Што не паркираше кај мајмуните во зоолошка бе мајсторе?

Не сакам воопшто да ги навредам животните кога ќе запрашам кое животно го управуваше автобусот кој го изора паркот пред Зоолошката градина во Скопје?
Тоа бразди ископани ко да ја копал на баба му нивата. Ма од кај да  знае сељак шо  значи сообраќајна култура. Он решил да иде рикверц и кој му ебе матер.
За дебела глава со 6 см череп ништо неразбирливо. Касно му доаѓаат наредбите од центарот до малиот мозок. Него му е сеедно дали паркира во уреден парк за кој некој одвоил време и средства. Го дотера фино и мајсторов на бусов. Онака чобански.  Само шо сега личи на парк од предградието на Грозни.
На овој дебелоглавец му е сеедно дали вози во уреден парк, дали паркира на место за инвалиди, на површина за пешаци или на автобуски постојки. Кога ќе дојдат да му ја репнат казната има да цвили како државата не чини, како џандарите се тирани, како казните се високи и како  се е заговор и слично. Не ретко ваквиот тип на говеда посегнуваат по мобилниот телефон демек разговараат со крупните ѕверки и ургираат да им се скине казната која им ја напишале неписмените полицајци. Да. За нив никој не чини, само тие се супер. Сите се неписмени освен овие прости примероци на амеби кои никогаш нема да еволуираат во нешто понапредно.
Не ме чуди шо цела држава ја изнапраија со кружни токови. Колку понеписмени шофери има во државава  толку повеќе кружни токови во улиците. Правило на десна страна и фурај мајсторе право само пази да не ти иде некој од десна страна. И во овој случај пак настанува застој. Џабе ги ебеме јабучиците на кривиниве по кружниве токови  кога и тука  настанува забуна кој има предност а кој треба да почека.
Ма фурајте бре ко во Истанбул. Раката надвор од џам и на глас-ЈА ШИБАМ ДАЉЕ.
Шибај мајсторе даље само не ми застанувај на сред раскрсница ако имаш некој битен муабет. Јас и многу други мора да пројдеме додека ти сереш со својот соговорник на сред булевар. Или да те чекаме, или да излеземе од кола и да ти ебеме матер? Ма немаме време, семафорот ќе се затвори а во меѓувреме мора да пазиме да не не акне некоја будала која прошла на жуто, онака залетан и убрзан  пред да му се  затвори. Нема везе шо тебе ти е зелено. Има да почекаш. Ќе го почекаш него, и сите добитци кои се заглавуваат на сред раскрсница без да држат растојание и да остават простор за проток на сообраќај. Ма кој ве ебе вас бе шо ви е зелено. Добитокот по инерција шиба напред затоа што толкав е умствениот  капацитет .
Затоа на зелено се стои, на црвено се вози. Тој момент се нарекува чистење на џганот. И додека се упали зелено, и кога ќе се спремиш да тргнеш, забележуваш дека расрксницата е пак блокирана !
Ја полагав од многу одамна. И не знам дали сеуште во Авто школиве  на прво место во огласот стои она ,,СО СОПСТВЕНА КОМИСИЈА” Као демек сопствена комисија и нема да паднеш повеќе од еднаш па колку и да си шупак во возење. Е тој момент ,,СО СОПСТВЕНА КОМИСИЈА” создаде  по градов толку многу неписмени шофери. Паралелно паркирање претставува акробатски потфат не па нешто повеќе од тоа.
Ја сепак мислам дека најубаво ќе ни биде да воведеме кочии или да јаваме коњи и магариња. И така абер немаме ов возење а башка и нафтата е многу скупа.
На крајов од овој осврт ќе бидам и малку шовинист. Една симпатична госпоѓа ме повика за помош затоа што на тргнување колата и гаснела. Ми спомнуваше некои дизни, свеќици и не знам што. Не беше ништо страшно. Рачната кочница и беше крената нагоре 🙂
Сепак за мене не важи онаа девиза, шофер без муда не бидува. Може да имаш муда и тие да ти се потат секој ден позади воланот. Ама ако немаш мозок, баш како оној мутант кој паркираше во паркот пред зоолошката  џабе ти е се. А бога ми и на нас, кои сакаме да живееме во поубав и  покултурен град

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 Responses to Што не паркираше кај мајмуните во зоолошка бе мајсторе?

 1. nemoguce напиша:

  neznam so da pisam kako komentar

 2. Давор напиша:

  Време ти е батка да си седнеш нa велосипед и облечеш мајца со слоган „ЕДНА КОЛА ПОМАЛКУ“ :)))

 3. jesica напиша:

  ахххх бре луѓе…многу е очигледно дека целиот овој сообраќаен метеж настанува од луѓето дојдени од други градови(бидејќи нормално, полагале на една улица со многу сомнителен семафор) и од нашите ни драги шипчиња, белоглави орли, мутирани фаци.
  Имав несреќа, па претходната недела морав да возам низ државна болница. Е овде луѓе, може да видите се и сешто. Од гужва на паркинзите (на кој каде ќе му се надрви, таму ќе си застане), некултура, дрско однесување, непочитување….ма се и сешто. И да си отиден да се лечиш, ќе фатиш патот од таму. Боље да си умреш, него да се расправаш со целиот тој џган таму. После докторите не чинеле…..море луѓево се да ги фатиш и правац на некој пуст остров, да создаваат нова багра, некаде подалеку од цивилизација.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s