Сите спонзуруши, мамо се мажија

jkclscjaasВо градов слободен бизнсимен нема. Од 25 години и нагоре доаѓа оној критичен период од нивниот живот кога стрелите на крвопијските спонзоруши летаат на сите страни. Не се стрелите на Купидон секако, ами курвински се кои даваат ист ефект на заљубеност и блага насмевка како на оние од римскиот бог на љубовта. Комплеските од детството се опасна работа. Мајката курва, таткото пијаница а малата да ти била вежбанка у маало на оние суруши кои учеле како се фаќка цицка, газе и малку понапред.Долго време си ја подавале као издишана топка, малку ќе ја поднапумпаат и назат на рогање….
А во нашиов град остана само фукара и останата багра. Умните мозоци ни фатија штрафта по белиот свет, сега најново е сосе цели фамилии фаќаат џедаја а оние кои се сеуште тука најчесто ги полнат кладилниците, пропаднатите биртии и билијард клубовите. Џганот од овие места не е таргет на оние мали итрици кои сакаат да се снајдат а за нив завршена е играта кога својот мизерен гс и цела фамилија со 35 први братучеди ќе ја сместат у богата фамилија… Сватови еден шлепер, малата се ушалта у животот на бизнисменот. Браво ќереееее….
А како да фатат нормален дечко нормалните девојки? Имам една сакана пријателка која има 27 години, и пукнало преку очи решила и она спонзори да брка. И викам стара си за тоа дадичке….Тоа е школа која се учи од 16 години нагоре.. Се пикираат богати парчиња, тоа е тренажен процес кој трае десет години пред да се зададе финалниот удар. После десет години од ловење рипчиња се фрлаат на ловење крапчиња. Ако не им се потрефи и тоа во животот одат на последниот таргет а тоа е ловење сомови. За нив никаква разлика. Она шо ќе загриза на јадица е битно да има недвижности, девизни заштеди у банка, акции на берза, возен парк за сите годишни времиња и по можност странски пасош за полесно фаќање штикла од државава. Е како бе сестричке крапови и сомови ќе ловиш а прв пат фаќаш трска у рака?
Посебно ми се чудни оние ебачки и сексипилни појави кои излегуваат у најелитните клубови по градов, секогаш наконтени, спремни за журка ко да доаѓа смак на светот и утре дента ги гледаш гувеат на кеј сосема сами со црни цвикери на напудрените фаци паѓаат у депресија, лечат мамурлук и ти праат муабет со засипнат глас. Тоа е посебна категорија во градов процентуално доста застапена.Тие со години се сами… За нив не се наоѓа дечко. Оние немаат среќа у љубовта. Нив мора да им е недај боже фрлена некоја магија а оние кои растураат магии или се веќе оженети или не ги ставаат на кур. Или можеби само на кур и толку. Јавување утре малку потешко. Претплатникот не е достапен…..Од толку упорно ловење не се свесни дека станале обична играчка за натиго-дајмиго. Бегајте на море дрољи, тука ве научија…..
И не знам како сакаат некој да ги поштува и да ги третира као кинески краљици кога сами не се поштуваат? Чичко Кумплунг на времето ги носеше своите ебаљки на ќебапи у чаршија а после тоа у евтино хотелче на јавање. Овие бре денес немаат стил. Абе рака да подадат у џеб едно кафе да си платат. Збореле за полова рамноправност а у џебот имаат змии и крокодили. Па кој ќе ве побара бре утре пак за состанок со толку комплески у душата? Вас моментот чоек да ве однесе у елитен ресторан на вечера го сметате за задолжителен. Себе се сметате предодредени да џвакате храна само у скупи ресторани. Од малодушност крвта своја би си ја пролиле за во неа да потече сина…Е не може да тече сина дадо. Толку е. Ако ти упали кај некое креле добро ако не пак добро, само со многу промашувања у животот станувате софистицирани проституки од кур на кур, а чим годините ве јавнат тоа ќе си го работите и наредните 20 затоа шо оние саглам спонзурушите веќе се омажија, го собраа кајмакот деца чуваат а научија и грав да праат богами…
Возот веќе лупа по шините. Тој заминува по хоризонтот а вам гаќите ви се спуштени до долу…Тоа е тажна песна која црнците ја викаат Блуз а ваша последна станица е биртијата на меѓугратската автобуска станица. За некои 10 години може ќе ве собере и некој залутан патник(со почетен стадиум на цироза и парадентоза)……Евентуално….

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

5 Responses to Сите спонзуруши, мамо се мажија

  1. Paloma напиша:

    Me buni jazicnata formulacija na terminot sponsor. Covek denes da ne moze da bide ni pokrovitel koj finansiski ke go poddrzi nekoj proekt 😀

  2. Anela напиша:

    Da ne se sponzorite da gi odnesat na vecera, ke zavrsat vo bolnica jadejki samo leb i margarin. Ova otvoreno mi go kaza Ohriganka koja studirase vo Skopje, koja pa uste i se “pletkala” so profesorot za da moze da ja butne da bide asistentka.

  3. harizmax напиша:

    Toa otvoreno ti go kazala drolja od Ohrid. Sponzorusa – Drolja…;)

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s