Навијачи без МУДА

И ај нека кажат дека сум полн со предрасуди. Дека плукам по жените и праам полова дискриминација со ова насловов. Нема везе. Ова со мудава важи и за оние кои наводно ги имаат а не е така…Скрстуваат ноџиња ко да имаат пички а не курој.
Го гледавте ли денес ракометниот натпревар Македонија- Шпанија? Во Скопје ни дојде светскиот првак во ракомет од последниот мундијал и како шо го личи тоа требаше да биде празник на спортот воопшто. Салата Борис Трајковски требаше да се преврти на кров од пеколниот амбиент кој шо знаеме да го приредиме у акустичната и бучна сала. Но уместо шоу за публика ние приредивме шоу за манекеници, фуфици и позерици. Сеуште не контам како ги снема 7 000 карти за оваа утакмица али со самата симболична цена од 100 и 200 денари можам да претпоставам дека и ќоро и сакато се доџапало до билет и решило да оди на натпревар. Гарантирам дека на 50 и кусур проценти ова им беше можда прва утакмица шо ја изгледале у сала..У Драмски театар на монолог од Ѓокица Лукаревски сигурно има појќе галама од шо имаше денес на ракометниов меч Македонија- Шпанија.
mkd-42888200 души на Вардар- Брегалница ќе викнат повеќе и ќе напраат појака атмосфера него ли овие 7000 позери шо отидоа денес у сала за сликање со тоа капите од Фалангата…Се испосраа и тие и Фалангата. На Шпанците газот им се посра кога слушнаа кај доаѓаат. Чуле за нашата луда и бучна публика ама од таа публика денес немаше ни сенка. Позери, педери, ороспии, случајни минувачи, типци гладни за забава и сеир..од се по нешто освен прави навивачи…Шат пат по некој залутан… Абе еден тапан немаше у сала ритам да води, публика да крене.
Некоја турбофолк курава да се појави у Борис Трајковски има масиве македонски од земја да се акнат. Сега Северинчето ко ке дојде да ни пее у истата арена не ме чуди дркотини да летаат од најгорните редови право на бината. Ама ние сме познати по тоа. Може да не вадат од патика издувани муштикли, евтини курветини и ѕвезди провинциски избеглици. Кога последен пат не извадиле од памет навијачи на спортски натпревар? Со Белгија нашиве фубалери играа пред полупразен стадион. Денес со Шпанија уште дртави мапети навлезени у деветтата декада на животот шо не видов у сала. Но ај да не кењам. Имаше убај пичиња. Натокмени и дотерани као у град шо искачаат. Е тоа беше убав момент. Знамето шо го превртеа наопачки ќе им простиме. Мене зениците ми се превртија наопачки од сексипилните девојчиња на утакмицава.
Сеуште на нашиве стадиони има идиоти кои одат и пратат македонски фудбал. Еден од тие сум и јас. Навивам за Вардар и тепањето на 2-3 саати на стадион го сметам за убаво пополнето време. Вардар го попуши дома губејќи 1-2 од Работнички или кладионичарски кажано кец у два. Некаде у српскиве портали имаше излезено инфорамција дека утакмицата е товарана дебело на двојка. Како аматерски изиграа и како на крај ја завршија сигурен сум дека ја товарале. Ама не товарија и нас навијачите. Ни начукаа слама на грбојте и еден подугачок колец у шупаците. Тие товараа и однесоа, ние со курот у уста и горчливиот вкус на пораз си останавме. Еби му мајката. Курвите освен профит не ги интересира ништо друго. А дали тоа го праат со ебавање или ебавање некој друг и не е многу битно. Ние сме ретардирани појави. Навијачи болни до смрт кои утре пак ке одиме и ќе го рашириме знамето на својот клуб. Ќе го рашират и тие, но само и само да се доџапаат до некој бенефит. Нив поразот нема да ги пече како нас. Во тоа сме ние побогати од нив, во тоа сме побудали од нив….

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

One Response to Навијачи без МУДА

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s