Из(РОД)И

мзт-партизан-8Гоце Попев, одамна пензионираниот македонски фудбалски судија, кој е прокламиран навивач на Црвена звезда, во изјава за белградскиот „Спортски Журнал“ вели дека на утрешниот меч Партизан-Црвена звезда ќе отпатуваат 15 автобуси со македонски навивачи на црвено-белиот тим.Помина натпреварот у Скопје меѓу МЗТ и Партизан и сега е редот оние грлати и горди ,,Мзкедонци” кои ја остаија душата за Партизан да тркнат на крстарење до матрицата. Ја би да одам исто накај север ама да го посетам борделот на Хашим Тачи . Да видам како тоа човекот си работи за свој ќејф и да удрам неколку тури на параспурлук со тоа украинките по собите. Украинки сум гледал како играат ракомет у Кометал. Ама радо би да видам како играат украинките две на еден у тројка, врбувајќи ме на еден групњак зачинет со многу алкохол и бели кристали во носот. Нека не бере гајле Хашим за робата. Нема да ја оштетувам.
Но тоа се различни фетиши у животот. Додека некој сака да го кваси на тетовиран грб на раскалашена украинска фукара, да го бања мачорот у шише виски, некој гине да отиде горе до Белград, и да биде поголем Србин од Србите. Поголем Делија и Гробар од самите Делии и Гробари.
Не би било лошо оние баткине кои ќе одат у Београд на дерби Партизан -Ѕвезда уз пат да поминат до Пеќ и да му клекнат на српскиот патријарх под мантија. Да им исчати малку за среќен пат и да им даде прошка на овие македонски чеда што залутале од стадото како невини овчички. Залута и чичко Јован ама си го прибраа на време. Јоки сега прича српски боље него Иринеј. Прича Јоки срспки за цел свет да го разбере. Така и нашите верни фанови, кои не за Македонија, ами за Партизан и Ѕвезда ќе одат да се дерат под српските орли и ќе плукнат на провокацијата со грчкото знаме у сред Скопје кои го извадија нивните браќа и за ФИРОМИЗИРАЊЕТО у Јагодина. Што е тоа за нив? Кога не можат да бидат горди Македонци можат да бидат понизни и послушни Срби. За нив Ноле е херој на новото време иако тенис играат и Мареј, Федерер, Надал…..Не..овие немаат свои фан клубови во Македонија. Има Ноле!!!
Ја знам дека добар дел од тие навивачи кои навиваат за Партизан и Ѕвезда ќе се поделат во два табори некаде после Куманово. Не ме чуди и некоја вилица или тиква да пукне, но нели дерби е. А што е поокорело од Србин што иде на ваков натпревар? Тоа е Србоман од Македонија нормално. Не знам дали овие верни навивачи некогаш дали некој динар за да патуваат да ја следат Македонија надвор од своите граници. Искрено се надевам дека не. Затоа што ваквите ко нив само серат на стадион кога игра наш тим, шират малодушност и нихилизам. Нека одат нека си се ебат горе под славните транспаренти. Гробарските(МАКЕДОНИЈА ЈЕ ГРЧКА-КОСОВО СРБИЈА) и онаа на Делиите(МАКЕДОНИЈА СРПСКА БАНОВИНА) Така заедно во пакет, со своите браќа ќе им го напраат ќеот на навивачите на Паок од Солун кои се во топли братски односи со Гробарите.
Умре Тито пред 30 и кусур години а некои во менталниот развој се останати таа 1980 година. За нив матрица е Беград, а место за докажување стадион МАРАКАНА. Јеби га. Со такви малцински ставови овде би изеле ќутек. Само таму кај нивните можат да бидат големи Срби…Македонци никогаш, затоа што за нивните браќа ние сме микс на Срби и Бугари нели…..?

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

72 Responses to Из(РОД)И

 1. АЛКАТРАЗ напиша:

  Јебаћемо вам мајку шиптарску у Београду!

 2. MAKEDONSKA IMPERIJA напиша:

  Кој морон го пишуваше текстов ДА ДАДЕ ГОСПОД РАЦЕ ДА МУ СЕ ПОЗЛАТАТ (се со златни шипки да му ги наредат) ДЕБИЛ РЕТАРДИРАН. ПОПРВО ЌЕ ДАДЕ КЕШ НА ШИПТАР ДА КУПИ ОРУЖЈЕ И ДА УБИВА МАКЕДОНЦИ, ОТКОЛКУ ДА ИДЕ НА УТАКМИЦА.
  Да разберам да се курчи и да пишува вака да играат некој МАКЕДОНСКИ тим со Српски па МАКЕДОНЦИ ДА НАВИВААТ ЗА Српскиот тим АМА ВАКА Е ЧИСТ ДЕГЕНЕРИЗАМ.
  АКО ИДЕА ПРИМЕР ВО ИТАЛИЈА ДА ГЛЕДААР РОМА – МИЛАН ДАЛИ И ТОГАШ ЌЕ ГО НАПИШЕШЕ ИСТИОТ ТЕКСТ.
  МОРОНИШТЕ МАЛОУМНО. И после ќе се прашуваме зошто МАКЕДОНИЈА немала пријатели или сојузници. Србија била некогаш окупатор на македонија исто како и Турција и Германија. НО ИСТИОВ ОВОЈ МОРОН НА ГЕРМАНЕЦОТ И КУРОТ ЌЕ МУ ГО ИСПУШИ демек за да покаже дека е Германски фан на Германски тим.

  • Anti KURTONI напиша:

   Abe kurton eden ( Makedonska imperija ) odi lizi im go kurot na srbite sto so pekolnite gazovi se ebat i se protiv nas..

  • ace напиша:

   kako da ti kazam ne znam dali ke me razberes….za greota si be decko…uzas!

  • filip напиша:

   Да не ти га ебе сестриче некој партизановац или делија, па толко се палиш и ги штитиш.Смени тој Македонска империја немаш ти образ за тј натпис гомно продадено

  • МАКЕДОНЕЦ напиша:

   абе клошар ич не пишуј на кирилица зошто МАКЕДОНЦИ ве описменија ! ти можеш да бидеш само добар србин а НИКАД неможеш да се декларираш ка МАКЕДОНЕЦ ! МАКЕДОНЕЦ е име на националност на ГОРД човек со огромна и исполнета со успеси историја ! ваков МОЧКО ка тебе и тие околу тебе што бара сојузници за да им го лиже гзот НЕМОЖЕ да бидете МАКЕДОНЦИ !!! РАЗБЕРИТЕ ЕДНАШ БЕ ПИЧКЕ ! НИКАД НЕМОЖЕТЕ ДА БИДЕТЕ МАКЕДОНЦИ ! ЗАТОА НИ ГИ ЧЕШАТЕ МУДАТА ЦЕЛ ЖИВОТ ! ЗОШ САКАТЕ А НЕМОЖЕТЕ И НЕМАТЕ МУДА ДА БИДЕТЕ МАКЕДОНЦИ !!! МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ !!!

 3. komitamkd напиша:

  Смени си го називот МАКЕДОНСКА ИМПЕРИЈА и преиначи го во Краљевина Србија
  А за клетвите морону има еден момент се вика Карма….Немој да те стигне само. Полн си со омраза и комплекси. И секако….Коментаров твој ќе го остаам овде да го ,,краси” моето дело. Тоа е напишано баш за амеби ко тебе. Бреј ама се потресе на темава пошто таа не е за Србите, нив ги ценам, какви се такви се…..Ова е за идиоти кои немаат свое ЈАС и одат да им се лигават на шумадинците….И да брате…Германец е Германец, иако не знам кој Македонец така грлато навивал за Германски клуб против Македонски…Немало такво нешто. Чао

 4. Maке Донче напиша:

  Од србоман поглупо суштество нема на светов

 5. David напиша:

  @makedonska imperija janicaru gnasen od takvi kako vas pati i patela Makedonija izrodi, ama ke vi dojde krajot sto kaza da ti se vraka do petto koleno, sve zensko u familija cel zapad sever i jug da ti ebe tebe i na site sto taka razmisluvaat

 6. Ако сакам ке навијам за Челзи ако сакам ке навијам за Партизан ако сакам ке навијам за Беласица Герас Цунев ! Што не ти е јасно??? И тоа нема никаква врска со тоа кој сум и од кај потекнувам…. ок позз

 7. GROBAR DO GROBA напиша:

  DA ZIVEAT SITE SRBOMANI I GROBARI OD MAKEDONIJA
  KOSOVO E SRBIJA

 8. ALEKSANDAR напиша:

  koj e toj govnar sto kako crv go koristi imeto MAKEDONSKA IMPERIJA , pa PI4KA LI VI MATERINA KARCINOMSKA DO KOGA KE IM BIDEME POSLUSNICI NA SRBITE, GI NAU4IVME DA 4ITAAT I DA PISUVAAT A SEGA KE NE TRETIRAAT KO SRPSKA PROVINCIJA

 9. Trajkoo напиша:

  E od ovakvi razmisluvanja kako ovoj sto go pisuvase tekstot nesme so nieden sosed vo dobri odnosi!!! Siptari ni ja zedoa drzavata a ti se fakjas za Srbite kaj koi koga ke otides te najbratski te precekuvaat aj otidi kaj Bugarite ili kaj siptarite pa da vidis kako ke te precekaat… Najgolemite patrioti od ovaa drzava imaat bugarski pasos a tuka se pravat pametni so vakvi tekstovi.. radi ti e kako vas ne ne biduva beee!

  • komitamkd напиша:

   КОј те пречекувал братски?
   Абе не ме радуј….1999 во Белгхрад на стадион не нарекуваа Бугари!!! Исто така под БЈРМ …Секое одење натаму(фала богу ретко идам) завршува со нивното себевеличање и лечење комплески….Ама тоа таквите ко тебе не сакаат да го видат…Јас гледам пријателче….Дури и во Бугарија сум проаѓал подобро, пичела Македонска музика никој збор да не ти препрече за политика, а овие се отруени…Цел Балкан го запалија и на крај го изедоа стапот заслужено!

   • Đenka напиша:

    Koji si ti debil !? Dečko, ti izgleda nikad nisi bio u Srbiji…. Dok te čitam, pomislim da živim u naci Nemačkoj, a ti si jedan jevrej, koji je eto, po nekad svratio do nas. Stvarno si neuki debil…

 10. MAKO- GROBAR напиша:

  alooo so e so vas be??? ova e demokratija i sekoj odlucuva sam za sebe. ne moze nekoj ne pismen sto go napisal ova da me narekuva mene izrod ili srboman zato sto jas sum navival za Partizan a ne za MZT . Jas sum od Ohrid i ke go molam patriotot sto go napisal ova da mi dade edna logicka pricina zosto jas bi navival za MZT ? Pa MZT e privaten klub skopski klub pa ne gledam pricina zosto jas ne bi navival protiv niv. Da igra nasata reprezentacija vo koj bilo sport a jas da navivam protiv togas mozese da me narekuvas izrod ama vaka ….

 11. Suki напиша:

  Avtoreee tebe tatko Milenkoo da ne ti e mamicata vmrovska u picka da ti ja ebam!!!!!!

 12. Ilco напиша:

  Cekaj, parolava ko sto gledam e istaknata na natprevar koj se igral na stadionot JNA. Vo Belgrad. Sto znaci, nema nikakov spor. Od Makedonija ima mnogu koj odat na Barselona ili na Manchester United, pa istaknuvaat paroli Barca Fan Macedonia ili ManUtd Macedonia. Pa nikoj nisto ne im vika.
  @komitamkd Ako parolava e objavena vo natprevar kade doticniot klub Partizan igra so Makedonska ekipa, i e anti-Makedonska propaganda. Togas ne e vo red, i togas se stvarno izrodi. No ako e postaveno na JNA vo sred Belgrad na natprevar kade sto igra Partizan protiv nekoj drug klub koj ne e od Makedonija,togas e sve vo red i nema potreba od vakvi tragi komicni statii.
  Pozdrav. I ne svakaj nisto licno.
  Ne gi sakam Srbite ni jas, no realno gledano mubaetov nema vrska.

  • komitamkd напиша:

   Ова е на натпревар во Скопје помеѓу МЗТ и Партизан….Да беа Срби ок е….ривалство може секогаш…ама да се препукуваш со Македонци за Српски клуб….:(

   • Ilco напиша:

    Убаво реков, мило ми е што ми го свати муабетот, ако е на натпревар во кој дотичниот клуб игра со Македонска екипа,ко што е овој пример, тогаш стварно се ГОЛЕМИ ИЗРОДИ!
    А ако некој од Св.Николе кој го сака и кој е миленик на Партизан отишол во Белград да го гледа со некоја сосема трета екипа која не е од Македонија, тогаш нема потреба од вакви објави. Али во ред е, се разбравме, чим е на натпреварот против МЗТ. Тогаш да им се серам во уста и јас.! Поздрав.

 13. Suki напиша:

  Irinejj ke dojde da ti go zakaciii ednas seljacino edna.

 14. Suki напиша:

  Pa da te prosvetliii malceee da ti gi otvori ociteee. Tebee izgleda Goce Delcev uste te jebeee 🙂

 15. Suki напиша:

  Pa zasto si drkadzijaa sedis po cel den i drkas na net… 😦 Licno i personalno Jelena Zivkovic

 16. hehehehe напиша:

  GROBARIIIIIIIIIIIIIIIIII PICKIIIIIIIIIIICIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SE KRIETEEEE I BEGATEEE PO VLEZOVIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 17. hehehehe напиша:

  alooooooooooooooooooo
  SRBOMANIIIIIIIIIIIIIII

 18. hehehehe напиша:

  FAMILYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY PICKIIIIIIIIIIIIIICIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

 19. ЦЗ-БГ напиша:

  Питајте Панчева за кога навија 🙂

 20. GRUJO напиша:

  MAJKU VI EBU SKOPSKU U PICKU GOVEDA,ZASTO UVEK MORA DA SE DIZA TENZIJA NA NACIONALNU BAZU,OVOJ E SAMO SPORT….KOJ E KAZAJA NESTO LOSO ZA MAKEDONIJU,OD GROBARI OD MAKEDONSKI GRADOVI……EBITE SE PICKE PRODANI,VODJE SU VAM GROBARI !!!!

  • komitamkd напиша:

   Гробари од македонски градови стојат под српскоо-грчки транспаренти со кој се негира Македонија! И ова не е тензија на национална база затоа што против тие горе не е кажано ништо посебно. Ако убаво читаш текстов е за Македонци а не за Срби….Србите се на чисто, тие никад не би навивале за Македонски клуб !

  • david напиша:

   Sve da ti ebam i kumanovsko i srpsko po doma so ti seta, abortusu neuspesen

 21. Ne_e_bitno напиша:

  Batka te pratam na FB i mislam deka imas OK i interesni postovi. U mnogu stvari imam slicno mislenje… Ali sea mislam deka malce preteruvas, malce si prezestok so epitetite 🙂
  Prvo da bideme na cisto nit gi sakam nit gi mrazam Srbite, nit navivam za Partizan nit za CZ, nit za MZT, nit za Vardar. Vtoro, ke dadam moj primer, nesto slicno na ovaa situacija. Navivam za Liverpool cel zivot, 2010 godina bea u Skopje u 3to kvalifikacisko kolo u Evropa Liga protiv Rabotnicki. Otidov u dres Liverpool so sve rekviziti i sve da navivam za Liverpool zasto za prvpat (a mozda i jedini, ali valjda ne…) gi gledam u zivo. Znaci ne navivav protiv Rabotnicki, mene mi bese keif edna nasa ekipa da igra protiv ekipa od rangot na LFC i im bev blagodaren sto doguraa do taa 3ta runda kvalifikacii i uspejaa da go donesat u Skopje Liverpool. Mi se desija par mini incidenti pred stadion so navivaci na Rabotnicki. Demek, zasto navivam za stranski klub protiv Makedonski i takvi sranja… Analogija so navivacite na Partizan, na nekoi mozda im bilo prvat a mozda i posleden da go gledaat Partizan u zivo, sansite se pogolemi da gi gledaat pak posto se od komsiska drzava. Ali principot e toj, nemoze da gi narekuvas izrodi samo radi toa sto navivale za stranski klub protiv makedonski, ako provocirale i ako skandirale protiv Makedonija ondak, da, treba da se preispitaat i da staat prst na celo! U slucajov ja, posto sum neutralen, navivav za MZT posto e nas tim, i uvek navivam za nasi koi i da se i vo koj bilo sport koga igraat so stranski ekipi. Ali, sfakjam ako navivac na Partizan navival za Partizan, a ne za MZT. Toa okolu politika, srbomanstvo i takvi raboti ne me zanima. Samo me zanima sportskiot aspekt, da ima zdrava i korektna sportska kultura!

 22. Пинк Пантер напиша:

  Много прост текст, не разбирам како може да ти чуе ако некој Миле/Перо/Ѓоко… навива за Ѕвезда или Партизан или Барселона или Баерн или МЗТ или Работнички или Турново. Демократија друже, слобода на мислење и изразување секој може да си навива за кого сака. А баш заради мислења како твоето кога судиш некој и се мешаш само затоа што не мисли исто како тебе, никогаш нема да просперира оваа мала смешна земја Македонија. ЈАс лично не ги сакам многу српските клубови, но доколку игра можда Милан фудбал некаде тука у нашава земја, секако дека би навивал за Милан, затоа што ги пратам цело време.
  Дури и да навивам за ПАОК од Грција, тоа нема што да ти чуе затоа што Македонија и Грција имаат политички конфликт, така што ти си тој што меша спорт и политика.

  Се додека сте ограничени да гледате само во граници некои и нации и националности, никогаш нема да бидете луѓе

  поздрав

 23. Кумановка напиша:

  E Македонци беее ке не биде и нас, сами меѓу себе очи ке си извадимо, а не су ни други криви, мизерија е и овај објава и мизерни сте сви ви што сте коментирале т.е. пљукале едни по други на овој, кој за што има образ…..Свака част нема што да кажу.

 24. Mitko напиша:

  Ne e taka, mnogu gresen i los tekst…Eve jas na primer, bev na Partizan – Barsa lani u dekemvri, toa e nesto najdobro u svet a ti e na 450 km. i koj e ljubitel na sport a na kosarka posebno, da ne otide na Partizan u EvroLiga za sto e najdobro nesto u svet aram da mu e, a e na samo 450 km od doma…deckovo e seljak sto sporedue Kurvi na Kosovo so utakmica na kosarka na Partizan u BG…Isto taka u Nedelata so seto srce, glas i dusa navivav za MZT, a u Slovenija go ostaviv glasot tamu za MKD, po edno mesec dena mi se vrati u SK…

 25. Patriotizam??? напиша:

  Abe sto ima vrska klubsko navijanje so Patriotizam be slepci,pola od vas imaat nakupuvano dresovi od stranski klubovi i se praat pogoelmi navivaci na Mancester City i Real Madrid od niv sami,ama vi smeta da se naviva za Srpski,pa navivanje za klub ne se menja be slepci,kakocelzivot navivam za Vardar i Partizan i sega ke navivam za MZT zasto bil Makedonski klub,abe ne treskajte gluposti,veza nemate vie so Patriotozam sto tipkate po cel den na Internet,Gomna smrdeni.Toj takov patriotozam ne donese do kaj sto sme.Da igra Makedonija,da navivam za Srbija ubi me slobodno,prv im ja svirev himnata,ama sto veza ima MZT so Patriotizam be debilni ednii! Kreteni!!

 26. Мишел напиша:

  Ако сакаш да пишуваш јавни текстови, на македонски јазик, како голем македонец. Следниот пат обрни внимание на кодексираниот македонски литературен јазик, затоа што од дијалектни зборови и печатни грешки, не може да се свати содржинската критика на горе напишаново.

  • komitamkd напиша:

   Море убаво си сватила ај ти….затоа и мрчиш 🙂
   Да беше нешо ко за твој ќеф немаше со лупата да ми бараш печатни грешки КОИ САМО ТИ ГИ ВИДЕ….

   • Мишел напиша:

    Вистина ? Не би рекла баш, премногу револтиран текст. А по секој основ револтот е самата немоќ на малечкава ни наша држава, сакаме да се сакаме ( дури и присилно), а се што всушност правиме е грдење и делење на еден ист народ, така не се постигнува национална свеснот ( барем не во Македонија, “плашлив” народ). Ако беше на натпреварот ќе знаеше, дека навивачите на МЗТ големите народни патриоти, фрлаа со столици по играчите на Партизан, од самата немоќ за прифаќење на поразот. А не фрлаа столчиња по навивачите ( т.е. србизираните македонци, како што стои во твојата статија). Зошто ?

   • komitamkd напиша:

    тоа е еден изолиран инцидент за кој денес директорот на Партизан јавно и коректно изјави дека можел да се случи и во Пионир-Белград. Нивниот директор во денешната изјава ги демантира македонските медиуми за некаков си линч или не знам што…Се што се случи е после натрпеварот кога и делегатот веќе ја имаше напуштено салата. Секогаш ќе се најде некоја будала што сака да му направи штета на својот а не на противничкиот клуб и за тоа МЗТ плати до сега 15 000 евра во првите два натпревари. На тие навивачи од Партизан им е дозволено да доаѓаат во Скопје(исклучок е за гостински навивачи само за нив) под услов да не пеат Грчки песни и да вадат знамиња од нивните збратимени навивачи на ПАОК од Солун. Исто така ако беше во сала требаше да видиш дека некој тоа не го испочитува со песната ОООО ПАОКАРА….што сепак ги задржа навивачите на МЗТ присебни. Целиот проблем настана кога Кинси гестукулираше сечење на глава со дланката и погледна кон навивачите….

  • solitude8819 напиша:

   Ќе извињаваш Комита ама морам да се замешам. Мишел мила доколку веќе се обидуваш да бидеш паметна,пишувајќи коментар што се однесува на литературниот јазик и печатните грешки,би те замолила првен да си го повториш твојот пишан македонски јазик. Поточно,каде се користи точка и запирка,акцентски целости и прости и проширени реченици.
   Коментаров ти е смешен и првата реченица нема суштина. Сега кој е неписмен? 😀

   Чао

 27. Maке Донче напиша:

  Мене не ми е јасно едно работа, зошто нема Хрвати да навиваат за Партизан, Црвена Ѕвезда, или општо за Србија или српски клуб? Или обратно, дали сте виделе Срби да навиваат за Хрватски клубови?

  Ќе беше логично ако /македонците навиваа за Хрватска, ама за Србија ?~!?!
  сега да не мешам олитика какви се не злосторства ни направиле србите во минатото…

  • VardarINikojDrug напиша:

   Navivam za Vardar i toa nema da se smeni.
   Ama kakvi zlostorstva izvini ni napravile Srbite? Ako zboris za Jugoslavija, toa bil SHS vo malo, taka da trite ovie narodi ne ebele!
   Oruzjeto na UCK vo Makedonija bese podarok na Hrvatite 2001!
   Za utakmicava – mnogu sporna situacija, ama ne mozeme da kazeme deka “ako igra Makedonski klub mora za nego da se navija”. Eve primer jas za Metalurg vo LS ne mozam da navijam bidejki za mene se klubce koe raboti so uceni zakani i pritisoci, koi na svoj grb gi imam oseteno. Kako da gi sakam? Isto taka za MZT ne navivam bidejki posle parolite “Vo Aerodrom nema mesto za Vardar” totalno sum razocaran od Femily iako znaat i sami od koja tribina poteknuva i nivnoto vodstvo i nivnoto postaro clenstvo!
   Ovie Grobari Mk imaat pravo da navivaat za Partizan, ama jas da bi bil na nivno mesto ne bi peel pesni za PAOK. Toa i PAOK salovite se detalite koi se maksimalno poltronski, ama tie moraat da go praat toa da bi se dokazale pred Srbite (rodeni vo Srbija) kolkavi ustvari SRBENDI se oni so tapija! Kje im namestat nekoja kurvicka niz Beograd, kje fatat sifilis pa kje se spricaat ovde falejki se na pola Klinicki kako od tamu go nosat sifilisov…strasno!
   Klubskoto i reprezentativnoto nivo ne se mesaat edno so drugo. Kje povtoram: ovie malce gi izmesale brzinite so salovite i pesnata za PAOK ama sto e tuka e – dodeka policijata vo Makedonija uspesno gi razbiva navivackite grupi kako da se drzavni neprijateli broj 1, se do togas nema da ima koj da gi “opameti” do kade moze da idat.

   • komitamkd напиша:

    твоите Срби 2001 ја формираа ОНА
    твоите Срби ги испразнија касарните во 1991…
    твоите срби се до толку големи лицемери шо демек не признале под уставно име а не го користат дури ни во билатерални односи…
    Бев во Ниш за ракометот 7 дена, трошев во нивни кафани ко луд а сељаците ми пуштаа шумадиска музика….Добацувања од типот БУГАРИ…..Македонија је Грчка….Македонија је Србија……Она што нас не спојува со нив се само и само мешаните бракови што е резултат на една долгорочна политика од после Балканските војни да се посрби овој народ овде во Македонија(кај случаи ко тебе гледам успеало) иако има и потешки случаи. Војните лица од ЈНА се истите оние официрски продолжени раце кои ја држае Македонија во заточеништво како српска бановима, целата таа музика шо се сервира по кафаниве, тој менталитет, делење на медиумски простор асоцира дека сме ние една матрица со нив. Кога ли само ќе излеземе. Нивната стратегија трае и се исполнува и понатаму…
    А за тоа какви злосторства имаат направено тие? Па сигурно најголеми од сите наши соседи ако сакаш да гледаш вистинска и србомански неообременета историја…И за балкансите војни(Тиквешко, Охридско востание) и за време на втората светска војна и после втората светска војна…Балистите ти ги учукаа како сограѓани БРАТСТВО И ЕДИНСТВО ДА шириме со нив а Македонците со Македонски идеи скапаа во Голи оток!!!

   • Maке Донче напиша:

    Пocле Пpвата Свeтска Вojна овде имало cpпски терор! Cpбите yбивале, силувале, палeле цели села, задушувале востанија (Тиквешко востание, Охридско-Дебарско востание). Поради “Братството и Единството” за овие востанија не учевме во школо.
    Пocле Втopата Светска Вojна пpoдолжила co терор УДБA, кojа е ceуште жива, ги има илjaдници кои пpoфитирале, владееле, убивале, затворале, следeле, се зaканувале, кoдошеле, стpелале… Секojа пeда земја во Тиквешиjата е натoпена со кpв и сoлзи како peзултат на cpпскиот теpoр!

    ТИКВЕШКО ВOCТАНИЕ

    Тиквешкото вocтание е пpв организиран маcовен наpoден вооружен отпор против cpпската власт којашто ја окупирала Вардарска Македонија по повлекувањето на турските сили по Првата балканска војна. Востанието започнало на 19 јуни, 1913 година, во Тиквешијата и траело седум дена. Тиквешкото востание е самостојно дело на тиквешкото население, спонтано организирано и раководено од месните дејци, револуционери и војводи на Организацијата, а потпомогнато од четите на ВМОРО.

    Пpичини за востанието

    Вocтанието е предизвикано од насилствата вршени од српските окупаторски власти врз населението при напорите за асимилација и посрбување. Српските власти упатуваат јавна закана до населението дека секој оној којшто ќе се спротивстави на новата власт ќе биде погубен.

    Процесот на acимилација започнува со протерување и апсење на сите дотогашни учители и свештеници, а како замена се доведени учители и попови од Србија. Во црквите и училиштата е воведен српскиот јазик. Теророт на власта се засилува, а со тоа и револтот на населението од ден во ден расте сè повеќе, не само кај првенците, туку и кај обичните жители. На востанието му претходат неколку настани коишто особено го зголемуваат револтот. Имено, едно момче, по има Александар Видов, е убиено само поради тоа што изјавува дека не се чувствува како Србин. Една млада невеста од Ваташа, веднаш по нејзината свадба е силувана од страна на српскиот поручник Милан Крековиќ. Била убиена и цела турска фамилија од педесетина члена, меѓу кои и деца.

    Тек на вocтанието

    Со поддршка на ВМОРО е свикано собрание со делегати од речиси сите места во Тиквешијата. На собранието едногласно е решено да се крене востание и е создаден востанички штаб, составен од видни војводи од тој крај коишто учествувале и во Илинденското востание, меѓу коишто биле: Дончо Лазаров, Михаил Шкартов, Коце Сеизов, Диме Пинџуров, Тодор Камчев и други. Бројот на востаниците изнесува околу 1.000, од коишто 200 луѓе се обични граѓани коишто земаат пушка в рака, а останатите се комити од четите на ВМОРО.

    Вocтанието започнало на 19 јуни, 1913 година, и покрај Неготино и Кавадарци, ocлободени се и педесетина села во областа Тиквеш. Четите на Дончо Лазаpов и Михаил Шкартов ги напаѓаат и ги протеруваат српските војски од Неготино. Српските власти испраќаат свои чети од околните села кон Неготино, но сите тие се разбиени. Востаниците продолжуваат понатаму и успеваат да ги протераат српските чиновници и писари од општинската зграда во Кавадарци и симнувајќи го српското знаме, го поставуваат тиквешкото револуционерно знаме. На 20 јуни е одржано и свечено собрание на коешто е избрана и градска управа составена од 12 видни кавадарчани, а слободата траела само 7 дена.

    Задyшување на востанието

    Пocле седум дена Сpбите испраќаат голема војска предводена од Василие Трбиќ, како и од Јован Бабунски и Јован Долгачот. На помош на српската војска иде и башибозук на Јаја Ага со 250 вооружени души. Тиквешките востаници, заедно со четите на војводите Христо Чернопеев и на Петар Чаулев се оставени сами да се соочат со српската војска, но не успеваат во своите напори. Во востанието загинале околу 1000 тиквешани од коишто на 500-тина имињата со сигурност им се знаат меѓу кои голем број мажи, жени, деца и старци биле убиени, заклани и живи изгорени. 150 кавадарчани се врзани на колје во центарот на градот и се оставени да висат 30 часа под пеколното сонце, а после тоа заедно со уште 50 други кавадарчани се одведени во месноста Полјаната и стрелани. Запалени биле над илјада куќи, а околу 2.700 луѓе биле затворени. Војската вршела страшен терор и во реонот околу Криволак – колеле луѓе, а во фурни ги гореле децата.

    Надвopешни врски

    * Д-р Зоран Тодоровски – „Тиквешкото востание во 1913 година“
    * Стравотни колежи во Тиквешијата по Тиквешкото востание
    * Тиквешкото востание конечно ќе најде место во историјата

 28. Горд Македонец кој навива за Српски КЛУБ! напиша:

  Автор незнам зошто се буните околу сето ова, ова е само спорт бе!!!

  Како прво не се буните за шиптариве што не ебаваат секој ден и што пола држава имаат бугарски пасош, тебе ти пречи оти навиваме за Српски Клуб!

  Мене верувај ич не ме боли куро за Србија, ако некогаш некој рече дека сме Грција или нешто слично му возвраќам со иста мера за Косово!

  Верувај тоа се ретки исклучоци шо се понашаат така, и има да што му лижат муда на гејците и такви пароли, но многу ретко.

  Не памтам во Белград на ЈНА да имаат истакнато таква парола или пак во Пионир!
  Можеби има некој слики надвор од теренот како паок – партизан , косово је србија МКД е грција.. Тоа е надвор од теренот, тоа може да го пиши секој идиот, тоа можеби е и грк кој гостува.

  Значи јас лично не би навивал против МЗТ никогаш, затоа што е македонски клуб и не би ми било криво ако победеше МЗТ.

  Тоа знамината во Јагодина се извадени 2-3 само од идиоти до 20 години.
  Имам слики видено од тие што се сликани во Јагодина, деца … Звиздењето е причината затоа што ние му ја извиздавме химната, иако бевме испровоцирани од дете што извади грчко знаме(тоа е исклучок, значи како што има за паролите и сл).
  Верувај постарите многу поинаку размислуваат, и дали знаеш колку пати има вадено и порано на ЈУГ македонски знамина, и сега, пароли, во пионир колку пати е извадено македонското знаме ?

  Имам одено неколку пати, баш не имаат предобро угостено. Реалноста е многу подруга, тоа што се пропукуваат некој деца на фејзбук немој да мислиш… Ко бевме во Ниш дали знаеш како не угостуваа? Исто така во Босна ко игравме ракомет Србија- Македонија немаш појма каква атмосвера, заедно во кафана, и во арената, знамина едни до други, заедно навивање и слично..

  Стварно незнам што ви смета, исклучоци се неколку такви со грчки знамина пароли и сл, верувајте секаде има такви што серат по се, накурчени деца!
  Јас за Македонија би дал живот, значи нема врска тоа што навивам за Српски тим.
  И верувајте дека не ме боли многу кур за Србија, само ви кажав погоре дека не се толку колку што ги правите!

  Напишано од Голем Гробар од Македонија.

 29. Torcida Ohrid напиша:

  Navivam za Hajduk od koga znam za sebe i ce navivam cel zivot bez razlika dali igra so Mk tim ili ne. Evo letovo koga igrase so Turnovo vo Skopje sigurno imase edno 1000 Makedonci koi navivaja za Hajduk ( mal del bea so Torcida izmesani a pogolemiot del niz cel stadion, ludje vo godini so deca, zeni).
  No toa ne znaci deka ako navivam za Hajduk deka navivam i za Hrvatska. Dva pati sum bil na gradski na Makedonija – Hrvatska i od srce i so cel glas navivam za Makedonija.
  Zatoa gi razbiram i Grobarite i Deliite… Koga ednas ce se zasaka klub toa trae vecno.
  Jas za Hajduk bi navival i da e od Albanija ili od Kosovo.
  HAJDUK ZIVI VJECNO!

 30. aleks напиша:

  bog da cuva kolku zatucana raja ima od ozgora sto ebanje ni udrija srbite niz istorijata i pak za niv aferim decko za tekstot potpolno si vo pravo moze da castam od ovie zatucanive od ozgore gratis tura do belgrad i usput po eden srbski stap kaj vranje posle granica u toa shupacite zaostanati

 31. VLADO CHERNOZEMSKI !!!!!!!!!! напиша:

  CRKNETE SRBOMANI !!!!!!!!!

 32. Македонија напиша:

  а бре срби само едно…. марсеј 1934

 33. марсеј 1934 ке се памте српски свињи!!!

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s