Дрољите и фудбалот

Малоумните и ретардирани девојки, кои во животот немаат амбиција за ментален прогрес, можат добро да просперираат бркајќи уште помалоумни и ретардирани створења од нив.
Фудбалер, пребегнат од Африка или Латинска Америка, или на пример некој пегав и неиживеан чобан кој мастурбирал до доцната адолесценција.
Има лек и за дрољите, има лек и за овие дркаџииве. Си се надополнуваат. Кој вели дека нивната љубов не е природна или суштинска. Тоа му доаѓа нешто како р’гав капак на р’гав лонец. Се што треба е изгубениот да има добро конто у банка, а дрољава добро да пуши и да голта.
Вештачката курвинска насмевка е само златен клуч за отварање на нејзините златни порти. А штом ги отвори портите, дрољата станува џокеј над џокеима. Фудбалерчето станува пластична картица која треба да се резне кога цеховите растат. А цеховите растат правопропорционално со комплексите на фуксата.
Некој ќе рече дека и ја сум искомплексиран. Не бе батиња. Јас си имам убава жена, семејство и прекрасен живот. Мојот проблем е што сеуште верувам во некои усрани идеали. Верувам во чистите души и љубови. Ах..добро  забележувам. Се повеќе се дават во гомна. Затоа чуствувам презир…..
Синоќа на фудбалскиот натрпевар помеѓу Вардар и Бате Борисов видов еден тон јебозовни пичонки како позираат на нашиот најубав стадион. Дотерани и нашнирани како да ги пренел некој сосе маса од улица Македонија. А пошто е сега стадионот ИН, и натпреварот привлече  супер интерес, кокошкиве мора да се таму. Тоа шо абер немаат од фудбал и не е многу важно.
Знате дека немам некое мислење за оваа наша улица и за клаберајот кој се тера во тие  провинициски собиралишта. Освен фактот шо ќе платиш 2 евра за пиво од 0.33 мл, ќе матљаш макијато за 90 денари и ќе слушаш имбецилни муабети на типови кои ја матљаат пластичната лажичка во устата, ќе добиеш и една духовна потреба да побегнеш во некоја прашума или џунгла. Планина, некој подрум, див граничен премин….Се едно. Нека пишат  потоа весниците наслов за сјебаниот блогер кој отиде по ѓаволите. Исчезна во непознат правец, полицијата трага по него…и слични курци палци. Отиде будалиот да бара луѓе и никогаш не ги најде……..
А  како да побегнам од гомнарскииот  свет кој се накоми на улица Македонија и на останатите позерски локации,  кога единствено прибежиште кое исто така   го запоседнаа  беше стадионот?  Пасијата по фудбалот и навивањето.
Чичко Иво Андриќ пред многу години не просветли со едно негово генијално предвидеување.,, ДОАЃААТ ВРЕМИЊА КОГА УМОТ ЌЕ ЗАМОЛЧИ, БУДАЛАТА ЌЕ ПРОГОВОРИ, А КУРВАТА ЌЕ СЕ ОБОГАТИ”.
Eпа добре дојдовме во светот на Иво Андриќ. Ние живееме во тоа време, но драги мои, сеуште постојат нашите начини како да не излеземе од оригиналната рамка. Од нашето почитување првенствено како луѓе  иако просторот на природни односи се повеќе се стеснува. Се е веќе можно. Односите и во иднина ќе се менуваат. Кој можеше да претпостави пред неколку години дека дрољите ќе го запоседнат фудбалскиот стадион на мажите. Дека нивните ниски гледишта на животот ќе се префрлат во храмовите на најважната споредна работа на светот, фудбалот. Јеби га, можеби со ваков тренд еден ден  ќе влезат и во верските објекти како проповедници на религија обвиена со  блуд и ниска страст…..Кој знае…..

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

17 Responses to Дрољите и фудбалот

 1. Mihajlo напиша:

  Фудбалскиот стадион е за мажи ?

 2. devojce... :) напиша:

  iskreno, ne pratam fudnal, osven neso sto e aktuelno… sum bila na stadion ednas, da go vidam i tolku… ali za tekstov bravo… nema nikad da naucat “cucite” deka za se si ima mesto i vreme… ama ubavo pravat u amsterdam… turi gi u izlog, pa…. 🙂

 3. Josko напиша:

  Na mesto ti e poenrata,ama nemozes da generaliziras…Ima devojki koisto navistina go sakaat fudbalot,i ubava e gletkata koga ke vidis ubavi zeni namesto kurtoni dojdeni so falanga kapi i reprezentativni dresovi na klubska utakmica…Tuka si trebal da udris,po takvite shabani,a ne po devojkite koisto bile na utakmica..

 4. komiti напиша:

  Признај дека знамето те инспирираше за постов? 🙂

 5. bootgirl напиша:

  Девојката дошла на фудбалски натпревар, на Западната трибина. Се наоѓа на место каде што насекаде околу неа раздивеани ѕверови пеат „Се би дал јас за гол, дрога, курви, алкохол..“, а таа носи гол стомак и деколте до пупак. Многу е јасна нејзината посета, не дошла да следи фудбалски натпревар, дошла да се курва.
  Ако, нека праи што сака, гола нека се соблече, ама криво ми е што со тоа дава погрешна слика за девојките на стадион. А девојките ги има, можеби на рака се бројат ама ги има. И не доаѓаат со средени фризури и нашминкани лиценца, туку доаѓаат да пеат и да го бодрат Вардар.
  Жалосно, навистина жалосно.

 6. devojka od skopje напиша:

  bravo za tekstov .. ne se soglasuvam so golem del od ova, ama vo sekoj slucaj, poentata e jasna … idam na utakmici od mala, bez razlika dali e kosarka, fudbal ili rakomet .. ednostavno go sakam sportot i sakam da bidam prisutna na takvi nastani .. e sega, ne se soglasuvam deka stadionot e namenet za mazi …. go mrazam ona “sto se razbira zena od fudbal” zatoa sto stvarno go sakam i redovno go pratam i mozam da kazam deka spagjam vo onoj mal del zeni sto se razbira od fudbal…. ne idam na stadion vo trenerki, sto ne znaci deka toa sto sum bila oblecena vo sorc i maica, i sum bila nasminkana sum go napraila za da si najdam decko na stadion … zalnoto e sto porano se znaele koi bile tie kurvi, sega nemozes da gi razlikuvas …
  PS: ne sum navivac na vardar, nikogas ne sum gi sakala, megjutoa otidov na utakmicata za da go gledam makedonskiot pretstavnik vo liga na sampioni, i da, navivav za vardar i mnogu mi e krivo sto ne uspeaa da se plasiraat ponatamu … golem pozdrav i uste ednas, bravo za tekstov 🙂

 7. Makedonec напиша:

  ajde i jas da se nadovrzam na komentarive :), znaci jas od mojata 4-ta godina odev so stariot na sekoja fudbalska utakmica na Gradski stadion dolgi godini,tatko mi kako veren i postojan obozavatel na fudbalot uspea da mi go prenese i nauci zadovolstvoto so go nosi i dolovuva sekoja gletka i poseta na eden fudbalski natprevar, so drugi zborovi fudbalot e nezamenlivo neshto. No sepak togash se znaeshe koj odi na stadion, i koga se odi, i koj kade sedi, ajde da ne bidam i KONZERVATIVEN, znaci imashe edna mozebi dve devojki koi shto bea fanaticno raspolozeni za navivanje. No od druga strana se slozuvam so odlicno napishaniot tekst, deka vo deneshno vreme se se sveduva na poziranje i na pust no sramen nacin, mnogu sramen pogotovo za devojki od nashata ni drzavicka koi shto barem do pred edna dekada bea dostojno i mnogu pametno vospituvani , no ne i deneshnive generacii koi shto nesvesno go nametnuvaat trendot na zapadot, prashanje e na vreme samo koga ke dobieme i cheerleaders:), znaci modernata prostitucija- ili tako zvani SPONZORUSHI se trend vo Makedonija veke 10-tina god. znaci ne bidete iznenadeni shto se prsutni i tamu , ke bidat nasekade prisutni kade shto moze da se probijat, preku poznati licnosti, TV-kameri, nastani, ili se shto odskoknuva od normalniot i pristoen nacin na ziveenje. Ulica Makedonija stana kako sto kazuva devojcevo RED STREET kako vo Amsterdam-odlicen predlog neka se ispraznat izlozite i neka vlezat sponzorushite pa barem ke ja zaiveeme i prostitucijata legalno, bidejki cel den po kaficite koketiraat flertuvaat i se pravat nedostizni CURI, a navecer gledat koj od momcite so garderoba nosi ili kakov kluc od avtomobil ima, pa redno vreme e da bidat i javno deklarirani i obelezani napravete efort i so zdruzeni sili da gi trgneme barem od nekolku mesta kade shto odat i cesni devojki koi sto se dojdeni za stvarno da bidat prisutni poradi nastanot i zaradi site onie koi sto se tamu da uzivaat vo fudbalot ili bilo koj i da e sport.

 8. ivan напиша:

  Затоа одамна се откажав од кафичи, искачања и такви срања. А нашиве драги „шемаџии и тренд сеттери“ само покажуваат и охрабруваат чисто декадентно однесување, бидејќи во нашата драга Македонија, тоа зема се поголем замав. Ако другар ми седел у кафиЌ на Креминова или на ул. Македонија, морам и јас? Па морам, доколку патам од комплекси на нижа вредност, па дури и во случаи кога дома нема за леб јас да пијам пиво по буржоазиска цена.

  А за жените и фудбалот? Па секако дека фудбалот е за сите нивоа, возрасти и полови распределби, па зашто и да не би имало некоја фукса таму со задњи намери? 🙂

 9. Dimitar напиша:

  drugar,sekoj si ima pravo na izbor,i ne sakaat site da ziveat kako tebe,mislam deka e najpametno da si gledas rabota,i da si uzivas so tvojata ubava familija,namesto da gledas po doteranite koketi. Ti ne si sigurno nikako reper za toa kako treba da se zivee,i tvojata ideologija so izvinuvanje mozes da si ja napikas u gz,i da si gi lecis kompleksite na drugo mesto.

  fala.

  • komitamkd напиша:

   Не бе брат, немам јас комплекси…Зашо да ги иам? И не мора да ме читаш бе пријателе ако тоа причинува тензија за твојот ментален склоп….од 150 000 посети, нормално ќе се најдат и такви кои нема да ме сакаат и тоа е во ред..Лошо е сите да те мразат и сите да те сакаат…е тогаш нешо не ево ред….Сепак фала на убавите зборови,,,еве добив коментар од еден КОМПЕТЕНТЕН на теми за кои јас не сум…затоа твојот коментар нека го краси овој НЕКОМПЕТЕНТЕН текст….Не сум ја од оние шо ги тргаат пљуваниците..па ти види кој има комплекси :)))

 10. komitamkd напиша:

  (Дека нивните ниски гледишта на животот ќе се префрлат во храмовите на најважната споредна работа на светот, фудбалот. Јеби га, можеби со ваков тренд еден ден ќе влезат и во верските објекти како проповедници на религија обвиена со блуд и ниска страст…..Кој знае…..)
  Ова го напишав на 26 јули 2012 година токму во овој текст….дрољите влегоа и се соблекоа во црква неколку дена подоцна во руска црква……http://www.youtube.com/watch?v=1Z4yTdjHZVo…….ух…..каде ни оди светот

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s