Зашто не можам да објавам книга

imagesАгилен сум у пичку матер да се најдам на некоја корица од книга а еве натрескав добри 300 и кусур раскази, добри 200 и кусур поеми, добар тон на афоризми и заебанции…Па човече тоа е добар материјал да се најде на две три збирки со мојот сурат пресликан на насловната страна. Не сакам да заработуем од пишување пошто у Македонија се зароботуе само од криминал.А пишувањето не е криминал. Тоа е мало исповедалиште за секоја сјебана душа, чунки човек што е среќен не би се затворол себе си покрај еден монитор и да штрака по тоа буквите. Премногу сме големи идеалисти но нема да очекуваме дека со пишување човек може да се збогати. Не бре брате. Со пазар од 2 милиона потенцијални читатели од кои пола милион не сакаат да чујат за Македонски јазик и Кирилица можеш само да садиш тутун, пипер и патлиџан и да чекаш субвенции од државата(ако си погоден).
Не можам да објавам книга затоа што не сакам да пишувам за политика. Не сакам да бидам политички експерт кој ќе ги сјебува политичките кариери на неподобните амеби у општеството. Има премногу големи стручњаци у оваа држава кои сакаат да мрчат за злобните и продадени комуњари и за лажните патриоти. Не ви се мешам господа, кршете глава и барајте НЗС па колку и да е добро платена етикетирачката работа. Ако вие си верувате у лајната кои ги шкрапате секоја чест. Али не бе батиња…Среќа има архива и доволно е чоек да ви вади од тоа примероците низ годините наназат па да видите во какви мутанти сте се претвориле. Фала и пријатно. Политика ЈОК!
Не можам да објавам книга затоа што не сум педерчина која цвика за своите сексуални права и гракајќи за слободно општење у анус да добивам спонзорства од некои чудни фондови со седиште по скандинавијата…Немам кеш а за кеш педер нема да станам и нема никад да ги оправдувам шупак мераклиите кои парадираат за сексуална слобода. Кој ги ебе! Ја сум игорен за пичка ама не парадирам поради тоа. Ако се поебе нешто попатно тоа останува врежано во меморијата на нашиот забеган ум. Добар момент за внесување на искуството во пишана форма. Па макар била и необјавена.
Не можам да објавам книга затоа што не сум пензиониран комуњар кој ќе вади мемоари од партизанските денови пошо дезертерите објавија најубави книги а имаат и партизански споменици. Правите херои останаа под урнатините и нивните прикаски се необјавени. Јас не сум херој. Мене психата тотално ми ја срози војната од 2001 и гледано од денешен аспект криво ми што сам не се упуцав у нога дента кога тргнав да се пријавувам за на фронт. Сигурно ќе напишев книга а со добра политичка провиненција сигурно и ќе ја објавев.
Не можам да објавам книга затоа што сеуште не сум заглавил на дебел порок. Коцка, комар, таблетоманија, наркоманија…Алкохолизмот и курварлукот се добар момент за внесување во хартија ама за да се накани некој да ме финанисира за книга ќе треба прво да се разведам, да го загубам станот на комар, да добијам прострелна рана од исфрустриран и љубоморен супруг на кого сум му ја теслачел жената, и со благ инвалидитет да можам да бладам неповрзано на телевизија. Тогаш сигурно би објавил книга пошо издавачите сакаат производи изџвакани од животот. Алкохол у добра амбалажа се продава најчесто, а добар алкохол поретко…
Не можам да објавам книга затоа што не сум фаца која продава и дига цена. Нив им треба готов производ за профит а нивна курва нема да бидам никад. Попрво би бил на некоја напалена женка него на некој фригиден педер од издавачка куќа. Кога би се наканила некоја тета да ме финанисара тоа секако би било од сексуални побуди пошо знам, ним не им се чита кога им доаѓа вруќина меѓу нозе. Сакаат да се опалат бе бате и ќе климаат со глаата цело време колку добро срање си напишал а уствари ќе сакаат да го исцедат стапот од коренот на ташаците па се до лигавата главица. Малку ќе се подзакашла, ќе земе воздух и ќе пуши лакомо надевајќи се дека ќе и го извадам од уста и ќе и го збиберам меѓу нозе.
Кога би им го збиберил сигурно дека би објавил книга. Ама знам дека нема…знам дека се ќе заврши во 3 часот по полноќ. Како демон ќе излезам од нејзиниот дом и живот и ќе исчезнам у непознат правец… Па не е се до објавување книга нели? Денес многу будали имаат свој наслов, а јас прифаќам да останам наслов кој ќе пишува и твори за вас, онака волонтерски и од срце… Приказни од булеварот во кои сме сите ние, со еден дел и секвенца од нашите сиви животи пресликани во пародија, сарказам и цинизам. Остануваме достапни додека очите и умот не служи, а книги ќе издаваме постхумно, ако во меѓувреме не станеме и државни непријатели:)

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to Зашто не можам да објавам книга

  1. Iva напиша:

    Не, брат. Не можеш да објавиш книга затоа што не те бива за пишување. Не знам кој те убедил дека си талентиран и дека можеш да бидеш писател, ама не си. Најдобронамеран совет да не си го трошиш времето џабе.
    Поздрав.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s