Братска работа(Па де сте брачо ФИРОМЦИ?)

Сите добро знаеме како добро се испрдуваат газовите на добар број Македонци кога ќе го слушнат оној милозовучен и штелуван калаштурски сленг од типот,,БРАЧО МАКЕДОНЦИИИИИИ……”
Деновиве во Белград(не Београд ко шо сакаат да го наречат овој град добар дел на србомани од државата) на една поетска манифестација нашата држава беше претставена под референацата БЈРМ. Иако се изнаслушавме претходно објаснувања од нивна страна за рефернците на Европското првенство во ракомет, за референцата кога Иванов беше во официјална посета на Белград и за разните ословувања под името БЈРМ, сепак сето тоа на крај испадна дека е едно лицемерно и гнасно објаснување на недоследен фактор во целата оваа ситуација .
Тогаш нашите ,,браќа” даваа објаснувања извадени неколку сантиметри над чмарот потценувајќи ја интелигенцијата на добар дел(не сите) Македонци.
Ако некако со ќеиф наоѓавте објаснувања во врска со спортски или политички манифестации дека така не имаат признато организациите под кои се одигруваат тие настани, како ќе ја објасните последната провокација на еден собир на поети, на еден собир што треба да шири култура и човечки вредности. Со нечовечност? Со недоследност? Со дволичност и лицемерие?
А да. ,,ПА ТАКА НИ Е ТОА НАС КОГА НИЕ ИМ ГО ПРИЗНАВМЕ КОСОВО”ќе пробаат да ни ја релативизираат целата работа нам неуките,  оние кои повеќе свршаваат на Ноле отколку на Пандев, оние кои сањаат да им пуштиме 6 бода на Србите во фудбал само за да ги заебеме ,,лошите”  Хрвати, или оние кои и ден денес веруваат дека четниците беа добрите момци во приказната со агресијата над Словенија, Хрватска или Босна. Добри се мој кур. Тие се подеднакво добри како што се добри овие најнови балкански  агресори со бели капи.
Ако веќе некој сака лицемерието да ни го сервира како братски аршин време е да им ја плеснеме вистината во лице. Кој ве ебе и вас и вашето лажно признавање  на мојата земја под уставното име! Останете ѓубриња до крај и удрете официјално печат на тоа БЈРМ. Око нема да ми трепне од вас шумадинците.
На оваа сцена има добри и лоши момци. Но оние  Белградски лицемери сигурно не се добрите. Колку побрзо тоа ќе го сватат некои дебели глави во Македонија, толку полесно ќе застанат на тлото на јавето.
Не бе луѓе. Па во 1999 година Скопје се дигна на немири, гореше и американската амбасада поради Нато агресијата над соседите, наши колони Македонци одеа во Белград да даваат крв и да бидат солидарни со жртвите од Србија. Колку да ви посочам дека тоа не е ради признавањето на Косово туку заради  топлите педерски односи шо ги имаат соседиве со пешкирите од југ. Поради сонот дека сме ние нивна бановина и дека ние и после сите негирања ќе продолжиме и понатаму  да им свршаваме.
Само по неколку месеци ,откако Македонците на дело и на терен ја покажаа солидарноста кон српскиот народ, во Белград се  одигра фудбалски натпревар помеѓу  Југославија и Македонија во рамки од  квалификациите за Европското првенство во Холандија. И таму на ТВ преносот бевме под референцата БЈРМ(на 1.50).
Епа мои Македонци дебелоглавци. Не е бе батиња ради Косово. Што сакате  повеќе од ова видео  да ви приложам за убаво да го сватите лошиот филм кој  го живеете?  Видете го нивното лицемерие и слободно марширајте од малодушноста. Почнете да се цените, доста им го дудлате на оние кои со вас си играат курташак!
Искрено се надевам дека во најскоро време Белград и официјално на хартија ќе го потврди името со кое сака да не ословува. Мене и онака пишаното ѓубре на папир не ми значи ништо. Нека го репнат како нивен официјален а не дволчиен и лицемерен став дека ние сме за нив БЈРМ. Нека стои тоа како декларација за мобилен телефон Нокиа. Ме заболе. Нема многу да ме заголица Бившата Југословенска Република Србија да ме нарекува како што милува. Иако им е тоа не знам кое по ред име. Едно време се крстеа во Југославија, па потоа во Србија и Црна Гора. Можеби на крај ќе станат Шумадија или Моравија. Не е битно. Во нивниот избор ние нема да  им се мешаме!

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

8 Responses to Братска работа(Па де сте брачо ФИРОМЦИ?)

 1. Ѓорѓе напиша:

  Нема ништо поарно од најстинта! А ти си а преточил бисерно бистра… Поздрави!

 2. Aна напиша:

  До кога со вакви дебилни текстови ќе го зајадувате и заглупавувате народот, никако да сватите дека двете земји се меѓусебно поврзани (повеќе од колку што би сакале) дека народот се почитува и сака, и дека за фамозното ФИРОМ или БЈРМ не се виновни соседите туку нашите дебилни политичари, кои дваесет години добиваат добри привилегии и повластици за развлекување на тоа име, а на домашен терен глумат невиност и наивност, и да едно време сите се крстеа во Југославија и верувам дека уште се крстат. Текстов е напишан од некој кој има комплекс на пониска вредност и кој не може да се помири со тоа. Само да Ви кажам јас имам две татковини и прекрасно се чувствувам во двете, среќна сум што не мислат сите како Вас и што на светов уште постојат нормални луѓе.

  • komitamkd напиша:

   Дебилни се оние кои сакаат да ја релативизираат целата оваа работа. Доста е од лицемериа. И ако ти посочуваш дека се тоа дебилните политичари во ред…јас никаде не го спомнав народот на соседната држава. Гледам многу те потресе статијава за комшичињата твои но тоа е твоја работа. Кога вака би се дрзнувале да рипате за вашата земја се би било поубаво. Но верувај, се повеќе млади се освестуваат и гледаат кој е кој. Поврзаноста со нив не значи и дека сме блиски или па најмалку партнери.А девојко комплексите ги имате вие кои сеуште им се дичите на оние лицемери од Север, јас сметам дека сум вреден и повреден од нив, а ти немој да се секираш за нашите вредности. Оние кои патат одф ниска вредност се тие што сакаат да се поистиветуваат со оние горе сметајќи се за браќа со нив……Митовите ќе паднат а вие ќе останете во едно труло минато кое ни го сервираа лажните БРАЌА:)))

  • чао напиша:

   На петтиот збор од твојот коментар тргни го -ни и конечно сфати си што навистина си! Не е свати, туку е сФати; немаме збор повластици. Според твојата втора татковина не постои можност за две татковини, така да жалам, фати си го патот и тоа е тоа. НЕМОЈ ДА НИ КАЖУВАШ НА НАС ДЕКА ИМАМЕ ПОНИСКА ВРЕДНОСТ ОД НЕКОИ КОИ НИ ГО МЕНУВААТ ИМЕТО НА ДРЖАВАТА. Не го вреѓај нашиов народ, кој поради луѓе како тебе не може нормално да си функционираме.

 3. ЕПА НЕМА КРАЈ НА ДВОЛИЧНОСТА НА СРБИТЕ,И НЕМА КРАЈ НА ЛИЦЕМРНИТЕ МАКЕДОНЦИ КОН ДРЖАВАТА ВО КОЈА ЖИВЕАТ,ДОБИВААТ ЗАШТИТА,ОБРАЗОВАНИ,ВРАБОТУВАЊЕ,,,И НА КРАЈ ТАКВА КАКВА ШТО Е НАША Е,ДВОЛИЧНИ СМЕ КОГА ТУКА ЛЕБ ЈАДЕМЕ А ЗА БРАЧА СРБИ СЕ ГРИЖИМЕ И СЕ ПАЛИМЕ НА НИВНИТЕ ПЛАЧО-ПОЈКИ,КОИ НЕМААТ АМА БАШ НИКАКВА ВРСКА СО НАС И НАШИТЕ ПРОБЛЕМИ.ДА СИ РАЗМИСЛИМЕ И ЕДНАШ ЗА СЕКОГАШ ДА СЕ РЕШИМЕ ЗА КОГО СМЕ И КАДЕ СМЕ,АМА И КОРЕНОТ НАШ ОД КАДЕ РТ*И И НИКНУВА…..

 4. АНА,КОЈ ЗБОРИ ЗА ЕКОНОМСКАТА СОРАБОТКА,ВО ТЕКСТОТ СЕ ЗБОРУВА ЗА ДВОЛИЧНОСТА НА ЕДНА ПОЛИТИКА ШТО ЈА ВОДИ ОФИЦИЈАЛНА ДРЖАВА.КОЈА ИСПЛУКАНОТО СИ ГО ИЗЛИЖА,ОДНОСНО НЕ ПРИЗНАВА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ А ПОТОА ПРИ РАЗНИ МАНИФЕСТАЦИИ И СЛУЧУВАЊА НЕ ОСЛОВУВА СО БЈРМ,РАЗНО-РАЗНИ ПОБАРУВАЊА ЗА УЧЕСТВО И РАБОТА ТУКА КОИ ГИ ИСПРАЌА ДО ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА,ПИШУВА: ПОКРАЈ ОСТАНАТИОТ ТЕКСТ,ВЕЛИ ДЕКА БАРАЊТО Е УПАТЕНО ДО ФИРОМ.ТОА СЕ СЛУЧИ НЕОДАМНА ОД ТВ ПИНК,СОПСТВЕНИКОТ НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА СЕ ОБРАТИ ДО РАДИОДИФУЗИЈА СО БАРАЊЕ ДА СЕ ИМИТУВААТ ДУРИ 4 КАНАЛИ ВО МАКЕДОНСКИОТ ЕТЕР,И ЗАМИСЛИ ТОА ГО ПОБАРА ОД ФИРОМ,ПА НЕЛИ НЕ ПРИЗНАА КАКО МАКЕДОНИЈА,,,,Е МИЛА МОЈА АНА МЕНЕ ИЧ НЕ МИ Е УБАВО ОД ПОНЖУВАЊЕ И ДЕГРАДИРАЊЕ И ДИРЕКТНА НАВРЕДА ПО ИНТЕГРИТЕТОТ НА МОЈОТ НАРОД,СЕ РАЗБИРА ДО ОНИЕ КОИ СЕ ЧУВСТВУВААТ ГОРДИ МАКЕДОНЦИ….

 5. volim srbiju напиша:

  Stoko Moravija e u Cheska ova gore se vika Pomoravlje.Drugo svrsavam na Nole zatoa so e pou bav.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s