Човекот и пороците

Седеше во  празниот ходникот од болницата за лечење зависности. Во раката имаше некој картон и чекаше да му акнат печат и да стане фацата на нервната установа. Рацете му се тресеа, устата ми пелтечеше а џигерот му беше стопен од стотиците литри жесток алкохол. Курот одамна му беше претворен во ѕвонец, налик на погинат липицанер кој ги прескокнал своите долини и брда. Му служеше за мочање, многу ретко му се дигаше. Курварот  чии заби попаднаа од лижење пички и од обоени алкохоли сега беше дел од царството лудаци.
Беше талентиран сликар. Потоа почна да ја презира уметноста поради неправдите која ги носи таа. Создавај и твори за неписмен свет. Делата ги красат ѕидовите но не и на луѓето животите. И тури кур на четката. Набрзо почнаа рацете да му се тресат од коктелите на алкохол и антидепресиви. Рацете му беа добри само за фрлање зарови. И тој порок беше негов. Кога не другаруваше со заровите киснеше над рулетот. Светот му стана Црвено-Црн, пар-непар, горе -доле. Тоа му беа и главните жаргони во животот. Кај курвите преспиваше кога ќе го сјебеа сите малери и кога ќе здрвеше шекераста ракија. Со тапани во главата, болки во јетрата и мачнина во психата се домакнуваше до вратите на хуманите дрољи. Ќе му  го испушеа од време на време затоа што за секс беше премногу спор, уморен и пијан.
Се шлаеше по скопските улици и  секој ќош го демнеше и го повикуваше назат во јатото. Како збудалена животиња го имаше вперено погледот  во асфалтот плашејќи се да погледне лево десно. Пороците беа на секој ќош, а тој беше предодреден за нив.
Влезе во една биртија! Една ракија..ко ни една….две како една, значи пак како ни една…секоја наредна…КО ДА Е ПОСЛЕДНА……Удри на жестоко пиење и за кратко време се врати на ниво. Алкохолот му беше редовна закуска, пред јадење, главно јадење и вечера. Храната за него беше штетна. Од алкохол немаше повратено со години, а често тоа го правеше од вода или храна. Извади од џебот 50 евра кои му беа поклон дадени за лекарства од една неталентирана ебачица која очајно се надеваше дека порочниов ќе ја венча. Такви се тие пички. Цел живот ќе ги ебеш и телесно и ментално и на крај пак ќе те вадат од лајната.
Но безнадежниот случај никогаш не сака да биде спасен од безнадежен случај. Ебаљката на господин Порок имаше 41 кило, сплескан газ, изгорена коса со лоша нијанса на фарба и многу смрдлив здив.
Влезе во казиното и ги стави сите 50 евра на црно. Ебаната среќа или несреќа го посака. Лапна 100 евра во џебот и веднаш на асталот си нарача шише Џони. Му даде пак на црно и си здроби уште 75 евра во џебот. Наредните 5 раце беа  на црно а нашиот коцкар имаше инкасирано  1040 евра. Играше хазардерски. Целиот влог го ставаше во игра. Тоа за него беше живот, а не парата која можеби ке ја добие или изгуби. За него изгубената пара беше само прекин на една убава игра. Кој ги ебе парите….ги фрлаше како тоалет хартија на шарената маса.
За кратко време до него се доџапаа и курвите и дилерите на дроги. Едно ниско шмугле му даде под ракавот четврт грамче бел кристал. Го фукоса со светлосна брзина и почна да го пржи мозокот на соларна температура. Сите светла од казиното како да беа вперени во него. Човекот кој пред некое време гинеше во болницата за рехабилитација сега ги имаше раширено орелските крила и се праеше лом на столот од рулетот. Алкохол, коцка, дрога и две курви лево и десно од него.Беше како никогаш жив. Дури и курот му стана. Замина во купатилото да опне уште една доза од кристалот а по него тргна и едно дрогирано курвиште облечено во кожни курвински пантолони со низок струк од каде излегуваа тетоважи во лик на две змии со црвени очи.
-Сакаш кур змијо една-и говореше на тетоважата на дрољата. Нејзе не ја ни сметаше за човечко суштество. Ја натегна на белите плочки и како бик се наби во нејзината сува пичка. Беше слаба но добро извајана цуцка. Наркомански поглед, пирс на јазикот и завист за дрога. Курвата тргна да подели дел од дозата со него, а доби кур во сувата и не доволно запалена дунда. Си го одра стапот  верглајќи во таа шмиргла.
Се врати на столот а таму веќе беа малерите и клетвите на дрољата. Во 4 раце ги загуби сите пари. 4 раце со ред го акна на црвено. Тој му одеше контра. Остави еден златен прстен од бившата жена, кожната јакна, и по тенка блуза излезе надвор од казиното скитајќи како лингур.
И се јави на својата грда пријателка и несудена љубов. Таа повторно го прибра. Без ниту еден збор на презир и критика. Таа му беше доживотно верна и ужасно грда несреќа. Кокаинот полека му изветреа. Падна во депресија и таа вечер се дотепа со алкохол……заспа на музиката на Рамштајн….
Малата несреќа од жена цела ноќ беше будна и бдееше над промашениот случај……

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Човекот и пороците

  1. DIKW напиша:

    Текстов е супер! Дали е ваш или е преземен од Fail.mk? Поздрав

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s