Ви го испрдеа Турбофолкот

1325059613_25921bdb9dСакаме да создаваме здрава нација, без девијации и пороци. Градиме спортски терени за да се јача телото а за духот тек сега почнавме да му ја мислиме. Откако ситуацијава дојде со мадето до шупак и полуматуранти почнаа да гинат на Сека, Џеј, Шабан и Шемса пресековме…Дрога Не благодарам ама и Турбофолк исто така. Доста ни е бе батиња од накурчени типчиња по локаливе кои демек се журкаат а не се журкаат, влагаат у филмот НЕ МОГУ ДА ЖИВИМ ПОСЛЕ ЊЕ…а туку што добиле влакна на курот. Мојот омилен лик од еден познат цртан филм викаше ХАКУНА МАТАТА…СЕЈ АРАМБА…На добар дел од детскава фела идоли им станаа балканските пајташи зарибани во идеологијата на опинокот, сланината и ракијата и сето тоа помешано со лош кокаин кој се вози кон целосна деструкција…
Знаеш ли кој сум јас бе? Пуцај кумееее и то Цецо е арно ама Цеца ви го еба мамето со евтини стихови, ракијата ве фрли у даун и наместо да се веселите вие почнавте глави и инвентар да кршите. Христијански е на крај на газдата да му се извиниш. ИЗВИНИ ШЕВЧЕ МЕ ПОГОДИ ПЕСНАВА… а шевчето само ќе дигне палец оти таа вечер му се пиел алкохолот на велико. Та и оние брливите ракии се беа потрошиле та за две три скршени искривени маси на кои се пентарат мајмуни и мајмунки мање више. Ногарките од столиците служат као ладно оруидие кога ќе дојде време да се порамнат сметките. Сметките се создаваат некаде кон ПЕТНАЕСЕ ЗА ТРИ, НАКАЈ ТРИ И ДЕСЕТ… Локвите со крв пред влезовите раскажуваат за лошиот алкохол и музика.
Е сега батиња кррррц…..Ножицата некад сечеше ленти а сега фајлот оди у Recycle bin. Прекина отровот да се сервира по диско-клубојве и сето ова ми делува ко да е сон, после толку пцуење како тоа да ти може нацијата од каде тргнала писменоста Нова Година да ти испраќа со Синан а лето да чека со Халид-Инвалид…Некои се пожалија:Слушам само турбо-фолк и сега немам во која дискотека да излезам. Треба барем во една дискотека да има српско, па не сакаат сите да слушаат странски и домашни диџеи. Големо друштво сме, почнавме собиранки по дома да правиме, а и еден викенд отидовме до Велес да се извеселиме на српско, вели Магде К., една од засегнатите скопјанки.
Магде ли си која ли си, можам само да ти се израдувам душичке шо конечно ќе го прочистиш срцето од напливи на лажни вредности. Ниту ќе се убијам ако некоја ме остај ниту па кур за тоа ќе ме заболи. Фурај понатаму мала и земи си го големото друштвенце на добар Soul, Џез или Блуз…да видиш како коњачето лесно лизга и срцето пулсира во опуштена атмосвера. Таму знај сигурно нема ниту една квачка да те погледне попреку ако случајно ја подтурнеш на разминуење ниту па некој сељак ќе дојде и да те тегне за танга.
Во старо време Скопје имаше корзо и гратските мангупи вртеа дами на хитови на Славе Димитров, Зафир Хаџиманов, Бис-Без…Да да …токму дами, со префинет шмек и изграден гратски стил. Доста беше сељачизам наместо мангуплуци, пентарење по лустери наместо танцување на подиум. Јас не знам да танцувам…Живо дупенце сум на оваа тема, но секако сакам на добра музика да ги гледам насмеаните а не накурчените фаци кои ката ден растат во големи мафијаши а никако не пораснаа…Вратете се на правите забави и вратете му го правиот дух на Скопје и Македонија затоа што ние знаеме што е добро и како тоа треба да изгледа….Доста беше Турбо-фолк, може да се умре и од природна смрт….

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

3 Responses to Ви го испрдеа Турбофолкот

  1. clubber напиша:

    Se dobro druze na mesto e se od napishanoto, ama si se fatil epten za rakijava, kako bozem ti sekoja den viski da piesh 😉 so seta pocit, obozavatel na elektronska muzika i licnost shto pie rakija.

  2. nemam zenska ne mi dava zenami напиша:

    абе чоек!ако се трудиш на шабанлии да им опишеш за шо пее С.Димитров,Н.Спирова,КОНКОРД,Зафир+Бисера,С.Петковска или во поново време Андријана Јаневска и не така одамна Тања Станковиќ си се заебал брат за сите пари,можеш само до лексилиум или до антидепресиви да допреш!!! Ај остај ги у нивната матрица живота нека с”ибат мајката ,а ти делкај А-52(анасонка од 52 степена) ај на здравје!!!

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s