Сите напред во Европската (заб)унија

Забрането е праење ајвар. Забрането е праење домашна ракија. Забрането е праење скара у двор и матљање салати и алкохоли. Е да се ебеш е у гс не е забрането. Тоа е европски, тоа е репер што треба да се патентира и брендира. Ебење у гс со два пара муда и два надрвени колбаси. Тоа е нешто што ќе не социјализира во нивното големо семејство. Ах да го мочам тоа семејство!
Немавме ние кутрите балканци со што да ги збогатиме дегенерициве од западот па најдоа да ни исправаат криви дрини за тоа што е европски а што не европски шмек.
Се си мислам дека најевропски шмек има мирисот на напучениот шупак кој очајно го очекува завршниот удар на набрекнатиот педерски кур! Напред сите у Брисел. За нас неандерталците кои праме ајвари, ракии и скари по двор ќе се најде соломонско решение. Треба доброволно да станеме публика на некоја геј парада и да мавтаме со балончињата во бои на виножитото. Е тогаш ќе бидеме на почетната линија во исполнувањето на европските стандарди.
Нашата традиција, нашиот начин на живот, нашиот начин на пиење и јадење, нашиот начин на ебење и дружење, нашата страст, нашите културни богатства ќе ги заборавиме за секогаш. На европјаните ќе им ги подариме како усрана порција кои тие ќе ја модифицираат со убава целофанска хартија. Ќе  ја дотераат на таков начин та дури како нова има да биде. Сосема нова. Благиот јадеж во душата и чмарот ќе биде како резултат на нашето балканско и закржлавено држење до дивјачките стандарди.
Среќа наша се појавија европјаниве да не просветлат.
Што ли му се дешава само на некој европски  мутант кога ќе седне у балканска кафана? Кога ќе види пентарење по маси, маање флаши од глава, тегнење певаљки за танги, кршење чаши од под и слично. Ќе рече дека балканот е ебано добар. Е јеби га. Со добрите журки сакаме многу и војни да водиме, да се тепаме и глави да кршиме али се е тоа составен дел од сортата. Нарав балканска. Не би ја менувал ниту за нивната европска плата. Со тие нивни евра не се купува ајвар и домашна ракија од грозјето на дедо ти. Со тие пари се доаѓа до дигитализација на чувствата, до гомно спакувано во позлатена фолија и до педерски семејства каде посвоените дечиња ќе мора на европски и суфиситициран начин да научат кој од нив двајца им е тато а кој мама.
Ај бе носете се у пичку лепу матер. Не го давам балканскиот код на афро-европските узурпатори. Девизата на  Мартин Лутер Кинг ги извади полека црњите на прав пат. Но шо ке праиме ние  кои  некогашните крстоносци  не враќаат у обранта насока. И сексуална и биолошка.
Кај вас на западот спомениците на културата ги чувате со тишина. Создавате фрекфенции за гомната од птиците да паѓаат подалеку од овие мермерни души. Јас ги респектирам. Тие дури некогаш и повеќе зборуваат од живите луѓе.
Кај нас статуите на двете шмизли у Скопје ги фаќаме за цицки и за гс. Тоа е наш начин. Да не беа овие две шмизли пола Скопје немаше да има фатено цицка или гас. Но и тоа е сепак наш стил. Балкански. Затоа техниката усовршена ја применуваме на живи дунди. Педери не не занимаат. Можеби ама многу поретко. Затоа сакам на господинот Филе ..Миле и слични курци палци да им порачам дека јас , Кристијан сјебаниот блогер ќе прифати да влезе во Европската унија како суфистицирана балканска животиња и како сорта што треба да се заштити. Нешто како бел був и бела мечка. Е тогаш ко ке можам автентично да го исерам ајварот шо го праам у мојот двор, и да ви ја исповратам домашната ракија под балкон, би се сметал себеси за слободен граѓанин на таа унија. Без тоа …FUCK OFF!

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

10 Responses to Сите напред во Европската (заб)унија

 1. Vlado напиша:

  Odi zivej samo so ajvar i rakija da te vidam poserko eden i ne se site degenerici pa da povracaat od tarasa ima kulturen narod i vo makedonija samo sto od takvite seljaci kako tebe ne mozeme da prosperirame.

  • komitamkd напиша:

   Да бе заради мене не можеш да просперираш….Имбецилот ја промашува суштината а се фаќа за лајното..кој може да ти помогне на тебе ако вината за твојата заостанатост ја наогаш во мене…навистина не знам….

   • Vlado напиша:

    Ne baram nikoj da mi pomogne, iskreno ne go ni procitav cel tekst ama i ne gledam nekoja sustina kaj tebe, vikas deka vo makedonija e podobar zivotot odkolku vo evropa .. sto e apsurd.

  • Dejan напиша:

   Ставовите на таквите како тебе се апсурдни, а не животот во Македонија.

   Ако толку ти е никаков животот во Македонија, што чекаш за да фатиш џаде во странство ?

   Имаш плава карта за во Германија, со македонски пасош се разбира, имаш зелена карта за во САД, исто така со македонски пасош, и се разбира, секогаш достапниот бугарски пасош за тие кои се подготвени и мајките и татковците да си ги продадат за побрзо и полесно да фатат џаде во странство.

   Единствено за плава карта за во Германија ќе мораш да се докажеш како паметен и вреден, бидејќи услов за плава карта е да најдеш работа од која ќе заработуваш минимум 40.000 евра годишно, но не ми делуваш како да си тип со толкав коефициент на интелигенција, бидејќи кога би бил, би знаел дека треба прво да ја слушнеш или прочиташ личноста чиј што говор или текст го критикуваш, а ако даваш коментари на говор кој не си го слушнал или на текст кој не си го прочитал, тогаш повеќе од јасно е дека не сакаш да слушаш и да читаш, а на тие кои не сакаат да слушаат и да читаат секогаш некој друг им е крив за дереџето до кое (сме) допреле.

   Или веќе имаш фатено џаде во странство ?

   Ако имаш, зошто воопшто коментираш текстови на посерковци, кои патем, воопшто не си ги ни прочитал ?

   Јас не гледам никаква суштина, ниту здрав ум и разум кај таквите како тебе, животот во Македонија од секогаш бил подобар од било кое друго место на Земјата, имаме вода, воздух, храна во изобилие, но за жал и мрзливковци како тебе кои не се расположени да работат на нива, да нижат тутун, да копаат тунели и канали, кои не се заинтересирани да влезат во јамата во рудникот и да ги ризикуваат животите не само за својата економска егзистенција, туку и за економската егзистенција на своите семејства, како и за македонската индустрија и за македонската економија, таквите како тебе не се гледаат себеси подалеку од климатизираната канцеларија, а тоа не носи леб, за разлиика од мотиката и лопатата кои никогаш во животот не си ги допрел.

   Инаку, човек може да живее од ајвар и од ракија, но со такви како тебе, ризикуваме и тие македонски национални богатства да ги изгубиме, бидејќи таквите како тебе воопшто не ни знаат од што се прават ајварот и ракијата и кои и какви се нивните хранливи вредности.

 2. mijak напиша:

  a ti be vlado eden, nizaeden. So sekoja kritika stanuvas se polos i polos. Komita za pretsedatel.

 3. тиквисорасол напиша:

  Почитуван пријателе, ако веќе зборуваш за силување на општеството, погледни се прво себе си во огледало па после раскажи што ти лежи на душа. Сексуалната определба е лично право на избор и никој никому не треба да ја брани. Силување на општеството е кога луѓето дрско и безобразно плукаат по другите. Силување на општеството е кога ти го дефинираш својот идентитет и сексуална, расна, верска и секаква определеност, а истата на други ја негираш. Европско било, велиш? Ма немој, како тоа заклучи вакво нешто? Европско ни е нам оти не сме излегле да прошетаме, затворени сме во едно просторче каде што не трујат со национализам и квази патриотизам и ни перат мозоци. Но добро, и тоа е за некого некаква определба, па би било непристојно да се негира. Муабетот ми е, ај диши малце длабоко и троа олабави го светот од предрасуди.

  • komitamkd напиша:

   Абе ти си имаш ставови…јас си имам ставови…на оние древни демократии не им виси угинување над главата…ни виси нам..мултиетничките глувци и лабораториски нации…..со инсталирање еден по еден на разнебитувачи на она основното…нашата традиција и семејство…уште тоа ни остана не уништено од нив, и тоа јас ќе го бранам со сите сретства, имајќи ги во предвид и ставовите различни, како овој твојот…..ти имаш став…јас имам став..тоа е тоа…а да бараш од мене да го ослободам светот од моето пукање…има едноставен начин пријателе…НЕ МЕ ЧИТАЈ..и решен проблем. Не ти дојодв дома и не ти ги натурив моите букви со сила под нос нели? За сексуалната ориентација…..хмм…па тие бараат црно на бело..еден папир…..после дали си го избркал од работа….дали добил сообраќајна казна или слично..да може да се повика на сексуална дискриминација…исто како овие рамковниве…е после ортак кои групи во општеството ќе останат маргинализирани…ние или тие??? Ја сум хетеросексуалец..ај од утре ќе размислам за парада да организираме ние шо сакаме жени….уше ние не излеговме на улица да бараме права…нека се ебава секој во својата спална…не мора тоа да го рекламира со свирки и тапани….Слобода на говор и демокартија не е мала група да силува цело општество, да вади слики од тајната вечера претставувајќи го Исус како педер….тоа е говор на омраза ..Тие провоцираат со сила да бидат таргет како би имале причина да цвичат во светот…Ај кажи ми..зашто отворија канцеларија во турска чаршија..во еден дел каде живеат луѓе со традиционални сваќања?? Па знаеа дека ќе им ги искшрат стаклата уште првата вечер. Само за да имаат причина да квакаат и да свртат внимание на меѓународните институции. Јас ти гарантирам дека дури и тепачки помеѓу самите нив каде имало повредени ги пријавувале како напад поради сексуална ориентација…Подли се и бараат да го распламтат оганот тие, никој друг. А кога оганот пламти се вадат мудата на маса….

 4. Некој од некаде напиша:

  Ѕвер!!!Алал да ти е.Браво,остај ги останативе што се прават некој мајмуни,европејци,нека одат таму да живеат,и нека се прават тука кога ќе дојдат нивните скапи коли големи мангупи а таму тоалети чистат!Ебате гастербајерите ебате.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s