Сонот на дрољата

Ова е големината и начинот на држење

Скакулчецот со тетоважата на гради  шеташе низ Бисер без горна маица. Веројатно за да ја покаже тетоважата, затоа шо осим ребра и искривен р,бет немаше шо друго да покаже. Имаше некоја акресивна фаца и ги погледнуваше попреку сите кои му проаѓаа на патот.. Ах, лошо е кога си голем во своите очи, а мал во очите на другите. Модра слива под окото, или конци и копчиња на тиквата се неизбежни.
Јас седев на една од клупите и пиев кафе еспресо од кафемат. Често си ја проаѓав оваа релација со бицикл а пауза ми беше Тобако киоскот каде вечните малери чекаа ред да купат лото ливче.
Во тој момент ми пријде една бивша пријателка. Некогаш се керебечевме јако на задното седиште од мојот крш стојадин иако  мислам дека од нејзина страна имаше и  нешто налик на љубов. Она сакаше турбофолк а ја рок музика. Често пати се преправаше дека ја сака мојата музика, но многу неоригинално.
На крај ја скинав с курца. Ми прекори дека често пати ме довукувала а ја сум се праел важен и не сум ја одпоздравувал. На крај решила да ме забораи и да се омажи. Ах. Да не носев слушалки во ушите додека она ме одпоздравувала кој знае кога ќе се омажеше. Како и да е, ја искрши и таа главата на крај.
Малите девојчиња обично као мали сањаат да се омужат за воено лице, за банкар, за бизнисмен, за брокер, глумец или славен пеач. Тоа не е ген. Тоа е школо на нивните искомплексирани мајки кои на тој начин ја вадат својата беда и фрустрација од промашениот и усран живот. На тој начин  се создава сноб. Се создава шмизла.
Деца ко деца, тие безгрешни души никад не би станале покварени ако во себе не ја примат мизеријата на родителот. Во спротивно, би израснале во прекрасни личности.
Една моја бивша фукса од Струмица, која денгубеше со мене клошарот се додека не ми го дозна контото во банка, прво на сите свои сељанки од Радовиш, Штип, Срумца и шире им раскажа како тоа си фатила дечко. На крај на истите тие другарки им раскажа како мојот карактер бил грозен и морала да ме напушти. Мојот карактер стана грозен кога и признав дека штедењето пари е лузерска работа и дека живеам ден за ден. Тогаш кралицата ја смени фрекфенцијата и стана недостапна за сите времиња. Кој ја ебе. Навистина имам грозен карактер.
Пред некое време ја сретнав силната  карактерна особа во едно шмугле од 160 см, заоблен во мевот како се влече по  мојата бивша кинеската краљица . Заоблениот мев имаше клуч со даљинско на неговото ауди во кое речиси и не му се гледаше суратот додека вози.
Но тоа не е битно. Битно мојата екс-цура беше среќна. Би се осеќал трагично ако ги пуштев  моите дрољи  само бесцелно да ми се разебат по светот. Вака се барем исполнети со среќа.Перничето изнад падтлакот доаѓа како благ љубовен додаток.
Додека седев на клупата една мушичка напраи харикири во моето лево око. Додека ја вадев мушичката од окото здогледав едно рекламно пано со еден сељак турбофолкер кој треба да пее у Колосеум. Полумента или Полументал не знам како беше, само знам дека штом ја видов рекламата  добив нагон на повраќање.
Сиот тој шунд, тоа сељачко завивање у микрофон зачинет со еден куп курви и благонадежни сељачишта. Мишка парти у стреч светкава маичка и светло плава фармерка кај мушкарците, и црвен фустан од каде се прелива целулит  со розе топук на диреците кај девојките. Јак парфем нешто налик на болнички анестетик како закуска.
Ете го сонот на курвите и на мафијашите. Турбофолкот е остварувањето на сите соништа. Тогаш сељанките стануваат царици, а сељаците мафијаши. Ете зашто најчесто овие журки завршаваат со пукнати глави и искубани коси. Драги, најдраги мои…….Пичката сака орган, а пиздата е карактерна особина………

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

61 Responses to Сонот на дрољата

 1. Pankerishte напиша:

  Оу жими се!!! Ги уништи!!! Од срце поштовање!

 2. Maja напиша:

  Tvrdam decko deka ti imas problemi sam sa sobom. Sekoj ima pravo da go zivee svojot zivot i toa nas ne treba da ne zasega. Tvoj nacin na zivot e da vozis tocak, pies kafe od kafemat i nemas denar zastedeno, tvoj zivot- tvoja stvar. Tvoite bivsi ti si gi odbral, ti si gi setal i ti se vodel ljubov so niv. Ako te otkacile nema potreba sega losho da zboris za niv deka se promiskuitetni osobi. Alooo, ti ne si mozel da prepoznaes devojka koja saka pari i devojka koja saka ljubov . Dodeka svrsavase vrz niv dobri ti bea ama sega ti ostana samo tocakot, rokot i ocajnoto kafe pred Biser i site ti se krivi . Takvite kako tebe “pametni” mozea da napisat nesto licno za niv i dostignuvanjeta vo zivotot otkolku da plukaat po svoite bivsi devojki koi gi otkacile zatoa sto nemale cel vo zivotot i zivaat od denes za utre.

  • komitamkd напиша:

   Од кај па ти знаеш колку имам јас заштедено….Баш зборувам за права шекерче а не за оние кои гледаат девизно конто на книшките…е нив богами сум им срвшавал и тоа со мерак…Онака порнографски 🙂 Зборувам за љубов а не за девизни врски по кои денес се конструираат фамилиите..ај чао..И возам бицикл од разонода ….за рекреација…не за да им се докажувам на шупелки ко тебе колку имам или немам 🙂

 3. BB напиша:

  сонуваат и никогаш 😉

 4. Ивица напиша:

  Браво мајсторееееееееее!!!!!!!!!!!!!!Ги уништи!!!!!!Оваа маја се пронајде изглеа,а могуче и некоја бивша да ти е 😉

 5. za maja напиша:

  Slusaj maja… uvek ke se pojavi hejter ko tebe sto ke napise nekoj komentar so zborovi na malce povisoko nivo i ke proba da se naprai po malce pametna vrz nikakva osnova onaka radi sto takov i e stilot. Ja boje kolumna neam prcitano unazad 2 godini… deckoto e poet on saka da ja dolovi situacijata.. faktite za nego moze i da ne se vistini a moze i da se no toa nee bitno. Bitno e toa deka ja ima doloveno denesnava situacija so pola moze i poise od lugevo na vozrast od 18 do 28 godini i so zivotov moj tvrdam deka e taka. Ne stanuva zbor za ljubov, stanuva zbor za upropastena mladina za pogresni moralni vrednosti, za unisten i naduvan mozok na denesnive deca koj utre treba da bidat primer za nasite deca. Se plasam deka kerkami ili sin mi koa ke im doe vreme da ja gradat svojata licnost ke ima premnogu od gore navedeniov tip na luge i ke nemozam duri da prevzemmam kontrola vrz niv. Koga bi biral da ziveam den za den ( bidejki ne sum naprail niso pametno u zivotov i e moja krivica ) ili da trcam po selacista so prai ili da glumam polu mafijas so parite od moite bi go izbral prvoto i bi razmislil da napraam neso po pametno u zivotot odkokolku zivotniot son da mi bide da projdam so audi na leninova za da me vidat site i posle da neznam so da praam so zivotot da nemam nikokvo ne materijano zadovolstvo. Strasno e so se desava ova neznam do kaj ke ne odnese verojatno do stadium kakov sto e belgrad … ali sekoe dobro za loso … samo koa ke napunat droljive 30 godini ke svatat na nivni grb ili ke sedat doma a mazot im ke im roka drugi kurvi ili ke bidat u nekoj stan dobien od razvod so dete na grb izskopleksirani 300% i ke se setaat so tangi po vero bez denar u dzeb mislejki deka ke im se nasmevne srekata nekoj den…. no nema.

 6. BRAVO напиша:

  hohohohohhoo bravooooo GRANDEEE zavrsetokot e najak hahahhahahhah bravo bravoo

 7. Драган напиша:

  Ох колку обожавам кога ќе си се пронајде некој тука во текстот па му паѓа криво….Абе кој си ја има мувата на капата….
  Ти само продужи вака 😉

 8. Zoran напиша:

  ти си пријателе македонскиот Буковски. Секоја чест. поздрав

 9. Jovana напиша:

  Ayyy Te Sakam! 😛

 10. simona напиша:

  se e tocno samo veruvam deka mozes pokulturno da se izrazuvas :PPP ovoj recnik poveke bi licel na tie sto gi spomnuvas: “mafijashi” i “carici”…

 11. Pale напиша:

  Ovaj sigurno e roden da navreduva poradi sho nemal detstvo i nikakva uteha so troska ljybov 🙂

 12. Filip напиша:

  Preku poloviot organ mi e od vakvi “kolumni” na ” skopski” dijalekt. Koga vekje ednas ke gi zamenite glupi srbizmi so nekoi poprikladni makedonski zborovi?? Ne, ne si kul, ako namesto “vo” kazuvas “u”, “sanjaat” za “sonuvaat”, “drolja” za “kurva”…..degutantno e! I, te molam, nemoj ni da se trudis da mi repliciras so komentar od tipot “decko, od koe selo si ti”….#idiotizam

  • komitamkd напиша:

   Дијалекти се користат во филмови…во колумни…во литераутирни дела…ако мислиш дека си се фатил за вистинска работа да дебатиораш во заблуда си бате…Читни нешо посоворемено…читни некој светкси писател шо користел улични жаргони и гледај на кој стил се преведени тие дела…Нешо ти као многу паметен со литаратурниот а?

   • Evgenija напиша:

    Taka e!!!

   • Skopska напиша:

    Zakon si! Ignoriraj provincijalski muabeti! Kolumnicevo ti bese vrv, zakon!!!
    FILIPCE, tebe ako ti e preku poloviot, mene mi e PREKU vaginalnava shuplina, od site “provincijalski studentki, masazerki, vraboteni kud koj mili moj, (srbizam izvini) sto. I go butaat rejtingot na nas skopjankite, ni ja butnaa i platata posto rabotat za “daj sta das”, (upsss, srbizam, izvini) se ispoebaa i so grdo i sakato, mi gutaat polovi tecnosti kako tie od tvojot polov organ na prvo gledanje, mi glumat picki u shtikli na vodno i opsto poznato e deka ili se mazat so nekoj lingur, samo za da ostanat vo skopje, ili se vozikaat so faci kakotatko mi, koj usput samo takvi i dupi,osto skopskive ne mu davaat, gi znaat, si ja znaat cenata, znaaat na koj kade mu e mesto itn…

   • komitamkd напиша:

    Да те турам админ на Фб страната? 🙂 Па ова се бара 🙂

  • komitamkd напиша:

   И ако сакаш да дрндаш за правопис и литераура почни да користиш кирилско писмо за почеток…..

 13. Nate напиша:

  Vidi vaka sega…sekoj si ima pravo da se izrazi kako saka, bez razlika vo koja forma, stil i na koja bilo tema. Za konkretniov tekst ke kazam deka voglavno imam isto razmisluvanje, megjutoa stilot na pisuvanje ne mi se dopagja; no sepak go pocituvam. Edno nesto sto ne mi e jasno samo…cim si se resil javno da pisuvas i objavuvas kolumni , treba da bides spremen deka ke postojat sekakvi kritiki…i ne, ne zboruvam za hejteri ili ljubimci sto komentiraat, tuku zboruvam cisto za kritikata. Tvoe e da ja procitas i da diskutiras ponatamu…no ne i ti da hejtas! Toa lici kako da ne si siguren vo kvalitetot na tvoeto delo.
  Pozdrav!

 14. IME (ZADOLZITELNO) напиша:

  o po po po 😀 braos za kolumnava 😀 !

  gi citam komentarive site ti se fatile za kurot a ustvari site tie koj se zapnale za nesto se deca na tie roditeli so gi spomna 😀 ama namesto da im se otvorat ocite tie uporno vo stilot na gorenavedenata MAJA!

  pozdrav bate od OgriT
  PS… pak si skopjan4iste ne se sekiraj XD 😀

 15. Ivan Yo Blow Mitev напиша:

  со ваков текст, писателот е 100 посто во опозиција 😀

  одличен реален текст

 16. Патката напиша:

  мадафака!

 17. Marija напиша:

  mnogu si isfrustritan! Toa sto zivees od den za den ne e za falenje tuku nesposobnost da napravis nesto od tvojot veruvam luzerski zivot!!! od tekstot se oseka samo edna golema frustracija omraza i prostakluk! na krajot na kraistata i zosto nekoj da bide so besen nesposoben luzer? pa sekoj bara nesto poveke! i daj te molam jazikot ti e na najnisko nivo! so sila pisuvanje na dijalekt ( za da ja prikries tvojata nepismenost) i prost ulicen recnik e samo dokaz deka od velosipedot i kafeto na klupa ( veruvam bidejki si nesposobon buntovnik bez pricina nemas cent vo novcanik da si sednes kako covek vo nekoj kafebar) ti ne znaes nisto drugo!!!! a sie tie sto te poddrzuvaat vo ovoj tekst se veruvam isto besni na celiot zenski rod poradi toa sto ne mozat ili da fatat ili da zadrzat devojka, pa udri na ,,sponzorusite” tie se krivi!!!! daj luge oprajte se!!! pa na vakov tekst li treba da se raduvate!!!!!!!

 18. Taa напиша:

  Каква сељачaна почна блогови да пишува еј!

 19. Taa напиша:

  Уште колку постови ќе избришеш пред да се откажеш? 😀

  • komitamkd напиша:

   Кој брише постови срцка? Абе неам у моментов друга работа па до 22 и 15 ќе си играм малку со тебе после ќе излагам, ајде намести се убаво у фотељчето и мастурбирај….

  • Taa напиша:

   Еј замисли! И јас го правам истото, паз само да не се начекаме некаде у град, нема да бидат фановите таму да се криеш.

   Патем, ќе ја прескокнам понудата, не се палам на жени.

   • Таа напиша:

    Кај си бе Плах? Уште мањачиш на daily basis? Или сега од сенката почесто?

 20. komitamkd напиша:

  таман работа, тоа не доликува на мојот профил само ќе те стаам у дискусија пошо многу сакаш вафли да јадеш,

 21. Taa напиша:

  А-у! Ќе ме препуштел, поим за маж, онака вистински. Како да именувам машка личност што се крие позади другарчињата од женско?
  Oh wait! Мислам дека го имаше тоа тука некаде у твојава статија

  • komitamkd напиша:

   абе не ми личи да се рапсравам со фригидно створење и извини што толку те погоди приказнава за дрољата не беше ништо лично….

 22. Taa напиша:

  Ногу ме повреди 😦
  Не знам само како можеш да бидеш толку злобен со тие што ти ја зеле невиноста. Онака брутално злобен, место фала да им кажеш што ти дале цицка да фатиш у живот.

 23. Taa напиша:

  Awwww бе! Мислиш на мене. Ни 5 минути не поминаа откако излезе и одма ми пиша ❤

  • komitamkd напиша:

   У град сум…..у парк…..ако сакаш намини да испразниме негативна енергија …Злобна си ама не си таква постојано….Злобна си вечерва а не знам зашто 🙂

 24. Taa напиша:

  Па и ризикува точакот да му го соберат додека тука мене ми реплицира, па и психолошки профил стигнал да ми направи.

 25. Marjana напиша:

  Decko vo sustina ti si toj sto e iskompleksiran i frustriran, nemas samodoverba, nemas karakter nitu ambicii i ideali vo zivotot, im zaviduvas na tie sto uspeale i tie ti se vinovni za tvojot neuspesen i klosarski zivot. Gi ponizuvas i ne gi pocituvas tvoite devojki namesto da si im blagodaren sto bile so tebe i da imas ubavi spomeni so niv. Ti si toj sto ne bil od ljubov so niv a ne devojkite, samo za da gi iskoristis zadovoluvajci gi tvoite niski strasti a potoa koga po kratko vreme ce ti dosadat da gi otkacis, treba li da ja otkacis samo zatoa sto te prekorila kazuvajci ti ja vistinata?! Za posle da gi pravis drolji koi te izneveruvaat so drugi i koi trcaat po bogati maski kako odbranben mehanizam za tvojata nesposobnost i emocionalen nedostatok. Vsusnost kako i site “fraeri” koi gi ima eden kup takvi kako tebe.
  Sodrzinski nemas kontinuitet vo naracijata, se gubis. Pocnuvas deka ti prisla nekoja bivsa, pa preminuvas na opisuvanje na vrskata so nea i ne dokazuvas sto so toa sto ti prisla, sto se slucilo, sto sakase da kazes.
  A vo pravo si sto ako e nekoja od Strumica se fali na site i nasekade deka fatila decko od Skopje, na facebook so sliki so zgodniot decko.

  • komitamkd напиша:

   Open your mind………..Да е и прикаска за мене па да бидам искомплескиран 🙂 Јас пишувам ПРИКАЗНИ ОД БУЛЕВАРОТ а твојава психоанализа е сосема промашена. Ова е само еден обичен текст пресликан од нашето опкружување…..Фала на комплиментите

  • kole напиша:

   Алал да ти е ако можеш да ја процениш психолошката состојба, карактерот и недостатокот на идеали на една личност од една напишана колумна што се чита за 3 минути. Не го знам дечкото, можеби и завидува, ама и да е така, завидува со право дека во ова дегенерирано општество успеваат дегенерираните особи. Околу девојките, цитирам: “Gi ponizuvas i ne gi pocituvas tvoite devojki namesto da si im blagodaren sto bile so tebe i da imas ubavi spomeni so niv.”. Ова наведува дека вие девојките сте посупериорни од нас, машките па тоа што биле со нас треба да го сфатиме како среќа или како божја милост/дарба или што не? Ми се лоши од вакви некои непокорни феминистки како тебе и од фактот дека во градов доживуваат нагорен тренд. На крајот на краевите авторот го наведе фактот дека во коренот на ваквото немоално општество е семејството. Ова е апсолутната вистина за се што се случува околу нас и од мој и од социолошки аспект.

   Инаку дечко, секоја чест за колумнава. Имам прочитано уште неколку на слична тема, но оваа најдобро успева да ја опфати суровава наша реалност.

 26. Попе напиша:

  Пу бре, да ви се серам на младоста да ви се СЕРАМ !!!

 27. Farina напиша:

  Tvojo tekst me potseka na prikazna od Toso Malerot od K-15

 28. bella напиша:

  Realno dolovena situacija vo Skopje,mi se dopagja.Megjutoa,zhargonot ne dolikuva na mlad covek,intelektualec da se izrazuva vaka 🙂 Bashka,ako si ti dovolno sozrean,vozrasen,so naviki vo zivotot,rutina,izgraden kako covek,ne bi trebalo da se zamarash so pishuvanje na vakvi statii,bi se fokusiral na svojot zhivot i unapreduvanjeto na istiot chisto za lichna satisfakcija,kako i fokusiranjeto na zhiveenjeto den za den,kako shto e gorenavedeno,neli ?:) Vo sekoj sluchaj,mi se dopagja iskrenosta i realnosta vo tekstot.

  • komitamkd напиша:

   Имам доволно сатисфакции и не сакам да пипувам за самиот себе…Тоа ќе го напраам здравје за 20-30 години во еден убав и зрел автобиографски роман 🙂

 29. Martin Pavlovski напиша:

  deckovo u 99% ja pogodil dajte mu go 1% neka zgresi so saka 😀

 30. komitam напиша:

  Со сето искористување на женските се ставаш во иста бранша со “дрољите“, го читам ова глеам исти курац сме и двајцата. Браво за текстов аеродромски комита.

 31. Dr.Feelgood напиша:

  Skopje-Grada e tolku usran, mene mi izgleda na eden cirkus poln so seljachista sobrani od cela makedonija, nekad imalo alternativci, no na zalost gi ima se pomalce i pomalce, nema mladi lugje koi ZNAAT sto e toa kultura, a tie malce sto gi ima se osuduvani od “Ochite na Seljakot” koj zivee vo zabluda deka Turbo-Folk e muzika i deka Polumenta e Umetnik i normalno koga NORMATA za kultura ti e TURBO-FOLK, sve sto e nadvor od ramkite na turbo-folk e neprifateno, taka da Prijatele Komita, ti ja razbiram bolkata kako naednas site zeni stanaa drolji, a najtragicno e sto SAMITE NE SE SVESNI deka se stanati drolji, oni mislat deka e U REDU ti da si go prodavas teloto zosto nekoj ima pari da ti go kupi, a ne zosto nekoj stvarno te ceni i ima nesto sto sto go pravi LICNOST, pa taka vrednosta se smeni so tek na vreme poradi “Taa Politika” sto se odviva u gradov

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s