Ах таа лоша кучка Сенди…..

Гледам по улициве низ Џерси пливаат ајкули. Морските кучиња станаа улични:)
Џабе Америте партал праат по светот со тоа бомбите кога кај нив една природна катастрофа вреди колку сите бомби годишно шо ќе ги фрлат низ светот. Да, сите знаеме дека се тоа хумани бомби за доброто на светот. Е затоа како против тежа тие ќе се расправаат со дрољи како Сенди и Катрина.
Не знам кој е тој метеролог шо ги открил овие ураганиве кога им дал вакви јебозовни имиња?  Оу Сенди гив ми а кис бејбе. Сенди дава љубоморен бакнеж заради онаа Катрина која го збриша од карта Њу Орлеанс. А кога две цуци ќе се фрлат у натпревар рељефот се мења.
Некој ќе рече текстов е пукање сеир. Ма јок. Тоа е само една инспирација која дува од пацификот. А можеби е и сеир не знам абоут дет:)
Ма шо се замлатувам јас. Американците се најјаки. Тие се најкул. Тие се спасители на светот. Сенди нив може вода да им носи. Во буквална смисла на зборот. Онака во вид на 15 метарски бранови фрлајќи ајкули низ сокаците. И така,  дувна кај Јенките Сенди….летаат саксии и тенди…Заедно со Катрина, две девојки жешки….а девојките за јенките се непознати ТЕШКИИИИИИ. Се е тоа ок. Сепак се надевам дека нема да има недолжни жртви. Се што сакам е да им пати економијата. Кога можат да фрлаат пари на бомби и атомско оружје нека даваат и да си ја опраат природата. А таа ќе им ја ебава мамицата се почесто. Тоа и не е така лошо. Сепак далеку подобро би било да акне едно Цунами во Егејот и да го претвори во море Солунското поле. Ауч….ај не…..Премногу барам но филмската индустрија многу повеќе би се радувала од мене.
Замислете сега како Србите се радуваат на пустошот на Сенди. Од северот стигнуваат фотки како со пиво и пуканки се следи пренос во живо од пустошот на дрољата. Не знам дали оние од Сребреница би се сителе нашиве комшии да ги потрефи вакво нешто? Можно е. Иако во овој случај со Америве станува збор за консантен злостор кон светот. Тоа им е нешто како национална политика. Истураат осиромашен ураниум по светот, луѓе умираат од канцер а бебиња се раѓаат фалични. Случајот со Србите во Сребреница беше изолоран испад на еден квази патриот и современ шизофреник. Времето ќе помине ,раните ќе се излечат. Но Америве на  старите рани  пукаат нови. Постојано тоа америчките претседатели со глобусот си играат курташак. Еци -пеци-пец…каде е нивниот нов фронт фронт???
Некој ќе рече што се криви недолжните цивили? Јас се согласувам со тоа. Што сме ние на балканот криви да голтаме ураниум од касетните бомби заради некој лудак ко Милошевиќ? Што се криви и Србите цивили  шо им ги гаѓаа болниците? Не се криви. Америте тоа го нарекуваат колатерална штета. Нека ми прости бог ако грешам, но ова кај Јенките е можеби и негово масло. А како иде време мислам дека ниту арката на Ное нема да ги спаси. Опколени се со многу вода и грешници……

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to Ах таа лоша кучка Сенди…..

 1. Stevanoski Goce напиша:

  Mala korekcija……MA KAKVA CRNA KOREKCIJA JADAM GOMNA….Brat ti priznavam Grmis…sekoja ti cest…Samo napred i ziti se nemoj da si prekinal da pisues…:)) Pozdrav Legendo

 2. Dejan напиша:

  Американците не ги боли таму каде што гинат луѓе, туку ги боли таму каде што има тешка материјална штета.

  Затоа и јас исто како и ти, не сакам загинати, но им посакувам што е можно поголема материјална штета.

  Засега штетите се проценети на 50 милијарди американски долари, што не е некоја сериозна бројка за американската економија која секоја година врши обрт во трилиони американски долари.

  Единствена посериозна материјална штета е кран кој се скрши и сеуште виси покрај облакодер во Њујорк, кој е планиран да биде највисокиот станбен објект со луксузни станови за американските богаташи, штета што кранот не е искривен над зградата, па ако се откачи да направи некоја посериозна штета, а само кранот чинел околу 100 милиони американски долари.

  И јас исто како и ти верувам дека сите овие природни катастрофи – земјотреси, цунами, тајфуни, циклони, урагани и така натаму, се начин на кој Бог не не казнува, туку ни испраќа порака.

  Која е пораката која Бог ни ја испраќа на нас Македонците со летната суша во 2012, која на големо се должи на човечки фактор, не знам, а американците за жал нема многу да научат од 50 и нешто милијарди американски долари материјална штета, нивниот национален долг изнесува над 16 трилиони американски долари, а над 50 милијарди американски долари се само капка во тој огромен океан на американски долгови, долгови кои американците ќе ги надоместат со “извезување демократија” во некоја “недемократска” држава, најверојатно Сирија, каде што самопрогласените борци за слобода и демократија, поддржани од западните империјалисти, веќе упатуваат предупредувања до сириските Евреи, христијани, атеисти и сите останати немуслимани во Сирија, да ја напуштат државата, бидејќи кога самопрогласените борци за слобода и демократија ќе ја превземеле контролата врз државата, во Сирија ќе немало место за немуслимани, подемократски здравје.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s