Климе дај ладна вода

403962_402384539820441_1962712422_nИдат нови жеги…Ова метеролозиве ме преплашија викаат пак ќе се пржиме. Оние со слабо здравје да седеле под сенка и да избегавале тешка храна и од сабајле до вечер да е возат у климатизиран аутобус(ако дома немаат клима) а ние младите кои шо сме со попуштени нерви може да го ладиме у леген со ладна вода на тераса со тенда каде пичи као под вршник….
Да му ја затепам накај Охрид и да го оладам малку мојот скопски гс дилемата е сега…Ај овие шо не дигаат рампа кај Подмоље не дигаат(попрво ќе добиеме кај Групчин ама нема везе) него се прашувам дали Климе запослил член плус у посадата за послуга? Пошо лани у Трпејца од ракија до ракија чекав по 28 минути и морав у меѓувреме да јадам по три шопски на една чашка…А Климе се растрчал по тоа масите грев да те фати.
Сам да ти работел чоекот а имало гужва. А замисли и газда да ти бил кутриот, треба да го жалиме. Никој не се нафаќа да работи за дневница па мора Климе сам да тегне маси…Ем газда ем конобар, ем ракијата на 28 минути. Ќебапот 18 денари а пивото 150….Живо џабе….Нека не запослува посада Климе оти ќебапот ќе ни го наплати ко кавијар а Скопското горчливо као Туборг…Терај си Климе…Кур те боли…А извини може една чаша вода уз пат? Ама ладна…Треба да се напијам таблета за главоболка пошо решив да бидам толерантен, да не пцујам, да не се распраам со конобари и да си тегнам ракијата лута со горчлив шмек чунки за добар пијаница секој отров е добар нели? Се надевам дека немат снемано од ладната вода и нема да ми тупосаш една врела од бојлер за желудник испирање….
Тоа ти е исто као она одиш да купиш пиво у продавница а пивото на ценовник кошта 45 денари а на каса 60…Ам 60 е оти е ладно ебаго. 15 денари за фрижидерина ти напралаќа ама ќути кога не ти наплатил и за насмевката на каса пошо насмевка кај Климе гледаш само кога проаѓа Халеевата комета и кога ти го начукува онака неприметно со кусурот.А ние скопкси педерчиња, кај сакаме енѕерото со лајца да им го испиеме уше замерки ќе наоѓаме те водата била топла, те ќебапите скапи. А кога есапот ни е ти ко шо треба а не сакаш да се караш ти останува да извадиш уше некоја 1000 ка плус во надеж дека со кусурот ќе добиеш и ладна чаша вода од чешма….Ќе добиеш курац…И кусорот не е токму оти Климе немат ситно па ако сакаш да одиш да си раситниш добро ако не плукни го ситнежот како бакшиш..Мама си ебал стариот ама со ова фориве да продаде и некоја топла услуга, некој салам домаќински муабет не ќе е на одмет. Ма шо ќе му е. Нему есапот у плус, нам стапот до гуша. Кур му чуе.
И после сето ова како бљувотина ќе ги сркам прикаските од типот ,,Пак одете во Грција….Бугарија…давајте им ги парите на нив”. Ќе ти шиткаат патриотизам луѓе кој својот народ го дерат а на странецот му продаваат ветер. Не бе Климе….Во Бугарија и Грција полиција не те застанува ако си турист а не секој трет ден да си ја бараш колата у Пајак депо со надеж дека не ти е украдена. Ух…добро е…Пајак ја зел. И барај по тоа дебото од стотиците коли со СК таблици каде е зачукана твојата….Да да . Ќе платиш казна и сам ќе акаш да ја бараш пошо си докажан скопски хокштаплер кој не знае како се паркира. Барај и еби се скопски педеру. Ак не ти чини не идај бе…
И сега кога никој појќе не ида заш не идал мајката???….Охрид зјаел празен, туризмот доживува фијаско. А ние пребирливи туристи неваспитани до немај каде. Не сакаме да сме делеле купатило и кујна со газдите, сакаме побрза услуга по кафаните и ако може да паркираме на саат два без да се плашиме дали ќе добиеме нож у гума или ланец и блокатор на тркало…Не бе брат. Еби се ти и твојата усрана политика, шо би рекол Кили наш у тетовирање…За мојот пот и за моите пари ќе идам да се сунчам каде мене ми прдне на курот…

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to Климе дај ладна вода

 1. Bate Mane напиша:

  Toa e toa bravooo!!!!

 2. Dejan напиша:

  Убо велиш комито, твои пари, твој избор.

  Јас бев кај Климе пред недела дена ненамерно, бидејќи брачед мој се фрли в тавче, па да му ода на свадба чисто ради реда.

  Но како и да е, не ми делуваше Оридон празен, верувам дека на ориѓани не им е толку тешко без нас скопјанчишча.

  Никогаш во животот не сум бил ни во Гејција ни во Татарстан, претежно поради безбедносни причини, а не поради квазипатриотизам и слични причини, првите се фашисти, а вторите се крадци, па затоа не одам ни кај едните ни кај другите.

  А Оридон го избегнувам веќе 3-та година по ред и ама ич не жалам, иако имам свое трајно сместување таму, над земја, а не под земја, чисто за да не дојде до некакво збунување, но сепак не ми се оди, Водно ми е многу поубаво за уживанција во природа, откако ќе се искачам пешки до Милениумски Крст ги жалам овие останативе кои се качуваат со жичарницата, иако навистина ги има меѓу нив такви кои едвај стојат на 2 нозе, но како и да е, многу поубаво ми е отколку во Оридон.

 3. Aleksandar напиша:

  ени на дел од пијалоците (кои најчесто ги споменувате во текствовите против Охрид) во кафичи во строг центар на Охрид:

  1. Аквариус (на само езеро со нозете во вода)
  -мало макијато – 50 ден.
  -големо макијато – 60 ден.
  -еспресо (мало и големо) – 50 ден.
  -точено пиво (400 мл) – 90 ден.
  -газирани сокови – 80 ден.
  -мало еспресо + пепси = 80 до 100 ден.

  2. Кадмо (кафичот, не плажата)
  -сите цени приближно исти како во Аквариус

  3. Објектиф (на кејот, во центар)
  -мало макијато – 50 ден.
  -големо макијато – 60 ден.
  -кафе лате – 60 ден.
  -еспресо – 50 ден.
  -скопско пиво- 90 ден.
  -газирани сокови – 80 ден.
  -негазирани сокови – 80 – 120 ден.

  4. Ликвид (на само езеро, стар град)
  -мало макијато – 50 ден.
  -големо макијато – 60 ден.
  -кисела вода – 50 ден.
  -еспресо – 50 ден.
  -скопско пиво- 90 ден.
  -газирани сокови – 80 ден.
  -негазирани сокови – 80 – 120 ден.

  5. Сите кафичи само малку подалеку (50-тина метри) од плоштадот и езерото цените на истите пијалоци се 10-20 денари поефтини, а на периферијата дури половина поефтини.

  6. Цената на пита гиро (низ сите сендвичари и ресторани во центарот) е 120 ден.

  7.Цена на паркинг во центар на Охрид:
  -зона А: прв и втор час по 40 денари, секој нареден 30 денари.
  -зона Б: прв и втор час по 30 денари, секој нареден 20 денари.

  За паркирано возило кое не платило за паркингот НЕ крева пајак и НЕ се ставаат шепи, така да ако сте силеџија или невоспитани нема ништо да платите без било какви последици.
  Пајак крева само ако сте непрописно паркирани (на места на кои е забранет паркингот и е јасно означено со соодветен сообраќаен знак). И кога веќе си сторил сообраќаен прекршок и пајакот ти ја одвел колата, најнормално е да платиш казна (која по висина е идентична како и секаде низ РМ) и САМ да одиш да си ја земеш колата.
  Кусур секаде се враќа, најнормално, а бакшиш остава само оној кој е галантен или така сака бидејќи бил задоволен од услугата.
  Текстот погоре е исклучително простачки и вулгарно пишуван, целосно конфузен и потполно неточен. Меѓутоа тоа зборува само за нивото на култура и домашно воспитување на авторот на истиот кои во конкретниов случај повеќе од очигледно е дека му недостасуваат!

  • Darko напиша:

   Aleksandar,cenovnicite vo ohrid kakvi sakate prajate gi ic ne me boli,moeto zadnjo iskustvo e cekanje 40min hamburger so ziv pomfrit i u meguvreme pienje toplo pivo usluzeno so prevrteni oci

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s