti svoite kompleksi da im gi prenesuvas na drugite, oladi malo popij pivo 🙂 Mnogu kurovi spominjas u tekstov, a edinstveniot kur koj ti e dobro poznat e toj na nekoe cetnice u na majkata ti ustata, prosto pricinata zatoa sto ti postois 😉

  • komitamkd напиша:

   Ја плоделе мајка ти ко шо гледам родила копиле и изрод 😉 Јас го немам тој проблем….100% чиста лоза. Него дај ако си Србин да те разберам ама ако си србоманче тогаш е јасно кој на кого му плодел 😉

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s