Чартер демокрактијата и калашот на Аљи

ALBABIAN LEADER ALI AHMETI WAITS FOR QUESTIONS AT THE PRESS CONFERENCEМа нема везе шо овие општиниве на браќава по рамковен се најутепани у Европа. Таму кога се кења се клечи, на улица се излага со свеќа пошо улично осветлуење нема, а речните канали се пуни со тиња и после секој дожд целата онаа испосрана гомнарија се префрла по нивите као природно наџубрење..За тоа нема пари. Клетите каури ги дискриминираат нив и криви им се на браќава кои на своите општини не им дадоа основни елементарни услови за нормален живот. А очи искорнаа за свои општини да имаат, за на своето да шефуваат. Ма нема везе. Нека шефуваат ако им е толку ќеф, ама повеќе е за знамето со орле да го обесат отколку на народецот некој бенефит да му донесат. За канализација, асфлат и оствелуење пари се нема, а за чартер летови за гласачка машинерија се има. И голем кур. И да дојдат во Македонија да гласаат, и тоа шо им е прднато на курот да си го изгласаат нема ништо да се промени. Од кенефот и прикаските за Голема Албанија не ќе да напреднат ниту па раката шо некој им ја држи подадена ќе ја прифатат. Нека…Таа рака може и да се повлече и да се гледаме уште понакриво од сега. Тогаш наместо празни автобуси ќе почнеме да палиме и полни и да се вратиме на онаа кривина кај Карпалак. Ах некој со душа чека второ полувреме ама кој е то да го ебам? Нашите бранители сметаат дека не е завршена прикаската. Војната у главите се уште ни татне. Оние амнестирани битанги поубаво се осеќаат у маскирни униформи него у лагодни одела. За нив по секоја цена е битно градоначалник во Струга и Кичево да биде Алабанец, не од комунални мотиви туку исклучиво од сепаратистички и иридентистички мотиви. Да опнат некој јарбол плус со орле и да го ебаваат Бадентер како нив ќе им прдне на курот. Затоа од кенефот нема да мрднат подалеку. Се додека прикаските за орлињата и Големите Албании им е прво мени на изборната програма, се додека наместо алатки за развој во рацете ќе пафтаат со калашите од 2001.
Господа, вие му цвичевте на светот да ве аменстираат и да ви дадат човекови права. Зашто човековите права не си ги земете туку и натаму се пикате у некои ровови и пештери? Па зар до толку ве бидува бе батиња? И Меџитоовци и Дехаревци кур ги заболе за оние по селана кои со свеќи идат да си го испразнат желудникот. Тие во име на некоја си прикаска за ОНА, 12 години си го дрват у фотеља. Цела компањола раат си тера и кога ќе останат без политички аргумент и без политичка програма ооп….повторно по фејзбуци и мејзбуци во маскирни униформи фацичките ќе ги начурат. А за што? Кој ви брани сега во Кондово, Свирале, Сарај или не знам каде проблемите на своите да им ги решите. До скоро на светот му продававате бајки како ради Славо-македонските окупатори не сте можеле своите елементарни права да си ги исполните? images (1)Кој ве брани сега својот двор да си го средите? Никој батиња. Ама дворовиите се пак полни со кал, училиштата се незагреани и во секој момент може да падне некој таван врз главите на учениците. За тоа нема врска. Битно е орлето да биде окачено на што повисок јарбол за инат на каурите. А каурите искрено ги заболе Стојко за вашиот орел. Го дрват стапот у аква паркој, играат тенис, голф за ич пари. Нивните градоначалници колку толку сработиле нешто и излегле од голиот национализам. Вашата Алабанија нема да се помести источно од Дебар па и светот да се преврти. Тоа е останато некаде во 19 тиот и 20 тиот век а вие батиња сакате да излете од тој филм нели?
И наместо да се надгласуваме по етничка линија можеме да погледнеме изборна програма на двата кандидати во Струга и Кичево. Не се сомневам дека градоначалник Македонец нема да ги реши проблемите и на Албанците. Тоа му е шанса за негов втор мандат но добиен и со гласови на Албанците. Прашајте ги батиња оние од Нерези како го гласаат Стевчо. Да можат со двете раце ќе заокружат за него а Стевчо е каур мајката. Каур е ама дворојте им ги чисти, уличките им ги средува постојано и ги санира недостатоците во од. Тоа го гледаат оние луѓе Албанци во Нерези. Таму да се појави и кандиат Албанец јас сум сигурен дека пак ќе си го гласаат она проверенето. Може овој пример да го пренесеме на локално ниво во Кичево и Струга нели? Ех да беше оној во Струга арен за Македонците сигурно немаше толкава мака да имаат па најлутите да се здружат и Мерко да го туркаат. Јок браќа. Не ќе да бил арен тој во Струга по се изгледа. Затоа и овие партизаниве и преродбенициве се договирија за 2 ипол минути. Да се зачуди чоек. Тоа не можат да го побијат сите оние гастербајтери кој на изборите ќе долетаат од Европа. Ги боли нив курот. Од понеделник пак ќе се вратат у своите европски метрополи а ние сме тие кој ќе останеме глави да тупиме нели? Како ќе праиме како ке чиниме?

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to Чартер демокрактијата и калашот на Аљи

 1. edi напиша:

  neznam koj si, ama znaes da spois dva i dva. respekt

 2. viktorius kras напиша:

  Вашата Алабанија нема да се помести источно од Дебар па и светот да се преврти.
  poubavo ne mozese da se kaze bravo

 3. Alexpp напиша:

  Одлична анализа. Не сум сигурен дека на овие од рововите ќе им текне дека во Европа не се оди со шизофреничен национализам. Нека ги прашаат гастарбајтерите дали и таму секој може да земе пушка во рака ако некому нешто не му се допаѓа.

 4. Dejan напиша:

  Иста е приказната и на македонската и на албанската страна.

  На Македонците, Калиопи, Каролина, Елена ќе им ги запејат Народе македонски, Земјо македонска, Море сокол пие и патриотскиот адреналин соборува универзумски рекорди, додека на Албанците им е доволно да се вее двоглавиот орел и да се удираат во гради величејќи ја својата визија за вештачки ентитет кој во своето име го содржи изразот “Голема”.

  Но во сите тие населени места населени со Албанци, а во кои двоглавиот орел не носи со себеси урбан и инфраструктурен развој, сепак двоглавиот орел носи рај безбеден од законот и од правдата за бројни криминалци.

  Токму тоа е една од причините зошто тој вештачки ентитет кој Албанците го величат, а кој во своето име го содржи изразот “Голема”, не може во вакви околности да стане реалност, од наједноставна причина, бидејќи Албанците кои живеат западно од Дебар не можат да се замислат себеси во заедничка држава со Албанците кои живеат од другата страна на границата. Всушност, националистичката и иредентистичката визија на Албанците која во своето име го содржи изразот “Голема”, е кошмар за сегашните таканаречени шерифи, војводи и сите останати титули кои таканаречените борци за човекови права си ги припишуваат на себеси, а ја промовираат истата таа националистичка и иредентистичка визија. Живот во држава која веќе е полноправна членка на НАТО и има аспирации да стане полноправна членка на ЕУ би бил погубен за таканаречените борци за човекови права, кои нема да ја уживаат истата заштита од законите и од правдата во тој вештачки ентитет кој во своето име го содржи изразот “Голема”, кои ги уживаат во моментов во денешнава држава на каурите која толку ја мразат и чијшто крај толку многу го слават, а чиешто постоење им е повеќе од потребно за да ги избегнат законите и правдата.

  Една работа за која мора да им се оддаде признание на Албанците, е фактот дека се обединети, солидаризирани и консолидирани во својата цел, свесни се дека гласаат за криминалци и злосторници, но попрво би дозволиле истите тие криминалци и злосторници да бидат на власт во општините со мнозинско албанско население, отколку да ризикуваат некој Македонец да им открие на локалните Албанци дека можат своеволно и на мирен начин да се асимилираат во македонското општество, кое е светлосни години пред општеството од кое се доселиле на македонска територија. Попрво би живееле во криминализирани општини во кои нивни луѓе би биле на власт, отколку во македонска општина во која криминалците се зад решетки, а редот и мирот се секојдневие.

  Од друга страна, кај Македонците се секојдневни поделбите на предавници и патриоти, на нашинци и туѓинци, поради што национална обединетост, национална солидарност и национална консолидација се само мисловни именки. Еве, за 2 дена, на 24 март 2013, Македонците во Струга и во Кичево ќе можат да демонстрираат национална обединетост, национална солидарност и национална консолидација, но увезените гласови од надвор, дупликатите лични документи и меѓусебните договори и партнерства помеѓу македонските и албанските политичари, како и немирите кои истите ги предизвикуваат, секогаш ќе бидат тука за да спречат било каква национална обединеост, национална солидарност и национална консолидација кај Македонците.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s