Гемиџијата под фустанот на парижанката

images29 Ноември. Роденденот на бившата СФРЈ, создадена во градот Јајце. Ден на кој многу мапеди се присетија на романтичните дани, на љубвните причи како во нивно време филм било за цицка да ја фатиш е на па да и го закопаш. Демек тоа се ценело. А што ме учеа мене? Дека комунистите го измислиле бракот за да можат да дупат за безпари.Ја зимаш дома за гаките усрани да ти ги испере и од време на време домаќински да и го бапнеш во мисионерска поза испод ќебе. После марш на работа. Козата не смее да рика зашто ќе јаде нож, а стопанот не смее да лае зашто ќе остане без јазик. Нема лаење. Браварот е секогаш во право.!!!
На крај козите ги заклаа како штеточини но никој не кажа дека тие како дел од македонскиот сточен фонд завршија на трпезите во Хрватска и Словенија. Братство и Единство јеби га. Македонците нека се трујат и нека цркнат со црната металургија..оние Словенци нека работат у фармација… по медицински центри, фина електроника и лесна глазура на деконтаминираната руда. …Пикни го Македонецот во рудник да копа метали и затни му ја муцката. Ако нејке да ја затне ќе јаде солена риба и ќе пие морска сол на Голи оток. Тоа моите претци(дедовци и родители) не сакале да ми го кажат. За нивна несреќа сам сум си дознал и затоа верувам во тоа многу повеќе. Да ми го кажувале други ќе сум се сомневал дека е пропаганда.
Ја не знам како се живеело во тоа нивно време. Нити па се сеќавам на тие фамозни пакети со банани и мандарини во времето на Анте. Гаден фраер бил тој Анте. Знаел дека се ќе иде у курац и ај вади државните резерви, удри на параспурлук и трошење. Него го пеат сега веќе 20 години. Анте бил цар. Со него било супер. Љубчо дури и за советник со го зеде по економски прашања. Цела среќа не се распаднавме ко држава. За тој дел е надлежен стариот економист.
Ја знам дека во 1903 година низ Солун се шетале гратски мангупи облечени во црни одела, долги капути и црни шешири на главите. Јордан Поп Јорданов – Орцето, Константин Кирков, Димитар Мечев, Илија Трчков, Владимир Пингов, Павел Шатев, Марко Бошнаков, Милан Арсов и Георги Богданов и Цветко Трајков. Сарафов и Александров им биле логистика на дечкиве. Е тие биле уште поголеми мангупи од дечкиве. Сарафов дури и залижана фризура имал. Тодор е надалеку познат како женски заводник и ладнокрвен егзекутор.
А Гемиџијата е духот на Солун. Гемиџијата акал по Солун до рано сабајле и копал во креветот на парижанката. Оној Кирков ја реметеше до рано сабајле, ја искина од пеглање Француската пудла и од кревет кај неа замина правац у пошта на саморазнесување. Редовни муштерии ни биле тоа Французите. Го памтат тие Владо Черноземски и аберот на ВМРО до кралот Александар. Не ми ја пипкај Македонија. Млади момци, со стил. Ем ебачишта ем тепачишта. Од полноќ до зори копај го тунелот на парижанката, од зора до пладне тунелот од берберскиот салон до банката. Трупај експлозив, насмевни се и чекај да умреш. Млади момци, убави и богати. Скроени во аристократска крв, но задоени и верни на Македонија.
Но каде се денес Гемиџиите во оваа наша современа и новокомпонирана Македонија? Нивните потомци јадат ќотек у чаршија, не служат војска, одат на Хипи револуции и имаат став МЕ БОЛИ КУР ЗА СЕ!!! Мочковци не благодарни. Враќај воениот рок назат! Цел ден до вечер знаме да поздравуваат. Вака ем јадат ќотек по улици, зборат у некој педерски сленг и чудно ги прекрстуваат нозете. Како да немаат муда меѓу нив, Сигурно немаат иначе орлите немаше толку високо да летнат.
Како и да е. СФРЈ е мртва. Дали е 29.11 ден роденден или ден парастос не битно. Ебеш работа шо настанала од Јајце. Во најдобар случај станува човек. Во 99 насто од случаите оди со тоалетната хартија и каналзиција. У некој поарен случај у грлото на некоја курождерка. А курождерките патат. И скопските и париските……Нема Гемиџии да им го начукаат. Патат тие…пати и Македонија…..

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Гемиџијата под фустанот на парижанката

 1. Dejan напиша:

  Големата трагедија на денешницата е во тоа што Македонците и понатаму сакаат некој да им командува и да им кажува што треба да прават и со што треба да се занимаваат. Ако порано тоа бил ЦК во Белград или Маршалот, денес Македонците сакаат тоа да биде Брисел, бидејќи тоа е новиот, европски стил, европски стандард.

  Лично не верувам дека задолжителниот воен рок ќе смени нешто, напротив, мислам дека ќе донесе негативни промени, ќе ги научи Македонците да бидат уште послушни и полојални кон антимакедонската држава која ги пљачка со даноци и казни за споменици и слични тотално непотребни глупости, а тоа не може да биде од интерес на македонската национална кауза.

  Проблемот е во тоа што кај Македонците не постои национална свест, не постои национална самопочит, постои само огорченост кон државата која ги остава Македонците, особено младите, на цедило, не си ги подмирува навремено долговите кон приватните фирми, но затоа секогаш е тука за да си ги наплати даноците и казните.

  Не постои ни тоа старо Братство и единство врз било кој основ, па дури и брат денес крева рака на брат, а единството лесно се руши со само неколку партиски вработувања или бенефиции.

  Но едно е сигурно, парижанките и понатаму ги имаме во Македонија, особено во Скопјево, ги има во изобилие, за нив единствени потенцијални младоженци се оние со длабоки џебови, скапи автомобили и вили, по можност и по некоја викендица или резиденција на море, па после ова нормално дека Македонците ќе фаќаат џаде на брод, слушам некои извесни велешани кои работеле на брод се вратиле со ептен убави снаи од Индонезија, па можеби во иднина и ние Македонците ќе бидеме дел од жолтата раса, вака се раѓаме бели, а црнчиме цел живот за туѓи интереси, истовремено не можејќи да најдеме една асална Македонка која ќе даде заклетва за верност пред Бога се додека смртта не не раздели.

  Национална трагедија е денешницата, но и тоа е дел од развојот на една нација, еве во Мексико на пример, каде што само во 2012 година биле убиени над 50.000 невини мажи, жени и деца од страна на наркокартелите, во некои градови на народот му дошло преку глава, дошле до заклучок дека војската и полицијата не ги бива за ништо, самостојно се вооружиле и си тераат правда по свој рецепт, на Мексиканците им требале невини жртви за да се освестат и самостојно да делат правда, можеби и Македонците треба да стигнат до тоа дереџе за да се освестат и за да почнат самостојно да делат правда, како што требаше да направат уште во август 2001, но лично тешко ми е да верувам дека во нашиот животен век ќе го дочекаме тоа додека Македонецот се крсти во Брисел и во останатите лажни Месии.

  А кога сме кај вистинскиот Месија:

  Христос Воскресе !!!

  Вистина Воскресе !!!

 2. Skopjanec напиша:

  Odlicen, patriotski tekst. Mislev deka si nekoj kratkovid sto drnda na tema picki ama si od malkute svesni sto e najbitno vo zivot. Arno go opisa toa, se nadevam deka i prezemas inicijativi da se odi na protest koga politicarive resat pak nesto na siptarite da prodadat. To est se nadevam imase i preduzetnost pokraj svesnost…

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s