Градските дрољи и 40 те разбојници

59399491_640Фала курцу доаѓа зима и цела таа нивна усрана и промашена шема има да иде у курац. Дрољите ќе ги сокријат своите исунчани бедра а цицките ќе мораат малку повнатре. Разоружани сте мачки….Ај да ве видам сеа влезете у око, напрајте некој муабет од кој ќе се фрапирам и ќе останам без текст. Не верувам. Сонцето ќе ве начука у локали од 3 ипол квадрати сосе купатилото кое труе на мочка а позерките кои се инвентар пред секоја летна тераса ќе мораат да фатат фитиљ…Ќе ве искине зимата у поим. Собирајте тоа сламариците на кои се сунчате испред кафиќите и тие книги ваши кои демек ги читате.

На глумата и дојде сезонска пауза. Време е сеа да се потат мишки у мали локали кои ќе бидат препуни од гладни за внимание, носејќи у рацете испишани пароли И ЈАС СУМ ТУКА, ќе се пробиваат конобарите со сокриени фаци позади ајнцерите кон гостите со фаци пресликани на изложното стакло, манијаците од сепарињата и коњопоите ќе се ѕверат по некое добро парче, типките ќе глумат дека се недофатни и недостапни и така у поларизирана атмосфера сите ќе се журкаат и ќе се гледаат наопаку. Страбизам журка. Мужите у еден, девојките у друг ќош. Групирани секој во свој корнер, не знаеш дали се спремаат за тепачка или муабет. Локалните бештии на секое влегување у локалот ќе мора да се изцмакаат со 40 и кусур вратари, со пола персонал и со сите редовни гости кои идат таму да пијат или да дремат од сабајле до вечер. Тие глумат дами само коа идат на улица со носот дигнат кон небото.

Штом влезат се тешки пазарџики кои делуваат дека се у слободна врска со 57 души одеднаш ( без конобарите) пошо нив ги штипкаат за образ пошо нели, конобари се нели…Муабетот почнува од вратар а завршува кај локален бизнисмен или некој куртон кој изштанцал некоја визит картица од фантомска фирма пред стечај и глуми ГОЛЕМО ДОБРО УТРО и опасно директориште. Двете главни сепариња мора да бидат празни за главните у овој филм кои доаѓаат саат ипол пред фајрон, чекајќи ги на маса едно Џони у сад со мраз од кое ќе цугнат само 200 мл а другото ќе го истурат у саксија. Не е важно. Тие не се пијачи. Тие се пувачи. Да можат и курот ќе го пикнат натре у тоа садот со мраз а на масата ќе извадат 48 типови на мобилни телефони, мини компјутери и портабл телевизори. Фала богу со коли сеуште не дозволиле да се влага по локалоте или бар не им текнало. Може и да се уклучат на ФБ и да си праат муабет со оние шо се ONLINE. Битно они се таму и ќе ги видат сите шо пич мајчини се. Суви нема да си одат оти околу таквото сепаре ќе се соберат еден куп муви лајнарки желни да бидат сликнати од оние папарацо дегени шо идат по локали и ловат насмеани идиоти за нивните BACКSTAGE емисии.

К…к….кк….конобар…….И излага од тебе цела испиена и изедена смеса која си ја пукнал у желудник, ама немај гајле нема никој да те примети. Слободно забриши се… Ако си клошар небитен у општествово може и да се искењаш на маса, да запалиш една свеќа на срањето, да речеш СРЕЌЕН РОДЕНДЕН и да дувнеш. Лудилото е далеку од тебе. Блазе си ти. Со Рок музика на менито и имаш некои шанси да преживееш. Но ако си у некој локал у кој гордо пичи нашиот патриотски ТУРБОФОЛК у секој момент може да се извадат пиштолите од под маса, курвите да почнат да се кубат за коса и да почнат да летаат на сите страни маскари и пудри. Целулитот од под стреч маичките нема да го забораат ко ќе идат у ВЦ. Не идат сами да мочкаат пошо може да им улета некој напален МАЧО ТИП излезен од теретена со испиена дупла доза тестостерон и да им го збрца надрвениот патлак директно у око. Кроз шпионка додека она мочка или мења тампони. Сака да биде ИН нормално и еден саат ќе загуби у шминкање пред исплуканото огледало. Улошките и се секојдневни за ко ке и се навлажни пичето. Сметките ќе ги платат дежурните плаќачи а спонзорушите ќе чекаат превоз…

И како ова лудило ќе се растури по градов по дискотеките таму некаде до утринските часови, знаеш дека полека се ќе стивне. Дека оние дадички кои одат на пилатес и кој се везден го дрват за бројот на калории кои треба да го внесат во телото, пропагирајќи здрав живот, ќе ја нацртаат својата пијана фаца пред некоја бурекџилница или ФАСТ ФУД киоск. Дека сиот тој пијан џган како налудничани зомби ќе се упатат во своите прибежишта собирајќи енергија за уште една нова пародија од терање ноќен живот. Мамурлукот ќе се преслика на утринските фаци со кои ќе ги соберат лоповски и последните сончеви зраци за да го убијат ѓаволот у себе со утринско кафе. Наочарите за сонце ќе се претворат во наочари за покривање подочњаци, на телефоните ќе ѕвонат непознати броеви( забораиле да ги меморираат кога ги разменувале) иако делувале премногу фасцинирано кога ги давале….ЕЈ ЗДРАВО БЕБО, ШО СИ ПРАИШ?…..А ИЗВИНИ КОЈ Е ТАМУ??? Ај ОДЈЕБИ БЕБО, ИСКРЕНО НЕ ЗНАМ НИ ЈАС КОЈ Е ВАМУ…..

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

31 Responses to Градските дрољи и 40 те разбојници

 1. боки напиша:

  секоја чест баш добар текст реален најдобро го опишува таканаречениот нокен живот што скопје го нема одмна

 2. Џони напиша:

  Топ текст, само нареден пут стави 2-3-10 пасуса да се чита поубаво

 3. saki напиша:

  Prekrasno definirano !!!

 4. МКД напиша:

  Се е точно и ова важи за ноќниот живот во целата ни наша напатена Македонија,само не се сложувам со ова за турбофолкот,нема врска музиката секој си слуша што си сака и тоа е негово право никој стил на музика не го наметна ваквиот никаков ноќен живот,се е ова до власта и сиромаштијата која владее!

 5. Vasia напиша:

  Hahaha, fantasticno! Bravo Kristijan 🙂

 6. Biljana напиша:

  Текстот не го прочитав, ми беше многу долг за ситни саати, ама кој и да го напишал( и тоа не видов дали е потпишан авторот) малку нека си се посвети внимание на правописот ( или народски кажано “спелинг”). Зборот граТски не се пишува со Т него со Д. ( градски). Некој чул за поимот усогласување на смогласки, ама не разбрал кога. Еден новинар треба убаво да го владее македонскиот говорен и пишан јазик.

 7. darko epa напиша:

  HAhahhahahahahahhahaahhaa bravo drugar 🙂 iako ne deka nesto kje se smeni,bez razlika sto e zima… 😀

 8. Darles напиша:

  Lezam me puka nekoja depresia ama ustata pocna sama da mi se iskrivuva (blag osmeh na lice)
  Ajde batko davaj drugi deo price ova stanuva dosta interesno.Realno e a i malku zalno.Jebi ga neznam zosto ama pak si ja sakam taa nasa Makedoniicka bas zaradi ovie raboti.Unikaten narod sme neli

 9. Toso напиша:

  Tebe druze izgleda nikad u kafic ne te pustile pa zatoa si tolku gneven 😦 Tocno deka se prisutni i gorespomenatite raboti ali nemoj druze da generalizirash ..ispaga deka si lut na niv oti ne te pustaat u nivno drustvo …….

 10. Bobi напиша:

  Текстот не го прочита зашто беше доцна,а можеше да изедеш бурек за правописот. Гитла, комплексу!

 11. martin напиша:

  obozavam drolji 🙂

 12. Jasna напиша:

  Ма, ја Те обожавам !!

 13. Paloma напиша:

  Додека има за стужење ќе има и дрољи 😀

 14. White Shadow напиша:

  Druze komita-novinar-gomnojadec, da ebes ti nešto ne e lošo. Mnogu sperma u glava ti mavnala, pa sea gi mrziš kurvicinjata. Ostaj gi top si se. Ili plati im 2-3 pijacki I ebi gi. Nz što ti e nejasno. Žali se koga ke baras zena za brak I nema da najdes… site ke bideme zaglaveni so kurvicki. Ali sea e top…

  • kurodrvec напиша:

   Bela senko,postojat kvalitetni picinja sto se ebat i bez da gi castis 😀 samo glupaci trosat pari na kurvicinja od profil kako ovie vo tekstov…za niv i se prai muabetov ovde.No za da funkcioniraat takvite kurvicinja mora da postojat tipovi so taka gi naucile..i tie kopuci se del od prikaznava 😉

 15. BBBB напиша:

  Preku glava od vakvi iskompleksirani faci ko tebe, so osven da sedat i da jadat gomna drugo i niso nezaat da praat !

 16. kurodrvec напиша:

  Mnogumina kopuci i drolji se pronaogjaat vo tekstot,i ljuti se 😀

 17. Анита напиша:

  зошто трошите време анализирајќи ги другите…
  секој нека живее како сака, па тоа и не треба да е воопшто Ваш проблем, излегувај за да се забавуваш, а не да се вртиш наоколу и да шпиунираш кој што прави, со кого се бакнува, што чита и слично,
  “viver“, ако се разбираме, поздрав

 18. jas напиша:

  Da gi imal deckovo parite nemalo da go napise ova … baska sto premng preuvelicuvanje nemoze da bide interesno … baska sto tekstov do sea e napisan 100 pati nisto novo … ali u sekoj slucaj neli rokerite se bolje u trevata u park a sve drugo se kurvi i seljaci … degen

 19. jasna напиша:

  Царе Поздрав !!

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s