Ние Македонците нисмо одавде

1388184012006721191650Vukovar никад нече биди ВУКОВАР! Ваков натпис извадија хрватските бранители откако Србите сакаа да го покирилчат овој град жртва на геноцид и сурови битки на крајот од 20 век. Поминаа повеќе од 15 години но некои работи едноставно не проаѓаат. Не може и готово.Тоа не проаѓа кај УСТАШИТЕ, како ние милуваме да ги нарекуваме Хрватите, онака помодарски, затоа што и немаме што друго да покажеме. Малку беда и простотија.
Исто така и оние клетине Татари бе. Тие се Татари а ние најстариот народ демек. Потомците на Александар, се испосравме у гаќи али батиња, од татариве клети може и да научиме како народ се бори за своите социјални права. Таму некој странски инвеститор им ја дигнал цената на струјата и цела нација ги преполни плоштадите протестирајќи, бунејќи се, со полиции со млатат а богами и оставки од министри почнаа да фрчат. Кај нас не се се сеќавам кога од морална побуда некој наш министер се дрзнал оставка да даде. Нема такво нешто. Нашиве простаци премногу лично си го сфаќаат моментот оставка па за тоа ич кур не им чуе и ич мува не ги лази. Не би го срушиле тие своето его за проста раја оставка шо бара. Оставки кај нас даваат само ако треба да сменат фотеља. Да седнат у поудобна нормално.Нејсе…
А бе и оние Грцине беа клети цигани. Гомната ќе банкротираат и ќе се распаднат а ние преку нивниот труп ќе се протнеме у ЕУ. Ајј…уште ве лажат со овие гачки? Абе Аце има да падне од постамент од глупоста која ја гаиме живеејќи у надеж дека цунами ќе ги акне пешкириве и ние на тој начин ќе стигнеме у Солун. Солун е наш а Атина ќе ја делиме. Само преку заобиколен пат пошо овие браќава по рамковен ја обележаа територијата со орли. Од излезот на Скопје па се до влезот на Струга. А да . Таму нашите дигнаа македонско знаме. Но не државата. Туку граѓаните самоиницијативно. Овие од државата не сакаат да ги лутат своите коалициони партнери. Ако паднат пд власт може недај боже оние ,,грчкине шпиони” од кај Бране да се вратат.Тие башка не се Антички Македонци. Тие се ѓубриња словенски од времето на Тито и зборуваат латиница. Овие другиве се паднати од друга матрица. Ама Македонци се Македонци бе, шо има врска? Иако со Македонец го поистоветуваме само периодот од Аце пешкото.Ја не искрено….
glava-vo-pesokИ додека Паско Кузман е во потрага на корењата на Аце, и трага по гробницата му, јас искрено се прашувам со што ние како народ заслуживме да се поистоветуваме со него? Па ние немаме ни тронка од гордоста која ја имаат нашиве соседи. Тие се бунат, излагаат на улица и јадат пендреци по грбовите за своите права. Нив ко ке им стапнат на жуљ веднаш одат у контранапад. Нам не на жуљ, абе на кур ни се качија те со струи, те со парно, те со денови на знаме шиптарско, те со команданти на УЧК и што ти уште не … Ова Македончево наше освен за субвенција у земјоделие или спонтано да се собере пред штаб на политичка партија(ко ќе му речат други) абер нема глас да пушти. А таму ќе ги видиш истите фацки. Ко да се запослени у завод штрајк-брејкери да бидат. Од нив не може чоек мака шо има мака да си искаже. Тое се царевите за етикети делење. Тие се еден ден тутунари, друг ден се лозари, трет ден се жртви на транзицијата и што ли уште не. Е бар да се појавеа вака кога гордоста ќе ни ја пикнат у анус како на пример сега кога некој си командант со гумена влечка од 2001 ни влага у ГШ замисли министер да ни биде. Па тоа е исто ко генерал Павковиќ од ЈНА да го назначат да биде министер на Хрватската армија или Агим Чеку да биде министер на српската одбрана. Е таму богами песници ќе летаат. Овие батињава си ги памтат душманите. Ние не памтиме ништо. Затоа етапно си го јадеме стапот низ историјата. Бар да научевме нешто од ќотеците. За миг и да помислам дека сме зависни од болка и уживаме во перверзијата која ни ја истураат клетите душмани врз грбот наш напатен…

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to Ние Македонците нисмо одавде

  • Dejan напиша:

   И Македонците ги бива за протестирање, кој ти рекол дека не не бива ?

   А тоа дека Македонците си ќутат за најважни работи, но секогаш се први за да се жалат бидејќи Старбакс не отвориле продавница во Скопје Сити Мол како што претходно се шпекулирало, или за субвенции кои се плаќаат со позајмени пари, субвенции кои носат се послаба и послаба жетва, и ред други тотално непотребни глупости, а истовремено Македонците си ќутат за најважни работи, тоа си е друга приказна.

   • Dejan напиша:

    Мала поправка:

    И Македонците ги бива за протестирање, кој ти рекол дека не ги бива ?

   • Dejan напиша:

    Авторите, или подобро кажано, основачите, не се живи, а нивните потомци ги боли стојко за уметност, или подобро кажано, за татковината.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s