Македонска испотена свадба

hqdefaultЈа сум несоцијализиран тип и у глобала на кур ми идат сите тие фамилијарни церемонии, собири, паѓање у трансој ради мењање на некаков си статус у животот а особено на оној брачниот. Курова жила ми се преметна од една овца шо го узурпираше просторот на социјалните мрежи давејќи ја околината со подоготовките за нејзината усрана свадба…Стара си сестрооо и дај олади…Месец дена ми ги одбројуваш деновите до свадбата та ме извади од памет со какви анти-депресиви ќе те накљукаат ко ќе дојде денот да застанеш пред олтарот? Али си жива сестро? Тука си? Ако си тука, читај го ова лајно што го пишувам чунки е за тебе…Дремам на лап-топов и резбам текст навален на десната страна на подот чунки левиот ташак ми е воспален и отечен од сета таа драма. Искрено кажано ја заболе Стојко цела таа фела околу тебе шо мислиш дека нешто посеbно се притресава околу целиот тој циркуз. Ќе дојдат, ќе се напијат, ќе изиграат некој твист и муцки ќе развалат за бидермаерот. Оние шо ќе го фатат ќе си одат дома спокојни а оние кои нема да успеат ќе си плукаат на црната судбина. Џабе опнале и бел фустан и изгледаат ко поголеми невести од невестите…Не ги прашувајте вашите фраери зашто не ве зимаат за жени туку прашајте се кој ви е вам проблемоt… Хелоуу..Ним нема да им текне ако у срце не им трепне.
Пун кур ми е од тие свадбени пречеци кога оние бабетини за кои не знаеш од чија страна се дојдени и дали воопшто постојат у твојот живот кога ќе почнат да ти го лигават образот со тие цмакања и прегрнувања збогатени со силна киселина на тоа јазичиштата старски…СО СРЕЌА ДА МИ ТИ Е БАБЕ….Е да фала, само дај тргни ја тоа муцката кисела ќе бидам нај среќен оти ако застанам сега да се лигавам со 350 души шо дошле на свадбава, на неестата пред олтар има да и зденам глаица наместо бакнеж..Циркузот може да почне а сите оние наканѕурени пичлемиња дојдени и присобрани од пичку си мајчину може да се стаат у главна улога и да го одживеат на ниво својот ебан момент… Тоа се оние фацки кои живеат за да ги викнат на свадба и да продадат некоја сељачка фора, да одиграат некое оро и да и објаснат на неестата како ТРЕБЕ а како Не ТРЕБЕ у животот….не и објаснувајте вие многу…Како требе ќе си потрефи зетко…Како него му е и на курот по ќеиф…
Денот започнува а потењето под мишка оди во такт на музиката која е преснимана по редослед од 1459 свадби уназат. Абе се се знае на памет. Под која песна кој шо треба да напраи. Главна улога за неестата, за зетко, па за бабата, па за кумот а на ред ќе си дојдат сите, вклучувајки ги и оние запотени свадбари кои редовно се џиткаат и праат клизачи под тоа тапаните и зурлите со раскопчани кошуљи и фрлени машни, пошо се они тешки боемчини, ви текнува? Со таков налет и така одиграна вечер имаат шанса вечерта после свадба и да и се качат на жената, онака весељачки, колку да исчади ракијата и јадењето. Камерманите се секогаш на она место кај шо не треба да бидат. Ти зјапаш у газојте на момичките а камерата да фатила у тоа налудначвиот и напален израз на лицето. Или сакаш да боцнеш нешто да стаиш у уста редовно тогаш се снима. Мавтај бате со пуна уста и ич кур да не ти чуе. Уште ако не ти ја погодиле бандата на маса и те седнале со некои бош фаци можеш на камерата да и избациш и еден среден прст и со гестикулација на очите да објасниш какви тоа мајмуни те опколиле на асталот и за шо се те замараат таа вечер. Излагаш на цигара пред ресторанот. Убаво ти е надвор, а оние песни кои одат по редослед ги нагаѓаш унапред. Вечерата ја прерипуваш пошо Коњакот ти легнал, ја преприпуваш и тортата и секако бидермаерот пошо црвениот фустан на деверушата е ужасно секси а и неа не и нешто погодено и цица од чашата вино сосема сама надвор од таа заградена џунгла во која владее џумбус..Да ти ебам свадбата…Сите знаат каков гомнар е зетко( ги има легнато сите 6 најдобри другарки на невестата, а тие се главни гостинки) а невестата го знае сето тоа ама годинките и тежат и ако продава многу морал може да остане сама…јеби га…Моралот е мртов а може да умре сместа ако решам да и влезам меѓу газовите на оваа пичка и пол со црвен фустан и расни бедра…Разголени раменици и отворен грб…Црвен фустан припиен за мазното тело. Би ја ебел жими мајка…Би и влегол на двочекор и би поентирал со забивање само кога не би бил кум…А кумот мора да ги чуе свирачите…Ја знаете онаа рекетарскана. Откопчај го куме кесето и сите прикаски кои сега ти делуваат нелогични проголтај ги….Не е воопшто битно. Вечерва ќе ја одглумиме на нивои пошо се знае за секого од каков крој е. Еби му мајката. Ја би ги одјебал сите свадби и сите тие баби и непознати гости би ги помножил со нула…Би приредил еден коктел, една обична шведска маса за обично наздравување а со рестото пари би пичел на крстарење со брод…Јас и мојата сакана…
Е ама свадбите се праат за сите други само не за младоженците…Затоа камера…гитла од овде сакам да ја залапам пичонкава со црвен фустан…Море снимај нека иде…заедно со пољупците на оние лигави баби….

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s