Наумче Гробарот

naumce-mojsoskiЗнам дека си стаам здрава нога у трн али шо да праам.Ќе ме распнат пак и ќе ме нападнат повеќе за ова него за таблата со КОНГРЕСИ И МАНАСТИРИТ али нема везе. Посилно е од мене и морам да си се искажам да го ебам. Некој ќе помисли дека сум смртно накивен на Србите ко народ а нема везе. Им ја поштуем гордоста и својот цврст став околу својата национална кауза. Ранг на Албанците се ако не и бетер. Ние не мојме да мериме муда со овие ниту со било кој друг на Балканот затоа шо и по 22 години своја држава сеуште талкаме по соседството да си ја изградиме големата слика за самите себе. Да бидеме Гробари, Делии и да го величаме српскиот син Обилиќ ко да е наш. И тоа не од било кој туку од едно типче кое е македонски спортски репрезент и на својата химна ги става трите прста на градите. Сега мислам дека сето тоа е еден чист позерај. Правата слика негова ја видов на кошаркарскиот натпревар помеѓу Партизан и Фенербахче каде гордиот Наум( шо убаво име има само) заедно со другарите на навивачите на Паок грлато ја пее песната за српскиот син Обилиќ кој му ја расплакал мамицата на Мурат турчинот на Косово ОВДЕ Главниот моменат е некаде од 9.05 до 9.09 минути. Уф бре Науме како добро го праиш ова. Како Обилиќ со својата кама шо му го исекол гркланот на Мурат. Јака песничка жими мајка.

Некој ќе рече Наумче направил многу за својата репрезентација. Можеби Наумче напраил и за тоа си ги доби пофалбите. Сега е моментот малце да го рибаме затоа што тој како македонски репрезент треба да биде репер на младите како да ја сакаат својата држава и да ги делат моментите на еуфорија со своите навивачи па макар биле 100 тина Пирати или далеку побројните Комити, Чкембари, Фемили или Сити Парк Бојс. Не сум го видел Наумче да се качи на трибина со своите навивачи овде. Веројатно Гробарите му се пофакмани и тој самиот таму така се осеќа пофакман. Од тука ја контам и факманската слика негова од салата Пионир која ја објавил на својот ФБ профил. Излези Науче право на тераса и запеј на глас со Гробарската раса…
Баш се прашуем дали е некако возможно еден Милош Теодосиќ или Бане Ивановиќ, два српски спортски бренда да се испентарат на трибина со Комитите од Скопје и да навиваат на цел глас Послушајте патриоти? Ма јок бре. Ама НаумЧЕ ја искина песната за Мурат и за тополите на Дража. Убав пример за младите у Македонија. Тие тоа лесно ќе го сварат. Не можат да го сварат фактот шо кај Бучко у партија имало Бугарофили. Менталната спрега донесена од стапот на српските џандари и колонисти таму некаде од после балканските војни ни е пренесена како информација преку ДНК кодот. Уште не можеме да излеземе од тие пранги па тоа ти е. Бучко е крив и оние Балистине шо ја закачија таблата со Конгресот. Ние иначе многу си ја сакаме земјата своја.Од Вардар до Охрид и од Морава до Дунав јеботе…..

И кога сме веќе кај тоа таблата у Чаир. Не велам јас дека е ОК шо полека но сигурно ни ги менуваат топонимите и шо албанските називи почнаа да ни ги препишуваат без превод и на кирлица. Проблем е шо за ова ќе мрчиме само на ФБ и по социјалните мрежи а карванот ќе си врви. Пројде се ќе пројде и ова. Многу повеќе бев распнат јас кога го напишав текстот https://komitamkd.wordpress.com/2013/10/28/%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8/ кога ги нападнав србоманите и многу повеќе се бранеше тогаш српството отколку што некој деновиве го брани македонското. Но ако. Еве ви уште една добра тема сега да ме напнете како тоа јас плукам по еден спортист шо дал многу за Македонија, шо е врвен ракометар и ред слични муабети. Не е тоа поентата. За доброто ќе фалиме а за лошото ќе критикуваме. Мене ова ми е многу лошо та дури и ми се блуе. 22 години сме Независна држава и сеуште трчаме наоколу и бараме остатоци од една гомнарија која однесе 200 000 животи. Нашиве млади деца ќе се пентарат по маса у кафана и ќе ја пеат ОДАКЛЕ СИ СЕЛЕ. Ако нарачаш македонска песна у кафана у Скопје ќе те погледнат попреку и ќе ти кажат дека такви не пееле. Па да…Таа е за идиоти ко мене. Фраерите ко Наумче идат у БеОград и навиваат за Партизан и Ѕвезда. Се пентарат по скопски кафани и ја нарачуваат Цеца. Сељаците ко мене гинат на Лихнида и на Послушајте патриоти. Сељаците ко мене пишуваат текстови кој ретко може и да ги разбере. Јеби га….Нека биде монолог….

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

55 Responses to Наумче Гробарот

 1. ultras_kkv напиша:

  Само колку да не го ругаш дека пее за Мурат и Обелич, има ушкото и друг репертоар. Го има исто така на 07:20 како со браката на две трибини си дофрлаат. Ехее да живее ушкото.Можеби затоа против Вардар толку слабо играше, уморен од утакмицата неколку дена предходно…..

 2. Драган напиша:

  Ти си дечко болен, со име и презиме ќе ти пишам, ќе дебатираме, ама дечко тебе некој србин или ти земал девојка, или те отвориле на некое летовање као лептир,или си налетал на некој агресивни педери и ти го отвориле гзот.Друго објаснување нема, и не може да има….

  • komitamkd напиша:

   еве еден испрдок шо скока за Србите а не за своето 🙂
   Спремте се спремте четнициииии охохохох

   • Драган напиша:

    Тебе ти го рушеле снешкото као дете,и имаш тон фрустрации, претпоставувам кај некоја баба у Смедерово или Бујановац…Зашто не напиша колумна кога исто наш репрезентативец Крсте Велковски (фудбалски) трчаше у хотел да се слика со Хрватски репрезентативци, зашто не напиша колумна кога Пецко Русевски куртонот на коленици паѓа и плаче за Надал ?! Не ти беше проблем кога македонски фан клуб навиваше за Ливерпул во Скопје, против Работнички? Ама не…проблем се тие што навиваат за Партизан и Звезда нели? Па тоа биле наши клубови,Наум не е дете,Наум фатил дел од таа бивша земја, и ти сега ќе му забрануеш него да навива за нешто,за што навивал од дете? Напатен си дечко,многу…и нереален, и задоен со мржња и фрустрации…

   • komitamkd напиша:

    мржња има кај тебе 🙂
    Ја никого не мрзам….види како го нарече Пецко Русевски 🙂 Во мојот текст нема нитун една навреда ако убаво виде. и пак те боцна ц ц ц ц ц…Ај тртљај си повеќе неам мотив да ти одговарам поздрав

  • MAKEDONEC напиша:

   Единствен болен тука си ти, што скокна да ги браниш србиве како нешто арно да сме виделе од нив. Преку глава ми е од србомани во државава, предавници на народот свој што дркаат на Ноле и изиграваат некакви гробари или делии, кои што вадат транспаренти Македонија е грчка. Македонскиот народ секогаш најмногу си пател од своите продадени души и нажалост дур има такви како тебе овде (а ги има во голем број) нема да напредуваме, само ќе не плукаат сите од страна!

   • Драган напиша:

    А бе све големи патриоти сте, неможат летоска да ве извадат од плажите у Грчка, за над тастатура све опасни сте.Ќе ставите заебан никнејкм МАКЕДОНЕЦ, и готово, Питу Гули си, не ебеш жива сила, не признаваш ни Ноле,ни Партизан,ни Грчка,ни ПАОК, само нашето…А кога ќе треба да дојдете на некоја утакмица на една рука можат да ве пребројат

  • Jasmina Bojkovska напиша:

   u sekoj muabet, ogranichenite kako tebe mora da mislat deka se raboti za devojka, deka ne mu dala ili mu bila ukradena! PU!

 3. Stefan напиша:

  Nemam nisto protiv pisuvanjevo za Naum ama ti decko koj i da si ocigledno e deka ne gi sledis natprevarite na Metalurg.Ne si go videl naumce da se kaci na tribina? Naumce uslarce prvo nesto sto go pravi po zavrsuvanjeto na natprevar se kacuva na tribina i gi otpozdravuva kako sto vikas malkute pirati.Tie malku pirati od Avtokomanda ziveat za metalurg .Ama tebe te boli nesto drugo bratce, toa sto ne igra za Vardar. Koga bese igrac na Vardar se kolnevte vo nego…Zal mi e sto vo nasava mala drzava postojat tolku mnogu hejteri kako tebe …

 4. darko напиша:

  i da si donekade vo pravo (ne znam samo do kade) toa sto nekoj is ja bara onaa stara 200.000 sto zela e MILIJARDA pati porano otkolku ovaa sto kako sto velis 22 godini ne utepa od grabanje i nisto ne davanje, osven lazni sonovi i vetuvanja, pa zatoa samo moi 20-tina i poveke mladi rodnini (bratucedi i vnuci) so se familiite (poveketo sami), fatija stikla od ovde, a no onie sto ni gi menuvaat tablite pak site si se vrakaat barem za glasanje… a za tvoe Info, ko Naum ima mal milion tuka, mozese da gi vidis na MZT – PARTIZAN, sto ne im prefrli na niv ( by the way) ODNAPRED DA ZNAES DEKA JAS NE SUM EDEN OD NIV, ama si gi postuem , bidejki si imaat nesto sto gi veseli ili kogo sportski sakaat( toa si nivna rabota) a ne moja i tvoja, za nas e vazno dali Naum ke im zbrca desetka so kromid na Partizan, Barsa, PSZ, Kil, Lemgo, Hamburg pa i na Vardar… ostanatoto nema veze so MAKEDONIJA, Naum si ja saka, toi da ne bese taka, odmana ke fatese i on stikla… DjENEM… SPORTSKI I SRDECEN POZDRAV… A ZA PERO ANTIK, NE SI PISAL KOLUMNA ILI SE SPREMAS… 😉

 5. darko напиша:

  i da si donekade vo pravo (ne znam samo do kade) toa sto nekoj si ja bara onaa stara 200.000 sto zela, e MILIJARDA pati poarno otkolku ovaa sto kako sto velis 22 godini, samo ne utepa od grabanje i nisto ne davanje, osven lazni sonovi i vetuvanja, pa zatoa samo moi 20-tina i poveke mladi rodnini (bratucedi i vnuci) so se familiite (poveketo sami), fatija stikla od ovde, a no onie sto ni gi menuvaat tablite, pak, site si se vrakaat, barem za glasanje… a za tvoe Info, ko Naum ima mal milion tuka, mozese da gi vidis na MZT – PARTIZAN, sto ne im prefrli na niv, ili i ti bese edeen od niv (da si ti bratce zvezdas)… ( by the way) ODNAPRED DA ZNAES DEKA JAS NE SUM EDEN OD NIV (nitu od ednite nitu od drugite), ama si gi postuem , bidejki si imaat nesto sto gi veseli ili kogo sportski sakaat (a koj, toa si e nivna rabota) a ne moja i tvoja, za nas e vazno dali Naum ke im zbrca desetka so kromid na Partizan, Barsa, PSZ, Kil, Lemgo, Hamburg pa i na Vardar… ostanatoto nema veze so MAKEDONIJA, Naum si ja saka, da ne ja sakase, odmana ke fatese i on stikla… DjENEM… SPORTSKI I SRDECEN POZDRAV… A ZA PERO ANTIK, NE SI PISAL KOLUMNA ILI SE SPREMAS… 😉
  Одговори

 6. doctordami напиша:

  a da ne mu mrsite site na Naumce mnogu …. ako navijas za barselona..real…ili bilo koj drug klub…. nema problem..ama ako nekoj navija za Partizan …problem e neli ???? aj ne tupite ….ZA DRUGE SE NAVIJA PARTIZAN SE VOLI…… bil…e …i ce bidne…. … 🙂

  • komitamkd напиша:

   е ова е јако….Кога некој со презиме на СКИ ми праќа српски пораки 🙂
   Е Бране Бране….не те издавам кој си остани си спокоен и затуцан у српската девиза..Текстов е баш за таквите ко тебе…Поздрав

 7. darko напиша:

  epa sega e moment da gi grabnes site onie koi se za real madrid, barsa, macester junajted, baern, celsi, ajaks, psv, a ne se za vardar – koj i den deneska matno tece, pelister koj kako da go nema, rabotnicki – koj ostana bez raboitnici, makedonija GP, ko samo vo GP da e makedonija, a igraliste ima poubavo vo pintija, fk skopje, pobeda- koja pak ne pobedila 10 godini i ostala gurabija koja zaedno ne moze ni istok da go napolni na gradski… grabni gi site zosto si isfrustriran , zosto site tie imaat za kogo da navivaat i da gledaat, a ti nemas… povtorno ti prakam sportski pozdrav, zosto na vremeto jas bev eden od tie na sto na ZAPAD skokaa, ama togas bese onaa sot 200.000 zemala, a sega koga ti odis nema ni duhovi, zosto ovaa izbrka poveke od tie 200.000… te pozdravuvam so zelba Vardar, ili Metalurg da igraat vo liugata na sampionite i vo fudbal 😉

 8. komita напиша:

  Pa samo debilen coek moze da naviva za srpski tim I kraj krseva barselona real yoa se svetski timovi ne se niskobudzetni ko partizan za mene partizan imame I nie takov tim vardar I jas navivam za vardar partizan I zvezda sekoja utakmica vadat transparent deka makedonija e grcka a ne real I barsa I jas iam provereno deka na srbin koa mu zboram makedonski I koa ke munkazam od srce navivam za vardar mn poveke me ceni nego da mu ee ligavam deka nsvivam za nekoj si srpski tim I deka srbite ni se brakja ma da so ima mn srbi sto se gospoda I mi priznale deka makedonskiot folk e najubav I najbogat na balkanot jas srbi ne mrazam ali srbomani nemozamnda gi gleam zs tie se iskompleksirani goveda ni vamu ni tamu ne pripagjaat kao torbesi

 9. а нон име напиша:

  Да бевме бар пола од Србите ќе беше добро. И тие некогаш беа дрл од “нас” па не се ложат на Вардар Пелистер Металург МЗТ и кој и да е наш клуб. Велат дека ги ценат нашите клубови но не носат обележје нити пеат песни. А уште помалку за хрватски или босански клубови. Гробари вадат транспаренти Македонија е Грчка! Ама нам тоа не ни смета, да живее братство и јединство!

 10. Car Dusan напиша:

  moze samo da ni se fatite.Seljacista edni,ve nema nikade.

 11. STRUGA напиша:

  NAJJAK , TAMO I DA SAKAS NEMOZES DA NEZASPEES

  • komitamkd напиша:

   ц ц ц ц ц А шо барате бе таму Струга??? Бела??? Шо мајка барате кај кумовите Грчки????

   • PartizaN напиша:

    so te boli za kogo naviva naumce be? i ja navivam za partizan pa so? aloooooo za sport pravime muabet. neznaci deka ako navivam za paritzan deka sum srboman. ako site razmisluvavme kako tebe, ama fala bogu so ne sme site so koeficient na intelegencija 0, togas tuka nikoj ne e makedonec. 90% navivaat za man utd, barcelona, real madrid i da ne nabrojuvam. koj e tuka makedonec pojasni mi ?

 12. struga напиша:

  koj gi ebe grcite , nie sto sme del od bivsata sfrj i sme rastele so ekipite na bivsata drzava zarem treba da se sramime sto imame uste priklonetost kon Partizan , zvezda. dinamo .hajduk i dr. ?

  • Драган напиша:

   Убаво му кажа ама не разбира тој, мутав е, незнам дали гледа коментари по фејсбук, му се смеат луѓе.Зборам за озбилни луѓе,а не дечишта тастатура-хулигани-фаланга, на кој им е текстов по кеиф.Ако тоа ти е целна група,секоја ти чест, колумниста и блогеру, шмекеру најголем.И баш ќе го смениш тоа со вакви тој бедни текстови, пола земја да навива за Партизан и Звезда, пораснале луѓе со тие тимови, ти ќе исправаш сега криви дрини, дали било нормално да се навива или не…Иди ти као КОМИТА голем,и националист, забрани му на Џамбо Милиќ да го носи светиот дрес на твојот Вардар, пошто е србин нели, а не да дркате од радост, кога 5 пути по ред ве вади од говна против Металург.Сончогледи едни, дволични…

   • а нон име напиша:

    Југославија не постои повеќе од 20 години! Во кој временски вакуум си ти застанат штом уште некои ти “растат со тие тимови”!? Во тие години не успеавме да го искорениме тој потчинет статус кон српските тимови, музика и БеОград! Како да ние немаме свое повредно за да се цени!

 13. Hari напиша:

  Trgna OK na pocetokot, dodeka zborese za kako ne si go sakame svoeto, i lecime kompleksi na niza vrednost nadvor… nekako se drzese.
  Ama sakal da priznaes ili ne, posle si se pokaza kako nacionalist. I toa ne bilo kakov.
  Odma se vide tvojata anti-srpska i bugarofilska orientacija.

  Ti si samo edno obicno vmro-vsko komitche, i toa vmro na LjuBco, bugarskoto. On ve nauci deka da si Makedonec znaci da gi mrzis Srbite. Tapa si.

  • komitamkd напиша:

   ВО ТЕКСТОВ НЕМА НИКАКВА ОМРАЗА ПРЕМА СРБИТЕ….ЈАС НИВ ГИ РЕСПЕКТИРАМ КАКО НАЦИЈА И ТРЕБА ДА УЧИМЕ ОД НИВ А НЕ ДА ИМ ГО ПУЧИМЕ КУРОТ..А ЗА ПОЛТИЧКИВЕ ЕТИКЕТИ…ДА ТИ КАЖАМ САМО ДЕКА ЗА НЕКОИ СУМ КОМУЊАР…ЕВЕ ЗА ТЕБЕ СУМ ЉУБЧОВИСТ…ЗА НЕКОЈ СУМ ПОРТОКАЛОВ….ТОА ДОВОЛНО КАЖУВА ДЕКА НЕ СУМ НИЧИЈА ПРИСТАЛИЦА. ВАША БОЛЕСТ Е ДА ДЕЛИТЕ ЕТИКЕТИ А МОЈА Е ДА РАЗМИСЛУВАМ….МОЈОТ БЛОГ Е ПОСЕТЕН 400 000 ПАТИ И СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ПОСЕТУВА..А ЗА РЕКЛА КАЗАЛА МУАБЕТИ ОД АНОНИМНИ ТИПОВИ КОИ ОД ЕДНА МЕИЛ АДРЕСА ПИШУВААТ СО РАЗЛИЧНИ ИМИЊА…ХММ….ЕВЕ ВЕ СИТЕ ДО ЕДЕН СО ОДОБРЕН КОМЕНТАР ДА ВЕ ВИДИМЕ…..ЈАС НЕ НАВИВАМ ЗА БУГАРСКИ ТИМОВИ…НЕМАМ БУГАРСКИ ИДОЛИ И НЕ СЛУШАМ БУГАРСКА МУЗИКА…ВИЕ МОЧАТЕ НА СРПСКО У ГАЌИ. НЕ СЕ МЕРИ СО НЕШТО ВО ШТО СИ НЕДОРАСНАТ…ВЕ ЗАБОЛЕ СИТЕ ОВАА ТЕМА ЗА СРБОМАНИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ИМАМ СТОТИЦИ ТЕКСТОВИ НИКАДЕ ВЕ НЕМА ЕБАВЕ ТОА ПУРГЕРИТЕ….ЗНАЧИ…ТЕКСТОВ НЕМА ОМРАЗА ПРЕМА НИКАКВА НАЦИЈА ТУКУ ПРЕМА ЕДНА ГРУПА НА ОПИНЦИ КОИ САМИ НЕ СЕ РЕСПЕКТИРААТ…НЕМА НИ ЈАС. КОЈ ГИ ЕБЕ НИВ А И ТЕБЕ ВО ЕДНО 🙂

   • Hari напиша:

    Deklarativno nemas omraza, no vo tekstot apla se gleda. Za zal.
    Nemoj samo uste i istoriski lekcii da delis. Nemas kredibilitet ednostavno.
    Ti sega vo blogov ke ne nasocuvas koj i e prijatel, a koj neprijatel na Makedonija istoriski. Pa uste istoriski fakti, 200.000 zaginati i sl…
    Pa od Germancite kolku lugje zaginaa? :)) Ajde edna za navivacite na Bayern pisi. Moze ke stignes do 410.000 view-a.
    Turcite…? kolku veka ovde ne maltretirale? Ajde raspni gi site sto idat tamu na letovanje…
    Koj frli napalm bombi nad Makedoncite vo Egejska Makedonija profesore? Ajde proglasi gi za shupaci site navivaci na Manchester, Chelsea…
    Makedonija, patem, nema prijateli istoriski gledano.
    Partizan, isto kako i Zvezda, pa i Dinamo, se regionalni kultni klubovi so tradicionalno golem broj navivaci ovde. Navivacite na kultnite klubovi gi znaat nivnite pesni i se furaat vo nivniot film. Za srekja ne sum eden od niv. No mozam da go razberam i toa.
    Ne pravi fama, ne proglasuvaj patrioti i predavnici, se raboti za tifo kultura, koja navodno treba da ja poznavas “Komito”, i da gi razberes fenomenite koi taa gi nosi.
    Nastrana sto Naumce ne zasluzuva posle se sto napravil i izigral za reprezentacija. Ama izglea ti si od tie na koi reprezentacijata ne im e apsoluten prioritet. Naumce ako e u Vardar, nash e. Ako ne e, predavnik.

   • komitamkd напиша:

    тие 200 000 загинати се оние кои загинаа со распадот на СФРЈ…И за мене одењето кај навивачи кои вадат знамиња КОСОВО Е СРБИЈА А МАКЕДОНИЈА ГРЧКА е ранг ко да си отишол да навиваш за Олимпијакос или Паок…..Се разбирам…И тифо сцена мада Наумче е се само не тифоз…..

  • а нон име напиша:

   Што зборуваш Хари? Какви историски непријатели? Тие навивачи ден денешен вадат МАКЕДОНИЈА Е ГРЧКА!!!

 14. mac напиша:

  Значи ти си комита навиваш за вардар и ти смета Наум што дава лош пример за младите што навива за српски клуб, е сега сакам да те прашам дали не ти смата што во вардар играат само 4ца македонци од кој активно само 1,3 а во металург 80% од репрезентација и сите комити го подржуваат вардар (руси срби и хрвати итн и понекој македонец капитен што реално не влага ни 10 мин во игра-) и каков пример им дава тоа на децата за кој многу се грижиш за нив гледам?
  И зошто вие комитите сте толку големи патриоти КОМИТИ да навиваат за клуб со руси, срби, (што толку ти сметаат) И секое ново фрлање на македонски играчи пр Ојлевски за вас е оправдано оти незнаел човекот, плус вашиот сакан Сергеј у лице ви го плеска со ” НЕМОЖАМ ДА ГИ РОДАМ” во превод :НЕ ВЕ БИВА .
  Е сега да да се вратиме на Наум и 2009 во хрватска кога не биваше и ги преебавме русите 36:30
  И размисли уште еднаш сега зашто ти смета Наум на трибини на партизан,верувам ќе си го најдеш изворот.
  Поздрав.

  • komitamkd напиша:

   А каква врска ова има со пеењето песни за СРПСКИОТ СИН ОБИЛИЌ???
   НЕКА ИДЕ И ВО СОЛУН ЗА ПАОК ДА НАВИВА КАЈ КУМОВИВЕ НА ГРОБАРИТЕ…И Не ми врти јасно е ко ден каде е таргетот ако не конташ твој проблем..Станува збор за хронична болест која ја немаат ни Словенците ни Хрватите ни Босанците па дури ни Црно Горците!!! Ние некогашната Бановина останвме бановина и во мзуиката и во спортот и во културата со овие горе….

  • а нон име напиша:

   Не разбирам каква врска има играњето за клуб, кое е професионално и се плаќа, работа како и секоја друга, каква врска има со навивањето? Тие Руси Срби во Вардар играат за плата, за пари, а навивачите навиваат за она што срцето им скока, она што ги буди нивните емоции и адреналин. Дали според вас е добар пример за младите покрај своите клубови, кои го претставуваат градот од кој доаѓаат, земјата во која растат, да навиваат и да бодрат клубови кои врска немаат со нив? Каде ќе ни оди духот македонски ако наместо за МЗТ, Вардар, Металург, Пелистер, ние навиваме за Партизан и Црвена Ѕвезда? Навивале во Југославија… Југославија не постои повеќе од 20 години! Ова се нови генерации! Што нив ги буди да се лепат толку за српски клубови наместо за македонски?

 15. Сашко напиша:

  komitamkd јас мислам дека уште милион пати да напишеш дека текстот нема врска со србите пак некој од нашите ќе скока и ќе бране српски ставови , нема разбирачка дефинитивно.
  Исто како и текстот за составот на РК Вардар. 😦

 16. Grobarka_Skopje напиша:

  Абе македончиња, па вие сами не си ги подржувате вашите клубови па камоли некој друг да дојде од Србија, Бугарија,Грција, БиХ, и ред други да не ги бројам. Немој да ми кажете дека ако ви дојде Реал, Барса, Манчестер, Лацио во Скопје и да играат со било кој македонски клуб дека вие нема да одите рамо до рамо со нивните навивачи. Што не напишете за тоа кога Лацио дојде во Скопје, кога фан клубот на Лацио истрча да ги пречека на аеродром.. кога плачеа ко пички да се сликаа со нив и да соберат автограми.. А сега криво ви е зошто Наумче Мојсовски отишол во Белград да навива за Партизан..Ало бе другари па вие да имате пари зарем не би отишле на некоја утакмица на ваш омилен клуб. Да бидеме реални Наумче одсекогаш навиваше за Партизан.. На утакмиците што беа во Скопје тој беше со нас на трибина само што не навиваше туку седеше на страна. Кога сте толку големи навивачи, ултраси, хулигани како и да се нарекувате.. Сигурно знаете што значи љубов према клубот.. Тогаш сватете не и нас Гробарите од Македонија и Наумче Мојсовски…
  ЉУБАВ ГАЗИ КОЛОМЕТРЕ!!!!!

 17. duki напиша:

  Ја не знам шо им одговораш на ова предавнициве бе комита, овие се замараат со глупости, си го бранат она шо им го пуни срцето или (џебот).
  Драги коментатори колку што видов овде нема никакви анти српски и бугарофилски ориентации, комита си го напиша своето мислење на НЕГОВИОТ блог и го напиша она што му тежи на душата. Знам дека 99 % од сите вас заедно со мене завидуваме на вокабуларот на комитамкд, и лечете си тоа фрустрациите во земјите за кои вие гинете, на српски блогови или ред други . Никој не вика да не навивате за партизан, звезда, хајдук, динамо З, рубин казан, паок, свонси итн.Не видов никаде во текстов дека комита е политички определен.Напрајте и вие еден блог па казете шо мислите.Како и да е, Наум е педер. А комита брат , алал да ти е за текстов, екстра е. А ова ….. Јеби га….Нека биде монолог…. го крадам за мои лични употреби. Ако може мислам. Голем ПОЗДРАВ и продолжи со овие блогови.

  • komitamkd напиша:

   Поздрав брат, слободно земај се шо ти се допаѓа на блогов….Поздрав и секое добро

  • Драган напиша:

   Многу јак текст,и вокабулар.Енциклопедиски пример за тоа како треба сето тоа да изгледа.Стварно,секоја чест, ова ќе влезе во редот на најдобрите текстови во интернет просторот во историјата на колумните.Еве,јас признавам дека завидувам и дека би сакал да можам да пишувам вакви остроумни и високо капацитетни текстови

 18. Torcida Ohrid напиша:

  Navivam za Hajduk od koga znam za sebe i ce navivam cel zivot bez razlika dali igra so Mk tim ili ne. Evo letovo koga igrase so Turnovo vo Skopje sigurno imase edno 1000 Makedonci koi navivaja za Hajduk ( mal del bea so Torcida izmesani a pogolemiot del niz cel stadion, ludje vo godini so deca, zeni).
  No toa ne znaci deka ako navivam za Hajduk deka navivam i za Hrvatska. Dva pati sum bil na gradski na Makedonija – Hrvatska i od srce i so cel glas navivam za Makedonija.
  Zatoa gi razbiram i Grobarite i Deliite… Koga ednas ce se zasaka klub toa trae vecno.
  Jas za Hajduk bi navival i da e od Albanija ili od Kosovo a i da sum Sportist mnogu popopularen od Mojso.
  Zatoa ne kenjajte mnogu ostavete go covekot da naviva za kogo saka
  HAJDUK ZIVI VJECNO!

  • Драган напиша:

   Го остави без зборови сега уличарот, него одговорите и нападите му се спремни искључиво за српските говна,за србоманите и нема да знае што да ти каже, ништо чудно да те пофали и да ти каже, браво другар поштувам,твоето е друго, не е исто да навијаш за Хајдук и за Партизан…
   Не разбира он,а ваму у псеудоним става име на навијачка група,а со навивање и ултрас има исто колку и јас со атомска физика.

   • а нон име напиша:

    А бе фраер, ти гледам разбираш многу, ама не ти фаќа до таму да ти текне дека Вардар игра денес. Сигурно komitamkd нема денес со вас да се замара

  • а нон име напиша:

   Како не разбирате? За клуб се навивало? Нашите клубови не ви чинат? Сеуште не се видело Британец да навива за Милан, Италијанец да навива за Барселона, Шпанец да навива за Манчестер! Поздрав

 19. Zlatko напиша:

  Da navivash za nekoj ,koj ne ti priznava crkva,ti vadi parola Makedonija e Grcka,te narekuva BJRM,te true za najdolen mozen kic od muzika I kultura e navistina idiotski I kako sto nekoj spomna treba da imas razvoj na nivo od Ameba.Kompleksot na poniska vrednost e strasna rabota.So godini pickite sebemrzacki zborat deka Pancev bil slab fudbaler I imal uspeh deka go proigruvale Piksi I neznam koj,sega zborat deka Pandev bil drvo,a covekot igra vo najdobrite klubovi vo Evropa vo poslednive 10 godini,Koga igraa Makedonija I Srbija kvalifikacii vikaa da ne se zaebavame da im zememe bod na Srbive da ne sme gi zaebele posto nie I onaka sme nemale shansi.Koga pak vo nekoj sport ke ja pobedevme Srbija sekogas serea deka ni ja pustile I slicni sranja.Muabeti od tipot ne sme nie mazi itn.Na tie sto mislat deka ne se mazi drug ima ja ebe zenata.Ama ima izgleda ovde fraeri shto drkaat na toa.Pozdrav do Komita super tekst.

 20. KC08 напиша:

  Dali Vujo koa ke se kaci na tribina i se grne so komitite e predavnik???

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s