Провинцијалката и нејзините градски жртви

Скопје станува една бетонска пустина. Инвазијата на имигранти од реалицајата село-град не стивнува. И така Македонија од земја со околу 2 милиона жители, 50 % од своите широки маси ги укотви во големиот град. Секоја можна уличка, секое можно  зелено паркче стана темел за нова зграда. Зграда во која ќе се накомат сељаци кои продале една нива и дел од својата планина, за мочани 40  квадрати бетон во загадениот и смрден град. А Скопје се повеќе базди на неморална багра. Скопје веќе не е град на скопјаните а Македонија излезе дека е само таму. За жал.
Дебар Маало, Маџир Маало и другите скопски маала се опколени од големите земјоделски моќници кои својот капитал наместо во нивните мали и неразвиени места го вложуваат баш во центарот на Скопје. Абе и од Саразмалино да си, ама во центар да имаш бетон!!! Скопјаните се заробеници и заложници на бројните провиnциски маси кои го запоседнаа секој агол на престолнината. Што ќе биде со Македонија???Мисли ли некој да ги заживее малите места и да го сруши овој неморал?? До кога ќе се населува овој град? Се се плашам дека земјата ќе зине и ќе не голтне од тежина па желбата на некои да се врати 1963 ќе им се исполни. Пу јазк.
Дали сте сретнале во градов еден ебан шалтер, да се обратите за некоја услуга, а од таму да не ве исече гордиот дијалект на некоја снаодлива сељанка која покрај тоа што се омажила(се снашла) во големиот град, туку и во рекордно време го укотвила својот снаодлив г’с на добро работно место?Јас не сум сретнал.  А тие имаат посебен нух за таа работа, Вроден таленат.(Секоја чест на квалитетниот и вреден кадар).
Џабе државата отвара  факултети низ источна и централна Македонија(Штип, Струмица, Велес и.т.н) кога шалтерите на тие факултети се празни а гужвите на скопските и понатаму не се намалуваат.  Големата преселба на народите и понатаму трае. Говорам за трендот во последните 10-15 години кога во Скопје никнаа неколку населби со искомплексирани сељаци  и напредни аграрни работници. Од нива се купува стан а од компирот и пиперот се плаќа рата од станбен кредит. Во Скопје секој може да купи стан и да има свој дом. Секој освен скопјаните, да бидам попрецизен.
А беше некогаш Скопје  ненаселена ливада, а Водно не пошумена падина. Денес ледината е бетонска пустина а шумата на Водно се сече за изградба на нови згради.
Пред малку ги спомнав оние снаодливи калаштури. Да. Тие се истренирани пред нос да им го земат дечкото на девојките од Скопје и за рекордно кратко време да паднат во очи на директорот(исто така сељак и провиницјалец) со својот дијалект, кич гардероба и заводливо фрцкање со газот качена на топук од 12 см.Тие се препознаваат од километар и веднаш се соединуваат, создаваат сојузи и заедници.  Оние кои не се снаодливи, но се исто така упорни, по завршувањето на своите студии остануваат и по неколку години  во градот. Плаќаат дебели кирии безделничејќи во нивното усрано Скопје се со цел  да им налета некој неиживеан  чобан.Момчињата од малите градчиња не се интересни. Иако се тие чесни и вредни тие го немаат она што го бараат одреден дел на  овие мали изолирани  и неморални итрици.
Но вината не може да оди колективно кај одредените  дрољички  од селто. Голема вина за овој нивен статус имаат  и неиживеаните скопски деца кои паѓаат на заводлив танц и гутање сперма на прв состанок. А токму тие девојки од селто и не би имале причина да ги покажат своите гутачки способности во нивниот крај затоа што момчињата од нивниот крај не се занимливи. Тие немаат стан у Скопје или вила на Водно… Јебем га….Толку за нивниот вкус и репер за љубов.(Чест на исклучоци)
Мене ме заболе дали после овој текст, некоја провинцијалка ќе ми се налути или ќе ме стаи на Delеte. Нека си ја ишкаат мувата ако си ја имаат и ако мислат дека ја имаат.Ништо не е глобално, па ни оваа појава.
Мене искрено ме заболе за девојчињата од Скопје кои се толку негувани, толку чисти и воспитани, а се сами и не можат да си најдат дечко и животен сопатник покрај овие снаодливи  караконџули.
На интервју за работа, малата итрица која фрцка со газот   ќе прифати да работи за неколку кратно помала плата, деградирајќи го притоа трудот и факултетот на оние кои навистина го заслужиле тоа место, без разлика од каде се.

Јас искрено се прашувам. Дали вреди небото до планината, лединката покрај реката да се остави заради блокови бетон, градски смог и трговски центри исполнети со провинскицка чобанарија?  Не знам колку од вас ја имаат слушнато онаа песна ,,Село мое лепше од Париза”’, (слушнете ја овде ако не) каде некој српски сељак гордо пее за својата нива, за својот трем каде сушел и пушел свинско месо. Да драги мои. Овој извесен Раде Јоровиќ е сељак во срцето и душата. И како викаат. Човек што може сам да си направи не може никој. Дали може ваков профил на човек да тера градски живот, да праи градски заебанции? Нормално дека не. Покундурчен опинок останува секогаш опинок. Џабе бегаат  тие од селото кога селото нив ги прати во корак. Дали некој ќе ме нарече сељак после тесктов? И за тоа ме заболе. Секоја чест на селаните но нивниот труд, нивниот вкусен производ нема кој да го проба. Секој ебан клати кур сонува да биде директор во Скопје или да има стан во Центар. Затоа нивните места тонат. Оние кои фрлија камен на својот крај во иднина ќе ме обвинуваат дека сум шовинист и мрзач на провинцијалци. Кој ги ебе. Имаат мозок, нека ја барааат поентата. Таа е јасна ко ден.

Јас на пример од тоа немам комплекс. Ги давам моите ебани 40 квадрати бетон изложени на сонце, у замена  за една колиба покрај река, под некое темно сино и ѕвездено небо. А да. Со мене ќе си ја понесам и мојата  сакана сопруга скопјанка. Јас сум спремен на тој чекор. Да бидам избеглица од градот погоден од провинциска  елементарна непогода. Да избегам од џганот и од неприродниот људски  микс…..

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

419 Responses to Провинцијалката и нејзините градски жртви

 1. komitamkd напиша:

  Наслов во утрешен весник….БЛОГЕР ОД СКОПЈЕ УБИЕН СО ВИЛА И МОТИКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ 🙂

  • skopjanka напиша:

   citam i se cudam na komentarite… kako prvo nemozam da razberam zasto se vregate na provincija/provincijalec koga toa i ste koga poteknuvas od grad a voedno toj grad ne e glaven grad pa toa i si eden cist provincijalec taa definicija ste ja skoknale vo skolo…vtoro ako ne vi se sfiga skopje prljavo nema parking i red drugi raboti koi gi procitav sto majka barate so kufercinjata sekoja nedela po avtobuskite i po skopskite ulici…. i voopsto nemate pravo da gi spomnuvate skopskite zargoni nabrojani od strana na edna gospoga koja ne bi ja imenuvala zasto mislam deka od vasa strana kulturata ste ja pokazale na fakultetite zasto mislam deka so prof,na predavanje se zbori cisto literaturno makedonski a ne da zboruvate na nekoj vas dijalekt taka da nemate pravo da zborite voopsto za skopje kakvo bilo kakvi sme bile nie skopjanite zasto em ziveete vo sk em ste nasle rabota em ste se omazile/ozenile i najbitnoto na nekoj nacin i sme prifatile da ve gledame i slusame sekoj den barem bidete malce blagodarni….ostanete mi site pozdraveni

   • LizaRd напиша:

    кокошко прво скокни после речи оп!!! и скопјаните што ги окупираат сите шанкови преку лето на охридското крајбрежје вработуваат само скопјани. и не ми се курчи многу дека си скопјанка пошо сите сте дојдени од некаде и сте останале тука. дали оној што е од драчево, трубарево, волково, илинден, маџари, влае вреди да ме нарече провинцијалец?!?!?!

   • Valter напиша:

    sosema se soglasuvam so komentarov ako ne vi cini skopje idete si od kaj sto dovagjate i ne se vrakjajte vishe , ili sedete vo skopje i kjutete(ne jadete burek sto kako bilo)

   • Vladimir напиша:

    manje vishe dobar komentar … Ja priznavam skopjankava;) Pozdrav drugarke;-)

   • хахах... ме изнасмеа напиша:

    Си ме прифатила..хахахах демек твое одобрување ми беше потребно. Ама ако убаво е што сама си даваш на значење, бидејќи очигледно никој друг не го прави тоа…

   • Darko напиша:

    Наменето за Lizard. Tи децко или девојко што кажуваш дали вреди ние од Влае да те нарецеме провинцијалец.Вреди и тоа како вреди зашто ти дечко или девојко не знаеш кај се наоѓа Влае и незнаеш дека Влае и Карпош се културата на Скопје едно време беше и Центар ама провинција сака да живее во центар

   • magdalena напиша:

    skopjanke ti kako prvo si go ispustila casot po makedonski jazik i zatoa ne znaes deka se pisuva sviga a ne sfiga.Kako vtoro dijalektot e kulturno bogatstvo. Kako treto dosega ne sum slusnala nieden skopjanec da zboruva literaturno tuku ligavo i isprevrteno zargonski. I za kraj koj ve zema ma vas skpojani za maz ili zena,od vas ponekulturni i ponerabotni luge ne sum videla sto sekade sakat da vlezat so vrski ili da zemaat plata so klatenje vrata i sto e najtragicno da se zbogatuvaat necesno bas na grbot na tie sto odbiraat da se snajdat so rabotenje vo zivotot bez razlika toa kade e

   • dmvip напиша:

    LizaRd – нивата не ти е доволно голема изгледа за да имаш перцепција колкав е еден град (а не село) па да кажеш дека една населба како што е влае или маџари па и драчево, дека не се дел од градот, ама најбитно у целиот коментар, си се потрудила да збориш скопски, тоа е напредок за една сељанка… јас имам девојка од провинција, немам ништо против луѓето од страна, ама тие што или не разбираат или не сакаат да разберат од инает (па да си ја изишкаат мувата од капата) како тебе, се директна инспирација на блогерот за да го пише текстот…

   • gorda provincijalka напиша:

    Skopjanke znaci vaka ke ti kazam. Magister sum po filoloski nauki i edno znam deka dijalektite se bogatstvo na eden narod. I skopskiot e dijalekt pa vie si zboruvate na skopski po fakultetite.I me interesira na koj treba da bidam blagodarna??Tebe?!! Da ne mi plakjas kirija ili smetki??!!!I dosta so tie fakulteti. Pa fakulteti vo malite gradovi ima od pred 2 godini.I koj ti dava pravo da go delis narodot na skopjani i provincijalci?! Od kade ti e pravoto da ne gledas od visoko samo zatoa sto si se rodila vo Skopje. Jas sum ovde zatoa sto sakam da napreduvam a toa ne mozam vo mojot grad,za zal. I sega ti mi kazuvas deka nekoja sto nema nikakvo obrazovanie (ne vregjam nikoj) i ne mi e na nivo vo obrazovanie,treba mene da me gleda od visoko??!! Ne draga gospogjice. Svetot otide mnogu podaleku od ovie malogragjanski razmisluvanja. Lugeto se kacija na mesecina a vie seuste go delite narodot po toa koj od kade doagja. Teski selski predrasudi.

   • komitamkd напиша:

    Баш поради тие селски предрасуди ги имаат оние кои по секоја цена дојода да живеат овде фрлајќи камен на својот крај. Пример пак ке ги дадам албанците. И кај нив не се инвестира, ама селата им се богати. Затоа што ги сакаат и не патат од комплекост село-град…е тоа е поентата горда провинцијалке!!!!

   • Hffsjksglj напиша:

    Драга Magdalena, очигледно и ти си го пропуштила часот по македонски. Не постои збор во македонскиот јазик “свиѓа”, туку “допаѓа”. Наместо да полемизираш за македонскиот јазик , обиди се да го научиш..

   • JR напиша:

    Vo denesno vreme naselenite mesta se delat na grad i selo. Gradovite – po broj na ziteli, i neli normalno samo eden e glaven grad. A da, za provincii sme ucele po istorija, a povekjeto od vas prespale na cas po geografija.

   • skopje-vlae напиша:

    LizaRD,jas ziveam vo Vlae i sum cista skopjanka i po roditeli i po nivnite roditeli.Dedo mi ziveese na vremeto kaj evrejskite grobista i koga gi rusele kukite im ponudile vo vlae i oni prifatile.Negovata stara kuka ja ima vo kalendar za staro skopje i na slikite od staro skopje na internet.Ova go pisuvam zosto stvarno LizaRD vrska nemas,zosto ti ako si od provincija i smetas deka samo lugeto sto ziveat vo centar se skopjani,togas stvarno se potvurduva faktot deka si teska provincijalka so tvoeto razmisluvanje.

  • Decko od vodno напиша:

   I jas sum Skopjanec i po tatko i majka pa iskreno da ti kazam nemam nisto protiv ovie provincijalkite, sum se druzel so niv i kade i da odam vo mk sekade imam po nekoj sto go znam. Interesno e toa deka tie se poslobodni vo Skopje, po zabavni najverojatno poradi toa sto se daleku od doma, pa so niv i dobro sum si pominuval, i bogami ne baraa kojznae sto, za razlika od Skopskite devojki koi so koi sum odel i druzel, koi pred narod glumea nedostapni i intelegentni, a na samo orospii i snobovi koi nemaa ni i od intelektot sto go pokazuvaa pred drugite. Ispadna deka seto go gledale po filmovi ili dokumentarci. Pa mozebi sum greska no tie mozebi ne bile vistinski Skopjanki, Skopjankite ne se kurvi i ne goltaat da ne im se odbie od hranarina. Bez razlika dali e od Skopje ili ne moe mislenje e deka i provincijalkite i skopskite fufi treba da znaat deka postojat i drugi raboti osven goltanjeto. Se razbira ti koja si go napisala glavniot tekst sto e tolku golem i inteligenten si imala sigurno mala pomos od tvoite nerazdvojni drugarki i sigurno si povredena od nekoja od tie za koi pisuvas.

   • skopjanka напиша:

    gorda provincijalke orden nema da ti dadam zatoa sto si magister, ovde obrazovanieto ne go spomnavme i ja sum magister po megunarodno pravo pa vo nitu eden navrat ne sum go spomnala toa go praam za mene a ne da se falam so toa…vtoro i barselona vo spanija ja vikaat provincija zasto, zasto ne e glaven grad i da imam potpolno pravo kako sakam da gi narekuvam pomalite gradovi a voopsto i ne vregam i ne pagam na provokacii…ne rekov mene da mi bides blagodarna ili na neznam na koj hipoteticki bese kazano toa i ne go spomnuvaj obrazovanieto zasto toa ne e reper nekoj da si go iskaze svoeto mislenje fala bogu demokratska zemja sekoj ima pravo na mislenje i iskazuvanje ne treba da bides magister za da kazes nesto pametno fala bogu…ostani pozdravena

   • komitamkd напиша:

    браво за овој скопски муабет 🙂

   • караконџула бе хахахха напиша:

    Епа ако и Барселона е провинција, ај земи и спореди ја Барселона со останатите градови во нашата земја… да живеевме во Барселона никогаш немаше да излеземе од таа провинција затоа што таму ги има сите услови за образование, кариера и напредок … Скопје за Барселона е провинција.

  • Jas напиша:

   Ajde chisto Skopje , dojde vikend .

  • May напиша:

   Tekst poln so frustracii, od provincija sum, tuka i si ziveam vo centar i ne se osekjam kako seljak, NAPROTIV! Provincijalec dechko imam ne bi go zamenila za nekoja skopska komita, studiram vo provincija, i sum blagodarna za otvaranjeto na univerzitetot vo mojot grad bidejki spored mene Skopje smrdi. Poznavam dosta devojcinja koi studiraat vo Skopje, ne od golema zelba da go smrdat gradot ili da goltaat, tuku od prosta pricina shto go nemaat sakaniot smer vo svojot grad. A poznavam i dosta t.n. skopjanki (koi ti avtore tolku slepo si gi sakash) koi doagjaat za vikendi vo mojot grad barajki zabava i realno kazano daleku se od neguvani, chisti i vospitani, neznam zoshto no koga kje prasash nekoj od mojata provincija za devojka od Skopje prvoto shto mu pagja na pamet e goltanje na prv sostanok. Zoshto bi gledale taka na tie chisti, vospitani i neguvani skopjanki? Hmm…

  • Seljak vo Pariz напиша:

   Не сум од Скопје, а несакам ни да бидам. За среќа метрополата во која што работам и живеам не си дозволува да има ваков став спрема они е кои што судбината на некој начин ги однела таму. За жал вие г-не/г-ѓо со вашиот текст не покажувате ниту малку култура, а да не зборуваме пак за образование. Најверојатно текстов е плод на вашата исфрустрираност и неспособност да се снајдете во животот и да фатите чекор со современиот начин на живеење. За „сељаците“ кои што ги споменувате ќе ви кажам само неколку факти: 97% од сите премиери на РМ, се провинцијалци т.н. сељаци, 95% од универзитетските професори во Македонија исто така спаѓаат во класата на сељаците, и на крајот „дијамантот“ во круната е што ниту еден Претседател на Републиката не е скопјанец – сите до еден се провинцијалци. Ова ни дава простор за размислување дека да не се овие сељаци вие господо скопјани немаше да имате метропола (иако незаслужува така да се опише вашиот ценет град)

   • komitamkd напиша:

    А ти не разбираш изгледа Сељак од Селанец!!!! Остатокот од коментарот не го ни дочитав..полн е со предрасуди!

   • Skopje напиша:

    Tokmu vo toa e problemot… Dokolku lugeto od drugite gradovi ne bi doagale tolku mnogu vo Skopje i ne bi dobivale rabota/oceni/uslugi preku strumicka, prilepska, ohridska, palanecka, bitolska i ostanati zicki, da pojasnam, dobivaat 10ka bidejki profesorot e po poteklo od istiot grad pa so ova normalno i im e nekoj dalecen rodnina, ili nivnite gi prakaat vo Skopje da studiraat so odnapred podgotveno rabotno mesto vo firmata na nekoj sograganin od nivnoto selo/grad togas Skopjanite ke imaa sansa… Ete na toj nacin ja dobivas taa statistika koja pred malku proba da ja svrtis protiv Skopjanite… Fakt e deka sekoj ima pravo da studira i zivee kade saka, no aman luge nekoj mora da ostane i vo drugite gradovi. Sto treba skopjanite da pocnat da se selat vo provincija bidejki vo Skopje nemozat da najdat
    rabota bidejki im ja prezemal nekoj so 10ki dobieni na pogore navedeniot nacin i rabota po ist princip… Haha ne me zasmejuvaj te molam za toa deka doagale po podobar zivot i slicno… 60% od tie devojki doagaat vo Skopje za da najdat rabota i da se omazat po sekoja cena( so milion primeri mozam da
    go potvrdam ova) i pri toa ne vnimavaat vrz koj gazat za da dobijat sto
    sakaat.. Bog neka ne cuva od ovoj ENDEMSKI VID!!!

   • GTB напиша:

    E PA BAS DEKA SE OD PROVINCIJA GLEDAM CVETA DRZAVAVA AHAHAHAHAHAAH

   • SKOPJANKA напиша:

    drag gospodine seljak vo pariz Vie ste zaminale nadvor od nasata tatkovina, a dodeka vo Skopje doagaat od provincija prodavajki nekoja si niva i ni gi zemaat mestata na drzaven fakultet so pomos na pari za zal poradi toa sto nasite roditeli kolku i da sme bile pametni ne bile vo sostojba da ne finansiraat za na fakultet.
    proverete kolku skopjani ima zapisano unazad 15 god. na drzaven bez participacija i nemoj posle da kazete deka tie od provincija bile popametni ne nego imale nekoja niva plus za prodavanje

  • Тој од Таму напиша:

   Драги провинцијалци

   Доаѓате во Скопје да студирате и живеете, не труете со дијалектот и пак не ви одговара градот и луѓето?
   Па можете слободно да си останете по тоа селендрите

   Вие сте се пореметиле
   Поздрав

  • vili напиша:

   heheheheheeh

  • Melani напиша:

   Off lele se ispokaravte a onie od vlasta ni aplaudiraat i ni se smeat bidejci napravija razdor kaj sto ne treba da go ima-na trpeza, za borba za leb. Studentite i diplomiranite doagjaat vo Skopje od so se prinudeni, od maka, za korka leb. Da ima fabriki , uspesni kompanii kako EVN VIP i sl. na niv veruvaj ke si uzivaa doma. Kade sto e pobezbedno, jas retko i zaklucuvam vrata noce a i si dogama i sama nekogas podocna navecer..Pa fala bogu ziva i zdrava sum. Skopje ne e metropola kako Pariz a da se gordees da zivees u nea. Koj saka da dishe zagaden vozduh i da se mafta po avtobusi i da se hrane po fast-food restorani? Baraj ja vinata u vladeenjeto na partiite, koga bi bilo nivnoto menadziranje uspesno bi imale i razvieni ruralni sredini kako vo Slovenija, Svedska, Irska…

  • Dreadlord напиша:

   Во понатамошен текст: Исто така лицето било прегазено од запрежна кола и при обдукција забележани се видливи повреди нанесени од дрвен плуг 🙂

 2. violeta petkovska напиша:

  Se sekavam na predlogot od OHRIDSKIOT GRADONACALNIK,,,,Koga najavi deka na vlez ke ni zemal po edno evro,deka,,narocito skopjani vo Ohrid se luksuzirale,pritoa zaboravajki deka vsusnost ohrigani vo ohrid se luksuziraat,a vo skopje ziveat,,,Ohridska banaka vo Skopje nemase sansa vo nivnite eksplozituri da vraboti skopjani,tie na svoite salteri si vrabotija ohrigani,,,Imase eden butik vo centar na gradot,ne znam dali seuste e vo funkcija,ama i tamu prepoznav ohritski akcent,,,,eeeee skopjankive nasi po onaa kazanata,,,DOJDOA DIVITE,GI IZBRKAA PITOMITE,,I sega nasive devojcinja i momci odat,begaat po beliot svet da rabotat,po prodovi i kade li uste ne,,Zatoa sto rabotnata raka ja obezvrednija,samo i samo da da se ostane vo golemata metropola…Po moznost i lepo da se uda ,,,pa vo svoite provincii da se od onie ,,dobro sto se snajdoa,, …

  • Nezainteresiran напиша:

   Da. 🙂 (I toa ne bi trebalo da te navreduva.) 🙂

  • katerina напиша:

   Cim gi okupiraat ima nesto mozda ispod nivo vi e da rabotite na sank kojznae a inace skopje go cocinuvaat i naselbite sto se podaleku od fontanata vo centar 🙂

  • Vladimir напиша:

   Bravo be druze!!!! Jas sum skopjanec i te podrzavam u replikava. Nie skopjani sme iskompleksiran narod. Ne sum videl niz svetov lugje da se zamaraat koj i od kade dosol, zaso i kako i kade saka da zivee. Sekoj neka pravi kako mu odgovara be brat!!!!! A za laga…!? Lagata ima kratki noze…. daleku ne stasuva… ne se sekirajte za toa! Pravdinata se stava na merilo i sama na sekomu ke mu dade ona shto mu sleduva, dali bil od London, Berlin ili od sviripicino! Bre budali lugje… dajle samo da ziveeme u mir i sloga!!!! Site sme makedonci! Sramota e da plukame po sebe…. ne samo shto ne ima grsta lugje, pa ushte treba da bideme zli kon sebe, zs eden e od selo a drug od grad! Dajte prekinete so ovaa mizerija i fatete si se sekoj za svojot sopstven zivot.. Kako shto i sami kazavte. Sekoj od negde nekogash dosol. Skopje nekogash imalo 20 000 ziteli!!! Da ne se rodija site 800 000 iljadi u zadnjive 40 godini site skopjani. Misim dajte nemojte so prostachki muabeti…. sekoj neka si gleda za sebe i sekoj makedonec neka pomaga na makedonec i nikoj nema da moze da ni go najde krajot!!!!;-)

 3. Стар Скопјанец напиша:

  Фантастичен текст, секоја чест.

  • Hffsjksglj напиша:

   И јас одсекогаш сум го мислела истото и мило ми е што има уште истомисленици. Сепак секоја чест на тие што доаѓаат во Скопје за да учат, а сите останати кои доаѓаат заради забава или да си пуштат корени во Скопје јас сметам дека се бедни. Лошото е тоа што нивните градови ќе останат пусти и неразвиени, па можеби и воопшто ненаселени, додека Скопје ќе биде како Ватикан – град држава, и ќе им се исполни сонот на грците Македонија да се вика Скопје ….

  • Skopje напиша:

   одговор на коментарот на Магдалена, сељанка од којзнае каде, што се потруди да ја поправи скопјанката… Да ти појасни лингвист нешто- грешката на девојчето од Скопје не беше во правописот туку во потеклото на зборот- зборот свиѓа е српски збор а србизмите се многу застапени во Скопскиот дијалект така што таа не згреши туку напиша скопски збор кој на другите дијалекти би бил бендисва/т и сл. Литературната македонска варијанта на овој збор е допаѓа кој секако ти не го знаеш бидејќи професорката по
   македонски јазик сигурно ти била тетка/вујна/стрина/братучедка на татко ти брат му и сл. па секако ти пишала 5ка без разлика на твојата природна ретардација… Прво размисли па напиши не туку
   соли памет каде што ти е краток опашот… Поздрав

   • prirodnata retardacija напиша:

    А извини ти као лингвист тка учен и поучен, братучетка се пише со д или т ??

  • komitamkd напиша:

   доволно сум стар и доволно млад…..за се Мими

 4. Makedonec напиша:

  Treba da se prevzemaat merki i da se ovozmozat uslovi za podobar zivot i vo vnatresnosta na Makedonija, netreba da se forsira samo glavniot grad. Toa e samo administrativen centar, nisto poveke. Jas bi dal predlog duri i po primerot na Brazil, da se izgradi nov glaven grad koj vo ovoj slucaj bi bil samo delegacisko-diplomatski. No moram za nesto da ti kontriram. Spored mene, skopjankite se mnogu razgaleni i se mnogu po lesni od “provincijalkite”. Tvoite “provincijalki” barem znaat kolku e tezok zivotot i kako se raga lebot i koga ke go dobijat, barem znaat da go cenat. Nemozes da obvinis ti individualec zosto se bori za podobar zivot. Da gi imale istite uslovi vo nivnite rodni mesta, sigurno ne bi dosle vo Skopje vo potraga po podobar zivot. Jas licno znam mnogu kulturni i pristojni devojki od vnatresnosta koi ziveat vo Skopje i se mnogu po ljubezni i razumni od razgalenite skopjanki. Istoto vazi i za deckite. Isklucok pravam samo za odredeni seljaci (pretezno od albanska nacionalnost) koi za prvpat vo svojot zivot dosle vo civilizirano mesto i ovde izigravaat fraeri trosejki gi parite koi nivnite roditeli gi zarabotile od kriminal i od tugata maka.

  • komitamkd напиша:

   Македонец, кој треба да го развива нивното место? Колку гастербајтери од странство кои се од внатрешноста на Македонија по своето доаѓање во Македонија парите ги носат во Скопје? Ние ли да мислиме на нивните места? Се согласувам дека има и одредени социјални причини но….примерот со факултетите? Имаат свои? Зашто се тие таму празни и турканиците се прак овде??? Па тоа е силување на Скопје!

   • Skopje напиша:

    Bravo za komentarov… moze i nekako ke gi razberevme da ne bese problemot so fakultetite… Tuka najmnogu se gledaat nivnite celi i nacinot na koj tie se spremaat da go zarabotat lebot… I veruvajte ne e na cesen nacin… A za provincijalkite komentarot pogore deka bile cesni pristojni devojki cist dokaz za sprotivnoto ti e sto i vo vesnik imase za Studentskite domovi i za devojki koi nudat seksualni uslugi za pari!!! JAs kolku sto znam skopjanki nema vo studentskite domovi niz Skopje? ako dosle cesno da zarabotat i da najdat podobar zivot zosto se prodavaat za pari, sto ne fatat da ucat namesto da se sitkaat za evtina para?

   • komitamkd напиша:

    Другарче, не е глобално за сите….Сепак тука зборуваме за тие појави, за рушење на цената на трудот, за газењето по живи луѓе со не морал и ниски методи. Точно е тоа за студентските домови, не значи дека се сите такви, иако најмногу од луѓево овде што серат зборуваат за нас луѓето од Скопје како Хитлер да не прааел.

  • Flor напиша:

   E pa Makedonec da znaes deka i vo Skopje ima namaceni devojcinja na koi ne im e se na tacna dadeno i takvite se macat od 18 godini i rabotat i studiraat a pak nemaat nisto postignato zosto ne sakaat so gola pic.. da dobivaat nekoi raboti vo zivotot. A provinciskite ku.vi na kraj se najposteni i obezbedeni. Ako e rodena nadvor od Skopje ne znaci deka e namacena. A Skopjanki se za vas razmazeni i razgaleni zosto se cenat sebesi.

 5. komitamkd напиша:

  И девоојките од Скопје, иако школувани и интелегентни не можат да си најдат адекватна работа зашто некоја провинцијалка чија единствена цел е да се укотви во овој град на секаков начин ја руши нејзината позиција…..Пример, интервју во еминентна банка во Скопје, каде работат високообразувани кадри за плата од 25 до 30 000 денари. Доаѓа мала пуфла од Штип и прифаќа работа за 15 000. Па со тие пари во Штип ќе биде грофица. Затоа компарации помеѓу скопјанките и овие другиве немам намера да оравам…како и секогаш//ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИ!

  • LizaRd напиша:

   А си се запрашал за газдата т.е. работодавецот? Него му е многу подобро да вработи некој/а за помала плата, него ли да плаќа поскапо. Тоа ти е исто како во кафич ако во еден Скопско ти е 100 денари, а во друг 150 кај ќе седнеш ти? 🙂

   • ananana напиша:

    samo seljak taka razmisluva… mrsh bre u provincijata nazad, ni go usmrdevte gradot. sami si se degradirate da rabotite za najnisko sto mozete… kolku najdolu moze da odi vasiot prostotiluk. mi se gadi od vas.

   • vrapce напиша:

    kaj ima skopsko 150 denari be selak eden 😀

  • kaj sum jas? напиша:

   Jas sum SKOPJANKA koja koga zavrsi faks, barase 2 godini rabota. Vo tie dve godini aplicirav kaj kje stignam, pa duri vo Veles (posto ne e mnogu daleku)
   Otkako bev na 3 testiranja i intervjua, ne me primija posto pobarav 12000 denari plata (so prevoz i hrana vkluceni), a mojata konkurentka pobarala 8000.
   So tie 8000 kje plati samo kirija, ama kje zivee vo SK, kje raboti vo VE, a e od picke si materine!
   ps: prvite 3 godini se najteski na faks za site od skopje, e koa kje upisat vtora se e polesno!

 6. Дарјан напиша:

  Прашања до авторот:

  Дали мајка ти, татко ти, баба ти, дедо ти, прабаба ти и прадедо ти се од Ск?

  Ако сите се од СК, следното прашање ми е:

  Како моеше после 4 генерации живеење у град уште да размишљаш вака дебилно?

  Ако пак, по женска линија имаш некој у семејното стебло што не е од СК, следното прашање ми е:

  Со кого се ебела за да остане у СК?

  Поздрав

  • komitamkd напиша:

   Жал ми е за тебе 🙂 Ни едно од овие прашања не ме задира..немам такви стебла пријателче…прашањево ти е дување у празно, мада текстов не важи ни за оние кои дошле пред 50 години. Скопје е пред целосен крах!!!! Мора да сопре тој тренд. Некогаш Водно беше голина, а Скопје една голема ненаселена ливада. Денес ливадата е бетон, на Водно порасна шума, па таа шума се сече за да се напраат згради….Ме разбра? Или сакаш да ти објаснам уште попросто?

   • Дарјан напиша:

    Загриженоста ти е на место, ама аргументацијата не.

    Прво, затоа што не можеш гневот кон неспособноста на системот низ историјата да го пренесеш толку лесно врз начија лична амбиција (која никој нема право да ја забрани).

    Второ, поставувајќи такви начела на толкување на работите, неизбежно ќе дојдеш во позиција истите да бидат применети врз тебе. Тоа ми беше и примерот со прашањата, извини ако бев малку безобразен, ама само го искористив твоето толкување.

    Трето, муабетот за Скопје и стари скопјани е мит што можеш да го продаваш само на оние против кои ти е насочен текстот. Посебно моментот за Дебар Маало како староскопски топоним. Јас израснав со баба и дедо од страна на мајака ми, кои многу генерации наназад се врзани со Скопје (татко ми е од село во Србија кај што мечката носи пошта), и никогаш од нив не сум ги слушнал зборовите „сељак“, „провинцијалец“ и слични конструкции.

    Долга и широка е дебатава, не би ја продолжувал, и секако, во насока на она што погоре го кажав, немам право да ти ја забранам амбицијата да го браниш твоето Скопје, само пробав да реагирам соодветно на истата. Можда тоа е рецепт што подобро би функционирал и кога би се применил на реалните проблемите кои ги споменуваш во твојот одговор.

    Поздрав

   • AngelOfArh напиша:

    Многу ми е жал што не сакаш да одговориш, треба да бидеш спремен на сите прашања пријателе, кога си се дрзнал веќе да вреѓаш бид спремен да бидеш извреѓан, додуша можеби и не те вреѓаат овие факти, нели вистината не треба да не вреѓа 😉

   • komitamkd напиша:

    Како што гледаш дозволувам…..вашите коментари се објавени..иако не се баш слатки и симпатични…ваши се и нека бидат таму

  • Tiki напиша:

   Ima i stari familii od Skopje, da ne bese tolku prosta ke sfatese, ne bile starite kako vas da si go prodavaat gzot za rabotno mesto 🙂

  • pempa напиша:

   Za zal ziveenje u Skopje ne se uci se nasledue , prijatelju.

 7. Стар скопјанец напиша:

  Дека Скопје станува пренатрупано точно е, ми пречи и мене.
  Ама просто интересно е како на некој му пречат повеќе “провинцијалците” од
  шиптарите. Радо би имал пола милион провинцијалци у Скопје наместо шиптати. Барем сме ист народ, сите сме Македноци.

  Кога ти автору на текстот си бил на шалтер последен пат во државна институција и ти се обратиле на чист Македноски на шалтерот(макар и со дијалект)?
  Јас не памтам, последниве неколку пати дури и на шиптарски ме пречекуваат.

  Се додека се делиме на провинцијалци и Скопјани ќе патиме од шиптарите а и многу брзо ќе ја изгубиме и државата.
  И на страна дрољичките, ти текнува ли 2001 кои беа доброволци? Ретко кој од Скопје беше, сите тие “фраери” избегаа а сељаците од нивите дојдоа да ја бранат државата.

  Место да се плука по народот треба да се плука по државата која скоро сите работи ги праи у Скопјево а се запоставува внатрешноста.

  Ама тоа е, типично македонче (да деминутив и со мало м) ќе плука по своите.

  • komitamkd напиша:

   Баш заради тоа Стар Скопјанец…има ли попатриотска работа да се вратат запустените населени места по Источна Македонија и централна. Прашање…Кој треба да го оправа тој крај???Им отворија факултети тие пак се тепаат на скопксите и прават неприродна конкуренција. Кога веќе ги спомна шиптарите, види ги нивните села, и како тие ги развиваат своите краеви…..Ако сакаме да бидеме држава Скопје, нека ги поништат сите градови останати во Македонија!!! Позз

   • Стар скопјанец напиша:

    Отварање на факултети не решава ништо. Што ако завршат таму факултет кога немаат после кај да работат освен у Скопје?

    Пак ќе речам, џабе плукаш по народот кога тој доаѓа тука по егзистенција, државата е крива што ја запоставува источна Македонија, инаку верувај никој не сака да си го напушти родното место, прашај кој сакаш од провинцијалците (сигурен сум дека имаш некој другар) ќе видиш што ќе ти каже,

    Друго, зар стварно мислиш дека скопските шмизлички не голтаат од прв пат? Гадно си се заебал друже, повеќето не се ништо поразлични од провинцијалките, единствена разлика е што го кријат тоа во јавност и се облекуваат попристојно ама и те како даваат, пушат и голтаат уште од прва. Има исклучоци нормално ама има исклучоци и кај провинцијалките. Не треба да се генерализира.

    Уште еднаш, ние сме еден народ, државата и лоповите како БЦ и НГ се криви што не доведоа до ова ниво очи да си вадиме едни со други.

  • Фекална Јама напиша:

   Од сите овие “простотилуци” конечно коментар на место. Секоја чест друже, имало и паметни, а не само исфрустрирани. Текстот е на место, меѓутоа не мора тука да се покажува малограѓанштина и тотална некултура. Демек ако сереш и употребуваш погрдни зборови фраер си? Некого ќе исплашиш? Или изјави од типот МРШ. Така на животни се вика, а не на луѓе. Точно е тоа за паѓањето на стандардот, тоа е сурова вистина, нервира, нервира до сржта на коските нервира. На газдите секогаш им одговара и ќе им одговара ем да ебат ем малку да плаќаат – нема ли истото да го направиш?. Не сум роден во Скопје меѓутоа единствено тука се пронаоѓам засега / никој не ме прашал кај да се родам. Не сум тука за помала или поголема плата, студирав но никогаш не сум бил во Скопје само за студии, јас го сакам Скопје и секако не вакво какво што е, ова на ништо не личи, ама кој стојко сте се фатиле за провинција до толку. Убаво кажа господинот Стар Скопјанец, државава ќе ни ја земат, а они се фатиле за провинција и колку провинцијалкуте голтале, е не знам кој голташе пред цел Јосип Броз и по сите телефони. Алоо, calm down сите кукаме за работа, работа тука нема за сите…………..ова е премногу дискутабилно така да мора да се запре сега и тука со јадење бурек. Поздрав. Да живее тоа што остана од републиката.

   • Jasmina Bojkovska напиша:

    Ako chovek si go iskaze svoeto mislenje i dotolku povekje za zal toa e tochno togash e nekulturen i isfrustriran?! ili nekoj se pronajde vo tekstot?! 😀 of mori majko, ima edna svashta pichka rodi, epa sega i jas sum nevospitana!

  • Beni напиша:

   E pa Star Skopjanec, mozes ti da pekas i da mrchis za siptarite u Skopje, ama ke treba malku da podrazmislis. Pazi “Skopjanche Staro”, jas sum ti siptarce od Skopje, koj nanazad 11 generacii (registrirano) ima poreklo od Skopjevo. Starata kukja, seuste postoi, izgradena vo 1838-ma, nivite ni bile kaj Krnjevo, jas sum roden u Karadak maalo, tatko mi u Ibni Pajko maalo, dedo mi isto u Karadak maalo kako i tatko mu, pra-pra-dedo mi kaj Evrejsko maalo, itn, itn, itn….Samo od nasheto semejstvo mozam denes da ti izbrojam dobri 400 siptari, cistokrvni Skopjani (tie sto si ostanaa u tatkovinata, znaci), so istorija koga Skopje imalo samo 4000 ziteli, a za rodnini nema ni da spomnuvam. Za volja na vistinata, namesto da im se zablagodaris tokmu na tie siptari, koi uspeaa nekako da gi socuvaat zanaetite na staro Skopje, ti ke plukas po nas…pa coveku, ti stvarno imas problem u toa glavata (ottuka Skopski prodolzujem….). Jas sum ti inace od familijata Bersh, stari zanatlii. Rodnini mi se Bojadzi, Drakulovi, Leshi, Jegeni, Lazarovi, Reshati, Daka, Anxheli (Angelovi) , Sotiri (Sotirovi), Duka (Dukovski), Mani (Manevi, Manolevi), se stari SKOPSKI semejstva, i ushte edna mala iljadarka stari Skopjani koi se Shipci! Ostanavme ovde poshto ovde ni e domovina. Nekoi od nas si prifativme islam, nekoi ostanavme katolici, a nekoi si se vrzavme so pravoslavieto. Cel zivot go minav u gradov, i vidov kako “seljacaana” se doseluje u gradov od Ljubanci, Taor, Petrovac, Lisiche, Marino, Kadino, Creshevo, Saraj, Hasanbeg…i od kade sve ne. shipci, kauri, torbeshi…dovagjava od site strani, I da bidam iskren, tija sto ideva od strana (Debarsko, Tetovsko, Prilep, Kumanovo) beva super u odnos na bagrana sto ni se doselujese od okolina. Ama toa ti e. Pazi sea, ti si demek Skopjanec a mi shirish nacionalizam?! So ti e tebe be? Ti NE si od Skopje! Tachka! Dedo ti samo pomirisal od Skopje koga dovagjal da prodava tikvi napazar! A izgleda deka ni ti ne si poaren! Muabetov sho go istrese ovde ti e totalno u ofsajd kvazi-sogragjaninu moj! A ako ti smetaat shiptari, pa iseli se bre tamu od kade sho doshle tvoite, mozda u vashe selo I okolina nema shiponi, a ako e taka, ondak si od istochna “PROVANSA”!
   Za kraj, koa go procitav tekstot, mene me potseti bas na takvi ko tebe, a ne na onija koi so trud doshle da si go zarabotat lebot. Na kraj kraishta, koj kur mrchime ako ne sme sposobni doma da si bideme gazdi. Ima rabotliv i vreden narod, i uopshte ne mi smeta sho fatile rabotno mesto koe i jas go sakam. Gi biva be! I sve dok imame topuci koi jadat burek i vrtat paklo cigari u kafana i kukaat kako nemaat pari, dobredojdeni se onie koi rabotat. Ama nazalost, pored niv ke dojdat i celo krdo goveda koi za edna niva ke te kupat sose partali, najprvin takvite ko tebe, oti tebe ti se bitni shiptarite….

 8. Nikoj напиша:

  Makedonijo zalna….. sto se zivee vo ovaa zemja! Abe vie skopjanive ziveete vo glaven grad a kulturata vi e na 3 pati ponisko nivo od nas ,,provincijalcive”!Site ziveete vo nekoj film kako New York da ziveete. Abe pola skopje se albanci, ako si odat site od vnatresnosta sluzben jazik ke ti e Albanskiot! Ti tuka generaliziras deka devojkite od vnatresnosta doagale da se mazat.. Mozi ima i takva ama i vo skopjankite ima i rasipani pa nemoze da generalizirame! Nie sme makedonci makedonija mi e tatkovinata pa kade ke sakam ke ziveam iskompleksirano osobo! Ako ne si sposoben za da si fatis skopjanka i da najdes rabota, barajsigo problenmot kaj tebe! Poz od vnatresnosta

  • Nekoj напиша:

   NIKOJ,tie albanci se albanci po nacinalnost,ama toa ne gi pravi pomali makedonci od vas,bidejki tie istite albanci se rodeni vo Sk,izrasnati vo Sk,so generacii nanazad vo Sk,vo Mk voopshto!I pred 2001 imalo albanci vo Sk pa i drugite gradovi voopshto!Da razmisleshe malce,nemashe da tropash gluposti tuka kako demek na vas vi precat ”siptarite”!Ne ti e tebe navreda koga nekoj kje ti kaze ”kaur”?!Se gleda civa kultura e poniska ; ) I ne se vika MOZI tuku MOZEBI!

   • Џ. напиша:

    Каур е само турски збор за христијанин. не е навреда како арнаун на пример.

   • Nikoj напиша:

    Jas gi pocituvam albancite vo makedonija. Zboruvam za doselenite albanci 100 iljadi na koi im dadoa pasosi 90tite, koi ne go zboruvaat makedonskiot jazik! Inace ti kazav deka sum od vnatresnosta i zatoa pisuvam MOZI. A neznam so vi se cini so e skopje?? Izgleda nemas videno svet pa si mislis deka si vo rajot ili vo najakoto mesto vo svetot.l OGRANICE si. Prosetani luge i kulturni i obrazovani luge ne se zamaraat so vakvi raboti i ne navreduvaat i ne diskriminiraat po toa od kade poteknuvas! Poz

   • Gaga напиша:

    epa i shiptar e samo zbor za albanec i za tvoe iznenaduvanje go koristat i samite oni 😉 samo sto koga makedonec ke kaze e navredlivo! a vo konteks na tekstot 99% od provincijalcite posle 3-4 meseci ziveenje (mizeruvanje) vo Skopje se izjasnuvaat kako skopjani a pritoa go plukaat Skopje i nas skopjanite,

 9. sebastian напиша:

  од сите жители на главни градови во регионот само скопјани се опседнати со поделбата на „градски“ и „селски“ и со термини како „урбано“… дали тоа не е затоа што самите не се сигурни во својата „граѓанштина“??? еве јас сум од битола, од еден прилично „градски“ град … моето семејство веќе 4та генерација живее во град, или повеќе од еден век …. колку „градски“ скопјани можат да се пофалат со такво нешто?

  ајде да се обидеме да ги погледнеме нештата „од страна“…. да речеме, метрото во будимпешта постои повеќе од 110 години што го прави второ по старост во европа…. бабите и дедовците на сегашните жители на будимпешта се возеле со метро, а скопјани кои не патувале надвор од својот „сакан“ град, имаат видено метро само на телевизија… дали граѓаните на будимпешта се „поградски“ од скопјани и дали тие имаат право да ги нарекуваат граѓаните на скопје „сељаци“?
  еве и пример од соседството: софија има метро и во моментов гради и нова линија, има i-max и multiplex кина, има трамвај, шопинг центри, театри и музеи кои се постари од сите наши институции заедно …. па не се занимаваат со тоа кој е „градски“, а кој „селски“…. зошто ли тоа толку ги опседнува нашите „градски“ скопјани?

  зошто ви го кажувам ова драги сонародници? затоа што си мислите дека скопје е нешто посебно во однос на другите 36 града во државата. но, ако го погледнеме само во регионална перспектива (воопшто не зборувам во европски рамки), скопје е блиско до она што скопјани го мислат за останатите градови во државата, а тоа е – село! и да не заборавиме, дека оваа, каква-таква метропола е изградена со парите на граѓаните на целата држава, како и со пари на многу други држави после земјотресот од 1963… и исто така да не заборавиме и една многу важна работа, дека, скоро до почетокот на 18век доминантни жители на градовите се власите, евреите, турците, албанците и ромите, односно, оние кои се занимавале со трговија, занаетчиство и услужни дејности, додека македонското население било доминантно земјоделско…. така што, неколку века пред нас, сите сме биле „селани“….

  баталете ја таа работа со потеклото да не наидете на нешто што не ви се допаѓа таму, па после кој ќе ви го бере срамот… најбитно е како човек се однесува, дали има граѓански навики и постапки или се однесува како тукушто симнат од планина…. зашто познавам доста „селани“ кои се однесуваат како господа и многу т.нар. „градски“ од кои се срамат и родените татко и мајка…

  поздрав

  • Gaga напиша:

   drag moj bitolcanecu,
   tocno deka ne e bitno koj od kade doaga, megutoa za razlika od ostanatite drzavi kaj nas provincijalcite se sramat da kazat deka se od provincija, vo dr drzavi gordo kazuvaat od kaj se i duri i ako e nekoe malo gradce ili selo se trudat da objasnat tocno kaj se naoga!

  • STARA SKOPJANKA напиша:

   izvini druze,jas su stara skopjanka, i mozam smo da ti kazam deka poradi toa sto IMASE INVAZIJ OD PROVINCIJALCI STOSI GI PRODADOA NIVITE ,SE VRABOTIJA NA DOBRI MESTA I DOBRI PLATI pa im se pruzi moznost da setaat, nie rabotime za bedni pari PORADI VAS normlno metro ke gledame na tv, i ne mi prodavaj muda za bubrezi nego soberisi sisvoite BITOLCANI i VRATI SI GI TAMU ,A NE TUKA DA MI DRZIS PREDAVJE DEMEK S IMNGO P METEN

 10. Blaskovic напиша:

  Дечко ти си избегал скрос со реалноста не можам да ти се начудам на твоите фрустрации изгледа ти смрдат пазувите ама немаш сила да си признаеш дека е твоја ареата па ги калемиш на “провинцијалките“ ама со твоето размислување си ти далеку од провинција тебе ни планина ти е премногу….. пред да напишеш некој текст со кој вреѓаш цела една нација излези од таа бетонска дупка и прошетај да видеш како изгледа тоа во реалноста….

 11. Klamburec напиша:

  Домородното население на Скопје живее во околните села, таму се старите скопјани.

 12. komitamkd напиша:

  Стар македонец..не зборуваме за голтањето од прв пат друже :)Ja радо би сакал да ми изголта некоја скопјанка со чиста мисла одколу некоја друга со задна намера 🙂 Зборуваме за мотивот поради кој се прави тоа ….Тешко на оние вредни деца по истокот девојка не ги погледнува, доаѓаат за викенд во нивните места таму се препотентни дигнати фуфи..доаѓаат во Скопје сосема други луѓе стануваат…тоа е поентата….

 13. komitamkd напиша:

  Текстов не е генерално за Скопје..иако гледам се се претоври во плукање по Скопје. Како и да е…оваа мака ја има и Белград и Загреб и Софија и сите останати престолнини околу нас….Е Љубљана е пример …таму бројот на ѓители не скокнал повеќе од 300 000 веќе 50 години….

  • Nikoj напиша:

   Komita tekstov e za Skopje kako sto citam. Inace cel balkan strada od istiot sindrom i zatua ne narekuvaaat Balkanci, varvari (smetajki vo negativna konotacija)…… Ti koga odis Amerika, Swedska i koja i da e liberalna zemja, ne te prasuvaat od kaj si i dali si crn, bel ili zolt! A ti tuka mi kazuvas provincijalci i URBANI DECKI I SMIZLI od Skopje. A poveke od pola od skopjanite se od nekade dojdeni, a sigurno i ti ako si gi prasas roditelite, tvoite dedovc i ili pradedovci se od nekade dojdeni od vnatresnosta i tie bile ,, provincijalci”. SRAMOTA e ova treb ada se sramite od samite sebesi! A Skopje vo sporedba so drugite glavni gradovi od Evropa e edno selce! Maka vi e sto ima kvalitetni i obrazovani deca koi na pazarot na trud se pred vas pa zatoa nemozite rabota da najdite. So ova so go pisa za rabotata pokazuvas deka ne si sposoben ti prijatele. poz

  • DJEKSON напиша:

   PRAVETE RAZLIKA POMEGU SELJAK I SELANEC.

   • komitamkd напиша:

    точно така Џексон…..но кој да направи??? Секоја чест за вредниот селанец кој ја гради оваа земја, но што со оние сељаци кои му мочаат на селанецот на трудот и го напуштаат својот роден крај и парите ги ност во големиот и смрден град???:)

 14. Marija-Niš напиша:

  Stvar je prosta,pa ko razume-shvatiće!!! Onaj ko dođe u veliki grad,u potrazi za poslom,boljim životom i slično,treba da se prilagodi tom gradu i ljudima koji u njemu žive,ipak su oni velika većina a ne da se grad i ljudi u njemu prilagođavaju pridošlicama i manjini jer u suprotnom postaje smešno,da ne kažem žalosno. Poštuj kuću i kućni red tamo gde si došao ,u suprotnom,MARŠ NAPOLJE!!!

 15. Штип напиша:

  Вие Скопјанчиња не се лутите кога сите пари на провинцијалците се слеваат во буџетот на град Скопје и со истите само таму се реновира (макар што сегашниот изглед на Скопје е далеку од убав – според мене), а ви смета кога има и друг освен вас да ужива во истите.
  Доколку имаше работа во секој град ( и село), со плата како и во Скопје (бидејќи трошоците на граѓаните се еднакви), можности за избор на работни места, никој немаше да ви го “населува” “прекрасниот” град !
  Со размислување како Вашето (кое е резултат на буржоазија, корупција и мрзливост) никаде не се стига и ништо не се постигнува. Никаде во светот не се пати и не се сравува од провинцијалците, како што е во Скопје…
  А до авторот – никој не го е грижа за твоите лични комплекси….

  • Provincijalec напиша:

   Ubavo kazano =))

  • STARA SKOPJANKA напиша:

   EPA PROVINCIJLCITE SO PRTISKI KNISKI GONAPRAVIJA SKOPJEVO GRDO

   • ilija.kapar напиша:

    OD 2006 ta BEV NADVOR OD MK….. SEGA NE VERUVAM NA OCITE…..SEKADE SE,KO KINEZI …VMRO NI GI DONESE SO KOMPOZICII PARTISKITE DIBECI ,I NE VRATI 100GOD NAZAD.CELTA GI OPRAVDUVA SREDSTVATA,…PROVICIJALCI, UZIVAJTE…SKOPJE SEKOGAS IMA MESTO ZA VASITE GAZINJA

  • ааааа напиша:

   немаат еднакви трошоци, неможеш ни да го помислиш тоа, си бил некогаш надвор од ск на викенд или нешто такво, во источна македонија 6 луѓе плативме сметка 2000 ден со 3-400 ден бакшиш, во скопје тоа би било сметка за двајца за вечера и пак оние незадоволните кои живеат таму напуштаат работи каде што земаат по 20000 плата за да косат тревници во италија или да метат паркови во америка, а тоа никогаш не би го работеле тука

  • goran напиша:

   E prijatelce, rabotata e vo toa sto trosocite ne se isti!

  • Oliver напиша:

   Ne se soglasuvam deka trosocite za zivot se ednakvi …pogolemi se troskovite vo Sk….problemot e sto drzavata nema strategija za razvoj na pomalite mesta….ako im ovozmozi dobri uslovi,pristojna rabota,dobra infrastruktura na lugjeto od provincija siguren sum deka ne bi se zaletale da rabotat i prezivuvaat vo Skopje…sto se odnesuva na odnesuvanjeto na devojkite…se zavisi karakterot a ne od mestoto na ragjanje 🙂

   • komitamkd напиша:

    Вина во државата секако дека има. 20 години се запоставува остатокот од Македонија. Но што со оние СЕЉАЦИ(не селани), кои отидоа на страна ,заработија по 100-200 000 евра? Прво шо направија купија стан во центар на Скопје , наместо да инвестира и убавите пари да си ги троши во својот крај.Има да живее ко гроф. Но сељакот мора да си го подхрани недостатокот. Тој во своите очи е поголем сељак одколку во моите….тоа е поентата….Тој фрла камен на својот крај и му е срам да каже од каде е ..Е ТОА Е СЕЉАК!!!! а не оној кој живее на село……Гледам многу ги погоди текстот..баш ми е мило….стигна таму кај шо треба.

  • Devojka напиша:

   Трошоците се еднакви?
   Трошоците се многу поголеми,цените се сосема различни 😉
   Лично јас немам ништо против провинцијалците,но имам против провинцијалките кои доаѓаат во Скопје само за да се омажат и да останат тука 😉 Затоа што никој несака да копа на нива,сите сакаат да седат во фотеља….Има пари и во провинцијата а само треба да се работи…Западот е многу поразвиен од истокот….сте се запрашале зашто?
   Па тамо се албанците…Тетово,Гостивар тие работат и се потат а луѓето од истокот само се жалат и чекаат да фатат фотеља…т.е не се само луѓето од истокот такви,и ние скопјаните сме такви сите Македонци сакаме фотеља….Се жалиме зашто нема фабрики…
   Па кој ке работи во тие фабрики?
   Сите трчаат по факултетите и после она/он со факултет сигурно нема да да сака да пакува корнишони 😉

   И во целиот овој моабет неможам а да не ги напоменам…како се запишуваат и како го завршуваат факултетот во Скопје…
   Додека Скопјаните се мачат во Скопските гимназии како Орце Николов,Карев, потоа Медицина,Борис тие тамо учат во своето село во некоја гимназија каде класниот му е чичко а професорот по историја прв комшија и како да не му стави 5 ка?
   Ке дојде во Скопје ке се запише во државна квота ке подучува нешто али многу повеќе ке брка некој Скопјанец…само колку да остане тука а не да плаќа огромни кирии ке даде пиперки и ке му стави 6 ка…
   А сето ова неможете да го наречете невистинито затоа што е кажано со многу примери наназад 😉

   Секоја чест на ислучуците кои секаде ги има 😀
   А сето ова НЕМОЖЕТЕ да го наречете

   • Игор напиша:

    Kako може да кажеш дека трошоците не се еднакви? Ајде ќе речеме дека некои работи се поскапи во Скопје, да, ќе се сложам, ама од друга страна, сите болници, сите државни установи и се останато е во Скопје!
    Мене еднаш ми се случи во еден месец да треба 10 пати да одам Скопје и сега не сакаш да знаеш колкав е тој трошок, а вас таму се ви е при рака!
    Како што оди работата, и за тоалетна хартија ќе треба да почнеме да доаѓаме во Скопје!

 16. komitamkd напиша:

  Дај боже тие пари да се слееа во помалите места……ах бе…

 17. velesanka напиша:

  Jas sum od Veles..Go mrazam Skopje.Kako li samo moze da se falite deka ste od Skopje?Ili i Vie ste nekoj naturaliziran Skopjanec?Skopje e ludilo,gnasno za ziveenje…od edno mesto do drugo se vozi 45 min minimum,ne mozes da se parkiras kako covek,ne mozes na kafe i vo shoping da izlezes kako covek..Polno e siptari..Zatvorena ulica-minela delegacija,pa cekas 20 min na 200 stepeni …Ne e da se falis,tuku da Ve place covek …Iskreno zal mi e za Vas…Koja metropola bre?Pa toa e ziv haos..strasno

  • me напиша:

   ne e minela tuku pominuva

  • Џ. напиша:

   а што очекуваш од еден милионски град (сосе студенти и луѓе кои доаѓаат во СК за работните денови) ? да има место за паркинг? да нема гужва? тоа си доаѓа со големината на градот. но изгледа не си прошетала надвор, да видиш што е метропола и колку се поголему гужвите и што уште не (не велам дека скопје е метропола).

  • viksa напиша:

   Pa kako sto citas za sto se bunime nie od Skopje. Koga bi gi nemalo provincijalcite vo Skopje bi se ziveelo DALEKU POUBAVO I POKVALITETNO.

  • Jasmina Bojkovska напиша:

   zatoa i ziveesh vo Veles neli? 😀

 18. страшно е тоа его напиша:

  Јас сум генерација ’83 и родена во Скопје и израсната во строг центар на тој бетон. 70% од мојата генерација завршија факултет тука па заминаа по белиот свет, 20% заминаа и завршија факултети некаде надвор и останатите 10% се трудиме да си заминеме. И не само поради провинцијализмот (иако навистина тука има многу што да се каже) туку и поради ненормалното водење и на државата и на градоначалниците. Албанците да, ги има многу и 90% се неписмени, се согласувам но немојте да мислите (тоа се однесува на граѓаните кои не се од Скопје) дека оваа катастрофа се случува и ќе се случува само во Скопје. За жал тоа се шири како епидемија и ќе стигне до вашите “мембранско заштитени градчиња”. А ако не ви се допаѓа ова Скопје со “шиптари” како што прочитав некој ги нарекува (не е културно поради секогаш добрите исклучоци), НЕ ДОАЃАЈТЕ, и ако сте искомплексирани ВИЕ не Скопјаните и не мразите бог ти знае зошто, одете надвор, живејте го животот како вистински космополити и не се замарајте со нас “скопјаништа”.
  а да, и репликата “дојдов во Скопје да се омажам и успат факултет да завршам” сигурно не паднала од небо.

 19. ekaterina напиша:

  oddamna vakvo neshto nemav prochitano 🙂 sekoja chest .

 20. Goran Arsov напиша:

  Прво, „провинцијалци“ во Скопје се луѓе кои завршиле факултет. Многу ретко има без факултет некој таму да работи. Така, тие луѓе прозиведуваат за Скопје. Нека изградат некое министерство во Велес, Штип, Кочани, Делчево, па нема да мора да идеме да работиме во Скопје. Или, работата е да се јаде лајна оти живеат луѓето кои создаваат производ во Скопје? Авторот на блогов е исфрустрирано и глупаво копиле, како заклучок.

  • komitamkd напиша:

   Тие твои школувани кадри место да создаваат во својот крај доаѓаат и гзот го даваат кај нас ,,клетите”скопјани…..Што тие создале во Скопје освен што ја рушат конкернцијата, платата на високообразовниот кадар и се држат како свински црева, Во Охридска банка, како пример, работат 100 % охриѓани. Вие во Скопје дојдовте се напивте од чешмата и уште јадете крастајци не лупени….

  • Ana напиша:

   Daj boze da vi otvorat ministerstva i taka samo provincijalci rabotat tamu… barem poblisku do doma ke bidete. A rabota vo drzavni institucii ne e sozdavanje proizvod, toa e parazitiranje na tie sto vistinski rabotat (vo privaten sektor)

  • me напиша:

   boli realnosta, te razbiram

  • viksa напиша:

   Decko Pa i ne mora da doagate i da rabotite vo Skopje. Nikoj ne ve tera a iskreno nikoj ne ve ni saka da ve gleda. A se kladam deka imas nekoja golema niva taka da vrati se tamu i raboti si ja. Nemoj da baras ministerstvo vo Veles, Stip, Kocani i drugi mesta. koj si ima niva neka si ja raboti nivata, Drzavava dava dobri subvencii za obrabotka. A ako ne ja sakas nivata rado bi ti ja trampal za moevo parking mesto vo Skopje.

 21. komitamkd напиша:

  Дали јас тоа тука забележав колку е Скопје омразено од страна на некои провинцијалци? Јас имам пријатели и од Битола и Штип, Куманово, Гевгелија, Кавадарци и најголем мотив да го напишам овој текст беа нивните размислувања….нивните девојки се такви како што се, а тие си ја имаат маката поради тоа…затоа..слободно плукајте по Скопје и пијте му ја крвта..тоа е тоа

 22. да ви се посерам на баграта шопјанска !!! напиша:

  да ти се посерам во муцката гадна неписмена шопјанска. вие ли шопјани неписмени турбофолкераши ќе кажувате за град и граѓани. едни се сељаци во оваа земја, а тоа се шопјаните смрдени турбофолкерски.

  • edna skopjanka напиша:

   turbofolkot go donese provincijata vo Skopje.

   • ахахахаха „турбофолкот го донесе провинцијата во Скопје“ која глупост незнам кој ги полни салите овде за Цеца, Жељко, и ред други турбофолкери што доаѓаат секој викенд во СКОПЈЕ, а и ќе заборавев на употребите на вашето српско више, поише, секад никад итн… И крај краева зашто се крева тензија кој како е способен така и се снајдува, и ако тие провинцијалки што по секој начин сакате да ги навредите во своите градови би имале што да работат нема да доаѓаат во Скопје. Како што има и еден дел во текстоТ на авторот каде ги жали скопјанките, не би требало а знаеш ли зошто ? затоа што ако не им се толку дигнати носевите, и не се занесуваат како да се принцези и за нив ќе се најде работа и никој нема да може да им ја земе ( СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА ИСКЛУЧОЦИТЕ)

   • pempa напиша:

    Taka e, porano imavme diska sega nema koj da odi vo niv .Raritet e da slusam metal alternativa pop rok i slicno go nasadija t-folkov pa da ti se povrati.
    a deka se slusal t-folk u skopje toa ne e tocno(samo u okolina u centar nikako)koj ziveel u Skopje znae , se slusa zadnjive godini se povece i povece.
    Porano od kola sto ke pomine ne se slusase t-folk ni pod razno a ako se cuese komentarite bea jasni, a sega obratno pustas pop rok metal i sl. pa ti se cudat se prasalnici okolu tebe i potcenuvacki pogledi.
    Skopski deca u Skopje se pomalku.
    Za onie sto znaat sto se Skopski maniri, gi ima se pomalku,zasto preovladuvaat drugite.
    Sto bi rekle da im ja okupirame Bitola, ili Pilep ili … so jazik skopski sleng odnesuvnje prljanje, i najvazno od se potcenuvanje i gazenjena na se ona sto go napravile da bide prepoznatlivo bitolsko prilepsko ma kolku toa nam ni se svigjalo ili ne.
    Skopje e rastureno pred mnogu godini zboram za povece od 15-20 godini so ovaa naslelenicka ili nasilnicka invazija kako sakate.
    Samo bi gi zamolil tie sto doagaat da se odnesuvaat kako kulturni gosti manirite , dijalektite .navikite kakvi i da se pozitivni ili negativni da si gi ostaat za svoeto mesto.
    Barem toa malce od maniri naviki dijalekt sto ni ostana da si go zadrzime za narednite generacii skopski deca (ama da ne se zbuni nekoj ne samo rodeni vo Skopje tuku po poteklo generaciski skopski).
    I uste mnogu drugi raboti ali drug put…

   • караконџула бе хахахха напиша:

    Сите турбо фолк звезди што ги носат во Скопје, на кои што е факт дека идат и скопјани, ги донесуваат “менаџерите ” на клубовите кои што се исто така скопјани, така да муабетот не ти држи вода… Ако скопјаните сакаат да се искорени турбо фолкот они сами треба да се залагаат и да донесат бендови, диџеји и слично, ама од нив немаат многу корист така да тоа не им одговара и самите сте си криви за тоа ако веќе за нешто бараме виновници тука како што гледам на секој коментар и во текстот све некој некого обвинува за нешто

  • komitamkd напиша:

   Абе шупак, оди на тие турбо фолк забави и види кој ги посетува….

   • ne e bitno напиша:

    a muzika vo diskotekite ja pustaat gostite ili????? gazdi na skopskite kafici se skopjani ili provincijalci??? koj odlucuva kakva muzika ke se pusta po diskotekite? ili gazdite i menagerite sakaat samo da zarabotat sto povekje pari, pa od provincijalcite koi ja posetuvaat diskotekata gledaat da izvlecat nekoja zarabotka??? i na kraj, zaklucok od ova: koj im gi polni dzebovite niv???

   • Nikola напиша:

    Najveke Skopjani 🙂 A i ti najverojatno kisnesh tamu sekoj petok – sabota bagro iskompleksirana 🙂

  • aleksandra напиша:

   кои се тие шопјани?

 23. edna skopjanka напиша:

  Ne znam zosto tolku bes kon avtorot? Ako vnimatelno se procita tekstot se gleda deka toj saka da zivee cela Makedonija. Pa luge ovde nam ni stana gusto i tesno. Nautro na rabota ne moze covek da stigne ako ne trgne saat porano! A demek golemiov grad, moze da se izvozi za 30 min vo dolzina! I so takva povrsina ne moze da izdrzi vakva guzva. Navistina e pretesno. I ima mn faktori koi treba da se zemat vo predvid. Negrizata na drzavata, raspadot na malite mesta, zelbata site da rabotime kako direktori 🙂 . E pa ne moze. Nekoj mora da raboti fizicka rabota. Nekoj ke postigne mn vo licnoto obrazovanie i zasluzuva dobra pozicija. Ne e vazno dali doaga od vnatresnosta ili vo Skopje e doma. Ama po sekoja cena? E toa e toa sto preci. Licniot trud koga nekoj ke si go potceni. Samo za da bide vo Skopje. Samo za da plaka kirija dodeka ne si najde kolega od rabota sto ke ja vdomi. Fer li e? Za zemanjeto deckovci nema da zboram. Toa e licno. Sekoja devojka moze da si go zadrzi svojot maz kraj sebe ako znae i umee kako. Toa nema nikakva vrska so seksualnite vestini na drugite devojki. No da mi ja namali cenata na rabotniot trud? E toa e nedopustlivo! Ne moze ako taa rabota se ceni, koja i da e rabotnata pozicija, 20000 den, i site nie ucime, se trudime da postigneme do toa nivo da dojdeme, nekoj pomalku sposoben ili ednakvo sposoben da rece jas ke rabotam za 12000? Pa toa e shteta za celata rabotna sila sto ja ima vo zemjava i vo Skopje. Tie rabotat i na svoja shteta, ako mozat da go vidat toa. A zosto nekoj bi prifatil da raboti nesto za tolku pomalku pari? Koga moze vo druga firma da zeme 20000, ako vo ovaa ne go primat? Sega stignuvame do perverznata motivacija da se ostane po sekoja cena vo Skopje. I kako toa da ne iritira? Ke ucis, ke se trudis, ke se stremis, i ne samo sto nekoj pred nos ke ti ja zeme rabotata, tuku ke ti ja namali cenata i za ponatamu, vo drugi firmi, zasto na rabotodavcite im odgovara da ti platat pomalku a da rabotis isto. Togas tie stanuvaat gospodari na tvojata sudbina. Kako sakas nekoj da te ceni koga samiot se potcenuvas? Samo zaradi glavniot grad, koj se gusi vo smog, vo beton, vo zheshtina. Ama tuka dobro se zhivee. I pak. Site ke zborat protiv mojot roden grad, protiv decata so koi sum rastela zaedno, ucela zaedno, skopskite “pedercinja” i “shmizli”, a utre ke mi gi iskrsat racete, zasto nema da mi se raboti za bedni 12000, zasto sum rastela i sum se trudela za poveke.

  • sTUDENT напиша:

   SE DOBRO KOLESKE SAMO ZA ODEJNETO NA RABOTA SO AVTOMOBILI ….PA GUZVATA NEE OD NAS PROVINCIJALCITE 70 % OD NAS ODAT SO GRADSKI AVTOBUS NA FAKULTET, VAS VE MRZI DA SI GI MRDNETE GAZICITE I ODETE SO VELOSIPED ILI PESKI. IZVINI AMA TAKA E

  • odgovor na Edna Skopjanka напиша:

   Pa ako ti e tesno i teshko zoshto ne se preselish vo Shtip na primer, i bidejki platata koja ti ja davaat vo firmata vo koja ke se zaposlish ja odreduva Rabotodavecot a ne rabotnikot, mozebi ti kako Skopjanka ke imash i povisoka plata vo provincijata za razlika od provincijalcite koi rintaat za pomali plati vo Skopje. Inaku i provincijalkite kako i ti (duri i mnogu poveke) ucat, se trudat i se stremat za dobar zivot ili ti kako golema Skopjanka mislish deka provincijalcite go nemaat toa pravo? A tocno e deka na zemjata i treba i fizicka rabotna sila, pa zoshto vie Skopjanite ne se upregnete pa da probate kolku e toa lesno, i kako se raga lebot? Ili osven shto provincijalcite ne zasluzuvaat da rabotat i ziveat vo Skopje verojatno ne zasluzuvaat i da imaat mozok (koj na vas ocigledno vi fali cim vaka razmisluvate, pa ushte i javno komentirate) zatoa shto jasno e deka sekoj pameten covek se stremi kon podobro vo svojot zivot ( a nemojte da si voobrazuvate deka razmisluvaat za Skopje deka e toa neshto podobro vo zivotot) tuku e samo pomalo zlo od ona shto go imaat ili nemaat vo svojot grad. A avtorot na tekstot na koj treba da mu e jasno deka so negoviot tekst nema da gi izbrishe nitu preseli provincijalcite od Skopje vo provinciite, mu se cudam zoshto voopshto sedi seushte vo Skopje pa neka se zapishe na nekoj fakultet vo provinciite ( ima sega da gi bira ne samo vo sekoj grad tuku i selo) neka mu ,, predavaat ,, istite profesori i apsolventi kako i na provincijalcite em kako po zabrzan kurs ke dobie ,, diploma ,, i bez da se pojavuva na faks, a posle toa neka se zaposli vo nekoja firma (ako uspee da najde bilo kakvo otvoreno rabotno mesto) ili pak mozebi i ke ima sreka da go najde pa neka raboti za 8000 iljadi denari plata i neka si ja rani familijata ama barem nema se okolu nego da e pretrupano so beton, asfalt i gubre nitu soobrakaj i luge,i ke zivee srekno i zadovolno do krajot na svojot zivot. Kolku shto jas znam kilovat struja ima ista cena vo cela Makedonija, mislam deka istoto vazi i za lebot, mlekoto, benzinot, zelencukot…

   • viksa напиша:

    Site Skopjani i Skopjanki da se preselat i da izgradat nov grad na primer vo Mariovo, pak ke se napuni so provincija i ke zasmrdi kako sto e sega Skopje

   • Jasmina Bojkovska напиша:

    eve ushte edna domakinka, shto ne gi znae vistinskite vrednosti na zivotot i se stremi kon beton od 40 kvadrati!

 24. Pure напиша:

  Се согласувам со текстов, но од аспект на тоа дека многу од провинцијалките се караконџули но не сите. Авторот е разумен па се надевам дека истото го мисли и за таквите скопјанки (кои не се сите со специфични погледи во очите) кои се караконџули и сисаат пенис за пијачка, недајбоже за вработување.
  Ама точно е и се согласувам дека таквиот караконџулски тренд е донесен од селските девојки со мириси на ќумбе кои на градот Скопје гледаат како на нешто повисоко од нив и се сметаат себеси за нешто пониско.
  Сепак, постојат и такви кои се навистина вредни, паметни и тоа што го работат го работат со добри резултати.

  Ама како и да е, и провинцијалките и скопските фуфици, сисаат пениси брате.
  Некои за пијачка, некои за шалтер, некои од љубов, некои од курваштлук.

 25. Windfucker напиша:

  Јас како директен потомок на кралицата Елизабета која не за џабе носи македонски гаќи, сакам да се обратам до провинцијалците од Скопје кој го запоседнаа Лондон, нивниот дијалект и нивната некултура е насекаде по улиците на овој прекрасен град, каде што паметам старите Лондончани шетаа по Baker Street и Abbey Road како Битлси и се слушаше good morning ma’am насекаде по Лондон за разлика од сега кој викаат у пичку матер. Сега дојдоа тие сељаци скопски, работеа таксисти, граџевина со магистирски дипломи, накотија деца и се имплементираа во градот. Е нече мочи туку така да станат лондончани тие провинцијалци скопски и да го упрпастрат градот. Јас би го мењал делот од Бакинемската Палата само за стан во Водно за да се спасам од тие сељандури.

 26. toni напиша:

  На еден текст кој нема некоја вредност,освен како лечење на некаков комплекс на авторот, со коментарите му се даваат поенти за кои мозокот на авторот нема капацитет да ги „свари“…оставете нека си ги лечи фрустрациите што можеби неговата мила не му дава доволно од она што потајно го сака….да не е смешно, би било жално

  • komitamkd напиша:

   Дај среди си ги мислите па коментирај…имаш ментална пермутација во главата прибери се малку, нека не те возбудува толку темава…

 27. aleks напиша:

  decko ama si ti iskompleksiran direkno za na klinika si dijaliza “vlezen vo film graganin na nujork city” a ne ti e jasno deka zivees vo edna golema palanka sto smrdi na gjubre na sekoj cekor i ne se po nisto razlikuva funcioniranjeto od pomalite gradovi.

 28. Carlson напиша:

  Порака до авторот :

  Друже направи нешто добро за државава , ЕМИГРИРАЈ!!

  Ако си способно копиле како и другите скопјанчиња кои стравуваат да не им го земат пред нос работното место , или девојката и слично , бори се друже . Докажи дека си подобар од тој “провинцијалец што ти ја земал девојката” или покажи дека ти си поквалификуван за таа работа каде што аплицираш и пред нос ти ја земала “провинцијалката што работи за 15 000 “. Ако погледнеш статистика друже провинцијалците во просек 70-80% од нив го завршуваат факултетот во Скопје на време , за разлика од скопјаните. Отворија факултети во другите градови да , но што правиме другар ако цел Радовиш се запише на електро – факултет во Радовиш ? Што ако цел Велес се запише на Осигурување или Гастрономија ? Што ако цел Штип се запише на Медицинскиот во Штип ? Што правиме тогаш пријателе ? Кој ќе ги вработи тие кадри ? М? За тебе би било страм друже да отидеш да побараш работа во Велес, Штип ,Радовиш или Кавадарци па макар и да ти понудат 70 000 денари работа , зошто ? – Скопјанец си , не идеш во село да работиш. Скопскиот менталитет најверојатно пати од тоа да се симне на нивото каде што припаѓа. Сите сонувате да работите за плата од 80 000 денари , а заборавате дека има народ што работи за 8 000 друже… Со завршени постдипломски студии сум и не дозволувам некој да ми го земе работното место само затоа што бил од Скопје или не знам од каде . Ќе докажам дека знам и умеам повеќе од него , ќе докажам дека неговите очила за сонце од 10 000 денари не вредат повеќе од моето знаење. Ќе докажам дека сум спремен и поинтелегентен од него да се снајдам во секаква ситуација па колку и да била комплицирана. Трка за пари друже , борба за живот , навикни се на тоа , ако не ти се допаѓа тоа што провинцијалци ти го земаат работното место од пред нос или ти ја земаат девојката пред нос запрашај се , да не е погрешно нешто кај тебе ?

  Секое добро
  Поздрав 🙂

  • komitamkd напиша:

   Докажи дека си подобар од тој “провинцијалец што ти ја земал девојката
   . Ако погледнеш статистика друже провинцијалците во просек 70-80% од нив го завршуваат факултетот во Скопје на време , за разлика од скопјаните.
   Докажи дека си подобар од тој “провинцијалец што ти ја земал девојката” или покажи дека ти си поквалификуван за таа работа каде што аплицираш и пред нос ти ја земала “провинцијалката што работи за 15 000
   ВИДИ КОЛКУ ПРЕДРАСУДИ ИМАШ ТИ КОН СКОПЈЕ 🙂 Имам се во животот бе бате..никој ништо не ми земал на мене, им земаат на други, оние кои фрлија камен на родниот крај за да бидат големи ФАКМАНИ во градот…е тие се проблемот ..и оние фукси кои прифаќаат да работат за 3 пати помали плати од Скопјанките зашо некој спонзор ќе им го надокнади тоа…сакаш да ти пренесам еден муабет од СТив?? ЕЈЈЈ МАЛЕЕЕ ОД ДЕКА ТИ Е МУМЧЕТО?…ОД СКОПИЕЕЕ…….ЕЈ БРАВООООООО!!! 🙂

 29. "provincijalka" напиша:

  “Kutrite” i “naivni” Skopjanki ziveat vo baraki,a izlagaat vo grad terajki gradska sema i glumat smizlicinja obleceni vo f’stan od 50 sm,tuftici u kosata i besprekorna sminka i manikir,bez denar vo dzeb,sednati na sank,veselejki se do nemajkade na prekrasnite zvuci od turbo folkot ,vo iscekuvanje nekoj da im pristapi i da gi pocasti…

  • komitamkd напиша:

   Да не бевте вие провинцијалките Турбо фолкот немаше да постои во градов….сама таа твојата тајфа мава глава од ѕид на Шабан и Џеј….Турбофолкот постои заради вас девојчееее

   • "provincijalka" напиша:

    sekoj ima pravo na svoe mislenje,ova e demokratska drzava…nikoj ne se luti za tekstov,nekoi devojki si go zasluzuvaat toa…problemot e vo generalizacijata….site moi prijateli se Skopjani i luge so gi sakam i pocituvam i vo gradov sum zatoa sto go sakam…ne od bilo kakva druga pricina…ne gledam zaso nekoj bi imal pravo da se protivi na necij izbor i necij nacin na zivot…

   • kusa corapa напиша:

    Da ne bevme nie “provincijalcite”, vo avtobusite ke nemase koj da im otstapi mesto na postarite lugje….e takvata kultura ja nema kaj skopskite shmizli…i uste nesto za dijalektot: namesto DIVET ke kazete DEVET; zborot VISHE ke go zamenite so POVEKJE, itn… ZBORUVAJTE MAKEDONSKI!!!!!! Duri togas mozes da zboruvas za dijalektot na “provincijalcite”

   • viksa напиша:

    Do kusa corapa: Da ne bevte vie od provincija ke imase mesto za postarite luge i bez da stanuva nekoj. 🙂

   • Emilija напиша:

    Komita izvini, ali jas poise turbo folk od Skopje nigde ne sum chula 🙂 sekoj den ste po kafani, aj da ne se lazeme 🙂

   • komitamkd напиша:

    А да не се лажеме 😉 кој иде на тие турбо фолк забави?? 90% се од студентските домови. Тоа е факт. Влезете во Пелагонија…Стив..Гоце па видете кој го слуша тој шунд…(ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИ) 🙂

   • Melani напиша:

    Turbo-folkot vleche koreni od sever a Sk e najblisku do Srbija i dr EX-YU prostori, g-dine bloger. Mn ogorchena osoba si, zemi prosetaj niz dr predeli na Makedonija osven Skopje, zapoznaj gi nasite ubavini i ke vidish deka samo mal del od zivotot si proziveal i si se zatvoril u sk ramki kako u geto! Mozevbichekas da ti ja isplatat kirijata za juli od studentite do vnatresnosta pa da zivnish malku? Kako ne vi e sram da ste tolku samobendisani? Ni parizani ne se takvi snobovi kako vas, tie se intelektualci i kosmopoliti sto vakvi temi ne mi se ni na dneven plan i bilo koja mozocna kelija ne gi ni obrabotuva. Odi prosetaj se do London ,Nyc, Rim..Pa vidi go etnickiot mozaik sto mn ubavo e sklopen tamu i toj multikulturalizam i doprinesuvaat za taa ubava slika za tie metropoli…Mn omalovazuvas kako da samo provincijalcite vi se krivi sto ste propalici i sto mozebi nekoj od vas ne uspeal i kako so se spomna u nekoi prethodni komentari, mn eminentni licnosti poteknuvaat od dr gradovi osven od vasevo ceneto, drago Skopje!! Ne e ubavo da siris takov animozitet i da bidis tolku maliciozen..

   • komitamkd напиша:

    Блогерот има мноогу пријатели надвор од Скопје почитувана Мелани. Ниту еден од нив не ми се налути за текстот. Е баш убаво ја сфатија поентата за кого ова важи, а географски дека е Скопје до север…Па каква врска има тоа со турбо-фолкот. Повели во Скопје на некоја студенстка забава па сама увери со кој ја слуша таа музика. Иако и тоа е некој вкус, право на избор.Во теекстот нема ни еден збор за турбофолкот. Таа дебата излезе од некој од коментарите предпоставувам….

  • Flor напиша:

   Ti kazi mi kako togas provincijalkite ziveat pod kirija, studiraat i iskacaat po grad ( a spored tebe sami si plakaat -kako da ne ) a rabotat za 8000 mesecno…..ne znam koj tuka izleguva nafatiran i so minich do pich i so 8000 prezivuva vo ovoj preskap grad za nasi standardi….???

   • sTUDENT напиша:

    flor izvini tikvar ama znaes li ti kolku familii na svoite deca im prakjaat plus pari za prezivuvanje dodeka da njadat poubava rabota, a vie skopjancinjata sakate da dojdat da ve molat od doma za na rabota, epa sonuvaj samo, a nie provincijalcite znaeme deka e tesko i zatoa sekoj den barame rabota i aplicirame, a nemoj da mislis deka skopjankite se mnogu cesni i primerni devojcijna, ima mnogu pogolemi orospii od kolku provincijalkite

  • ааааа напиша:

   *живеат во бараки*
   nemozam da ti se iznacudam na pametot, da ne spomenuvam sto tvojot komentar sodrzi ponatamu

  • Скопјанка напиша:

   Ма немој, ти под кирија си во Скопје во некоја барака па што знаеш како живеат ? И да живеат така, вие од провинција сите живеете во замоци и вили ? Јас заради таа конкуренција, со мојот доста висок просек, неможев да се запишам на факултет во мојот роден град бидејки некој што дошол од провинција каде што има факултети во или поблиску до неговиот град ми го зазел моето место. Од такви причини студирам во друг град. И тоа што го прочитав погоре дека провинцијалките повеќе учеле, и тоа како не е точно. Ми кажува една колешка се запишала баш на мојот смер затоа што незнаела каде да се запише, незнаела шо сака да прави и онака низ разговор со нејзините во 5 до 12 решила да оди на факултет. Секоја чест на оние што се исклучоци од текстот.

   Исто така ми се погоди колешка од провинција (не го кажувам градот) и секој пат кога ќе дојдеше во Скопје кај колешка (воедно и другарка) на гости се пикаше во кола кај кој ќе стигне и кога ќе излезе од колата ја гледаш бушава како го спушта фустанот надоле. Ја слушавме секоја вечер како се плеска со друг што го запознала во некоја кафана, а оди со дечко од родниот град 7 години. Потоа си најде еден странец, го остави дечкото со причина дека него ќе требала да го чека да заврши факултет за да се ожени со неа (бидејки тој имал странско државјанство и ќе ја извадел од тука, единствено од таа причина била со него), а овој бил печен за женење и одма ќе ја однел надвор од државава. А ми вика: Jас пред него цица маца најчесна сум а зад грб..

   Имам другарки од други градови и навистина многу ги сакам и ценам, ама од вакви како погоре опишаната косата ми се крева и не вреди да ми го дишат воздухот.

  • Jasmina Bojkovska напиша:

   zatoa vie provincijalkite ne gubite vreme da sedite sai na shank, tuku odma vo skut kaj nekoe kelavo batence so zlaten sindzir kolku eden palec!

 30. AngelOfArh напиша:

  Абе пријателе, ти си бил со маки големи, а што да правиме ние јадни провинцијалци а?
  Епа да ти кажам нешто пријателе, досега неколку пати сум дискутирала на темава, па ај и тебе да ти направам чест. Ете сум ја, провинцијалка од југот, 9 години сум ти во градов и не си идам, не си идам бе пријателе, и ја земав работата на другарка ти архитектка и зимам поише плата од колешка ми скопјанка по мајка и татко, и го земав дечкото на другарка ти скопјанка и 5 години сум со него, а не дека претходно истиот мој заљубен дечко немал девојка скопјанка напатена со мил поглед и кратко суќниче, е не пријателе, не легнав ја со него на првиот состанок, бев искрена и одма му кажав, слушај мали, јас не сум од Скопје, ја сум провинцијалка, ако немаш проблем со тоа ок, ако не кој те шиша. Ме иритира твојата општа категоризација, провинцијалци и скопјани, ќе речеш пак, не е ова само за скопјани, за сите жители на метрополите и нивните вечни противници провинцијалците, ама некако се ги потенцираш скопските маала па ми падна во очи. Велиш сељакот од провинција купил стан, ама пријателе тој заработил па купил стан, тој или татко му сеедно, ама се снашол и си го средил животот, а ти сеуште живееш во малото сопче од 4 квадрати кое можеби и го делиш со првиот братучед од чичко ти, извини пријателе многу директно беше ама и јас морам да се бранам, и ти мене ме нападна 😉 Сум се снашла и сеа си уживам, не планирам да се вратама во мојот најубав град на југ, освен се разбира за некој убав викенд да се одморам од смогот и смрадот кој ти ги плукаш, ама знаеш што, кога ќе ги поминам тунелите на Демир Капија ми фалат тој смог и тој смрад, навечер од што е тишина не можам да заспијам, а кога ќе станам наутро дишам чист воздух и сум среќна што ги имам и двата мои града, и Скопје и малото топло градче на југот, си ги сакам подеднакво 😀

  • komitamkd напиша:

   Мислиш дека јас си ја имам маката а? гледам колку сељаци се нафрлија на текстов да серат една од нив си и ти….бркај работа, овој текст е напишан за таквите ко тебе да си ја истурите бедата ….како што гледаш ни една навреда и низок коментар не е блокиран…..ПУКАЈТЕ

   • odgovor na komitamkd напиша:

    pa osven navredi i niski komentari za drugo i ne ste sposobni, i kako shto napisha vo tekstot deka ne ti e gajle dali nekoj ke te mrazi, zal mi e prijatelce shto ke ti ja rasturam mnogu ,,visokata,, tvoja misla i komentar za sebe, ama vsusnost tebe nikoj ne te mrazi tuku te zali, zatoa shto inteligenti i obrazovani luge ne pishuvaat vakvi gluposti kako shto imash napishano ti. A i ako tolku ne te interesira koj shto misli za tebe zoshto nemashe barem malku hrabrost (ako veke nemash gordost) da se potpishesh so tvoeto ime i prezime koe so ,,generacii,, se prenesuva od koleno na koleno vo tvojot roden grad.

  • Ohrid e glaven grad !!!! напиша:

   Go turi vo glavata negova shopska :))) i nikogash da ne si ojsh kaj sho ti e ubo tamu da si sedish i da metish kamen v dzeb, aj sho da prajt toj koj so majka i tatko i praijteli nemojt da si uspejt vo sopstveniot grad a ti so svoj trud i maka si rabotish rabota za koja toj ke sonvit eve vaka ovaj
   ke cvicit ke napisit po edno teksche i cel den ke vrakat na poraki ke se machit a ti ke si brichish keshhhh pozzzz ohrid mwaaaaaa

  • sTUDENT напиша:

   UBAVO TI KAZAA TIPCE KOMITA

  • скопјанка напиша:

   Ме заинтригира коментаров бидејќи последниве месеци запознав неколку (можеби твои сограѓанки, а можеби и ти си една од нив) провинцијалки од југот на Македонија. Коментар за нив: не се опишува со зборови, ама ќе пробам…. Иритантни, гласни, без култура, себични, го раздразнуваат сечиј мозок во рок од 5 минути дробење празна слама на некои бош теми, правејќи шали на кои се смеев во 8мо одделение, упикливи до безобразлук, тотален кич од глава до пети, се пуштаат претежно на шиптари за да заработат, ги бркаат не најубавите и најпаметните, туку најбогатите и најружните скопјанци а овие кутрите мислат дека им се убави па се залетуваат ко волци по јагне… а кога ќе бидат исцедени, се оставени. Живеат под кирија во Аеродром, студираат со стипендии..ама се е џабе, простотлукот се чувствува на километар како смрдеата на пцовисано животно.
   Не ги обвинувам целосно провинцијалките, додека има овци има и кој да ги стриже, односно додека има глупи скопјани ќе има и крвопијни провинцијалки. Секој нормален, еманципиран, социјализиран, образован, скопјанец не би се обѕирнал на подвижниот полугол кичест кловн ако за рака покрај себе има убаво, нормално, културно, фино, воспитано, скопско девојче… или би се свртел само слатко да се изнасмеее и да си каже “што се има на светов”.

  • Омега напиша:

   Немој те молам со вакви провинцијалциски бендови, им ја зимаат популарноста на скопските бендови 😀

 31. Diesel напиша:

  Тоа е чиста вистина. Јас сум роден во Скопје, имам завршено основно, средно и успеав да земам две години на факс. Истовремено работев на црно, за да можам да продолжам на факс, но тоа беше попусто. Имав другари што беа чисти клошари од по села, сега ги гледам како работат во државни институции, а се без средно! Немам ни јас никакав проблем против провинцијалките. Да не се тие не би плеснале ништо низ градов :). Инаку сега живеам во Белгија, и живеам гастербајтерски живот. Никогаш не би излегол од моето родно огниште, да имав некакви услови во мојата држава. Неправено гледав како клошарите се издигнуваат над мене, а знам дека не вредат толку!

  • sTUDENT напиша:

   TI SI SI KRIV BRAT STO NE SI MOZEL DA SE SNAJDES

   • komitamkd напиша:

    а од дека ти знаеш бе братче дека не сум се снајдел ? 🙂 и зашто праќаш коментари со различно име од иста маил адреса???Ај немој со вакви удбашки работи ебаго…ете сакате да ме плукате, дозволено ви е..само не менувајте имиња стопанката….:)

   • STARA SKOPJANKA напиша:

    PA KOGA VIE SO DUDLANJEDOBIVTE SE,NORMALNO,NIE I DA SAKAME NEMOZEMEN RED DA DOJDEME OD VAS,STONE SI SE SNSOLU SELOTO TVOE BE,debil

   • sTUDENT напиша:

    a do starava skopjanka mozes da dudlas ti ako sakas jas ne sum u skopje ostanan da dudlam mojto mesto go zemi ti dosta mi bese 8 god so se obrazuvah

 32. Saska напиша:

  Драг и почитуван писателе ( почитуван не за секој, но дигнавте голема фама со вашата „колумна“), ех мој брате „Бруте“, според билблијата ти си ми брат, но тоа (библијата) е провинцијалска работа. Дали вие воопшто знаете што е колумна, нема да ве критикувам ниту пак сакам, само што не сте веродостојни зашто ако сте вие толку сигурен во вашите аргументи, тогаш потпишете се долу со име, презиме и „чин“ нормално ако го поседувате, или се плашите. Како прво вие ги генерализирате проблемите, но не го наоѓате решението. Вие не го знаете проблемот, туку нагодувате. Од должно почитување кон вас зашто сум така провинцијалски воспитана, ве разбирам за стравовите од вашата потенција и не можноста да ги задоволите скопјанките, па и нормално е европска земја сме, мора да се почитуваме. Драгиот ваш устав е напишан од провинцијалец, државата ја водат провинцијалци, парите ги прават провенцијалци и вашиот град е уреден од провинцијалци. Вистинските скопјани никогаш нема да направат разлика. Сто пати длабоко во себе се проколнав што издвоив дел од моето време да го прочитам твоето „ремек“ дело. Почитуван наш авторе, нека ви е на чест!

  • komitamkd напиша:

   Погледни ги коментарите горе….не се баш убави нели…сепак се објавени……гледам наплив на провонциска омраза кон градот од кој пијат воздух и дишат загаден воздух…тоа е моето Скопје….и околу задоволувањето на скопјанките….девојче…во животот не сум имал друга девојка освен скопјанка…толку ми се слатки и убави шо не ги давам за ништо на светот….:)

   • Ana напиша:

    Многу ми беше интересен и самиот напис и коментарите. Во секој случај – тема која никогаш нема да се затвори.

    Мене ме интересира одговорот на едно прашање, кое како експерт на темата ‘провиницијата и нејзиниот ефект на Скопје’ сигурно го знаеш: може ли да ми дефинираш што е „Скопјанка“? Скопјанка ли сум ако сум родена во Скопје, ама со татко Стружанец? Скопјанка ли сум со мајка од Чаир, ама баба од Егејска Македонија?

    Многу ми е битно да го знам ова, прво – за да си го најдам своето место под сонцето, и второ (уште побитно) – да видам дали сум слатка и убава во очите на Скопските Комити! 🙂

    Однапред благодарна,
    Ана

   • komitamkd напиша:

    по начинот на кој се изразуваш местото ти е кај скопските Комити 🙂 А штом си од Чаир по потекло тогаш имаш и со што да се гордееш..тоа е најскопска и најстара населба…или стручна дефиниција…СКОПЈАНКА Е ДЕВОЈКА КОЈА ЈА ВРТИ ГЛАВАТА НА СТРАНА КОГА НЕКОЈ ЈА ЗАБЕЛЕЖУВА, А ПОТОА ПЛУКА ПО ОКОЛИНАТА ДЕКА НЕ ПОСТОЈАТ ВИСТИНСКИ МАЖИ 🙂 ЧАО ЧАО

 33. Saska напиша:

  Значи се пронајдовте во нешто навреден, извинете, Јас тоа го пишував за сите „генерално за Загреб, Љубљана, Белград“ – ова се парафразирани ваши зборови. Не сме на ист спрат ние се бркаме, вие не го одговарате конкретно моето прашање, вие само нагодувате, Вашиот напад е најдобра одбрана нели, но тоа не пали кај секој. Кажи го твојот порив и конкретно збори со факти. Како прво не се 70 % од населението. Во Скопје има регистрирано 600 000 жители, во текот на денот во Скопје циркулираат 900 000, значи дека тоа не е ни пола од населението на МАкедонија. Ех драги мој пријателе некогаш е подобро да се молчи, а ако сакаш да ти се наполни егото ние провинцијалците ти го уништивме само твојот град! Се надевам дека си мирен! А не знам само дали се чувствуваш како Скопјанец или како Македонцец, или тоа се различни гранки во твојот свет? Извини ако те навредив некако, не сакав да Ве повредам!

  Моја должна почит.

  • komitamkd напиша:

   Ни најмалку не ме навредивте Сашка….слободно пукајте на мене, мојот став може да го оправдуваат и 10 % од луѓето или 1 %…сепак е мој и ќе го бранам. Не знам зашто само толку некои луѓе лично го сватија ова…текстов си има наслов..тема и таа е општо позната…за ена се дебатира секојдневно….поздрав и до вас, и се жал ме ако со нешто ве навредив. Денес видов многу навреди на овој блог, меѓутоа тие се глобално кон Скопје, а не за темата …е тоа е главниот момент. затоа нема да сватам лично 🙂

 34. Fellow Troll напиша:

  You’ve mastered the fine art of trolling 🙂
  Само во тролањето не е вистината! Проблемот е многу пообемен и покомоплексен од желбата на провинцијалците да живеат во Скопје.

 35. komitamkd напиша:

  Текстов е за луѓе шо мислат со своја глава. Кој сваќа лично и се осеќа навредено, не е мој проблем….во текстот се убаво запазени моментите за кого ова важи…….кој сака нека чита, кој сака нека коментира, нека навредува..тука е се дозволено иако првенственое да се расудува не импулсивно и со своја глава ,

 36. edna skopjanka напиша:

  edno e sigurno! nasite tatkovci i majki koga dosle vo skopje bilo drugo vreme. nie sme rodeni ovde i se prcime so toa. zarem ti ne se prcis vo tvojot grad koga ke dojde nekoj od skopje? odma so drugarite mu spremate opsada, poso vi gi kjaruvaat zhenskite. a ako e devojka ke se potepate koj poveke da se pokaze pred nea. dali vie dosle ovde dali nie tamu, kompleksot si raboti. ako e smrdeno, ne doagaj voopsto. nikoj ne te tera ni tebe ni drugite da go sakas. samo mi preci sto ke se iznaplukate, a posle site sakame vo skopje. pocituvaj go ako e edinstven izvor na egzistencija.

  • SSMaCedonia напиша:

   Девојче да се разбериме не е единствен извор на егзистенција… Примети дека сите што стварно имаат пари се тргаат на страна по Дојран, Охрид, Претор… Ако знаеш како и на Марс ќе успееш да обезбедиш егзистенција. Иначе не се “прчам” со тоа од кај сум, туку со тоа што сум постигнала, така да малку малоумен е коментаров. Ако само со тоа можеш да се пофалиш – имаш мое сочувство.
   И аман преку глава ми е жалењево дека сите го плукаат Скопје, и скопјани го плукаат и Охрид и Битола и се одоколу…
   поздрав

   • provincijalka напиша:

    se seglasuvam deka stvarno vaka veke ne moze i imam predlog da se napravi eden zid okolu skopjevo(ne vklucuvajki gi selata) kako kineskiot i da nema premin.ni skopjani nadvor od zidot nitu provincijalcite vnatre!

   • tik tak напиша:

    Во Скопје, на кеј, сите келенери кои работат се од Велес, Неготино или Куманово. Работат за дневница од 300 денари, а најчесто ни таа не ја добваат. Коментарот им е дека е подобро да работат 10 саати во Скопје за 300 денари отколку во нивниот град за 150 денари. Кој од Скопје би се нафатил да работи за 300 денари имајќи ги во предвид цените во градот?
    Секоја чест на исклучоците кои запослуваат локален персонал и даваат пристојна дневница, а такви има верувајте. Од тие причини не седнувам повеќе на кеј.
    Од друга страна, некои работи се подобри во внатрешноста. Образованието е подобро. Условите можеби и не се, ама мотивацијата на наставницит е таа што ги тера децата да размислуваат и сватат дека еден ден треба да се тргнат од тоа село и да отидат кон нешто поголемо.
    Ние Скопјаните од друга страна сме интерни. Родени сме тука и мислиме дека сме го фатиле Господ за јајца и како да сме заглавени во некое лимбоп бидејќи каде погоре може да одиме?

   • Една напиша:

    Откривање на топла вода! Во главниот град имало многу доселеници од другите градови или села во државата. Па ова сигурно го нема во ниту еден друг главен град во светот. Во суштина и го нема, зошто по другите главни градови мигрираат и жители од цел свет па така во Лондон секоја услужна дејност ја врши Индиец, Палестинец, Кипарчанец и сл.
    И ОК е да има некој што е против сето тоа, само што тој некој треба да подразмисли што национални вредности застапува. Демек прилепчани, битолчани и другите доселеници се проблемот на Скопје и ако ги нема се ќе биде ТОП за скопјани.
    А за Македонија? Или кој ја тркала Македонија кога Скопје е најбитно. Ајде блогеру комитски размисли што токму комитите застапуваа и за што се бореа. Дали за скопјани, велешани, неготинчани или се бореа за Македонија која ќе нуди рамноправни прилики за секој што има тронка амбиција да си ја оствари?
    Какви значи себе промотери има по ова блоговите на човек да не му се поверува. Од личната фрустрација ќе си направите one hit wonder, сите ќе ви коментираме и мислите дека нешто сте постигнале а во суштина само си одите контра себеси, контра својот народ и контра својата држава.

    Алал вера и дај боже децата ваши да си најдат љубов и сродна душа во Македонец/Македонка што не е родум од Скопје па да видите дека Скопје не е центарот на светот.

    Па на крајот на денот ако не ви одговара тоа што Скопје се наполнило со згради, тоа што Водно (кое by the way го пошумувале на младинска акција генерации младинци од цела Македонија) се сече за нови згради бунете се во општините и кај градоначалниците кои само вие имате право да ги гласате, не се бунете кај тие што доаѓаат да остварат сон и амбиција.

   • Ана напиша:

    Ич не е до градот, до човекот е. Ова провинцијалци, големосветски граѓани на Скопје, сето тоа е, што велеше баба ми, Бог да ја прости: „родила се маана“.
    Јас баш сакам да воведете „наплата за престој“ во Скопје, како тоа божемското во Охрид. Дури тогаш ќе молите да дојдат луѓе во градот, зашто половина Скопје (а и повеќе) живее од рента.

  • GoA напиша:

   da drugi vreminja bile… sonceto od zapad izgrevalo togas … isti vreminja bile, samo ti si plukas po korenite, ako dojde nekoja od kade shto se majkati i tatko ti ke go narecis so site pogrdni zborovi shto ke ti dojdat na pamet, a ne pa ne ke si plukala po skopjevo…

  • Игор напиша:

   Toa e problemot, sto e edinstven izvor na egzistencija! Zosto da go pocituvam, ne plakaat samo skopjani danoci pa samo tamu da se gradi!
   Drzavava ni smrdi, vie ovde se raspravate koj kade se catalel. Pa i “skopjani” so potcenuvanje gledaat kon “provincijalcite”, zatoa neka ne ocekuvaat dobar odnos koga ke odat na strana!

 37. Skopyanec напиша:

  Фина тема.. Иако малце си претерал со општоруг на луѓе од други градови..
  Убав град е Скопје без разлика колку опинци ке дојдат, де факто ке бидат сите Скопјани кроз 10-15год коа ке научат да користат филјан, ти текнуе и пеерче и слично у лимитираниот вокабулар.. Не ме иритираат луѓе од други градови ме иритираат копуци што глумат Скопјани и препичондри што мислат дека се растени у Елемент и Ленинова а искочиле од мало катче у внатрешноста ко Кривогаштани. Ако си дошол од Ресен биди горд што си од Ресен е-бате не си посебен ако глумиш Скопјанец само се понижуваш, за понежниве сигурен сум дека има и доста у тоа што кај себе у село малта прала распад од кров до штала од столе до ласте, у Скопје улетала спремна да лута и гута само да му залета на рандом кепец од Пржино пред да осознае дека видела поише курои од уреоплазма а пошо знае да се намести доги со правилно подесена кичма срце го стрефуе малиот па се тресе у ние со цело своја потенција. Убав град е Скопје без разлика колку неинтелегентни гастербајтери од негде ке дојдат да се вдомат тука.. Се додека знаат да се однесуваат и ги остават фантомските стилови и понашање од каде што дошле.. Ако станувате граѓани на престолнина сватете дека има нешто околу тоа и опинок понашање не сакаме и ке бе пљукаме на форуми.

 38. битолчанец напиша:

  дефинитивно овај авторот е ненормален 😀

 39. Внук на Питу Гули напиша:

  Професорка една на факс у везе овој муабет рече:
  – Целава ситуација околу градов се должи поради тоа што во Скопје живеат сите освен скопјани, за него одлучуваат од други градови, во него работат од други места, а воопшто не го познаваат и не се грижат за него. Сето тоа е последица на културата на тие што го пишуваат скопскиот живот, а според тоа се гледа дека е многу ниска.
  Факт е дека Скопје е тешко село, во процес кој е незапирлив и не му се гледа крајот … А кој е скопјанец навистина, ужива во моментите кога сите избегале некаде од него … Во јуни на пример

 40. Filip напиша:

  Klasicno skopski….Nie sme Skopjani,a vie ostali provincija,seljaci,topuci itn….kompleski i nisto povece!

 41. Marija-Niš напиша:

  Čitam komentare i ne verujem svojim očima!!!
  Čemu toliko pljuvanje po autoru teksta? Čovek je samo izneo svoje lično mišljenje,podelio ga sa svima nama na šta ima apsolutno pravo,njegov je blog,može pisati ovde šta god poželi,tome inače ova stranica i služi,zar ne!?
  Koliko mogu da primetim,ima dosta negativnih komentara i svi su objavljeni,niko nije cenzurisan,cenite to.Svako ima pravo da kaže šta misli i šta mu leži na duši po pitanju ove teme ali su se uglavnom javljali i komentarisali oni koji su lično pogođeni,koji su se pronašli u negativnim primerima,znači da im savest nije čista,u suprotnom,ne bi obraćali pažnju na tekst.
  Drugo,ko je pažljivo pročitao naslov i tekst videće da za sve što tamo piše,postoji dobar primer,a nije jedan,ima ih mnogo više. Reč je o nepoštenom i niskom načinu dolaženja do posla,gazeći po ljudima koji taj posao sigurno više zaslužuju a pri tom ne ceneći sebe dovoljno. E o takvim slučajevima je ovde reč,i svako normalan bi trebao da se stidi a ne da se ponosi time što je nekome preoteo posao ili dečka,ONO ČEGA SE NORMALAN STIDI,BUDALA SE PONOSI!!! Takvih slučajeva ima svuda.
  Ja eto živim u gradu za koji će neko iz Beograda reći da je selo a neko sa juga Srbije će gledati na Niš kao na metropolu,u isto vreme sam za neke provincijalka a za druge gradska devojka na koju gledaju sa poštovanjem. Koliko samo primera ljudi iz provincije koji su do posla došli na ovaj ili onaj način(preko kreveta ili sa kovertom i minimum 5000 evra unutra),čast izuzecima,naravno ali je teško boriti se sa nekim ko igra nepošteno i ko zadaje niske udarce,nemoguće je. U državnim institucijama po gradu,SUP,SUDOVI,OPŠTINE,retko da ćete naići na nekog Nišliju ili Nišlijku,oni su izumrla vrsta u sopstvenom gradu.Njihova mesta su zauzeli oni sa Kosova koji su ta mesta debelo platili ili imaju jaka vezu. Nemojte mi samo reći da su sposobniji mnogo ili pametniji od nas Nišlija!!! Ko je za to kriv??? Ispada da smo mi koji živimo u većom gradu nesposobni totalno pa treba da dođe neko sa strane da nas prosvetli,nije nego!!! Umesto da se oni prilagođavaju gradu u koji su došli,grad se prilagođava njima,to nije normalno po logici stvari!!! Zbog čega tolika navala na grad i onih koji u svojim mestima mogu jako lepo da žive??? Mnogima od njih nije poznata ona narodna mudrost,BOLJE BITI PRVI U SELU NEGO POSLEDNJI U GRADU,nažalost. 😦
  Što se muzike tiče,ponosim se što živi u najrokerskijem gradu u Srbiji,živeli nam GALIJA,KERBER i ostale niške rock grupe još 100 godina i duže. 🙂 Turbo folk je ovde strogo zabranjen! 🙂
  Kao neko ko često dolazi u Skopje,ko ima dosta prijatelja tamo kao i po čitavoj Makedonij i ko poznaje tamošnju situaciju smatram da sam apsolutno kompetentna da komentarišem na ovu temu. 🙂
  Pozdrav za sve koji su shvatili suštinu teksta,ko nije,njegov problem! 🙂 Autoru teksta želim sve najbolje i neka nastavi i dalje da brani svoje mišljenje i svoj stav a njegova je veličina što je dopustio svakom od nas ovde da kaže šta misli,bez cenzure! Pozdrav iz Niša!

  • odgovor na Marija -Nish напиша:

   Marija citam tvoj komentar i nemogu da verujem svojim ocima, pa autor teksta je i zato napisao taj tekst da bi smo svi mi kao i ti izneli svoje licno mishljenje kao i on i podelili ga sa svima, (a najpre sa njim) na shta svi mi imamo i pravo zato shto je on dozvolio da na njegovom blogu mozemo da komentarishemo tome inače ova stranica i služi,zar ne!?I kao shto vi iz ,,metropola,, imate mishljenje da svaka provincijalka dobija posao ako digne noge uvis mi isto imamo mishljenje da svaka Skopska shmizla ne poseduje ni 2 grama mozga (cast izuzecima), a pravo da ti kazem tu je negde i misljenje i za mushki rod iz Skoplje. e sad poshto provincijalke samo seksom dobijaju posao bash me interesuje kako ovi nashi provincijalci (tu mislim na mushkarce) bez prebijenog denara u dzepu uspevaju da se zaposhljavaju u Skoplju, a pritom zamisli ne dizu noge. I ne zaista nisi kompetentna da dajesh komentare na ovaj tek bez razlike dali ti cesto dolazish u Makedoniji, zato shto si ti tada samo gost i naravno da se pred svakim gostom svi, (bez razlike dali su iz Skoplja ili nekog drugog grada ) predstavljaju u najboljem svetlu. I molim te da sledeci put razmislish dali cesh da komentarishesh ovako prostacki tekst (iliti licno mishljenje) nemoj mi narushiti ideale i sliku koja imam o Srbima kao o inteligentnim, pametnim i poshtovanja vrednim ljudima. Hvala.

 42. Sofija напиша:

  Има начин без навреди да се долови поента. Не ти важи она, со чест на исклучоци кога нервозно си нафрлил тешки зборови,но нејсе, те разбирам и се согласувам. Оние кои треба да се погрижат со соодветни демографски политики,не ни го ставиле на ум, ништо друго не ни преостанува нам. И мене ми пречи кога гледам дека моето работно место е преземено од некоја си од ”провинција’,значи скроз се согласувам со тебе,но не можам да ги обвинам. Пошо утре ќе се згнете за демократското право секој да одлучува за себе,па сами си лепите фластер на уста, но некаде во “паметните” земји не ти дозволуваат да мрднеш од своето место на живеење затоа што тоа треба да се развива и е цела една процедура ако е нужно да се пресметиш од точка А во точка Б. Кај нас точно е,секој што продаде нива или има разивен колонијал у Свирипичино,и се чорбаџиски синови и ќерки,дојдоа у Скопје за да ги зборат, еее на бакалџијата децата,арно се снајдоа у големиот град. Не се плука по тој што треба да се плука, во гз место држава. Коренот на проблемот е многу длабок за да се зборува вака површно.Секој го бира најдоброто за себе и не можеш да го му го забраниш истото,но тие златни деца кога би имале сооветен мотив да останат во својата родина, би ја развиле можеби и во подобро нешто од Скопје. Но, генерално останува дека сме земја која не може да се пофали со најбистра и амбициозна младина. Медиокритетите преовладуваат,каде најчесто се признаени ко влијателни твитерџии, блогери ( и не,не ме сфаќај ти лично,пред да ми се згнеш да ме вреѓаш,зборам општо),каде труењето на вируелниот простор е битна ствар,при тоа создавајќи надри кадри во својот фах, затоа што повеќе им било битно да се твитаат и да собираат поени од други искомплексирани чудаци,сметајќи се за една високо интелектуална клапа,а минале крај таква, место да станат виртуози во она што треба. Се додека мерилото е ова,вака ќе биде. Е до тогаш ќе се кукам како дошле дивите и ги избркале питомите.
  А поише ме боли ко дете од Скопје,кога ќе видам некоја неспособна ми го собрала работното место и е исто од Скопје, знам те пушко кад си пиштољ била и се љуби по слики со другарките со коментари, леле срце убава си,а книга не прочитала у живот, има 20 и кусур години, држи некоја титула на работно место,а ни поседува потенцијал, ни е подкована за истото. Иронија на нашето постоење… Секаде ги има,а сублиматот е дека сме искомплексирана нација,по секоја точка. До тогаш,зборувај ми за провинцијата. Не можам да ги наречам сељаци,зошто не се,но можам да ги наречам искомплексирани, ко тебе и мене. Ние сме зошто ни го собрале парчето комоција и шанси, тие зошто во родното место не го имаат и Скопје го гледаат ко господови муда,a и зошто ги нарекуваат провинцијалци.А ти бате дур си седел дома,и си ковал факс,тие живееле сами под кирија и се научиле да бидат поснаодливи од тебе,па плачи после…
  Се утнува центарот на проблемот зад потребата да се навредува некого. Не се тие криви,криви се мерилата за вредност во оваа посрана држава. И не е од сега проблемов,ами пред 20 години,ама сега најсилно се чувствуваат последиците. При сета бахата диктатура, најмногу гласам за моментот, секој да си седи од каде што си дошол,за арно на државава,со закон и чао,пријатно, развивај си го сопствениот град. А за љубов ќе се омажам и во Гевгелија ако треба!
  Али хеј,забавата е што увек има простор за некоја лоша серија ко Династија. Она не го сака,го сака градот у кој што тој живее и фаќа швалер и тука више почиња интересното!

 43. Goran напиша:

  Jasno mi e zosto site go forsiraat Skopje za studiranje,pa tuka nokniot zivot e ekstra i mozes da pravis sto sakas a mama,tato i bato da nemaat pojma.Greota se parite frleni za otvoranje na fakulteti po drugite gradovi koga site sakaat da studiraat vo Skopje,da povtoram vo SKOPJE.Jas kako Skopjanec bi go rekol slednovo.Neka studiraat site vo Skopje jas nemam problem so toa no po zavrsuvanjeto na studiite ako nemaat paricka da kupat stan ili kuka i vo licnata karta da stoi prebivaliste grad Skopje,avtobusot i nazad da se bara rabota vo svojot grad.Treba i toa mesto da se razviva.Poradi taa evtina rabotna sila veke ne e isplatlivo da se raboti vo Skopje.

 44. :) напиша:

  дечко за жалење си…одамна не си ебнал нешо изглеа? дај фати провонцијалка па сврши и у уста!

 45. Skopjanka напиша:

  Mala podrska od majka koja ja isprati kerka si da raboti na brod bidejki ne sakase da se spusti na nivovo koe se nametna vo skopje.pola plata vo natura, pola vo kes. mozebi i tamu kade otide ke crnci ama za ubavi pari i na raat.tamu barem i ona e stranec.imam sin koj posteno saka da zaraboti pari i da zamine na odmor so svoj pari. i zamisli cudo rabota za nego nema.site od provincija ostanale da rabotat za dzabe samo da ne se vratat doma.imam i tret si koj maka maci kako i toj sirot da uspee so ucenje ama dojdenite od strana so vreka piper ili kanta sirenje si gi dobivaat petkite za koj toj cela godina uci. a na upis ne se gledaat kako se dobieni. petka e petka. e veruvajte deka vo skopje e se podobro otkolku da si skopjanec .prviot den vo penzija ako ja docekam, vtoriot veke ke me nema vo skopje. odam tamu od kade izbegale site.

  • sTUDENT напиша:

   kAKO moze da zborete taka, pa kako drugite skopjani nasle rabota vo sk, izvini ama ako ti si nesposobna kako i tvoite sinovi, ne t reba da se lutis na nas provincijalcite bidejki i nie sme sustestva pa ne ima i popametni od vasite sinovi. Ete na primer jas zavrsiv sredno vo skopje kako i fakultet, dobar student sum i srednoskolec a ne dadov nitu edna kanta sirejne nitu piper, tuku zavrsiv so maka i ucejne, molam vi se ne vregjajte taka pozdrav od radovis

  • leksi напиша:

   Госпоѓо, уз дужно поштовање, ама вашиот коментар само укажва на то дека вие како родител сте апсолутно неуспешна штом не сте можеле да му приуштите ‘пристојна’ иднина на вашите деца. А богами и децата ви се исто така неуспешни (наследно му е то најверојатно). Незнам како имате храброст вашиот личен неуспех и уште побитно неуспехот на вашите деца да го префрлате на други луге. Претпоставувам дека сте премногу исфрустрирани и тешко ви е да се соочите со овај факт, па многу полесно е да плукате и кукате а да не превземите ништо за да си ја смените ситуацијата во Скопје. Поздрав

   • Jasmina Bojkovska напиша:

    i ti si vo pravo moze zenata nemala nekoja niva kako tvoite da prodade i da dojde vo Skopje, odnosno da plati za rabotata na nejzinite deca! ajde ti bidi dobar roditel i ovozmozi im na tvoite deca podobra idnina, moze imash ushte nivi od tamu od kade si doshol!

  • Nikoj напиша:

   I kerkati tamu im go zema lebot na tamosnite Gospogo SKOPJANKE! I ONA e tamu PROVINCIJALKA! E bre prosti luge katastrofa ste. Koj ni dal samo drzava jas neznam!

 46. Fleka напиша:

  Само жал ми е што пола скопјани зрачат со дебилизам и што им го пунат охрид секоја сезона. Бев патриот до пред неколку години и се лупав во груди дека нема никогаш да отидам во грција или бугарија или каде и да е на друго место. Уште сум патриот, ама во охрид нема никогаш да стапнам повеќе. Пред некој ден се врати братучетка ми од закинтос и беше импресионирана, и од луѓето, и од одморот у целина. Плус, поефтино поминала отколку одмор во охрид.
  И да го тргнеме охрид на страна, каде и да сум бил во друг град, сите на криво ме гледаат. Како што можеш со прст да ги покажеш провинцијалците, така и тие не препознаваат.
  Ќе си ја разгледувам македонија додека сум жив, ама со шише вода и сендвич направен од дома, од скопје.

 47. SkoPjanka напиша:

  @ Skopjanka
  Sigurno i na kerka ti vo Amerika gledaat kako na provincijalka sto odi da se mazi tamu!

 48. Добри напиша:

  Маабето е уствари, ДЕКА УЈДЕ ГРАДСКИО ЖИВОТ У МАКЕДОНИЈА, е сега нии у Струмица имаме само сељаци (не мислам за лугето кој се родени во село) а у Скопје има и провинцијалци и сељаци, затава има забуни. Се извинувам за дијалектот ама поубаво се изразувам 🙂

  • komitamkd напиша:

   Дијалектот ти е одличен прилателче……секој дијалект е наше богатсво..жал ми е шо некои тука го разбраа тој дел со дијалектот во лош контекст иако се си е јасно кажано 🙂 поздрав

 49. SadHonor напиша:

  Сите вие имате сериозен проблем со личноста!
  Сите одат кон Скопје затоа што немаат друг избор! Никој не сака да си го напушти домот на 18 години и да живее во шупи и нехумани услови ( затоа што за почеток неможе да си обезбеди подобри! ) за да добие образование кое е кретидитано како подобро од дисперзираните студии! Сите знаеме дека образовниот систем, ма сите системи и институции ни се во распад! Секој што размислил и разгледал знае дека образованието во Скопје е подобро од овие универзитети низ остатокот од Македонија! А зошто е тоа така, се прашувам!? Веројатно за да можат скопјани да си останат нафурани како најкултурни и најобразовани, бидејќи живеат во метрополата, така и треба да биде! Остатокот од Македонија е провинција!! Остатокот нема култура и нема никакви морални вредности!! Зборејќи за чесноста на Скопјани морам да напоменам, како прават се што е возможно за да го спречат опстанокот на оние кои што дошле да научат нешто и кои имаат желба да го поправат општеството! Почнувајќи од кириите еднакви на Виена, до саботажата на факултети и работни места, па и социјална дискриминација! Затоа што Скопјани се искрено чесни и сакаат да им помогнат на браќата и сестрите што се обидуваат да си го најдат патот некако во ова општество во распаѓање!

  Правото што авторот на текстов си го земал да глобализира за тоа колку се чесни или не провинцијалките или скопјанките кажува многу за неговиот карактер! Ако ништо друго секој се снаоѓа како знае и умее! Јас од мое лично искуство, сум сретнала повеќе Скопјани кои што се неморални и нечесни одошто од било каде на друго место! А да беа Скопјани таква плавокрвна раса како што тврдат дека се, Скопје ќе стоеше поинакво денес! Тоа што сите вие си дозволувате да делите по националност, да бирате страни и да окривувате значи дека сте полни со омраза, која сигурна сум дека не ни знаете од каде потекнува! Полни сте со национализам, и се плукате еден меѓу друг се со цел да се истакнете самите, самите да дојдете до некаква надвласт, дали тоа била економска, социјална, политичка или било каква! Имате потреба да се залажувате дека сте подобри од другите, затоа што внатре во себе знаете дека гниете и дека кај и да е и тоа малку човечност во вас ќе исчезне и ќе тргнете во пресрет на огорченоста, лакомоста за моќ и материјални работи кои што во основа не ви ни требаат! Потребни се само за да го поткрепите вашето его што стои на стаклени нозе!

  Живееме во расипано општество, но самите сме го направиле такво! Човекот е најодвратно суштество ( човек во глобална смисла, не Скопјани или “провинцијалци’’ Албанци или било кои други! ) кое што ги има сите својства на паразит со најопасни особини! Расипаното општество влегло во вашите мозоци и души и сите верувате дека тоа што едно расипано општество го тврди за вистина е навистина – вистина! Се додека имате чувство за *поседување* и желба за територија и материјални добра ќе живеете затруени и огорчени! Осамени во тврдина на бетонски плочи, кожни фотељи и мермерни подови, во центарот на Скопје, Париз, Лондон, Берлин…

  Навистина ме растажува постот и плиткоста на скоро сите личности кои што оставиле коментар, и вашата неспособност да погледнете подалеку од својот нос, подалеку од себе, да погледете во слободата од оваквите окови!

  Жал ми е, навистина..

 50. maja.. напиша:

  постојано слушам коментари од типот многу србизми и турцизми сме имале.. па ако сте земале да читнете некоја книга повеќе, ќе сфатевте дека сите
  асимилации и пропаганди и те како си имаат влијание.. пола источна Македонија цепа на бугарски, ама проблемот се само србизмите во скопјееее..
  и зашто да не го користиме скопскиот дијалект, кога веќе цела земја си е поделена на дијалектни подрачја? не гледам проблем тука..
  зашто впрочем толку ве погодува статијава ако не е точна?
  зошто по ѓаволите ги мешате шиптарите во ова? клише муабет – владата е крива! па и е, рамковниот не утепа, ама тоа е сосема друга тема…
  прочитав по коментариве, скопјанките биле разгалени, полесни од провинцијалките..
  браќа, кој што бара – тоа и ќе најде 🙂 никој не ви е крив што се загледувате по типки со вртоглаво краток минич, штикла +15 cm,
  деколте да не праиме муабет.. па да, таквите си се такви без разлика од кај се..
  и дајте веќе престанете да го користите единствениот аргумент што го имате – од кај се нашите предци..
  убаво си кажаа некои – било је то некад давно, пред 50-100 години.. get over it people, јас сум родена во скопје, моите се родени во скопје,
  нивните родители такоџе.. со еден збор – староседелци! запамтете го добро тоа и да не полемизираме веќе..
  од мое лично искуство иди поседи некој ден појќе во било кое место надвор од скопје
  и ќе слушаш само и единствено муабети од типот лелее скопје е најзагаден граддд лилааа… а истите тие сопствената мајка би ја продале за едно станче (по можност во центар!!)
  културата на скопјаните била за никаде, а мене од 10 годишна возраст ме дават со приказни како тоа скопје не чинело.. замисли кој памет треба да го имаш/немаш за да му викаш на дете такво нешто
  коментар од типична провинцијалка дојдена да студира во скопје: водата во скопје воопшто не е добра за пиење..
  океј. океј.. ама во нејзиното место на живеење препорачливо е да не се пие од чешма.. згора на тоа и рестрикции се воведуваат – сваки дан по 3-4 часа вода – брада
  за тоа дека трчаат по машки – точно е .. влегувам у студентски дом и 70 посто од муабети се: и најде ли си некој море? амиии наваки-натаки наоѓа се по некое магаре 😀
  ако немаат предиспозиции да ќарат некое скопско фраерче (без гајле, и нив не ги респектирам) идат на варијанта прилеп – битола.. е ако и за таму не се адекватни,
  тогаш прават се што е во нивна моќ само да
  се тргнат од родното си место (кое инаку толку жустро го бранат пред скопјанишчана)
  цитат од коментариве погоре:А ако не ви се допаѓа ова Скопје со “шиптари” како што прочитав некој ги нарекува
  (не е културно поради секогаш добрите исклучоци), НЕ ДОАЃАЈТЕ, и ако сте искомплексирани ВИЕ не Скопјаните и не мразите бог ти знае зошто,
  одете надвор, живејте го животот како вистински космополити и не се замарајте со нас “скопјаништа”… enough said 🙂
  туку ајде ставам крај тука, иако има уште МНОГУ да се каже..

 51. Чинија напиша:

  Здраво,
  Веќе кога авторот одлучил текстот да биде јавен, подложи на критика, и секој може да коментира. Со ова верувам дека и самиот автор би се согласил.
  Пред се, текстот е очајно шовинистички. Како што може и провинцијалката да работи вредно, така може и провинцијалецот. И ако се навистина добри во тоа што го работат, имам вести за тебе, да ќе ти ја земат работата.
  Втора работа, живеев во скопје скоро една година, бидејќи се запишав на факултет во Скопје, бидејќи факултетите во останатите градови на Македонија, особено во мојот град, нема редовни предавања и се чист хаос. Веќе кога давам пари на образование, ќе ги дадам таму каде што знам дека ќе добијам вистинско знаење.
  Трета работа, за сето тоа време што живеев во Скопје, никој ми се нема обратено со провинцијалка, и никој ме нема прашано зошто учам во Скопје или кои се моите намери. Драг пријателе, јас еве немам дечко од Скопје, но ако најдам некој од Скопје што меѓусебно си одговараме, нема да прашам од некој стар скопјанец мислење дали е правилно да бидам во врска со него. Кои се намерите на луѓето тебе ич не треба да те интересира. Не е твоја работа. Не треба ни да ти биде гајле.
  За крај, јас го сакам Скопје, имам прекрасни моменти доживеано таму, имам прекрасни пријатели од таму и имам роднини од таму. Но ми сметаат таквите како тебе, што категорично имаат одбивност кон другите луѓе од други градови.
  Впрочем, таквите како тебе и вакви слични коментари можам да прочитам само по блогови. Што ете ми дава слика дека додека си го пишувал текстов си бил скриен под некој чаршав за утре другаркати или другар ти од Битола да не го смени мислењето за тебе.
  Не те мразам, не те пцујам, и можеби неможам да ти го сменам мислењето.
  Тука се одјавувам и сакам да ти посакам убав ден, и помалце затвореност, а пошироко отворено срце.

  • komitamkd напиша:

   за искреноста и вистинската вредност, вистинската љубов никој не зборува девојче…..точно си стои во текстот за кои итрици важи ова….поздрав

 52. Provincijalec Vo Skopje напиша:

  Citam jas taka edno polovina cas i ne mozam da se iznacudam kolku omraza ima pomegu nasiov niz vekovite napaten narod.Pa dali ste site vie NORMALNI???Mislam deka redno vreme e da vi tekne kade treba da ja kanalizirate vasata omraza i zelba za iskazuvanje i dokazuvanje.Mislam deka site,koj otvoreno,koj potsvesno e svesen deka problemot ne e,no i e vo narodot.Ovoj narod igra kako ke mu dirigiraat.A pod narod podrazbiram:Skopjani,Bitolcani,Ohrigani,Struzani,Kumanovcani,Stipjani,Strimicani,Velesani i.t.n da ne gi redam site.No pod narod,sakale ili ne pripagaat i Albancite koi isto taka ziveat vo del od nasite gradovi.Taka da,slusam deka albancite gi vikaat nepismeni(ne sum albanec samo da se znae,jas sum 100% gord makedonec) no ima i mnogu nepismenost i kaj makedoncite seuste.A seto toa se dolzi na pogresno vodenje na drzavata godini nanazad pa i den denes.Toa e sto e,no ne gledam nikoj na pravilen nacin da go izrazi nezadovolstvoto i revoltot.Kako za primer,da gi zememe evropskite drzavi kon koi se stremime.Dali gledate sto se slucuva koga na primer,vo anglija gi poskapea telefonskite razgovori???Koga vo Francija gi zgolemija davackite na studentite???I uste eden ton primeri kako ovie.Ne e problemot vo Skopjani ili Provincijalcite.Problemot e vo site sto go dozvolile toa.I Makedonija ne e samo Skopje i Istocna Makedonija kako sto citam celo vreme.Zosto nikoj ne ja spomnuva Zapadna Makedonija?Zatoa sto site vie Skopjani i Istocnjaci ja Otugivte na Referendum?Taa li e vasa golema Makedonstina i Patriotizam?I sega ke se zalite za Skopje i Istokot?Pa malku vi e i toa sto vi se slucuva.Skopje ako ima 400 000 provincijalci,ke ima uste 500 000 za skoro vreme.A istokot i nataka ke si ostane takov kako sto si e.Toa e nekakva kazna za toa sto ne sakavte da ja odbranite zapadnata teritorija da si ostane kako sto si e,kako sto i vo realnost e,tuku ostavivte da ja izoblicat kako sto im odgovara i da bide nesto sto ne e.Epa sega cela zapadna Makedonija ke vi dojde vo Skopje.Prvo Makedoncite,a potoa i Albancite.Taka da videte sega sto vi se pisuva!!!

  • komitamkd напиша:

   Муабетот ти е на место скроз, јас бев еден од оние кои излезе на референдумот иако некој повикуваше дека некои прашања не заслужуваат одговор. Кој ни е крив. Со пенкало не можевме свое право да исполниме…..Македонија треба да живее во секое ќоше, а не целиот шарен свет да го напикаме овде на радиус од 20 км……

   • Nikola напиша:

    Abe decko u skopje e dojden uste od 80 ta cel debar, pola kicevo, 70% od tetovo i gostivar, pola struga i ostalo i zaso ti jadesh bomboni so bi rekli vie od debar t.e od skopje

   • komitamkd напиша:

    тоа треба да престане веќе….ќе се заглавиме сите нема да можеме да се разминеме уше малце. А бонбоните се убави, затоа ги јадам…

 53. MKD напиша:

  …epa golem “skUpjanecu” dobro bi bilo da znaes da razlikuvas “selanec” od “seljak” !!! Znaci “selanec” e covek od selo,a “seljak” e karakterna osobina… pa ti mozebi si cist skopjanec,ali po pisanovo se procenuva SELjAK si ti !!!
  btw: probar da korigiras 😉

  • komitamkd напиша:

   исклучиво зборувам за КАРАКТЕРНАТА особина…имам голема почит кон селаните …..поздрав

   • MKD напиша:

    Vo toj slucaj ne bi trebalo da generaliziras… ne site skopjani i skopjanki ste “cvekje za mirisanje”, a i provincijalcite NE site sme so namera po sekoja cena da bideme vo Skopje. Postojat mnogu slucai kade odredeni situacii ne prinuduvaat da prestojuvame. Studirav i prestojuvav 4 god. vo Skopje,nikogas nemav i ne posakav konkretno skopjanec za decko,a ne pak zamisla po sekoja cena da se omazam za nekoj takov,znam mnogu takvi primeri i ne bi trebalo toj stereotip da se smeta za vistinit. Za smetka na toa sto e pak na primer so skopjankite sto “se palat” na stranci sto go posetuvaat Skopje!? Zosto vo tekstot ne go zazivea toj stereotip !?-Sega kje reces “pa provincijalkite da ne ne se palat!?” Pa za se pisano navredlivo za provincijalkite bi te prasala “a takvi skopjanki da ne nema!?”
    Ne sum nitu na rabota vo Skopje,ne zavzemam strana koi se podobri,no podelbata na “snaodlivi provincijalki i provincijalci-seljaci” i “kutri,obespraveni skopjanki i skopjani” ne ti e vo red… Pred se,kako sto ima vekje nekolku pati komentirano,samata sostojba so site insitucii,gradbi,moznost za rabota pridonesuva do toa vnatresnosta da teznee kon preselbi vo Skopje… Fala Bogu deka sekoj koga bi imal dobra rabota vo svojot grad ne bi dosol vo Skopje da se gusi od smog i da “uziva” vo bucava… sepak doma si e doma,samo tamu si “svoj na svoeto” !!! Ima isklucoci,no fakt e deka i megju “provincijalcite” ima primerni lugje i megju najcistite skopjani ima “seljaci”

 54. Provincijalec Vo Skopje напиша:

  Do “Edna skopjanka”: Tebe ocigledno nisto ne ti e nisto jasno.Ili pa tolku ti e intelegencijata.Znaci “provincijalcite” doagaat vo Skopje zatoa sto se primorani,ne zatoa sto sakaat.Koj saka od edno mirno,cisto i ubavo mesto da dojde vo edno zagadeno,bucno,prenaseleno i opasno mesto???

 55. ivica напиша:

  абе не пробал авторот провинцијалки, тоа му е муката… катастрофа ти е текстот мајсторе.

  • komitamkd напиша:

   шо да праам кога скопјанките ми се поубави? ако е текстот катастрофа зашто го читаш и коментираш. Јас лоши текстови ги препознавам после само 4-5 реда…или ми даваше шанси а ???

   • Provincijalec напиша:

    A zosto stom Skopjankite ti se poubavi se zamaras so provincijalkite ???? 🙂 ti go stavi stapot nekoja a? 😀 dzabe samo kenjas po forumi – idi kaj nekoj u provincija da ti pokaze kako se molze kravata – barem zanaet da fatis, nema leb od forumov 😀

 56. komitamkd напиша:

  Јас во Солун, а ни од таа страна немам стапнато од 1991….ама тогаш бев мал, да ги разберирав убаво работите ќе си се вратев назад!!! И не се работи за генерализирање…..има чест на исклучоци, убаво си стои. Што се однесува до правописот некаде навистина грешам, а некаде е од немарност, не е важно…во секој случај сугестија на место..

 57. Roki Blaboa напиша:

  Дечко, иди дупи нешто, а ако не дупиш барем дркај редовно!!! Многу фрустрации гледам има кај тебе…

 58. Nikola напиша:

  И уште нешто. Тоа дека работните места на скопјанките се земани од страна на провинцијалки МОЖЕБИ, САМО МОЖЕБИ има врска со фактот што постојат луѓе кои што се родени во село и кои што знаат што е сиромаштија, па решиле да не се заебаваат и да локаат кафиња на кеј, туку да го стават носот во книгата и да учат па успеале да најдат убава работа. Муабетите од типот „ТОЈ МИ ГО ЗЕДЕ РАБОТНОТО МЕСТО“ се најпатетични. Одете прочитајте една страна од учебникот пред да се жалите дека провинцијалците ви ги земаат работите.

 59. Bojan od Stip напиша:

  Site ste retardirani. Da vi se mocam i vo Skopjeto smrdlivo i vo skopskite smizli i pederi. Sto mislite vie, vasite skopjanki koga gi vozat grcite na jahti i gi ebat za edno izlavanje u Solun, ne se isto so nekoja selanka koja dosla u Skopje da se omazi? Ne “gutaat” sperma na prvo “iskacanje” ? ma nemoj.. isti kurac, razlicno pakovanje se vika toa. i eve i jas da ostanam dosleden na forite na avtorot, SEKOJA CEST NA ISKLUCOCI.. vmetnato e toa vo genetikata na makedonceto, koga (misli deka) odi od selo vo grad. Inaku, toa za stari skopjani drug pat da go raspravate, Skopje e najgolemo selo vo Makedonija, naseluvano niz godinite i posle zemjotresot. I posledno, toa sto doagaat site za rabota vo Skopje, ne e nikoj drug kriv tuku drzavata. Idi na 23-4 godini stotuku zavrsen fakultet i najdi rabota vo Makedonska Kamenica da te vidam. Toa moze i mora da go napravi drzavata i nikoj drug.. I milo mi e sto gledam deka poveketo od tie sto komentirale go mislat poslednovo. btw, ne bi go menjal Stip za Skopje po niedna cena, barem vozduhot ne mirisa na lajna i nema smesni skulpturi na sekoj cekor. pozdrav

 60. Скопјанка напиша:

  Стварно не знам што е со хејтањево луѓе од друг град во државчево наше, како секој од нас па да има кај да оди… во ист казан сме, и сите сме криви што стандардот на живеење ни е таков и што не правиме ништо околу тоа..
  Во суштина, се сомневам дека ти воопшто си имал некаков контакт, уште помалку пријателство со луѓе што живеат надвор од Скопје, а и да си имал, вакво етикетирање, скопско перчење и покажување на прст кон невини луѓе е само патетично, сепак се гледа си се потрудил да бидеш интересен и на многу скопјани им е симпатично тоа:)

  Cheers, си обезбеди барем читаност на статијава

 61. LizaRd напиша:

  Сакаш да кажиш дека Вие Скопјани сте уствари провинцијалци и сељачишта кои зборуваат на скопски дијалект на лето кога ги окупирате сите шанкови на Охридско крајбрежје?! Поз 😉

 62. Ватевар напиша:

  Тоа е тој комплекс на повисока вредност, без никаква реална основа (сељак ставил кондура и сега е блогер).
  Сигурен сум дека авторов заработува најмалку 300 евра/месечно со издавање станови, соби или шупи на провинцијалци.
  BTW, јас сум Влав, и ми смета големата преселба на народите, т.е. сакам Словените и сите други пшлемиња да се вратат зад Карпатите. Па не се трпите повеќе

 63. Именко напиша:

  Се е бизнис друже. Ако бизнисот ми успева во Скопје, а моето физичко присуство му е потребно да успева, тогаш и јас ќе живеам во Скопје. Ако ми успева во Тунгузија, тогаш и јас ќе бидам таму. Капираш? Па и Америка кога ќе видиш не е на американците. Исто така, мислам дека терминот провинцијалец/провинцијалка не можеш да го поистоветиш со сељак. По ова што си го напишал уствари некако дојдов до заклучок дека скопјани се многу неспособни. Можеби грешам, но вината не треба да ја бараш во провинцијалците, туку во самите себе. Не знам кај пишува дека Скопје мора да биде град само на скопјани?

 64. Provincijalka sto si kupi stan u Skopje :) напиша:

  Наброј ми неколку личности од културата со кои Вие Скопјани се гордеете?
  И те молам не ми го бриши коментарот, биди храбар и одговори …

  • Provincijalka sto si kupi stan u Skopje :) напиша:

   Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. – Mark Twain

   na saem na kniga ima popusti i za Skopjani vazat 😀

  • Скопјанка напиша:

   Хахахаха жално. Нема за што друго да се фати па ај за личности од културата. Демек ти секој ден со маица и капче од Гоце Делчев, Питу Гули или Доне штипјанчето се шеташ ?

 65. Ivana напиша:

  Да се инвестираше и во другите градови во државава немаше да постои тој проблем, ама пошто се е коцентрирано во Скопје мора и народот таму да трча не е тоа ништо чудно или неприродно, секој си се бори за своја егзистенција.

 66. Sanja напиша:

  Драг пријателе,

  Очигледно текстот е интересен и обработува интересна тема, инаку не би имало толку коментари и разидувања во мислења.

  Јас се согласувам со тебе дека Скопје ни се претвора во бетонска тврдина и дека дефинитвно треба да се насочиме кон децентрализација на државата, со тоа што и другите делови би се развивале помалку или повеќе со иста брзина како и главниот град.

  Сепак, според текстот, изборот на зборови и начинот на враќање на многу коментари зборуваат за голема фрустрација и огорченост кај тебе која што може да има само деструктивни последици. Не сфаќам која ти е поентата на текстот. Наместо „кењањ“ (да се изразам со вокабулар кој доликува на твојот) поубаво би било сегашниот текст да го направиш како вовед на друг текст, каде што ќе понудиш и разгледаш потенцијални КОНСТРУКТИВНИ решенија на проблемот, без да навредуваш никого. Лесно е да се биде негативен (особено кај Македонците го има забележано тој феномен, не знам зошто), но зошто не понудиш решенија? Наместо да се фокусираш на навреди на „провинцијалците“, зошто текстот не го направиш како повик за решенија?! Проблемот не се провинвијалците, проблемот е нашата национална политика на централизација која ГИ ТЕРА тие од внатрешноста спасот да го гледаат во Скопје. Јас лично сум од Скопје (девојка,ако тоа менува нешто), работам од 17 години, преку стипендии успеав да студирам и во странство, да се вратам во Македонија и да си продолжам да си работам. Инаку зборот „сељак“ нема апсолутна врска со тоа од каде доаѓа некој, туку како се однесува. Според тоа, можам да ти кажам дека најголемите сељаци што ги имам запознаено се скопјани, а најинтересни се оние плитките кои веруваат дека се кул кога серат за други дека се селаци. Баш слатко.
  Исто така, етикетите како „калаштури, дрољички“ за девојките од внатрешноста повеќе кажуваат за тебе отколку за било која од нив. Имам многу пријателки од Кочани, Крива Паланка, Охрид, Битола и сосема нормално се однесуваат, облекуваат и зборуват. И баш ги обожавам нивните дијалекти, бидејќи ни го прават јазикот поразигран и побогат.

  Така што, секоја чест што си нашол време да го напишеш текстот и да не’ натераш да размислуваме малку по ова прашање, ама ако немаш нешто конструктивно да кажеш, подобро молчи си. Секое добро!

 67. klimenttan напиша:

  Со вакво размислување работата никогаш нема да тргне напред
  Жално но вистинито!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Да го ебам и мене не ми се живее во ова ПОСРАНО скопје
  ама тоа е, политика, таков е народот
  останете си со здравје во овој никаков град
  јас терам понатака, можеби во подобро можеби во полошо
  за назад секогаш може

  ајт

 68. Dejan Nedevski напиша:

  A be seljacista provinciski zemete si kuferite i mars da ve nema od nasevo skopje,vratete se na niva i sadete si tutunooo,molzete si gi kravickite i ostajte ni go skopje na nas skopjanite.Seljacista na sekoj cekor kaj i da ides sekade dijalekti offff mi se gadiii ejjj, pa i toa droljite od provincija sto po sekoja cena ostanuvaat tuka i gledaat bilo koj da gi napumpa samo za da ostanat lele katastrofa.Treba da se donese zakon i da se zabrani naseluvanje na skopje od seljacista od provincija.SKOPJE NA SKOPJANITE!!!!!!!!

 69. Lebed напиша:

  Po glup text od damna ne sum procital…

 70. Selanec напиша:

  Vie ste za zalenje! Za vasata naduvanost i nesposobnost sega gi obvinuvate selanite.

 71. tava напиша:

  abe jas idev so provincijalka,abe toa bilo opasna rabota be…bomba u kukja! :)))

 72. jony bravo напиша:

  Браво … блогериште си невидено !
  Корените на твоите неизлечливи фрустрации можеме да ги најдеме во капитализмот и приватизацијата, секако ова се поими кои што за првпат ги читаш во моментов, се надевам дека кога ке разбереш што значат ќе се произнесеш повторно.
  Од тие што ги нарекувате провинцијалци години и години наназад земате кирија и нормалнано сте стекнале уште еден стан во Скопје, па потоа уште еден во Охрид а и нормално е во денешно време на алчноста да нема крај.Ме интересира зошто некогаш не купите стан или куќа во Демир Хисар, но сепак кога ќе размислам подобро и не треба да купите стан таму, секако дека со вакви размислувања кои ве мачат ќе имате загарантирано место во инститциите во овој град.Има една изрека “Сепак се врти ” па нека те подзамисли малку зошто искрено се надевам дека за кратко време ќе живееш под кирија кај некој провинцијалец кој што има стан дури и во Скопје.
  Пишваш на тема за која најголем дел од читателите на овој блог ќе добиеш забелешки, а тоа нема да те издигне на врвот, фрустрации од детство не се лечат на ваков начин.

 73. Битолчанка! напиша:

  Хммм значи проблемот за неуспехот на скопјанките е во провинцијалките??? Секаде има квалитетни луѓе и браво за оној кој успеал. Смешни се овие поделби и глупави размислувања. За неуспех не можеш да обвинуваш некој друг, прво тргни од себеси а за другите не треба воопшто да те интересира. И не знам зошто си се осмелил вака јавно да вреѓаш кога и ти ако „ти го сврти умот“ некоја „провинцијалка“ ќе трчаш по неа како куче со јазикот до земја. Со овој коментар немам намера никого да навредам туку навистина е жално вака да се вреѓаме помеѓу себе наместо да функционираме сложно и можеби некогаш ќе тргне некако напред оваа кутра наша држава.

 74. Dule Savic напиша:

  Со зголемувањето на провинцијата се случија 3 економски нестабилности во Скотје
  1. Се намали цената на трудот
  2. Се намали цената на курвање
  3. Се зголеми цената на квадрат стан….

  Наравоучение….Провинцијата го еба градот, а го разви градежништвото….

 75. provincijalka напиша:

  kako bozem nekoj da go poseduva Skopjevo.sekoj moze kaj saka da zivee a ako na nekoj toa ne mu se dopagja negov problem.sosema e prirodno sekoj da se trudi da zivee podobro.sum prodala niva za stan a imam uste koj saka ke mu gi dadam da poraboti za neli da zaziveat drugite gradovi taka da mu predlagam na avtorot ako saka da se menuva slobodno ne mi trebaat negovite 40 kvadrati , imam svoi 90.pozdrav

 76. Damjan напиша:

  Jas ziveam vo Skopje i ne sum po poteklo od Skopje!!! Preku glava mi e od skopjanizmot, svedok sum deka gordite skopjani se pravat deka znaat mnogu povekje od provincijalcite koi doagjaat vo glavniot grad da zarabotat parche leb bidejki vo nivniot grad toa ne e vozmozhno!!! A skopjanishtava mislat deka lugjevo mnogu sakaat da ziveat vo Skopje!! Epa ste se izlazhale, lugjeto od maka doagjaat vo Skopje, jas zhalam shto se preseliv vo GOLEMOTO SELO, da velam GOLEMOTO SELO bidejki cela Makedonija e na toa mesto narecheno Skopje, site doshle za da prezhiveat, za da opstanat vo ovaa nasha napatena Makedonija. Zhivotot vo mojot e grad postojan i monoton, nishto ne se sluchuva za razlika od prestolninata, no klimata e poubava i mozhe da se uzhiva vo chistiot vozduh i sekogash sakam da pobegnam i da uzhivam na mestoto od kade shto dojdov. Skopje kako i sekoj drug golem grad vo svetot kje ima lugje od vnatreshnosta, bidejki vo malite mesta nema uslovi za opstanok, a toa vo golemite gradovi e ovozmozmozheno i mozhe da se najde nachin kako da se prezhivee!!! Jas nikogash nema da kazham deka sum skopjanec iako zhiveam tamu, bidejki mi se gadi od slikata so koja se pretstavuvaat skopjanite, deka tie znaat kako se zhivee, a nie lugjeto od malite mesta neznaeme!! Go pochustvuvav toa na moja kozha i mnogu lugje shto me zapoznaa i uvidoa deka znam mnogu povekje od niv shto zhiveat vo Skopje. Blagodaram, gord provincijalec shto zhivee vo Skopje, samo zaradi zarabotuvachka!!!

 77. Marija напиша:

  До АВТОРОТ,

  Јас како 25 годишна СКОПЈАНКА и по мајка и по татко, и по дедо, пра дедо, пра пра дедо, пра пра пра дедо…. можам да Ви кажам секоја чест за погоре напишаното…, а вистината боли… епа боли…

  РЕСПЕКТ…!!!!!

 78. Bobi напиша:

  AMA SE PALITE SITE NA EDEN TEKST KO MLADI MAJMUNI !!! EBAVE PAMETOT !!!

 79. komitamkd напиша:

  Значи , текстот е јасен и се коментира исклучиво околу него. Дозволив коментари кои директно ме напаѓаат мене иако паднавте многу во нивото тоа е ваш проблем. Некој ги вади роговите па плука на се и сешто. Од сега коментарите со навредлива содржина нема да ги објавувам без разлика кој каков став поддржува. Дијагнози за ментални склопови и слични курци палци нема да проаѓаат повеќе…ПОЗДРАВ

 80. vvvv напиша:

  ne znam dali vo zivotov imam procitano do kraj poodvraten tekst od ovoj! sekoja cest na avtorot!! mora da e golem zenomrzec, go omalovazuva celiot zenski rod voopsto!! po moe mislenje onie “vistinski skopjanki” bi trebalo da se ponavredeni od obicnite nasi provincijalki!!
  kakvi komentari?? ccc
  ne e bitno od kade si, bitno e so imas vo sebe, dali mozes da spodelis ljubov i pocit so ostanatite.., dali si i dali nekogas vo zivotot mozes da bides sreken i zadovolen so sebe i lugeto sto gi sakas?!? so takvi ograniceni raznisluvanja, tesko,, zalno, navistina..
  by the way, vo mk ima super gradovi kade sto lugeto si ziveat opusteno i najnormalno i nisto ne im fali! od nisto se nemaat skrateno! sekoj so svojata sudbina i ambicija.., a Skopje go napravivte kako da e centar na svetot, a nemate otideno podaleku ni od Vranje..
  jas sum zitel na planetata Zemja i ke ziveam kade sto sakam vo momentov.., utre ako mi tekne, i od Skopje ke se iselam.., daj boze site da odime napred i da gi nadminime dostignuvanjata na nasite predci.. toa i se ocekuva od nas i nasite pokolenija!!

 81. SKOPJE напиша:

  Alo,decki i devojki od vnatresnosta….aman jasno e potencirano sto mu smetalo na deckovo a i na povekjeto nas skopjani….ne e globaliziranje,tuku bidejki stana nekakov trend,realno taka navistina se odnesuvaat takanarecenite provincijalci/ki….jas sum skopjanka i imam svoj privaten dukjan,vo naselba preplavena so studenti od vnatresnosta…..ako nekoj go vovel trendot da se odi so shtikli 15ka i nokjna shminka na fakultet i kafe na kej,toa ste definitivno vie,lugjeto od vnatresnosta,trudejki se da fascinirate,asistent ili profesor ili fraer vo audi sto studira na FON….FON vi e najgolem dostrel kako sto gledam…..vistinata e taa,ja prodade tato nivata za da vi uplati studii na privaten fakultet…minich do pich isto taka vovedovte vie,posto mora so nesto po sekoja cena da se ulovi skopjanec,menadzer na disko ili gazda na kafic….ne site eve ja dobro poznata fraza SO CEST NA ISKLUCOCI….no dokolku tie isklucoci,se 20% od site vas,nemojte da zalite koga nie skopjanite ve pretopuvame vo celata taa masa…..krivete gi vasite sogragjani a ne skopjanite….da,tocno. ne site ziveat zivot so samo 8000 den plata koja neli zaradi vas e tolku niska,vi prakjaat i roditelite,paricki,tegli ajvar i kifli po avtobus,no i zaradi toa ste sami krivi……zaradi vas e namalena cenata na rabotnata sila….I DA DA NE ZABORAVAM LICNO JAS IMAV DRUGARKA PROVINCIJALKA(VEKJE BIVSHA),KOJA MI SE ISPOVEDA DEKA MU GO PUSHI NA DIREKTOROT,ZA DA GO ZADRZI SVOETO RABOTNO MESTO……POZDRAV I NE VI DRZI VODA NI EDEN MUABET,KOLKU I DA SE TRUDITE DZABE VI E,STE TREBALE NA VREME DA MU JA MISLITE,I SAMI DA SE TRUDITE ZA UGLEDOT,A NE DA SE VREGJATE KOGA NEKOJ VI JA KAZA VISTINATA.

 82. Ema напиша:

  Lele decko ALAL DA TI E! Mnogu ja okrivuvam vlasta sto ne otvara rabotni mesta za mladite vo drugite gradovi za da ostanat tamu, bidejki gradovite ke stanat sela so penzioneri, a mladite ke begaat nakaj Skopje. Togas sekade ke se zivee ponormalno! Ama sto e toa celo selo go donesoa tuka, gi prefrlaat site vo Sk, a nas ni nudat raboti vo Struga, Veles, Strumica (ko nekoj da ke prifati i avtomatski napusta rabota). Tolku e se realno napisano, ne znam zasto se lutat provincijalcite, so cest na isklucoci, no i tie sto se obrazovani i sto ne sirat noze na prv sostanok pak gledaat da ostanat tuka i odma da se vrabotat. Stvarno ne gi razbiram i skopskive decki sto dozvoluvaat da im se selat doma seljankite posle 3 meseci za da ne plakale kirija!!! Ne znam ni jas kako ke zavrsam, no neka se zastiti Skopje, sekoj da si ima rabota VO SVOJOT GRAD! Pred drugarka mi se slucuva slednoto – sedi vo kafic i eden decko od provincija zbori so gazdata za toa kolku mu raboti kelnerceto koe e voedno od Sk i paralelno si studira. Deckoto rabotel za 12 000den. pa ovoj drugiov se ponudil za 8000den. i sekako go viknale da pocne od ponedelnik. Nego mu odgovara bilo koja plata samo on da ostane tuka (da, smeam ON da pisam od Skopje sum jbg, ako vi smeta, naucete se literaturno vie da zborite, me boli glava od vasite ebani dijalekti). Situacijava stanuva mn seriozna, stvarno ne znam sto ke bide za nekolku godini, ni propagja drzavava, a providence ni e ljubomorna sto imame spomenici samo vo glavniot grad (hahahahah demek rabota ni dale) Ne mozam da se simnam na nivno nivo i nikogas nema da gazam na lugje samo za da uspeam, but that;s just me! Uste ednas, alal da ti e decko za postov, uzivaj si so zenata i baci ja od mene, deka e SKOPJANKA!

 83. Елче напиша:

  Не успеав да ги прочитам сите коментари,многу се, па можеби и ќе се повторам со некој.Најверојатно сите не погоди темава,па затоа денес жустро се коментираше.Не можев да премолчам ниту јас. Она што е напишано во текстот е вистина и незнам зашто толку се вознемирувате.Можеби ви смета стилот, јазикот.Но како и да е напишано,тоа е вистината и реалноста. Најголемиот проблем е што не е важно од каде ни е потеклото, туку кое место го сметаме за наше.Моите родители, нивните родители, и уште неколку колена наназад, живееле во Скопје и тука умреле. И јас овој град го сметам за свој.Не викам ниту мислам дека ние сме стари Скопјани, туку во овој град сме израснале, тука сме се школувале, заљубиле,скарале,плачеле и смееле.Каков и да е,сив или огреан, со магла или дожд, пуст во лето и неиздржливи метежи кога започнува школската година ние го сакаме исто како нашиот дом.Она кое мене ми пречи е што тие кои доаќаат не го чуствуваат за свој, го негираат и критикуваат и не го чуваат како што тоа би го направиле за својата родна грутка.Јас кога ќе видам кеса,шише или некоја хартија пред влезот се наведувам и ја земам.Но мојот комшија кој не е од Скопје ја одминува.Него не му е важно дали пред нашата зграда е чисто, затоа што ќе си оди.Не го интересира бидејќи ова не е неговиот дом.Бидете реални и ќе сфатите дека тоа е вистината.Има милион примери зашто сме огорчени кон оние што дошле тука.А голем дел се набројани во текстот.И сето тоа е вистина, сакала вие да ја прифатите или не.

 84. Provincijalec vo Skopje напиша:

  Od kaj pa ispadnaa pa sega tolku STARI SKOPJANI???Ne znaev deka vo Skopje ima 600 000 stari skopjani.Ili pa moze gi nema vo evidencija,nekoj sigurno nesto ispustil.I site pa poteknuvaat od Centar,nikoj ne e doselen od drug grad,ili pa nedaj boze od selo!!!

  • Скопјанка напиша:

   Ако сум родена и израсната во Скопје мое право е да се чувствувам како скопјанка. Текстот е наменет за оние кои се родени во друг град а дошле во Скопје. Секаде може да се најде работа ако се потрудиш да ја побараш, сигурно луѓето од останатите места не одгледуваат пари во бавча.

   И не е само Центар Скопје, имаме и други населби.

 85. Elenka напиша:

  samo ke kazam kratko i jasno….provincija si e provincija be luge….pokatilj narod dojden u skopskata metropola dojden da gazi se zivo i divo samo za da mu pisue u licna karta adresa od sk mislam toa e toa..,proklet narod e toa samo zavrsti se noz u grb ti zadenuvaat…od albanci povekeubavini vidov nego od proivincija sto sme eden edinstven narod makedonski…..
  akcentot bitno kaj i da idat so sebe si go nosat….bagra provincijalska gnasna….

 86. Skopje_mkd напиша:

  site sme isti kurac provincija skopjani drn drn aj ti be druze da te opitam nesto 😀 da ti se pruzi shansa ne bi otisol u dubai i da imas plata 10 000 evra ?isto ti e i na provincijalcite go gledaat skpje ko dubai 😀 99,9 % sekoj covek ke se prodae sekoj ima svoja cena 😀 i jas naravno iako sum skopjanec 😀

 87. SKOPJEEE напиша:

  Alo,decki i devojki od vnatresnosta….aman jasno e potencirano sto mu smetalo na deckovo a i na povekjeto nas skopjani….ne e globaliziranje,tuku bidejki stana nekakov trend,realno taka navistina se odnesuvaat takanarecenite provincijalci/ki….jas sum skopjanka i imam svoj privaten dukjan,vo naselba preplavena so studenti od vnatresnosta…..ako nekoj go vovel trendot da se odi so shtikli 15ka i nokjna shminka na fakultet i kafe na kej,toa ste definitivno vie,lugjeto od vnatresnosta,trudejki se da fascinirate,asistent ili profesor ili fraer vo audi sto studira na FON….FON vi e najgolem dostrel kako sto gledam…..vistinata e taa,ja prodade tato nivata za da vi uplati studii na privaten fakultet…minich do pich isto taka vovedovte vie,posto mora so nesto po sekoja cena da se ulovi skopjanec,menadzer na disko ili gazda na kafic….ne site eve ja dobro poznata fraza SO CEST NA ISKLUCOCI….no dokolku tie isklucoci,se 20% od site vas,nemojte da zalite koga nie skopjanite ve pretopuvame vo celata taa masa…..krivete gi vasite sogragjani a ne skopjanite….da,tocno. ne site ziveat zivot so samo 8000 den plata koja neli zaradi vas e tolku niska,vi prakjaat i roditelite,paricki,tegli ajvar i kifli po avtobus,no i zaradi toa ste sami krivi……zaradi vas e namalena cenata na rabotnata sila….I DA DA NE ZABORAVAM LICNO JAS IMAV DRUGARKA PROVINCIJALKA(VEKJE BIVSHA),KOJA MI SE ISPOVEDA DEKA MU GO PUSHI NA DIREKTOROT,ZA DA GO ZADRZI SVOETO RABOTNO MESTO……POZDRAV I NE VI DRZI VODA NI EDEN MUABET,KOLKU I DA SE TRUDITE DZABE VI E,STE TREBALE NA VREME DA MU JA MISLITE,I SAMI DA SE TRUDITE ZA UGLEDOT,A NE DA SE VREGJATE KOGA NEKOJ VI JA KAZA VISTINATA.

 88. 091 напиша:

  Ако си од Аеродром, како му иде тоа!? XD

 89. Provincijalec напиша:

  Ne mozam da se iznacudam citajki ja statijava ,a i komentarite povrzani so nea kolku samo sme isfrustrirani i napnati nie makedoncive, samite megusebe ke si ja ispieme krvta od sto viree zlobata vo nacijata. Kako moze za luge sto se trudat i doprinesuvaat za drzavava tolku da se omrazeni i nepozelni, pa zarem nema skopjani sto ne rabotat vo gradovi od provincija, vie mislite deka nema ili pak ne ste informirani i sto treba sega da tie luge tamu se gledaat popreku zasto dosle da rabotat da sozdavaat. Makedonija e na site samo na nas makedoncite ne bas od vakvite glupi stavovi. Ni ja zedoa ke ne parcosaat… ama ako samite si pravime eve dokaz e i statijava i site komentari povrzani za nea. Nacija sto samata megusebe ne se saka i se deli toa li e nacija toa li e makedonstina toa li se Makedonci. Sramota da vi e na site sto voopsto prakate pogrdni poraki preku statijava i do provincijalcite a i provincijalcite do skopjanite ( makedonci) sto se vikaat i cukaat po gradi. Samite sebe dodeka ne pocneme da se sakame nikoj nema da ne saka.

 90. Jordan напиша:

  Druze daj vekje ako vregjas provincijalci i seljaci barem opismeni se malku! Se pisuva SFAKJAM a ne SVakjam! i jas sum Skopjanec i mene mi smeta seljacana ama i skopska seljacana ne samo provincijalska! A po odgovorive so gi davas na komentarite, ti mi izgledas deka pripagjas na skopskata! I NEMOJ DA BIDES PICKA OBJAVI MI GO KOMENTAROT!

  • Скопјанка напиша:

   Ако се фаќаш за една буква, тогаш не се пишува шо, туку што. И во Македонија не се пишува официјално на латиница, туку кирилица. Дали ова почитуван Јордан покажува на фактот дека и вие сте неписмен ?

 91. Butel2 напиша:

  Во Скопје неможе да избие граѓанска војна…само сељачка буна!!! Тажно, али вистинито!

 92. Kico напиша:

  Го читкав текстов со прескокнување…Темата воопшто не ми е интересна, ама ме инспирира моментот “сакам кажам-незнам речам“….
  Го отековте со тоа кој дошол, од каде дошол…. дали некоја гутала или не….
  Авторот конечно нека излезе од своите 40 квадрати…надвор има многу поубави нешта отколку да седи дома и да се дави во своиту пувежи!

 93. Цеца напиша:

  Не! Оваа мака ја имаат само Скопје и Белград.

  Ако отидеш во Хрватска, цело население од “провинција” се труди да остане каде што е. Дури и самите луѓе од Загреб знаат дека околните луѓе немаат желба да ги посетуваат (освен ако не е потребно), истото важи и за Софија. Белград… тоа е веќе друга приказна. Еднакво исељачен народ како нашиот.

  Сите голтаат еднакво. Нема разлика дали се скопјанки или не. Само скопјанки има повеќе.

  На моето работно место има повеќе како што ти ги нарекуваш “провинцијалци” и радо би работел со нив отколку со вистинските Скопјани. Барем прво спомнатите нудат квалитет а второ споменатите нудат курчење како се тие добри ама прво споменатите им го земаат лебот. Им го земаат лебот поради тоа што се трудат, а не дека бараат помалку пари. Исто се платени. Посебно ова важи за коментарот погоре нашишан за банките. Платата во банка не варира поради луѓето кои се враотени во неа.

  99% Скопјани кои ги познавам немаат ни 2% скопско во нив.

  Ако толку ти пречи што од нива се купува стан, посади една нива и ти и купи си и ти стан. Или купи го нивниот стан ако толку ти пречат провинцијалците.

  Тоа што вие сте неспособни за што и да е тоа што ви тежи, немојте да го префрлате на “провинцијалците”. Тие се трудат многу повеќе од вас за што и да е, па макар и голтање. Ако сте подобри од нив, голтенете повеќе или сработете повеќе. Со јадење гомна нема да докажете дека сте посилни. Само со дело се покажува кој е подобар. Бил провинцијалец или не.

  Скопје без “провинцијалците” ќе биде само поголемо село токолку што е сега. Скопје е село поради скопјаните, не поради провинцијалците.

 94. Marija напиша:

  generalizacija na site devojki od vnatresnosta kako ,,kokoski koi sakaat da se snajdat vo golemiot grad” e daleku od korektna,duri i navredliva i sovinisticka…posebno ako se ima v predvid deka pravi skopjani se samo 50 000 luge maksimum,site drugi se doseleni tamu,so taa razlika sto toa go napravile vo 80-tite ili 90-tite…se smetam povikana i objektivna dda komentiram zatoa sto dobro mi e poznata ovaa ,,novonastanata” situacija koja na skopjani im ,,bode oci”…jas sum studentka od vnatresnosta(ce go upotrebam toj zbor bidejci zborot provincija e daleku nesoodveten,sepak makedonija e 25 000 km2,provincii ima vo indija) koja svoeto idno rabotno mesto ce go bara vo ,,opustosenoto od provincijalci Skopje” Spred ovoj moj opis,avtororot na ovoj tekst me podvel pod goreopisanata grupa snaodlivi selanki koja saka da i go zeme deckoto na nekoe fino,doterano i slatko devojce od Skopje…Ako avtorot gi cita ovie komantari,bi sakala da mu postavam prasanje kolku toj bil vo moznost da se druzi i da e vo kontakt so devojki od vnatresnosta? kolku od sopstvenoto iskustvo go napisal tekstov? bidejci se pocustvuvav navredena sto nekoj se osmelil da me stavi vo ist kos so nemoralni devojki samo zatoa sto ne sum rodena vo glavniot grad? da se razbereme,ovakva grupa na devojki postoi i toa ne e sporno,no toa se maksimum 10 % od devojkite od vnatresnosta koi ziveat vo Skopje…ostanatite 90 % avtorot gi zigosal samo zatoa sto ja baraat svojata egzistencija onamu kade sto mislat deka imaat sansi povece da uspejat(sto e mnogu covecki)…Bi mozela uste mnogu da komentiram na ovaa tema,no za da ne otide komentaort vo nedogled,ovde ce zastanam.Apsolutno povrsen pritap vo statijava,promasena poenta,subjektivizam…Ostanatite statii navistina mi se dopagaat.Pozdrav

  • komitamkd напиша:

   Јас имам многу пријатели од внатрешноста и провинцијализмот е за мене ментална состојба на умот. Ете за добар дел од читателите ја сум искомплексиран сељак, се плука по усраното Скопје и слично. Ни една работа на светот не е глобална или еднострана. Тоа е фашистичко размилсување нели? Па кој ги спомнува бре вредните дојденци од страна кои со својот квалитет го подобруваат и својот и животот на сите луѓе во СКопје? Текстот е посветене на оние за кои е посветен…на сите ви е јасно кои се тие…..

 95. Monika напиша:

  Konechno Skopje go dobi vistinskiot tekst, srdechen pozdrav do PISATELOT!

 96. nezasegnat BITOLCANEC напиша:

  zalosno zalosno so sto se zanimavaat lugjeto,iskomleksirani skopjani mu smetaat provincijalcite a ne mu smetaat parite od provinciite za zalni vrbi,lavovi,ogradi,gradski plazi,razni skulpturi ili se od skopje “mozebi”. mi se seri koga ke se spomni skopje.inaku bravo za avtorot koga se nasobraa tolku “pisateli” na temava

  • Скопјанка напиша:

   Демек малку народ има во Скопје што плаќа данок. Учи математика и калкулирај. Тоа што незнаеш каде одат парите од вашиот град не ти дава за право да коментираш дека сите се користат за реновирање на Скопје.

 97. Kalija напиша:

  Slusaj decko ne mozev ni da ti go docitam tekstot od sto ti e tolku posrano glupav i zdodeven. Ajde, stom si tolku fin, zameni se so nekoja provincijalka od selo i daj i go tvoeto mocano stance, pa zamenete se. Drago mi e sto ti i tvojata zenicka ste “cisti skopjancinja”, ama da ne bevte sigurna sum deka ke dojdevte i vie ovde, da se prelazete za glupavoto Skopje. Vo Skopje e se, a Skopje nema nisto. I ti da zivees vo nekoe sosem malo gratce ke dojdes ovde, i zatoa prestani da se zalis so vakvi glupavi tekstovi, tuku zali i se na vladata sto ne investira vo drugite gradovi. Post skriptum. Da jas sum od Skopje, i me irititiraat vakvi “Moe e Skopje” stavovi.

 98. Saska напиша:

  Se dodeka Makedoncite si se delime na skopjani i provincijalci, pozicioneri i opozicineri… ke si tapkame vo mesto i nema da odime napred!!!

  Sprotiven primer od nas se albancite – kaj niv nema podelbi spored toa dali doagjaat od Skopje, Tetovo, Gostivar….. a podlebata na pozicioneri i opozicioneri e samo za vo javnost – site tie si imaat edna zaednicka agedna i bash gi zabole k… od kade koj albanec doagja ili na koja partija pripagja.
  Albancite gledaat minimum desetina godini nanapred i voopsto ne se zamaraat so gluposti kreirani od necija iskopmeksiranost, isfrustiranost ili mrzlivost za rabota i ucenje. Primer:
  – Zosto pred 15 godini ne se zboruvase za pravicna zastapensot na albancite pri vrabotuvanjeto vo javnata administracija !? Bidejki pred 15 godini albancite nemaa diplomi i rabotea na otvoranje na Shtuloviot univerzitet na koj se shkoluvaa kadri koi po zvarshuvanjeto na studiite ne sedat so godini bez rabota i da chmaat na Kej ili vo Debar maalo i da kukaat kako provincijalcite im go zele lebot/deckoto…itn.
  – Zosto pred 10 godini nemase oglasi na koi se vrabtouvaat isklucivo albanci !? Bidejki pred 10-12 godini zapocnuvase so rabota Shtuloviot univerzitet i togas im se shklouvaa kadrite koi deneska se vrabotuvaat na sekoj oglas a Makedoncite se odbivani na tie oglasi za vrabotuvanje!
  – Zosto denes po GTC, Ramstore … od nautro do 16.30h se shetaat albancite doterani i pristojno obleceni po kaficite i buticite!? Bidejki site se so zavrshen fakultet na Shtulov, Tetovski, Pristinski ili Tiranski universitet se vraboteni vo javna administracija, poima nemaat od rabota ili od angliski jazik, a mora da se vrabotat poradi pravicha zastapenost za koja takticki rabotea minimum 15 godini unazad !?
  – Zosto denes nasite Makedonci visat na skelinja ili imaat druga amalska rabota …ili vista na kafe so racete skrsteni a ustite shiroko otvoreni !? Bidejki nemaat fax i poslesno im e da chekorat vo zhivotot po linija na pomal otpor i so devizata deka ete tamu nekoj provnicijalec doshol im ja zmeal rabotata/deckoto….

  Obedinete se Makedonci !!! Samo taka ke si ja napravime Makedonija poubavo katce za zhivot pa nema da se zamarame dali nekoj doshol vo Skopje od Berovo ili od Struga, od Tetovo ili od Strumica…togas ke bide ubavo vo bilo koe katche na Makedonija !!!

 99. makedonka напиша:

  hahaha pa tie skopjanite neka ne se zenat so provincijalki..neka se zenat so skopjanki..gledas..samite ste si krivi…i jas sum provincijalka…mene ne mi se zivee vo skopje..imam pogolemi ambicii 🙂

  • Provincijalka seljanka напиша:

   Pa kako da gi zenat skopjankite koga i sami si se svesni deka se najgolemite kurvetini i kalasturi na svetov zatoa dobri im se provincijalkite da im bidat domakjinki!!!!
   A inaku si se zeznal ti jaden coveku deka sakame Skopjani za mazi pa glupi li sme bre vas da ve zemame jadni nesposobni vo smrdliv stan 40m2 plus mama baba dedo…. Na red pred kupatilo se ceka, pa sega koj smrdi (jas i pod kirija sama sum) a zgora na se toa bre brate mili site ste pederi eden maz da se nemalo u Skopjevo “vase”

 100. Dimitar напиша:

  Скопје ? Скопје е сплавот на кој се качија стаорците за да не се удават во океанот сиромаштија. Каде што има стаорци има и мачки.

  Битолскиот вилает е приватна сопственост.

  Источна Македонија е полу бугаризирана.

  Западна Македонија е Источна Албанија.

  Велес е мртов. Прилеп е на Цеца.

  Шо се замарате бе дечки ?

 101. Zoran напиша:

  Се сложувам до некаде со авторот на текстот.
  Прашајте во Битола кој е успешен битолчанец- Оној што успеал во Скопје,работи во Скопје од понеделник до петок (независно за која плата …15 000 можеби) и за викенд си оди да ја тера шемата на Широк Сокак. Ако случајно му улета и кола со СК таблици да ја промовира таму е тогаш веќе го фатил горниот за муда и е предмет на невидено почитување од страна на сите родниот град.
  Од друга страна има некој успешен битолчанец во Битола што работи,било да е правник,бизнисмен….што и да е заработува можеби и 30 000 е тој секогаш ќе биде на пониско општествено ниво од овој претходниот што е успешен во Скопје.Прашајте ако не верувате
  Поздрав

 102. Pure напиша:

  Што правите толкава фама. Целиот муабет не е зошто луѓето од провниција доаѓаат во Скопје и дека не заслужуваат да бидат во Скопје. Не постои никаков начин тоа право да им се забрани.

  Целиот муабет е за сељачкиот шмек што му го даваат на Скопје со својот простотилак и курваштлук, со нивните материјалистички вредности кои цело време се обидуваат да ги истакнат – коли, ланци, пари, пијачки, облеки и сл.

  Тоа е нивната претстава за вредност и самото тоа што го преземаат скопскиот начин на изразување, покажува дека САМИТЕ ТИЕ не го ценат местото од каде доаѓаат.

  Но, сето ова не важи за СИТЕ кои доаѓаат од страна, туку за ПРОСТОТЛУКОТ што доаѓа од страна. Така да погрешно е да се каже дека провинција значи простотилак, но факт е дека најголемиот простотилак се раѓа таму.

  Братче, не се секирај, секогаш ќе се препознава кој е Скопјанец а кој не. Најдобриот начин како да се одржи таа разлика, е да бидеме прави Скопјани и да не се помешаме со зноевата и миризлива маса маскирана во фенси предмети.

  Скопје е мој град.. а ја сум негов…

 103. Vesna od Skopje напиша:

  Ja imam edno prasanje – dali ke bese vakva situacijata da znaeja skopskite mazinja – gazdi i mazinja – fraeri da mislat malce poveke so glava namesto so “takvoto”, i koga treba da vrabotat zenska osoba, da gi gledaat obrazovanieto, intelektot, sposobnosta itn… namesto cickite, zadnikot i da ne redam sto drugo ponatamu? Sakam da kazam… mazite se vo najgolem del krivi za ova sto se slucuva!!! i jas rabotam vo firma kade gazdite ispovrabotija nesposobni ama dobro drzeci provincijalki (ovoj zbor go koristam ne spored mestoto od kaj sto doagaat tuku spored nacinot kako uspevaat vo zivotot – megju niv ima i nekoi od Skopje ama POVEKETO se od drugi gradovi), i nivnata “sposobnost”, “snaodlivost” i “inteligencija” gi gledam na delo sekoj den!

  • makedonka напиша:

   epa taka tie vi zivotot duso..snajdi se pa zivej…skopjankite bidejki se tatini mazi cekaat taticko i mamicka da mu najde rabota a tie 3 saati go lizat kafeto vo centar…pa neka si se snajdat i skopjankite majkomu..provincijalkite sami si se snasle..gledas koja e celata rabota za muabetov..se cuvstvuvas zagrozeno..

 104. Игор напиша:

  За оваа миграција село-град ќе се обратите кај владата на РМ кој се прави во Скопје, во другите градови ништо не се гради, се се запусти, па луѓето сакале несакале ќе доаѓаав до Скопје во кое за неколку години ќе нема каде да се прдне!
  Има една изрека, Ако е селото богато, исто и градот ќе има ќар. Ама тоа е одамна заборавено и сите сакаат во Скопје да живеат, во најбедниот град кој ги собира сите напатени души од цела Македонија!
  Се лутиме Грците не викале Р.Скопје. Па во право сме, ние и сме РЕПУБЛИКА СКОПЈЕ!

 105. Provincijalka na privremena rabota vo Skopje напиша:

  Како прво, во денешно време смешно е да се зборува за вакви теми и да се даваат вакви размислувања, затоа што во услови на капитализам не функционира патриотизам, а да не зборувам за полошата верзија како локал-патриотизам. Capitalism sucks, ама или прилагоди се на условите и делувај во таа насока, или седи и кукај, нема никој да ти помогне. Ама никој не сака да го мрдне газот, па после криви му се Трајко, Петко…. Во однос на мажачката за Скопјанец….искрено јас секогаш одговарам – подобро ќе си најдам некој од друг град со стан во Скопје, а не “напувано” мамино-синче-скопјанче што живее во 50 квадрати со мама, тато, бато, дедо и баба, така да не ти држи многу тезата дека е must “провинцијалка” да се мажи за скопјанец.
  P.S. Благодарна што сум опкружена со неисфрустрирани скопјани пријатели кои никогаш не ме гледале подолу затоа што не сум од Скопје, туку сум од друг град од Македонија (да, во Македонија има уште 20-тина градови за тие што не знаат географија). Тоа е затоа што тоа се down-to-earth индивидуи кои живеат во 21ви век и ја гледаат “големата слика”. Ви посакувам повеќе дружба со вакви луѓе било од кој дел од Македонија и помалку фрустрации во животот 🙂

  • komitamkd напиша:

   Се чудам…..плукате против некоја наводна моја глобализација и генерализација иако нема ништо од тоа….а вашите коментари се баш тоа….:) (Во однос на мажачката за Скопјанец….искрено јас секогаш одговарам – подобро ќе си најдам некој од друг град со стан во Скопје, а не “напувано” мамино-синче-скопјанче што живее во 50 квадрати со мама, тато, бато, дедо и баба, така да не ти држи многу тезата дека е must “провинцијалка” да се мажи за скопјанец) ова се ваши зборови нели??? Ах се чудам што шета по земјава..браво….

   • Provincijalka na privremena rabota vo Skopje напиша:

    Да појаснам за да сме начисто: целиот мој коментар е сарказам. ОК е сега? И овие зборови ги користам кога зборувам со некого кој ќе ми направи сличен муабет како тебе. Chill човек, и од се срце ќе ти препорачам да прошеташ и до Солун, и подалеку од Солун за да си ги разбиеш предрасудите и за Грците, зашто има и таму луѓе кои можат да ти бидат пријатели (од искуство ти кажувам).

   • komitamkd напиша:

    Во Грција не одам! Има три други страни на светот. Да ми лепи некој банкротиран сељак лепенки на кола или картици ФИРОМ да поплнувам….па не одам бе сестро па и одмор да ми платат таму…Турција е добра, Албанија Саранда…..Црна Гора!….Или во Грција е најефтино а? Колку е скапо појма немаш. Колку ли само чини еден човек да ја наведне главата и како ајван да влезе таму…извини мој став…не мора никој да го цени, а има што го ценат се повеќе и повеќе…

 106. Provincijalka seljanka напиша:

  Leleeee se iznasmejav na tekstov, kutrite mirni, cisti, posteni i naivni Skopjanki pa lugje bre dali znaete deka bas tie naivni i cisto skopjanki se reper za kurva-mivka bas tie ja pocnaa modernata era za dobro prodadeno p… Bas tie se namontirani glupi kurvi koi ustata podobro da ne ja otvorat zasto ke izleta eden ton glupokja od nea. Ne za dzabe e i izrekata skopska kurva( fala bogu za nieden drug grad ne sum cula taka da gi vikaat) a ti idiotu sto si sednal na tvojot( ako e tvoj) kompjuter kupen na kredit (za koj nemas sega ratata da si ja platis pa iziritiran pisuvas gluposti) se gleda deka si jaden i nesposoben zasto zivees vo umocani 40m2 i sega ke plukas po nekoj drug, aloooo plukaj si po majka ti i tatkoti sto te napeavile nesposoben ne ti se krivi provincijalcite Sam si si kriv sto si glup nesposoben i jaden!!!!

  • komitamkd напиша:

   е твојот коментар е пример за глобализирање и фашистичко однесување…затоа ќе те одобрам иако навредуваш, твојот висок стил на изрзазување ме воодушеви….Овде гледам еден куп комплекси, плукање на мојот краток и јасен текст дека глобализирам и дека мразам некого…ПОГЛЕДНЕТЕ СЕ САМИТЕ!!! Да не пукнеш мори Митро ме насмеа 🙂

   • da ti se iznaebam na .... напиша:

    dusata da ti ja ebam,ako tolku sakas vo koliba da zivees namesto vo skopje,zemisi ja prikolkata i ebisi mater,kaj sakas odi,ebate skopski peder,klati kur mamicu ti jebem,celo vreme mi jades od kurov ova ona a uste sedis vo tvojte 30 kvadrati,jebise pedercino

   • komitamkd напиша:

    Traјковска??? Имаш кур? Или травестит си? Е нека стои овој твој коментар…..ќеф ми прави твојата беда и простотија…..и Живеам во 90 квадрати куќа, со двор 400 квадрати…не ме жали, моите гледишта на животот не се квадратите и статусот. Ај уживкај, сигурно си завршила факултет во Скопје иако интелектот ти е уличарски, а патем уз пат си омажила тука??? Или не? Мислам дека не си успеала во тоа. Баш ми е жал…..

 107. DarkLight напиша:

  Многу ме заинтересира текстов , па и кога ги прочитав коментарите посакав ете и јас да напишам нешто , а и нешто да прашам 🙂

  Не разбирам зошто се жалите дека Скопје е полно со луѓе од цела Македонија , и дека ви го уништуваат градот. Па ги нарекувате провинцијалци, селани и слично. Ги навредувате оние што работеле на ниви , па незнам имале крави , овци , кози и др. Па и оние девојки кои “гутаат сперма на прв состанок”. Оние кои им ги земаат дечковците , работните места на убавите ,чисти , воспитани , образовани скопјанки.

  Прво , Скопје е главен град , бе друже, ако тој град не е центар околу кој се врти Македонијава наша , тогаш кој ќе биде центарот ?
  Не дека којзнае колку ви го сакаат Скопјето , него таму најмногу се вложува , тој е најразвиениот град , и ако мислиш дека другите градови ( како што спомна дека се граделе факултети , универзитети) во централна и источна Македонија , да те разочарам дека не е се така розево . Па и тие со работните места , што викате дека избегале од село. Е , добро де , избегале. Можеби си имаат амбиции во животот , ако нивните родители работеле на нива , не значи дека и нивните деца треба да работат таму. Како и да е , и работата на нива и работата во канцеларија , и двете се работа. На крај на краишта мора некој да работи и на нива , од работа нема срамота, кога треба да си го прехраниш семејството. А и тие девојките кои “гутаат сперма на прв состанок” , не грижи се не се сите провинцијалки. Такви има насекаде , безразлика на локацијата. А тие фуфи што одат на разговор за работа со длабоко деколте , и што е најжално на крај ја добиваат работата , не е до нив , до шефот е 🙂

  И за крај , затоа не функционираме како држава , поради такви необразовани .., а од друга страна воопшто не сме сложни како една целина , ако меѓусебно не се почитуваме , (без разлика кој од каде доаѓа) тогаш кој ќе не почитува ?

  Поздрав до komitamkd , ова е само едно мое неважно мислење за твојов текст 🙂

  • komitamkd напиша:

   Извади цитат од мојот текст или коментари каде јас ги навредувам чесните селани кои со пот и работа го заработуваат својот леб….ДАЈ МИ ЦИТАТ!

   • DarkLight напиша:

    Не реков дека ти ги навредуваш , него цело време читам во коментари : “оди на нива од каде што си дошла” или пак ” цел ден работите по нивите и бла бла бла .. ”

    Anyway .. незнам дали некаде по државиве некој се замара кој од каде дошол или кој на кој му ја голтал спермата , ете не сум нешто добра во пишување , но сакав да кажам дека : Зошто настана толку голема фрка околу провинцијалците , за вас си живеете , незнам зошто се замарате со провинцијалците.

   • komitamkd напиша:

    Девојче,тоа се коментари од читатели, како што гледаш се и сешто се пишува, не сакам да цензурирам иако коментари фршат па се трудам да не отиде нешто што е навреда(нешто се промакнало) ме навредуваат најмногу мене па сепак коментарите се тука…Текстот не е упатен за луѓето од другите градови, тој е упатен на оние кои со ниски побуди и ефтини фолови ги рушат стандардите на сите…..НА СИТЕ! поздрав

 108. ppp86 напиша:

  Абе едвај чекам викенд да дое, да послушам малце повеќе Скопски дијалект по улициве, мада и за викенди не си идат по дома више! Коа ќе се качиш у БМВ, многу е тешко да се вратиш на Застава, знам! Ми се оптеретуе мозокот више од „Дека си да а ебам, ееее се армасав у Скопје и ред други провинциски реторики!“

 109. Skopje be! напиша:

  Тооо! Браво!
  Во зграда ми се доселија 4 провинцијалки у 2 стана!
  Не ги вртам ич бе! Нек се смешкаат колку сакаат!
  Ја си иам девојка од Скопје а и ја сум Скопјанец 😉
  Светиниколчанки, Кумановке, Битолчанки. . . ајнци пајнци не фала!!!

 110. Angela Merkel напиша:

  Se nadevam deka onie sto procitaa del od komentarive ja razbraa inspiracijava na avtorot. Inspiracijata e od sledniov komentar i sfakanjata (koi za onie sto go propustile casot po makednoski bi trebalo da sFatat deka e so F a ne so v) :Tekst poln so frustracii, od provincija sum, tuka i si ziveam vo centar i ne se osekjam kako seljak, NAPROTIV! Provincijalec dechko imam ne bi go zamenila za nekoja skopska komita, studiram vo provincija, i sum blagodarna za otvaranjeto na univerzitetot vo mojot grad bidejki spored mene Skopje smrdi!

  Koga veke studiras vo drug grad t.e na disperzirani studi i koga SKOPJE TI SMRDI i koga imas decko od provincija, sto togas te zadrzuva vo smrdlivoto Skopje?!
  Sekoja cest na isklucocite koi doagaat da ucat a ne da se omazat srekno!!!

  • komitamkd напиша:

   Авторот вчера и денес собра инспирација да напише и прдолжение на овој текст. Ма кога гледам колку е посетен и коментиран се мислам и да почнам серијал. Бар да ги тргнеме луѓево од ТурЦки серии. Ете,ќе се жртвувам да ме пцујат само од пустото ТУРЦКО да ги тргнеме луѓето 🙂

 111. Duko напиша:

  za seljak vo pariz 🙂 ZATOA SEVO OVA SE SLUCUVA VO DRZAVAVA PA I VO METROPOLAVAAAA SEGA SVATIV HAHAHAH ( TOA TI E KAKO ONA : KAKO MOZE GRADONACALNIK NA DELCEVO DA GO VODI SKOPJE ? NEMA NIMALKU LOGIKA AMA ETE KAJ NAS IMA ) HAHAH JBG NEMA FRUSTRACIJA JAS PA OBRATNO JA GLEDAM FRUSTRACIJATA 🙂

 112. Duko напиша:

  aiiiiiii glup narod silna drzava cccc Skopje navistina imalo nogu provincialci be braaaattttt; a od druga strana pa i Skopjanive glupiiiii lelele( nie ) alooo bre ne se raspravajte i ednoto i drugoto se tocni mislenja i teorii tezi i hipotezi……. oni ni pravat usluga sto ziveat vo centar pa taka nie mozeme da se custvuvame ” americki pokraj voda parkovi reki dvorovi vo prekrasnite predgradija koi gi imame….” e sega za vozvrat nie im dozvoluvame da ziveat tamu kade sto ziveat vo centarot i betonot….MOZAM VAKA DO NEDOGLE DA VE NADOPOLNUVAM NO SEPAK VAKA BI TREBALO BAREM JAS MISLAM : NE SE ONI KRIVI ( OSEM ONA SELJACKONO KOGA SRED BEL DEN NOSAT VECERNA TOALETA , PUDRA, I SE NAKONTENI KAKO NEVESTA PRED MAZENJE NASMINKANI DO ZABI , STIKLI, PUDRA IHHIIHHIIH ALO BRE OD KILOMETAR SE POZNAVATE PA I VENKO ANDONOSKI ZA LEKTOR DA GO ZEMETE PO TERMINOLOGIJA KE VE POZNAEME ) nie da sme pametni pa da otvorime mini pogoni fabriki kakvi i da se pa da gi eksplatirame za duplo pomala plata i da im go vidime airot ili oni da pocnat i stanat vizioneri i entuzijasti pa da stvorat nesto od rodnoto mesto od kade doagaat ” da se snajdat kako sto ljubat da kazat oni kako nie ne sme znaele da se snajdeme ( a od niv na red ne se doaga hahah iako spolajmu na gospod so site dobro ziveam i ne mi smeta nikoj)i cica mica zavrsena pricaaaa arno ama nie skopskite degeni (sekoja cest na isklucocite) i na sekoj “MANGUP ili KASANDRA od skopje” zivotna zelba mu e da raboti na salter vo nekoja banka, ili admistracija ili danerecam nekoja rabota koja ve pravi kaci vo gazot debel , i mesto entuzijazam i vizija za da stvorite nesto za narodot i opsto dobro da stvorite vizionerski brend vie kako mivki nekoi 98% posto od skopjanive zivotna zelba vi e : da imate stan, bmw 318( staro od germanija), kostim, 25000-30000d. plata , kafe na sanzelize ( leninova), ajfon( sto poima nemate zasto sluzi) i za vikend vo Grckaaaa ejjjj ke se ubijam toa da mi e zelbaaaa aloooo 🙂 jbg odruga strana pa mi teknuvaat zborovite na dedomi :” SINKO ZA NEKOGO I VOJSKA E DOZIVIVANJE 🙂 ( DA NEKAZAM DOSTIGNUKE ODMA KE ME NAPADNETE ) ” JBG ZIVOT 🙂 SITE STE IDIOTI SO ISKLUCOK NA MAL DEL 🙂

 113. BBB напиша:

  Imam premnogu prijateli shto se od provincija i si gi sakam i pochituvam :), iam 20 godini i znam shto i kako e i sakale ili nejkele goltanjeto na prv sostanok vo Skopjevo se pojavi od koga provincijalkite (chest na iskluchoci) go napadnaa nasheto ni milo Skopje, pomirete se so toa. Da dechko nemozham da si fatam.. Zoshto? hah Shto kje mu e na bilo koj mlad dechko, zhenska koa mozhe da si dobie koga saka, kako saka i kade saka, od nekoja shto e zaljubena vo nego ili ne 🙂 … Neznam kako bilo porano ali ova e… I doagja do moment na prv sostanok ako ne legnesh so nego ostanuvash na zdravo, na kraj kje si zavrshi so nekoja pirjatelka, posho taka se narekuvaat, koja kje ja ostavi trudna i nema da saka da arbortira t.e. kje go pritisne.:) Na kraj kraeva nema potreba od povekje komentari samo otidete na nekoja studentska zabava shto ja organiziraat provincijalci i se kje vi stane jasno… 🙂 I ne mozhete da sporeduvate moment shto skopjanite idat vo ohrid da rabotat, posho site sho idat da rabotat vo Ohrid najchesto si plakjaat smeshtaj sami…

 114. Rikica напиша:

  Woah … ova e 15810571 kolumna/post sto ja procitav za provincijata …. ili toa ili spomenici …

  i ne mi e jasno ako go pise nekoj ova , sto ke promeni? …nisto ama bas nisto , utre pak ke tece zivotot kako sto tecel do sea i stvarno neznam zasto gubite vreme so vakvi gluposti ….

  i postov pola prepisan od drugite kolumni a …. ili pak eve aj ne prepisan ali isti kurac ko drugive e …..

  Tell me more how original you are …..

 115. Danil84 напиша:

  Provincijalkite se TOP gi Ljubam 😉

 116. Jas sum напиша:

  Само сељак може да напише ваков искомплексиран текст…

 117. Emilija напиша:

  врска немате… ќе се убиете меѓу себе дали бил од драчево, дали од волково…
  инаку не сите ПРОВИНЦИЈАЛКИ идат да се омажат во скопје… прво и основно какво ти/ви е тоа дека провинцијалките нешто ГОЛТААТ или не знам што за да постигнат нешто што некој друг не можел… (значи не зборам јас скопјанки, вакви онакви…) мене лично многу ме вреѓа БЛОГОВ, прво затоа што не сум таква а второ затоа што не мора јас да му голтам на некој нешто за да го добијам тоа што сакам, затоа што, извини, али сум многу високо образована, многу културна и пред се амбициозна…
  мислев многу да пишувам и многу работи да ти/ви појаснам (пошо гледам дека не ви се јасни многу работи) али не вредите…(а и ќе треба 5 дена да пишувам) само немој да обвинувате некој за неговиот успех затоа што вие не сте успеале… си заслужиле поголемиот дел….
  останете ми поздравени

  • komitamkd напиша:

   Девојче мило, ако ти не си таква тогаш и не треба да те навреди текстов..Тој е за тие таквите, не е глобално за сите.Уживај си 🙂

   • Emilija напиша:

    исфустрирана сум затоа што ваков блог буди само негативни коментарни… и сериозно…. ШТО Е РАБОТАВА со коментарите?!? скопјаните се скопјани затоа што имал среќа што неговите се преселиле во скопје пред моите 🙂 не се ништо подобро од…..ај да не рачам нас, зашо јас не правам таква разлика – вие – ние, ајде нека биде од мене 🙂
    во Македонија менталитетот е само проблем, ништо друго… да се образоваат малку повеќе сите и бидат со помалку предрасуди, милата државичка ќе ни цвета.
    поздрав… комито 🙂

 118. zmija напиша:

  Другарчиња, јас вас се ве разбирам. Една работа ќе Ви кажам:

  Јас сам селанец, заврших средно у Скопје, и малку поработих тамо, а после се врнах у мојто село да си живеам.
  Значи, шо сакам да кажам, било кој и да има видено како се работе (чесно), на нивата у сред лето (оти па зимото ништо не се раѓа на поле), на 40+ степени, озгоре пече а ти вадеш пипер, френки или нешто друго, секој ден, или па тутун кај нас се работе, станеш у 2 или 3 саато, едно ти се спие, а коо ќе пекне с‘нцето не знаеш на дека да фанеш.
  Сите тие маки и ќе се истрпат и се ќе се забраве, ама на крајо коо ке ти остане целото производство дома и да се скапе, нема кој да го купе, а ти нема да знаеш главата надека ти е од дугови по земјоделските аптеки и другите продавници, и коо ке те биде страх да си одеш дома оти на детето немаш пари една чоколада да му купеш а оно те чека цел ден, не верувам оти било кој Скопјанец да е , нема да сака да поживее ни еден ден кај нас у провинцијата.
  Ете, јас сам горд Македонец од провинција, дете од село (врнах се од Скопје), со каков – таков дијалект, па сите вие коментари ги прочитах, и ќе ве замолам, господа ако можете да ми кажете дека има да идам и јас така машки машки да даам да ме изебат здраво, само да најдам некоа работичка, за да можам да си седам у некоја климатизирана канцеларија, и коо ќе идам на пазаро у автокоманда или на зелено пазарче, и да викам ногу са скапи „патлиџанчињава“ и „пиперкиве’.
  Поздравени бидејте и не се секирајте – Скопје никој не ви го зима, има леб за сите – колку ќе си го чувате, толку ќе си го имате.

  „Внимавај што си посакуваш, оти може и да ти се исполне“

 119. Пингување: Провинцијалци « Топилница

 120. makedonka напиша:

  ABE MAKEDONCE..ABE BLOGERU..ABE LUGE NE DOZVOLUVAJTE SAMITE DA GO DELITE MAKEDONSKIOT NAROD..NE SE ZAMARAJTE SO TOA DALI BIL NEKOJ PROVINCIJALEC ILI NE..ALBANCITE VIDETE GI NIKOJ NE REKOL E OVOJ E PROVINCIJALEC OD ARACINOVO DOSOL CAIR…TIE SI GI GLEDAAT NIVNITE ZAEDNICKI INTERESI..TAKA TREBA..

  A TI BLOGERU RAZMISLI MALCE I NEMOJ VAKA DA SE PRAVIS PAMETEN..VIDI STO POSTIGNA..NEMOJ VAKA DA GO DELIS NARODOT I TI SI PRED SE MAKEDONEC I “PROVINCIJALCITE” SE MAKEDONCI

  • komitamkd напиша:

   Македонка, многу убаво име имаш. Дали мислиш навистина дека мојот текст ги подели луѓето? Ај види ги убаво коментарите и види ја фрустрацијата која владее. Тоа не е создадено од мене, извини не си во право. и да….албанците ги спомнавте. Тие не си го оставија селото. Парите од страна ги носат во своето огниште. Имаат камен, возат бесни коли а живеат во села…тоа е поентата Македонка….поздрав

  • Beni напиша:

   Malku si se zaebala “makedonke”. Naprotiv, vo slucaj da imase prijateli albanci, ke znaese mnooooogu dobro deka taa klasifikacija i te kako e prisatna. Ama jbg, srbite imaat edna stara pogovorka: “Misliti, srati, i cvece brati -NIJE ISTO!

 121. sss напиша:

  Се гледа колку ти држи вода текстов по тоа колку контра коментари избриша.
  Ништо чудно и сам да си даваш поддршка потпишан под други имиња. Ама ако, со тоа докажуваш само колкав сељак си. Ајде сега брзо ибриши го и ова!

  • komitamkd напиша:

   овој ќе ти го одобрам, а предходните коментари не беа контра коментари туку беа тешки навреди и фрустрации. Просто не можам да сфатам бре луѓе колку малку ви требаше да си ги покажете роговоите…..И да ви биде јасно на сите. Секој што вади валкан веш на блогов, навредува читатели ќе биде тргнат. Мене и може да ме вреѓате, многу не ме тангира, но нема да дозволам да навредувате свои неистомисленици……

  • komitamkd напиша:

   Во моите коментари па и во текстот нема навреди. Видете се само вие …тоа кажува многу и ја дава поентата на тексот. Стигна баш кај тие за кој е намеенет. И многу ми е мило поради тоа…

 122. Јас од Скопје напиша:

  Авторов на текстов го поддржувам комплетно за овој текст…Исто како јас да сум го пишувала ова се осеќам…И вие од другите градови, поготово момите треба да сфатите дека овој текст не е генерално за сите туку на една точно одредена и дефинирана група на провинциска сељачаана, која станува се помасивна во Скопје…Колку само вакви како од текстов сум се изнагледала во животов нема број…И ако некои од вас се поразлични од гореопишаните тогаш што се вреѓате…? Што толку ве пецка и бои текстов…? Еве јас како Скопјанка се изначитав по разни форуми и блогови свашта за Скопјани ама не ме боли тоа, затоашто знам точно која сум и кои се моите маани, слабости и доблести…
  И не можам да ве сфатам – градов велите не ви чини, Скопјани не ви чинат…Па што ку…ац доаѓате овде да се мажите и да го местите провинцискиот газ по атрактивни работни места, кои Бог само знае како сте ги добиле…? Вода мирува, вие не мирувате дури не го свртите цел град, секое камче и дупче и дури не се средите и не се закотвите тука засекогаш…И кога ќе ги фрлите калливите опинци…- е тукаа веќе почнува правиот доживљај…
  П.С. Постов ми е само за одредена група на луѓе кои ги презирам до коска, а никако за сите луѓе кои се НеСкопјани…

 123. :) напиша:

  Драг блогеру!!! Се прашував зошто воопшто си го мачел твоето мозоче да напишеш ваков текст. Прочитав дел од твоите други статии и некои од нив се стварно интересни па дури има има нешто да се научи од нив пр: Дали сме доволно хумани?…. Оваа тема е толку многу дискутирана дури ми се гади кога ќе прочитам вакво нешто,а да не зборам за коментарите…. на секој ваков текст истите коментари -ЗА ОСТАНАТИТЕ: Луѓе олабавете!!!! Типот си го постигнал тоа што го сакал да оваа статија му биде најчитана и коментирана бидејќи другите не се баш…. И знајте дека на некои луѓе не вреди да им разјаснувате,само нерви ќе си изгубите.Живејте си убаво ,без предрасуди и без разлика каде сте се родиле а каде моментално живеете, на кого не му се свиѓа нека…. каде вас ви е најубаво и каде што мислите дека имате просперитет таму живеј те…..

 124. Внук на Питу Гули напиша:

  Не се проблем луѓето. Политиката е проблем овде. Факт е дека доколку се прекине миграцијата други градови – Скопје, во ск ќе има фифти фифти мак алб.
  Со многу луѓе што сум зборел, а имаат врска со политиката, го потврдуваат овој тренд и го подржуваат ради гореспоменатово.

  Е сега дека се намалила плата, зголемила конкуренција, подобрел сексот, момичињаа се се проовокативни, коваш една денес, коваш утре друга, Раџај синове, машкиве станаа кукачи, педери, машки курви, дивоградба фрајер, арпаџик стајл … и така наваму и така натаму …

  Е сега, ако некој ми вели треба да се помират скопјани со фактот дека некој го мења градот од корен, зошто кога скопјанец/ка ќе отиде во друг град или ќе отвори некој бизнис се гледа на него како ѓаволот да се симнал на земја.!?

  Али јебига ипак ги обожавам вечерните стенкања кај гоце, лудите оргии во стив и пелагонија, џамбаз невестите на тех фолк диска и кафики, добрите ракии од колегите од неготино и кавадарци, бомба момичиња од струмица, домакинките од битола, депресивните и искомплексирани скопјанки, пеерите низ град ….

  И да топ мириса поред канализациите низ ленинова и кеј …

 125. Скопски напиша:

  Што ви е на сите бе….

 126. kicevo напиша:

  Citajkji gi komentarive sfativ deka site spagjate pod kategorija ‘seljak’ bez razlika dali ste od skopje ili od ‘provincija’, kako shto miluvate da rechite….a za tekstot, 8 od 10

 127. Marija напиша:

  Kolku sueta, frustracii, omraza, iskompleksiranost,zavist??????Provincijata e vo umot , odnesuvanjeto, mislata…..Sirocina ludje,pokazete deka ste ludje, a ne sitni dusi….

 128. Free4ewer напиша:

  dragi moi vo sekoj slucaj tekstov e vistinit.Skopje mnogu odamna go izgubi svojot smek vo sekoj slucaj nema potreba da se vregame na krajot nekoi ni go naselija gradot a pogolemiot del od skopjanite si otidoa na zapad.Taka da sekoj so svojata sreka neli pa i da se dobie skopski pasos e nekoja snaodlivost.Vo sekoj slucaj se dodeka nie se vregame i raspravame za vakvi gluposti vladata e onaa koja sto e glaven krivec za sve ipak spomenicite nosat rabotni mesta zar ne a makedonija e se pojaka ako se lazeme.Pozz od prav skopjanec koj so generacii nanazad doaga od DEBAR MALO pa i ne mozam da bidam pogolem skopjanec od toa za zal mojata sreka vo momentov e vo Melbourne 😉

 129. KomitaESkopskoPederceZarNe напиша:

  Nema da komentiram na vakov extremen govor na omraza,ne ti e lesno ni tebe vo sopstvenata koza,samo edno Ke Da e Vistina komito?! Tebe gadno te zaebala u zivotot nekoja devojka sto Ne E Od Skopje …. ahahahahahahaha pozdravce mwa top si srcu6ka LiLeee ne mi se veruva ,aj sea gitla

  • komitamkd напиша:

   Ох кутар ти…за жалење си…..колку малку ви требаше да се повампирите…Боли вистинита која се шушка на секој чекор знам….Скопските девојки си ги сакам бате…АКо некоја ми го дува бар да знам дека го праи од ќеф а не со некоја задна намера 😀

  • Duki напиша:

   so e be toa skopsko pederce?
   znaci i ti si od negde ali zivees u Skopje i gi mrzis Skopjani?
   abe dali si videl nekoj u Sk negde da ti rece los zbor ili da proba fizicki da se presmeta so tebe ako si od nekoj drug grad? Epa mene toa mi se desilo vo Vinica i vo Ohrid, lugje so jadat leb od Sk isfrustrirani da me napadnat poso ziveam u Sk. Od togas samo stapot za nekulturni seljacista kao tebe, dojdi molim te da vidis koj e pederce. I eve ke te citiram tebe “provincijalski isfrustriran homoseksualec” aj sea gitla, i ne e lileeeee tuku e “lele ne mi se verue”, isto ko se ne znam ja da kazam Maraaa na Resenski ili dek si be na Radoviski ili Deka si na Strumicki ili preubo na Bitolski ili Kude si be na Kumanovski ne mora da ne imitiras ili da se trudis da bides kao nas “pedercinjata”. Ako ne znaes kako da go kazes ne probuj,
   aj sea kazi ” Kaj si be peer” na Skopski.
   Inace go Obozuvam sekoj Makedonski dijalekt, ama ne se praam fraer da go upotrebuvam ako ne mozam. Barem sum iskren i ne sum isfrustriran kao tebe kopito edno

 130. trajce напиша:

  Plus ako ne bea provincijalcite ke ostanevte sade gulabari i kockari vo toa vaseto poserano Skopje koe BTW duri sega pocnuva da lici na grad!

 131. pero напиша:

  Овој типов што го напишал постов е некој тежок сељак кој не може да се истакне на друг начин освен со навреда на оние кои не се Скопјани. Ваквите како него кои се истакнуваат на ваков начин обично имаат потекло од некое село или друг град и се срамат од потеклото и ги навредуваат “провинцијалците ” , затоа што немаат друг начин за истакнување и мораат некако да си ги излечат комплексите на пониска вредност и фрустрациите.

  • komitamkd напиша:

   Мислиш дека јас имам фрустрации? Погледни само текстов како ве дигна на бунт..иако е точно наменет за курвите кои со ниски средства газат преку луѓе и за вашите моќни гастербајтери кои фрлија камен на својот роден крај и место големите пари да ги носат во своето мало место сонуваат да бидат големи ГРАЃАНИ во Скопје.Зашто бе сите ве погоди текстов не сваќам?? Па за ни една работа не се обединивте вака. Ни за рамковен договор, ни за препгвори со името..ама а се спомнат вашите провинцијалски сојузи се вознемиривте многу . Јас сум исфрустриран. Можеш да плукаш на мене колку сакаш, еве твојата простотија нека го краси овој ,,одвратен” текст.
   Во Словенија секое село е мало градче затоа што сите моќници спечалените пари си ги носат парите во своите места. И ти сега најде тука да ми ги покажуваш твоите комплекси наместо на оние кои плукнаа на својот крај и заборавија од каде потекнуваат…..Добар си момак..само напред…Нема Македонија да опстои се додека филофијата ви е СКОПЈЕЕЕЕЕЕЕ

 132. Gothic напиша:

  До комитамкд
  Абе клошариште едно искомплексирано
  Како пичка само пишуваш и само провинцијалците ти сметаат
  Еден збор не кажа за шиптарите кој полека но сигурно го заземаат Скопје
  Но нормално треба да бидеш маж за да кажеш нешто за нив бидејки од нив ти е страв, па ајде сега ке пишувам за провинцијјалците
  Едно само да знеш.
  Скопје без провинцијалците не е на скопјани туку на шиптарите.
  Пред 10 години не смееја да го поминат камениот мост а сега се секаде низ градот, во секоја улица, во секој кафич во секоја дискотека, и што е најчудно тие не ти сметаат ти сметаат луѓето од провинција.
  Наместо да ги подржуваш лугето од иста вера и иста национална припадност ти ги вреѓаш нив а за оние кој навистина се штетни за градот ни збор не кажуваш.
  Сум запознал многу такви како тебе, јаки на збор а пички во душа
  Ти си само една искомплексирана џукела

  • komitamkd напиша:

   Ако ги си ги читал другите мои текстови ќе сватиш дека и за нив пишувам…..види ги текстовите МАТЕР ВИ ЕБАМ КОЈ ПРВ ПОЧНА…..и ПУШТАЈ СТРУЈА ДА НЕ ГО ПАЉИМ СО БЕНЗИН….види го убаво мојот блог па после коментирај. А да. Кога сме кај нив, можеме да научиме од нив многу. Нивните села се развиени и полни со деца, затоа што самите инвестираат таму, не чекаат никој друг да им инвестира..затоа морам да ти го кажам пошто немаш аргументи..и на крајот бате…БЛОГЕРОТ Е БРАНИТЕЛ ОД 2001 година….на такви ко тебе не го покажувам патриозмот туку само кон мојата Македонија. И фала на убавите зборови момче, ама пред да вадиш муабети водени од импулс и нагон прво разгледај па коментирај…99 % од блогот е посветен на мојата земја. И овој текст е воден од патриотски побуди.. македонците фрлија камен на своите родни места, тоа не е мој проблем бате. разбираш???

   • komitamkd напиша:

    Македонија нема да опстои со овој тренд СИТЕ ВО СКОПЈЕ!!!!

   • Игор напиша:

    E тоа кажи му го на овие од владата,само во Р.Скопје инвестираат! Не знам колку субвенции дадоа, сите пак им бегаат од село и одат во Скопје! Значи не треба само субвенции, треба и квалитетот на животот да се подобри, работни места да се отворат и слично!

   • Gothic напиша:

    Сам себе си се крстил комитамкд
    Комитите се бореле за Македонија а не за Скопје
    Незнам зошто мислиш дека си нешто посебео ако си се родил во Скопје
    Јас сум роден скопјанец, моите колку што паметат 6 генерации живеат во скопје а сигурно и повеќе па јас воопшто не се чуствувам како градот да е само мој, овде може да дојде кој сака.
    Еве едно прашање до тебе.
    Јак со моето вековно потекло од Скопје со генерации и генерации од септември се селам да живеам во Виена, дали според тебе и мене треба да ме вреѓа некој што е таму староседелц
    Нема логика да бидеш патриот а да ги вреѓаш лугето кои исто така се патриотски настроени кон свпјата земја само затоа што не биле од Скопје а се преселиле тука да живеат.
    Твоите претходни текстови не ме занимаат и немора да ги читам за да сватам каква плитка личност си ти.
    И за крај пријателе СКОПЈЕ НЕ Е ТВОЕ
    И НЕ ТИ СЕ ПРОВИНЦИЈАЛЦИТЕ КРИВИ ШТО СИ ИМАШ ТИ КОМПЛЕКСИ

   • komitamkd напиша:

    Оди си во Виница, и јас планирам да бегам од овде. Среќа моја не си ти репер колку плитка или длабока личност сум јас…Ти си имаш проблем кога не ја сфати поентата на текстот. Кој ги навреди сотанатите кои не живеат во Скопје??? Јас. Дај еден цитат. Тоа шупчино важи за оние кои плукнаа на својот крај. Е тие се поголеми сељаци и во нивните очи од колку во моите….Шабане еден. генерализирате и глобализирате вие не јас…гледај на што личат коментариве. На оваа тема се обединија багрите како за ни едно прашање…НАПАД НА СКОПЈЕ НАД СЕ!!!! Пустелија оставија позади себе нека не се жалат државата она државата она, и кај шипците државата не плаќа ама МЕСТАТА ИМ ЖИВЕАТ…СЕКОЕ СЕЛО МАЛО ГРАДЧЕ…..
    ќ

 133. US напиша:

  Prirodno e covek da se trudi da uspee vo zivotot toa se vika instinkt na prezivuvanje ili evolucija. Migracijata selo-grad e seprisitna sirum svetot i odsekogas bila.
  Do aftorot: Temata ti e promasena uste od start. Temata treba da ti se vika sponzorusa i nema vrska so migracija selo grad.

 134. Аеродромка напиша:

  Што ни го плукате Скопје, а не си одите од него? Загадено ви било, не се дишело, не сте можеле да се разминете не знам што, а пак живеете тука, никој со сила не ве држи тука – баш напротив. Па уште кога ќе ви ги слушнам коментарите од типот на: “не сакам да живеам тука”, а кога ќе ве праша некој скопјанец од каде сте, на тоа давате одговор “и јас” (на некој дијалект даааалеку од скопскиот) или пак коментари како “Карпош е мој град” – епа колку сакате плукајте и колку сакате навредувајте се ама тешки комплекси се лечат со желба во лична карта да пишува Скопје.Не можеш бе да кажеш дека си од тука, едноставно не можеш, не си го живеел тоа детство и тие тинејџерски години со тој скопски дух. Зошто не си кажувате од каде сте, што има срамно во тоа? – е тоа се лечење комплекси. Имам доста колешки, познајнички, другарки и што ти не од провинција и супер ми се, не викам не, но баш добар дел од нив цели 4 години во текот на студирањето зборуваа како едвај чекаат да си одат дома за викенд и не им се седело тука бидејки Скопје не им чинело, а кога завршија и кога ги прашав што планираат, на тоа добив одговор: “ќе најдам нешто тука да работам, не се враќам дома”, па што не дадоа и тогаш коментар “се пакувам и одам дома да најдам работа” ? М? И да, следуваат контра одговори дека нема работа во родниот град итн., но нема ни да има се додека не почне да се вложува во тој град, а бидејки државата ни таква каква што ни е и кој и да застане на власт (не мешам политика бидејки ионака не се замарам со партии), треба ние да си вложуваме таму кадешто припаѓаме.
  Дрољи како дрољи ги има секаде и скопјанки и провинцијалки, но факт е дека откако се зголеми бројот на провинцијалки, се зголеми и бројот на дрољи. Моралните вредности се паднати на минимум од пустата желба и мотив газејки се пред себе да опстанат во “големиот град”. Ееее сега скоро се случи да таксист го праша дечко ми од каде му е девојчето, бидејки се почесто слушал патнички како се жалат дека не можат да си најдат дечко. Не е тоа дека се многу дигнати скопјанки, туку многу ниско одат провинцијалките, па машко како машко нормално дека ќе си тргне по полесниот пат.
  А па за работната рака да не правиме муабет, веќе доста коментари се имаат оставено на таа тема и доволно е само еден пример: скопјани додека си ја ценеле работната рака и заработувале 12 000 денари (да речеме) во бутик, дошле одредени персони што работат за 8 000ден. – не, не е тоа дека се снашле, тоа е дека работат за било која сума само за да останат тука, а во својот роден град ќе земат и повеќе за истата работа.
  Нешто што ми беше “најинтересно” на факултет е како сите студенти што беа од истиот роден крај на професорот си добиваа повисоки оцени, си поминуваа многу полесно. Е така е и со работните места, на важните функции се застанати луѓето од внатрешноста (не дискутирам на кој начин се дојдени до таму), па нормално дека за нас скопјаните ќе нема работа кога прво ќе си ги вработи сите внуци, правнуци, комшии па и познајници на комшиите, па што остане – за нас (а нема да остане). И не ми глумете лудило дека сте се снашле и дека немало работа во вашиот роден крај, бидејки поради тоа, нема работа за нас во НАШИОТ РОДЕН КРАЈ (чист пример е мојата мајка којашто е високо образована и не можеше да најде работа во својот роден крај, па бараше во друг град за на тоа да добие одговор: “вие не живеете тука, не можеме да ве вработиме”. Е така треба и тука да биде, предност за скопјани)
  И веќе кога сте дојдени, барем зборувајте литературно на работното место поготово ако сте на функција професор.
  И не плукајте по авторот, многу јасна е целта на неговиот пост, па кој разбрал – разбрал, кој не нека не се меша кадешто не му е место. И да, размавтајте си ги мувите што ви летаат околу главите, заради тоа и не ја разбирате поентата.
  И секако веќе познатата изрека – СЕКОЈА ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИТЕ

  • караконџула бе хахахха напиша:

   А извини, кои се тие ИСКЛУЧОЦИ ? Те цитирам “… но нема ни да има се додека не почне да се вложува во тој град, а бидејки државата ни таква каква што ни е и кој и да застане на власт, треба ние да си вложуваме таму кадешто припаѓаме…”, КОЈ и Што да вложува драга девојко кога, сите инвеститори, странски или наши вложуваат само во Скопје, кои сме тие НИЕ да си вложуваме во нашето место кога сме млади, без работа и финансии, со кои средства да вложуваме, треба прво да се заработи да се стекне нешто во животот па потоа да се вложува, нема секој богат тато и мама … размисли прво малку што зборуваш

   • Аеродромка напиша:

    Познавам добар дел коишто се добро ситуирани и пак се во Скопје, а многу лесно можеле да најдат работа дома.. да, знам што зборувам и нема што да мислам туку гледам и си чувствувам на своја кожа. Немојте премногу лично да си сфаќате, човек како човек не бира каде се раѓа, не го прави тоа човекот. А под “исклучоци” мислам на сите оние кои се дојдени бидејќи вределе и оние кои не се дојдени да си се омажат/оженат по секоја цена. Значи јас зборувам за одредени личности, а кој каде ќе си се пронајде, тоа е негова работа.
    Поздрав

   • komitamkd напиша:

    Премногу лично сваќаат…..Премногу…вакво обединување околу една појава во државава речиси и да немало…пак на дело се покажуваат нивните јазли и сојузи како и во реалноста…..и да не го биве детто ќе го биде ЕМИ НАШЕ СИ Е….

 135. a da se ispoubijeme megusebno!??? напиша:

  За почеток морам да признаам дека си избрал добар наслов, ме натера да го прочитам твојот текст. ПРОВИНЦИЈАЛКАТА И НЕЈЗИНИТЕ ГРАДСКИ ЖРТВИ!!!! Провинцијалката – девојка од било кој град во Македонија (освен од Скопје) дојдена во Големата Метропола со единствана цел да се вработи или омажи
  Градските жртви – граѓани на Големата Метропола најчести жртви на големата закана – Провинцијалката!!!
  Насловот, што се надевам добро сум го сфатила, ја раскажува целата твоја приказна. Верувај воопшто немало потреба да го пишуваш целиот текст, се е јасно како бел ден. Текстот наискрено ме насмеа, пред се поради начинот на кој се изразуваш, за на крај да ме остават без зборови сите “факти” внесени во него. Секако на ова ќе одговориш со познатиот коментар, твое е правото на изразување, а секако јас не морам да го читам ако не ми се допаѓа а на крај па и не мора да коментирам. Но ете и јас имам право на изразување и на свое мислење па се надевам ќе го објавиш ова, во спротивно би го докажал токму тоа што е очигледно од твоето дело. Како што можев да забележам, а гледам не сум единствена, многу си погоден од провинцијалките (од сите припаднички на понежнито пол воопшто). Зошто е тоа така, нема да отворам нова тема и да објаснувам, само ќе те замолам тебе и многуте што не знаете да кажете други освен навредливи зборови за девојките, да си се вклучите на геј – парадата и се надевам ќе бидете многу многу посреќни. Ти дефинитивно имаш проблем со понежниот пол, па те молам биди директен и немој да ми коментираш дека твојата сказничка е за нешто друго што не сме го разбрале.
  Ајде да претпоствиме дека текстот е општо за неподносливата состојба во Скопје. Скопје е главен град на Република Македонија, Скопје ги поседува сите факултети, а факултетите се најголемата причина поради која младите доѓаат во големиот град. Секој човек кој аплицира на својот факултет и е примен останува овде за да учи. Тој се запишува со својот успех и труд на тој факултет (не добиен со пари и намирници како што истакна Госпоѓата Скопјанка, што не може да си ги снајде сопствените деца, чувај Боже) и ако тој успех е задоволителен тој човек е примен на факултет. Доколку личноста има висок посек добива стипендија (со која што може да живее секако, срамота за сите тие што го потценуваат тоа). На ниеден факултет или биро за вработување не постои дискриманцијата што вие овде ја ширите, секој се запишува на факултет или се вработува поради сопствените заслуги а НЕ поради своето потекло (како вие сте научени и воспитувани не е тема на разговор). Во ниедна земја не е забрането да зборуваш на својот јазик, а вие овде се фативте на дијалектите (цитирам: “не труете со вашиот дијалек” скопјанецот кој заборави дека и тој зборува на скопски дијалект и дека тие всушност претставуваат нашето богатство). Од коментарите кои ги прочитав забележав дека многу од провинцијалците покажаа револт, но верувај не кон Скопје како што тврдиш ти туку токму кон твојот текст. Изгледа и тие не сфатиле што всушност сакаш да кажеш ти, ќе им помогнам (се надевам не ти смета, пак ке го спомнам правото на изразување) сакаш да кажеш ти и многуте твои пријатели и пријателки дека всушност вие сте тие исполнети со револт, бес и исфрустрираност кон ПРОВИНЦИЈАЛЦИТЕ кои успеваат да живеат далеку од дома, без кујната на мама и парите на тато кога ќе ги посакаат, успеваат да стекнат огромен број пријатели во студентските домови, за на крај да завршат факултет и со својата истрајност да успеат да се вработат. Секап сето ова што го набројав е индивидуално и секој може да го постигне и поседува, но гледајќи од друг аспект сите знаеме дека во природата на човекот е да научи да се бори токму тогаш кога е оставен сам на себе (не велам дека провинцијалците немаат фамилии и кој да се грижи но делумно си оставен сам). За приказните за провинцијалките- што се и главна тема во твоето дело, можам да кажам дека имаш бујна фантазија, а богами и твоите Скопјанки, кој ниту во еден момент не се почувствуваа навредени од вашите зборови и изјави како да е тоа сосем нормално да се зборува за понежниот пол. Се потрудив да ти посочам некои факти за да успееш да ме разбереш, да не ја имам твојата мака па да останам неразбрана, искрено се надевам ќе си го смениш мислењето што си го изградил за девојќите (од провинција или Скопје барем за мене сите се луѓе), ќе си го смениш начинот на размислување за тоа како и каде треба да живеат луѓето (зборуваш за права, а плукаш на туѓите права) и ќе почнеш да си ја сакас СВОЈАТА ЗЕМЈА СО СИТЕ СВОИ БОГАТСТВА!!!!!

  • Игор напиша:

   Јас не знам зошто толку се трудиш да му објасниш, па мајка му од Мариово е дојдена, татко му од Балин Дол, ама тој е скопјанец со тапија!

   МА НЕМОЈА ДА МЕ ЈЕБЕШ БРЕ!

   • komitamkd напиша:

    Игорче….и од Сарамзалино да се моите и да се населиле пред 10 години тоа треба да престане…Вие контате бе каде одиме? Ама еве ќе те разочарам. Ако ти е тоа нешто важно…Скопјанец сум и по родители и под баба и дедо…за пред тоа не знам, иако не е важно. Доаѓале, се населувале….шишето е полно до врв..ГОТОВО, неможе повеќе и сега????Не може ,секој ебан парк стана паркинг зона, планините ги изгиризаа….Било и поминало тоа населување. И пак ке кажам. Пример зимајте од албанцитер. И во нивните мали места државата не финансира ама пак селата им се развиени. Е тие момак возат бесни коли ама пак си живеат во село…и сега шо праиме??? Како ве дигна текстов мајкоооо. И не се трудете да ми објаснувате ништо…имате став терајте си го..ај пријатно

   • Игор напиша:

    Ич не ме боли за албаниците! Јас студирав во Скопје па си се вратив дома, не останав во тој беден град, единствен град каде се финансираи се вложува! Ако не сакаш да доаѓаат од провинција, кажи му на Груевски да распредели факултети и други државни установи во другите градови! Ако не, за некоја година Скопје ќе стане најголемо македонско село!

 136. Нережанец напиша:

  Не се криви ни провинцијалците (зборувам во глобала), државата е централизирана максимално.. Ако во еден град имаш 2 банки, еден мини трговски центар и плус неколку мини маркети, а 50.000 жители, нормално е да бараат спас на друго место (читај Скопје). Има повеќе начини да се спречи овој хаос, убав пример е Словенија… Љубљана и ден денес има 400.000 жители, нешто што е така со децении, и СЕ тоа поради условите кои државата им ги обезбедува на помалите урбани средини, селата итн. Треба да се забранат и градежните зафати низ градот, ако нема нови згради , куќи итн нема да има ни доселеници, ама тоа не и одговара на скопската урбана мафија.. Може и да се отворат фабрики низ другите градови (како во минатото)… Има начини, ама СЕ е во рацете на државата… Цврсто сум убеден дека кога ќе се создадат поволни услови за живот и низ помалите градови или селата, луѓето ќе останат таму.. Па не е никој будала 4-5 години да се ака низ Македонија (секоја недела на релација Скопје – Х град поради факултетот), да плаќа кирии, да работи за 300 ден дневница, да нема загарантирана иднина, да биде во град каде што не е добредојден итн.. Мислам ако ме сфаќате..

  • Бубек напиша:

   Сосема коректен коментар , но еве власта повторно истата провинција ја изгласа затоа што давала бенефиции , помагала за развојот на аграрот и.т.н…
   Кога веќе е така , зошто уште се случува оваа миграција ?
   ЕКС Нережанец, веројатно се знаеме…

 137. Iva_Kiva :) напиша:

  Еј, абе дај олабавете малку луѓе, лето е! 🙂 Ви ги прочитав коментарите на сите ( горе – долу ) и се изнасмеав. И сите сте до некаде во право. Јас сум провинцијалка, од Кичево сум и тоа е тоа. Не сум ни подобра ни полоша од другите. До не-скопјаните: cе сложувам со коментарите дека не треба да се навредувате ако некој ви рече дека сте од провинција – ако не сте од главниот град – од провинција сте. Така е секаде, така е и овде. Не знам зошто толку ве повредува тоа. И да, живеете во СК, а плукате по градот кој ви нуди токлу многу. Тоа е малку некултурно, непристојно и без почит. Јас го сакам Скопје. Скопје е и мој град, бидејќи е главен град на МОЈАТА држава и се гордеам со него! Каков и да е, мене ми е најубав! Не живеам во него, не сум ни живеела некогаш, не дека сум немала прилика. Едноставно сметам дека не се вклопувам во неговиот стил на живот. Ама тоа не е причина да го мразам и да им посакувам ( читај: љубоморам ) на скопјани се најлошо. И никогаш во СК не сум се чувствувала непријатно, никогаш никој не ме гледал ” одозгора “. Напротив. Секогаш сум била опкружена со фини луѓе желни да ми помогнат. Не сум сретнала подруштвен народ од скопскиот. Ама тоа е можеби до мене. Каква енергија зрачиш, таква и привлекуваш. Затоа, олабавете. Сите. дајте повеќе да се сакаме и цениме меѓу себе. Ако ние се делиме по тоа кој од каде доаѓа и ако ние самите си плукаме по НАШИОТ главен град, тогаш не очекувајте другите од страна да го прават спротивното. ПОЗДРАВ ДО СИТЕ! 🙂

  • komitamkd напиша:

   Браво девојче, поздрав и то тебе. Ете еден лик без комплекси и фрустрации. 🙂

  • Игор напиша:

   Pa toa e problemot, ti mislis deka se skopjani, a tamu e cela Makedonija! Od kade znaes deka drustvenite luge ne se od Mariovo ili od Berovo ili od Miravci?
   Nikoj ne go mrazi Skopje, jas gi mrazam tie sto se pravat pogolemi gragjani od site, a negovite poteknuvaat od Mariovo, toa e problemot!

   Skopje e glaven grad, da, ama ajde drugite neka umrat, neka gi zatvorat site gradovi, zosto se se gradi vo Skopje, se tamu samo se investira!
   I stranstvo ima glavni gradovi, no site drugi se razvivaat podednakvo kako i glavniot i lugeto ne se iseluvaat! E toa e problemot!

   • Iva_Kiva :) напиша:

    Игор, нема потреба од толку негативност. 🙂 Сите сме македонци и сите треба да се сакаме и почитуваме меѓусебно. Да ти одговорам ( барем тоа што можам ). Нема потреба да се мразиме. Една рака луѓе сме, уште тоа ни фали 🙂 А такви, што велиш ти, што се прават граѓани поголеми од самите граѓани или покондурени селани, има во секој град, не само во СК. Илјада примери има и во Кичево, од каде што сум, а сигурно има и во твојот град. Ама тоа е, секој си одбира како сака да си се претставува. Тоа си е негов проблем, не треба тебе да те засега и нема зошто ти да се нервираш или да дозволиш неговото однесување да те омаловажува. Наптотив. Покажи му колку си ти покултурен и повоспитан од него. Таквите луѓе само така се спуштаат на земја. Друго, зошто се гради само во СК, не знам, а и не е мое да знам. Тоа прашање треба да го упатиш кон некоја владина институција која што е одговорна за тоа. Додека сме кај оваа тема, во други коментари прочитав дека луѓето доаѓале во СК зашто не можеле да се вработат во градот од кај што потекнуваат. Секоја чест на исклучоците кои што навистина немаат каде, па мораат сакале – неќеле да останат во СК и таму да си го бараат чарето. Ама 90% од луѓето што јас ги познавам ( кичевчани, добро – предобро ситуирани во Кичево, со куќи – палати, не знам дали сте виделе такви во СК :), кои имаат обезбедено работно место овде, се преселуваат во СК што би рекла србите ” из чиста мира “, т.е. само затоа што им се може и што сметаат дека се над ( што и да им значи тоа над ) другите во градот, па кога ќе се вратат за викенд овде колку да не ги заборават нивните, изигруваат главни шерифи. Е, тоа се селендри, и тоа тешки селендри. Јас така го разбрав авторот на блогов. Не е наменет да ги омаловажи другите од страна, туку да ги посочи таквите напасници. А такви има колку сакаш. Не гледам зошто некој, на пр. што има завршено економски факултет, да трча да се вработи во Стопанска Банка во СК, кога и во Кичево ја има истата банка ( и тоа прекрасен, величенствен објект ). Друго, како знам дали луѓето што ги среќавам во СК се скопјани, а не се од Берово, Мариово или од Миравци, на пр. Сум била во Берово и во Мариовско, природата е величенствена, спектакуларна, кој не бил, задолжително да оди ( да си се пофалам малку, де 🙂 ). Миравци искрено не знам каде е, се надевам ќе ми кажете кој знае, па можеби некогаш ќе појдам. Еве со пример повторно ќе се обидам да објаснам. Пред 3 години со момчето ( сега ми е сопруг, имам и едногодишен син, чисто да се знае дека не сум 18 годишна клинка, сум видела и сум искусила доволно во животот да можам да проценам нечиј карактер ) бевме во Будва. Во хотелот кај што бевме сместени неколку дена после нас дојде една група млади деца од Кичево. Бидејќи Кичево е мал град, горе – долу сите се знаеме. Замисли, се разминуваме по скалите, јас им велам ” здраво, како сте “, а тие ме одминуваат молчејќи, ко да сум, недај Боже, болна од лепра! А подолу од нас, во истиот хотел, беше сместен еден млад брачен пар од СК, со малечко дете. Прв пат се сретнавме со луѓето, ама така се задруживме и супер си поминавме. И ден денес се слушаме по фејсбук. А слични случки како таа со младинците ми се имаат случено и во СК, и во БТ, па дури и во ОХ. Една моја познаничка од градов се вработила на шанк на една од охридските плажи, ме служи со пијалак и се прави ” енглез “. Ете така, пријателе, знам дека луѓето што сум ги сретнала биле од СК. Не дека тоа ми е важно од каде биле, или пак дека нешто ми менува, ама ај…. 🙂 Биди ми поздравен.

   • Игор напиша:

    Точно, се согласувам дека секаде има сељаци на тон и јас сите ги презирам. Но нормално, скопје е пола македонија и затоа има најмногу сељаци!
    И јас имам другари од скопје, супер се, но имам и јас искуства како некултурно во странство се однесувале скопјани. Ти имаш еден позитивен пример, би сакал секогаш да имаш позитивни!
    Инаку горе долу се согласувам со твоите ставови, но пак ќе кажам, со тоа што сите одат во скопје, се празнат другите градови, а тоа е лошо за државата! Знам дека кога ќе се сетат што направија, ќе биде касно!
    И да ти одговорам за мразењето. За тоа не можам баш јас да ти одговорам, но може премиерот, тој ги подели луѓето на патриоти и предавници, тој сака грст луѓе да се мразат, не јас!
    позз

 138. naturaliziran strumicanec напиша:

  ooooo skopjanishca da vi se m*cam u vardarot 😀 hahahahahaha kacacive vi go podelija skopeto na 2 dela bre aloooooo vie uste se palite na provincijalci i starosedelci … abre chuknete toa glavite ke ve nosat site na vodno da zivite , ke ve proteraat alo bre SKOPJANIShCha.

  ajt sea krsete glava

 139. OdSkopje напиша:

  Од Скопје сум и преку се ми е од тие провинцијалци. Не би имал ништо против нив кога би дошле во главниот град со некаква пре-едукација или незнам некаков период на вклопување во “шемата” поготово машкиот пол спуштен од планина со мускули стекнати од нивата која му го плаќа престојот овде, стегнат на Ленинова седи шмека и на цел глас ОНА ШКОПЈАНИШЧАНА.. неиде.. тоа е муабет за во вашиот провинцијалски град пред коперација со ѕидарско, посебна салама и вегета!

  Околу текстот не се сложувам баш. Провинцијалци има во сите светски метрополи и тоа нема никогаш никој да го запре (освен во Марибор, Словенија мислам дека е лимитиран на одреден број жители или се плаќа престој кон градот + кирија etc) што по мене е многу коректно кон оние кој веќе си плаќаат за сопствениот град и живеат во истиот грнрациски!

 140. haha напиша:

  “Јас на пример од тоа немам комплекс.” Контрадикторен си. Според ова што го имаш напишано јасно е дека можеш да бидеш мерка за искомлексираност. Оди прошетај малку ,по можност по вистински метрополи, затоа што по се изгледа дека подалеку од твоето мало немаш мрднато.

 141. Горда Битолчанка напиша:

  Значи од ова ВООПШТО не сум навредена, кој шо ќе се пронајди ќе се навреди кој не, само ќе сфати 🙂 . Јас лично идам скопје само заради факултетот за ништо друго 2 дена слободни да ми се БЕГАМ, и не, не заради шо не ми чини нешо скопје туку НЕ МИ ЧИНИ ова шо го напиша дечково и не можи да биди поќе во право како шо читав така си викав леле да! Едино шо можи малце да се навредив е шо сите не става во ист кош а ова шо го напиша воглавно се однесува чисто на Источна Македонија, сеа ко си сме директни па да му се невиди тие се тие шо сакат да излезат од калта на нивите и да се мажат за некој скопјанец. Ете јас лично абе НИ ПОД РАЗНО не би останала ск. 🙂

  • komitamkd напиша:

   Поздрав за твојот преубав град…ве знам вас Битолчанките. Горди. отмени, аристократска крв. Вас човек во Париз тешко да ве однесе не па во загаденото Скопје. Ова не важи воопшто за сите. Пособно не за луѓе шо немаат комплекси. Поздрав чупе и ај не ме шетај по тавани, кажи дека Скопје е убав град. Не се прај кабадаја 🙂

   • Горда Битолчанка напиша:

    Скопје е преубав град. Не прам лице, едино шо не чини е ова ти шо така добро го опиша за то и потенцирав погоре. 🙂 Поздрав. Се најубо 🙂

 142. Maja напиша:

  Ne znam shto vo sushtina e tuka problemot?:-) Dali toa shto skopjankite se ruzni ko nokj i ne mozat da si najdat dechko, pa ostanuvaat stari momi; dali toa shto skopjanite vo glavnom se mrzlivi i razgaleni dechinja i ako tato ne im predade vo nasledstvo vila na Vodno, ne se sposobni da si kupat edno mochano stanche vo Debar Maalo (a tolku pustite posakuvaat, pa se frustriraat od onie koi mozat da si kupat)…ili pak e problemot shto Skopje e urbanistichka dzungla…(vaka barem pochna tekstot)???
  Vo sekoj sluchaj, i da e Skopje dzungla Skopjanite taka si go gradat – za pusti pari, i od polski WCa niz Debar Maalo napravija “zgradi”. Epa ako ne sakate da vi kupuvaat stanovi provincijalcite, zivejte si de vo kolibite “u centar”…nikoj ne vi se ljuti…:-)

  Kako i da e, se se sveduva na prirodnite zakoni, osnosno na “mi se moze be”…mi se moze,
  i da imam MUZ od Skopje, pa pojaka riba sum od site drugarki skopjanki shto gi znam i poshiroko….sho da im pravam koga se ruzni i debeli, protiv majka priroda ne se moze;
  i da imam 3 stana vo Debar Maalo…si zarabotiv pa si kupiv be, kako? – jas si znam..bitno ne gi dobiv na poklon…kupete si i vie.:-)
  i da si najdam rabota…..pa zavrshiv dva fakulteta, plus magistratura, (i toa BEZ VRSKI i trchanje od dekan do profesor, pretstavuvajki se kako “sinot na prof. toj i toj..”…)….

  I ne znam ….shto vi e ustvari problemot???:-)))

  • komitamkd напиша:

   Значи текстов е напраен баш за сортите ко тебе. Мило ми е шо си ја извади бедата на виделина. Ја постигнав целта……

   • Maja напиша:

    Ne te razbiram kaj ja gledash tuka bedata?:-) Vo nemoznosta da se napreduva pa za smetka na toa da se povikuva na izlitenata fraza “star skopjanec”, a vo megjuvreme da se obvinuva sekoj drug koj i te kako napreduva….ili pak ja gledash bedata vo frustraciite koi poteknuvaat od prostaklukot narechen “kompleks na poniska vrednost, lazno pretstavena kako povisoka”:-))) Smeshki nevideni:-)) Izgleda deka nekoi od skopjanite za zal se samo toa, i nikogash ne izlegle od svoeto maalo (osven shto trknale do kaj baba vo selo na vikend), pa za zal egoto im ostanalo isto tolkacko kako i maaloto:-) Nekoj vo komentarite spomna za pogolemite gradovi sekade niz svetot, kade voopshto nikoj ne se zamara so toa koj od kaj e…izgleda vo skopskava provincija samo nekoi frustradzii ushte se zamaraat so takvi gluposti…namesto da se protrijat malku i da ne chekaat skopje po default da im deli ordeni:-)))

   • Duki напиша:

    Maja mojot problem e so anusot ti e spremen za fisting a mene ne mi bas golem ko na roco siffredi

  • Maja напиша:

   Duki, posle tvojov komentar samo za edno mesto mi e spremen delot od teloto koj go spomna (za onamu kajshto i carot odi peshki, pa i nie od provincija, a za skopjanite nemozam da tvrdam…:-)))) – nie od provincija sme premnogu kulturni da ne ostavame nesoodvetni komentari na blogovi, pa nema da go imenuvam “delot od teloto”:-)A ti gledam, dosta imash iskustvo so istiot i terminologijata povrzana so nego, pa ke razberesh:-))))Inaku, pozdrav za avtorot na blogov, na pekolnive goreshtini i dosada na rabota, navistina e osvezuvanje, pa mora nekako i da se nasmeeme:)

 143. Grujo напиша:

  Za vakvite sekoja cest i kapa im simnuvam no za zal pogolemiot procent so doagaat od drugi gradovi(sekoja cest na isklucocite) se licemeri,spioni ,tasteri,grebatori,i ni sram i perde ,drugarstvo nepoznata terminologija ke si ja prodadat i sopstvenata majka samo da go ostvarat toa sto go zamislile “GAZAT PREKU ZIVI LUGE”……ednostavno mizerija ,moralni ,eticki vrednosti nepoznati raboti…..!

 144. Стил и достоинство напиша:

  Значи ептен ми е мило што се изнапукавте вака добро сите што си ја имате мувата на капата. Имам пријателки од провинција кои се погратски од пола скопјани, ама познавам и такви ЗА КОИ Е НАМЕНЕТ ТЕКСТОВ која дошла да се снајде во градов а толку многу плука по него. Жив пример: На интервју за работа за промотерки доаѓа скопјанка културно облечена и разговара за работа и за плата, доаѓа провинцијалка после неа со гол стомак, бела прозирна сукња и плава танга одоздоле ( и одговара со топот што го носи) и вика сметам дека платата која ја нудите е висока за почеток, јас ке работам за 8000 денари и ако после 3 месеци сте задоволни тогаш покачете ми ја. Нормално девојката ја добива работата, а после 2 месеци бараме нова промотерка. ЗОШТО!!!!!! Затоа што тангава во меѓувреме му ги раширила нозете на газдата, па наместо да живее во Кузман, таа живее во стан кој го рента за неа (а типот има жена и 2 деца) На следниот конкурс за промотерки почетната плата веќе се симна на 8000 денари 😦 Е па души такви ситни провинцијалски за 8000 денари можете да си најдете работа и во вашите градови, ама неможете да ги ширите нозете зошто е мал градот па ќе ве зборат, или изборот е тесен па нема кај да ве сместат. За тие провинцијалци ние СКОПЈАНИТЕ ПЛУКАМЕ, А ДРУГИТЕ ГИ СТАВАМЕ ВО “СЕКОЈА ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИ“ Од тие провинцијалци градот смрди!!!! Да не ги спомнам и машките агенти за недвижности кои имаат по 23-24 години и ги усреќуваат 42-43 годишни госпоѓи тазе разведени поради погоре споменатите. Е па за рзлика од ваквиот кич ние Скопјанките имаме достоинство и на драго срце ќе садам пипер и патлиџан покрај некоја река надвор од Скопје за да неморам да го гледам неморалот и евтиното продавање на овие на кои кога ке им спомнеш дека за разлика од нив имаш стил тие ти се смеат во лице. Подоцна сватив………. не го разбрале зборот 🙂

  • komitamkd напиша:

   Илинденско востание се дигна на темава…Ваков судир околу некоја тема во државава немам видено. А државата ни е у курац отидена. Изгледа оваа тема најмногу ги гаѓа. А дроцата шо прифатила плата за 8000 парите ќе си ги извади на друго место…тоа е тоа…..не е еден пример..милиони се. Како свински црева се држат, еве и по коментариве се гледа….им излезе тоа изворното..тоа што ги тишти. Реално. Тие се поголеми сељаци во своите очи одколку во моите 🙂

  • Maja напиша:

   Moже и држи ова, само чисто околу ширење нозе на газди и селење во полуксузно живеалиште ….Натали Грубовиќ од која провинција беше???

 145. SkopjankaSkopjanka напиша:

  Bravo za avtorot na tekstot, vo celost go izrazuva moeto mislenje na temata. A za provincijalkite spomenati vo tekstot kako i intelektualkite provincijalki sto komentiraat ovde na blogov a ziveat vo Skopjevo i plukaat po nego i Skopjanite- Ve molam da si gi soberete kuferite i odete da se snajdete na drugo mesto,a bidejki ste mnogu sposobni probajte vo nekoja metropola kako Pariz , London na pr.-sigurno ke ve docekaat so rasrenii race hahaa..Pa plukajte tamu po Parizani i Paris…ili doma vratete se, bilo kade odete samo ne vo mojov prekrasen RODEN grad Skopje sto mnogu sI go sakam.STOP NA mrcatorite provinciski sto leb vadat tuka i plukaat. Pozdrav

 146. DRALE напиша:

  NNENENEN …..SAMO ANTIPROVINCISKI SOJUZ MU E MAJKATA. ..SO PREVZEMANJE NA SEKAKVI MERKI…CELTA GI OPRAVDUVA SREDSTVATA. …VO SPROTIVNO KE TREBA ISTO KAKO SO ALBANSKATA OKUPACIJA DA UGNIEME I DA SE ISPOSELIME VO POURBANO PODNEBJE T.E SAMI DA BARAME CARE. A JA MISLAM DEKA NEKOLKU INCIDENTI IMA DOBRO DA GI RAZDRMAAT. JA SUM RASTEN U ORCE I ZALOSNO E STO NEMOZEME DA SE SOBEREME ZA PROSLAVITE ZA MATURA. CELO ORCE SE PRESELI PO PRAGA…LONDON ….I NA POVEKETO OD NIV ODGOVOROT NA POSTAVENOTO PRASANJE .ZOSTO E: ZATOA STO OVDEKA VEKE NEMA ZIVOT BRAT !!.. GLUVCI SE NAKOTIJA I NAJSTRASNO OD SE E TOA STO…NAMESTO TIE DA SE PRILAGODAT NA URBAN ZIVOT NA ZIVEENJE TREBA NIE DA IM SE PRILAGODIME NA SELJACKIOT !!!!

 147. Muso напиша:

  А за клецање шчо прајме ?

 148. babunska напиша:

  Не сакав да искоментирам ама искрено после сите коментари не можев да и одолеам на желбата да си напишам неколку реда. Епа вака мили мои. Јас сум провинцијалка и потполно,ама баш потполно се согласувам со текстов. А зошто? По потекло сум од Велес и секако студирав на економски во Скопје, Се согласувам со некои од коментарите дека не е фер да се плука по луѓето од провинција,сепак се луѓе,но кога баш тие луѓе (читај:фукси) се дојдени во Скопје поради причина дебело да искористат некој скопски или (Господе прости ми за следново) СЕЧЕН КУР тогаш јас би им порачала да се убијат. През целото мое студирање имав можност да се запознаам со девојки дојдени во Скопје само за да фатат дечко од Скопје и многу јасно да се промажат. Смрдливи,бев никаква култура и однесување а да не зборуваме пак за морални вредности одат до таму што се затвораат во канцеларија со професорот сред термин за земање оценки. Да му се поврати на човек. Марш надвор од Скопје сите од еден до последен. Исто и јас надвор,бидејќи не можам да го гледам целиот тој провинцијалски кич и курврлк. И да ги редев кириите во Аеродром,но никогаш не фатив Скопјанец за дечко и не голтав за 10ка туку после студирањето се вратив во Велес,бидејќи не дозволувам некоја апла сељанка да му го испуши на шефот во некоја филијала во Скопје и да ми го лапне местото за коешто јас сум учела и трудела 4 години. Си најдов работа во Велес и супер ми беше. Имам многу пријателки од Скопје коишто многу ги сакам и ценам поради тоа што се супер личности,отворени,фини и супер се за дружење,а тоа е така бидејќи се од Скопје а не од некое село и нема потреба да се докажуваме колку они можат,знаат и умеат таму,скопјанки се,многу нормално дека го знаат градот,ако не фазла,подобро од мене. И ве молам немојте со тие споредби скопјанки провинцијалки (чест на исклучоци,но и тие се ретки) зошто не ви држи вода,сите знаеме што се се дешава по студентските домови а таму скопјани нема. Таму нема морал а ни дами од девојки. Таму има курви што пијат ракија,се опиваат како крави,и се рокаат за 1000 денари. Не можам да ви скријам дека го сакам Скопје како град и дека многу ме боли кога гледам како нашиот главен град се прилагодува на целиот тој провинцијалски кич. Жално,сепак е главен град,треба да се заштити некако. За среќа се запишав во Чикаго на постдипломски и некако подзаборавив на целата таа провинцијалска фама таму,ама овој текст баш добро ме потсети и ми разгоре стари рани. Не се чувствувам засегната со текстов и жал ми е за Скопје искрено,ги разбирам Скопјани,и јас не би сакала некој од Кавадарци или Неготино да ми се пафта низ Велес и да ми се понаша коо да го ослободил,но тоа е,за некои работи не сме ние криви а и не можеме да ги запреме или промениме. Можеме само да трпиме,пишуваме и плукаме,барем во тоа не бива.
  Еве на авторот јас му ветувам дека ако си дојдам во Македонија со мојот маж Велешанец, моите милиони 🙂 нема да ги вложам во стан во Скопје туку во куќа на Којник во Велес и јавно го поканувам авторот на кафе со неговата Скопјанка,па после може и еден шопинг во ГТЦ да направиме.

  Провинцијалки и провинцијалци не повраќајте на текстов за џабе,ако не го разбирате не серете туку побарајте некој да ви го разјасни. И до кога да се учиме дека има разлика од НЕКОЈ до НЕКОИ,ништо ли не научивте во Скопјето.

  И да уште нешто…Скопје за другите градови и тек како е метропола,од Велес сум и го признавам тоа. Размислете само дека било што да ви се деси летате на Клинички во Скопје бидејќи болниците со гуштери ни се полни по другите градови…ама тоа е веќе друга тема….

  Поздрав и секое добро

  Нина

 149. Provincijalec :D hahah напиша:

  Zdravo do site gordi “Skopjani” od provincija od zapadna Makedonija.Stvarno neznam od kaj da pochnam da govoram na ovaa neskrajan tema.Ke se obidam ponakratko da objasna nekoi raboti shto mn Skopjani se vo zabluda….
  Kako prvo Skopjani moze da se kaze deka nema vo deneshno vreme,a i tie shto se se naseleni poveketo posle zemjotresot se preseleni od po selata poshto donaciite im dale uslovi takarecheno bespari da se naselat na tie prostori i zatoa prashanjeto e koj koga imigriral,ako e vo minatoto se narekuvaat Skopjani a a ko e vo segashnosta provincijalci …. :)))
  Kako vtoro ako si Skopjanec ne znachi deka si kiznaj shto.Poshto poznavam mnogu pod kirija samo da se Skopje,mn socijalni sluchai,pitachi….Ima edna pogovorka:”podobro prv vo selo otkolku posleden vo grad” Shto mn Skopjani ne ja znaaat a ja ziveeat trpeki za korka leb i obleani vo beda vo nivniot ubav grad so beton,spomenici i fontani…. 😀
  Od provincija sum so mn visoko obrazovanie i ne profakam ponudi da pridonesuvam za Sk poshto tuka ke funkcioniram mn podobro,a i momentalno 50% od Skopjani mozat da mi se fatat za maloto prvche.Mozam vo Sk da kupam 10 stanovi i da ziveam prekrasno samo od kirii no ne sakam na moeto bogatstvo da ziveat iskompleksirani sushtestva skopski so srbizmi,angliski modificirani zborovi se so cel da bidat poligavi a spored niv pokulturni i sovremeni.Vo Skopje ne sum sretnal nitu eden maz…Samo depilirani pederi,pomazni i od svoite devojki,emo stilovi,narkomani i neobrazovani faci na jaki funkcii – galenichina na mama i tato shto imale vrski vo partija…
  Bi potpomognal 10 Skopjani ,bi gi vrabotil da mi go odrzuvaat parkot vo dvor i da go chistat bazentot…A mozi i chistachka za vo ordinacija i a sestra shto znae da golta kvalitetno :DPa skopjani imate moznost za vrabotuvanje i dobra plata.Zainteresiranite neka pishat 😀

 150. PERO напиша:

  Vakov tekst nema nikogas da napise uspesna zena ova moze da go napise samo nekoja iskompleksirana devojka so nema nikakov uspeh u zivoto pa i smetaat provincijalcite…imale pari kupuvale stanovi…pa rabotile lugeto ..so i tvojte ne ti kupile GOLTARI…Ednostavno ne ti e mestoto na tebe u skopje odi si kaj babati i dedoti na selo!!!!!!!!!!!!!

 151. Sonja напиша:

  Volku komentari za eden napis,znaci deka napisov treba da se nagradi

 152. bojan che напиша:

  Си го потрошив тркалцето[СКРОЛОТ] од вртење вака Скопје е планиран до 350000-400000 илјади жители таа приказна е завршена во 1971-1972 година и се трпеше до почетокот на 90ти години. после тоа во Скопје почна како епидемија да доаѓаат сите ама баш сите најголеми ОПИНОЦИ од цела ни Македонија така да кај вас во другите градови си го исчистивте ШЛАЈМОТ а ние го примивме со големо негодување ама кога си немоќен да спречиш.Без разлика кој од каде доаѓа треба да се прилагоди и смени во новата средина[Скопје] во овој случај ама до тоа не е дојдено и не верувам дека ке дојде.Дефиниција за скопјанец, битолчанец,ресенчанец,штипјанец итн. е 3[три] генерации да се родени во тој град,село,општина поздрав

 153. Диоген напиша:

  Читам и не можам да верувам.
  Лажам. Би сакала вака да започнам, но вистина е дека очекував токму вакви коментари. И воопшто не сум изненадена, за жал.
  Што да кажам за текстот? Проблемот постои, но ….
  Проблемот нема да се реши ако се делиме и се навредуваме. Уште помалку ако за се некој друг ни е виновен.
  Нема да застанам ниту на една страна затоа што сите треба да бидеме луѓе кои заслужуваат почит и кои знаат да почитуваат други и поинакви.
  Зошто некој е повеќе Скопјанец од друг? Затоа што на првиот дедо му дошол во Скопје, а на вториот татко му? Сите од некаде сме дојдени, генерација порано или подоцна што е важно? Сите сме дошле од некоја причина – на студии, по работа, сме се вљубиле… – што е важно и кому треба да се правдаме??? Сите ние со својот живот правиме она што сакаме или она што мораме.
  А тоа дали некој на некого му зема работно место, е па вака – секој се бори за себе на начин на кој тој сака и може. Чесно или не – секој на себе си зема ризик и си носи последици за свои постапки.
  Кој е подобар, оној од град или оној од село? И во град и во село има и умни и глупави, и чесни и нечесни, и вредни и мрзливи … шарен е овој свет а граница помеѓу село и град се помалку има.
  Зарем не е подобро сите да продолжиме со тоа што нашите татковци веќе стекнале, изградиле, засадиле…? Зошто мислиме дека некој сака да остави родно огниште и да почне да гради од нула? Верувам дека таква одлука не е лесна. Проблемот не е во тоа што некоја провинцијалка дошла во Скопје за да се омажи (верувам дека повеќето доаѓаат да студираат, а тнр. спонзоруши има секаде), проблем е што се вложува само во Скопје, што сите останати градови се маргинализирани, што во внатрешноста нема работни места, што фабриките се затворени и ред други проблеми.
  (Уште поголем проблем е што и од Скопје сакаме да избегаме.)
  Проблемот и решението барајте го на вистинското место, никој никому не може да му забрани да се бори за неговиот живот најдобро што умее.
  Живеам во Скопје, каде што работам има преку 100 луѓе и 99% од нив се дојдени од провинција или нивните родители се дојдени од некаде (ова за помладите). Мене лично Скопје никогаш не ми било сон и место каде сум сакала да живеам, но кога веќе сум тука се учам да го сакам.
  И за оние што сакаат да поправаат правописни грешки: македонскиот јазик за првпат го слушнав со 18 години, така да поштедете ме. И јас наоѓам грешки но не е мое да укажувам на истите.

 154. Bravo za tekstov. Simnuvam kapa na toj sto go napisal 🙂

  • Uste edna Gorda Skopjanka напиша:

   Uauuuuuuuuu majstore Bravo za tekstov. Abe kako ubavo si gi uklopil site komponenti na ovaa devijantna pojava narecena provincionalizam to znaci svaka cast. Gleam deka glavnava debata vise odamna pominala, ali morav da se ubacam u znak na podrska da znaes deka ne sme malku skopjani na istitot stav ko tebe. Inace primetiv kuckive provincijalski laat, r’zat, kvicat, -zbesnaa seljandurite poso gi pogodi pravo u srce -znaeme vistinata boli. Sto se odnesuva na ovaa tema, jas mislm deka avtorot gi dolovivl site momenti na eden mnogu mek i toleranten da ne recam akademski nacin. Ovaa epidemija ne se sopira so “fino i kulturno” . Zatoa moram da potenciram deka mi se povrakja od izjavite od tipot na: “koj vi e kriv sto ne ste se snasle u sopstveniot grad” ili ” koj ti e kriv tatko ti so ne zarabotil za da ti kupi stan” ili ” ke ti go fatam ma skopjanecot zatoa so sum bolja od tebe” – na takva izjava se dobiva po nos za da se kurci drugpat pomalce. Jas neam nekoe kojznae kakvo loso iskustvo so provincijalcite/kite poso uvek sum se drzela na distanca oti znaes u kucka doverba nema hahaha. Sepak poznavam mnogu i MORAM DA POTENCIRAM ima fer, kulturni i normalni devojcinja koi se ponasaat u red i se uklapaat u nasava gradska idila ALI POVEKETO se kalasturi zbesnati so lokaat rakija (i viski ako najdat budala da gi casti normalno), so slabi higienski naviki, so odvraten dijalekten govor, se smeat glasno da provociraat, se druzat so tebe samo ako imaat neso korist, pozadi grb te ogovaraat, dvolicni se, gledaat kako da te zaebat i nevideno i nesfatlivo ljubomorni !!!! A na temava kolku nivnite se uspesni pa im kupile stanovi u skopje, na poveketo od niv sirotite im roditeli gi isplakaat ratite rabotejki pod folija, crncat ko robovi ispeceni od sonceto za da moze seljandurceto nivno da pie kafe po Leninova i na Kej. I uste nesto: neznam kolku mifkive se infomirani za muabetot koj sto
   kruzi niz skopskite semejstva vo poslednive godini??? Fali selsko zemi gradsko, hahaha neso ne ste bas na cena vise a i koj vi e kriv sami si ja napravivte reputacijata na evtina i lesna roba. A sto se tice do obrazovanieto, poso procitav na nekolku mesta deka ste gordi magistri, pa magistri sme i nie u Skopjevo ne rastevme na granka da go ebam, taka da ni tuka ne ste vo prednost. Edinstveno vi ostana da dremete na separe so nekoj debel, bradosan srednovecen cicko i da stiskate palci da pusti nekoja pijacka i da ve vrati
   so kola, ili eventualno druzenje na relacija Cair, Saraj, Gazi Baba za dzemper od Motivi poso si znaete i sami i tamu si ima red, tradicija i obicai i koj bi ve zemal za neso poseriozno od edno slobodno, neobvrzuvacko, intimno druzenje.
   Naroda pogovorka: Dodeka kuckata ne ja krene opaskata……si znaete sami hehehe

 155. skopsko dete напиша:

  Bravo za celiot tekst.. potpolno ste vo pravo.. ve podrzuvam vo sekoj mozen pogled 😀

 156. Kineska kraljica напиша:

  Mala bara puno krokodila 🙂

  Site zeni se kurvi izvini majko i ti si zena – Njegosh

  95% devojki vo Skopje se sponzorushi i od provincija i od Skopje, samo sto ednite od provincija se pogladni i im ja rusat cenata na Skopjankite i tuka lezi zajakot.

  PS jas sum star Skopjanec roden tuka 4 ta generacija za ponataka ne znam i ne mi smetaat , koj e sposoben ke se izbori i vo Skopje i vo Bangladesh.

  PPS ako ima nekoja od provincija ili Skopje da ja vozam so mercedes, da ja setam po odmori, da ja vrabotam i napravam Kineska kraljica neka se javi 🙂

 157. Emi напиша:

  Да се надоврзам на Диоген
  Мојот дедо има 96 години, единствена работа кој ми ја повторува од како го знам, е дека не постојат скопјани, струмичани, делчевци, кавадарчани, охриѓани гевгеличани итн. Постојат само добри и лоши луѓе. Луѓе кои гледаат едни на други да си помогнат или да си наштетат. Скопје е толку убаво колку што е, и е толку посебно од сите други места во Македонија, баш поради тоа што е совршен склоп на стотици култури, дијалекти и различни традиции – се на едно место. Ако убаво се сеќавам, во едно од најстарите маала во Скопје, во Маџир маало, има Охридска, Прилепска, Св. Николска, Битолска итн. улица. Секоја посебна и уникатна на свој начин. Според мене, крајно време е да престанеме да ја делиме Македонија, доволно беше поделена во минатото. Сега, останува да најдеме заеднички јазик и заедничка цел, без предрасуди, дискриминации и навредувања. Поздрав до сите помали и преубави градчиња во Македонија кои можат да кажат со гордост дека Скопје не би било Скопје без нив, и поздрав до Скопје- еден и единствен.

 158. MILAN_ATGM напиша:

  let’s see ——-> http://www.youtube.com/watch?v=Tw2XvNzgJjA&feature=related
  Дакле: На Скопјево му фали самоисамо СУПЕРХЕРОЈ! -не за да брани него да (х)рани Скопски дух (бушидо+дисцииплина+достоинство)(св. Тројство за секој скопски пандит) нешо шо суптилно се провлече у високо респектираната Досие Скопје (10та-еп) која на некој начин поучно четиво за скопјани и императивен компас за остали про-скопски јуруци (cross-check) да мора да се применат радикални мерки што би рекол еден “скопски педер”,цитирам: “Секогаш има наплив од некои луѓе – нема да ги категоризирам нема да речам политичарчиња или амбициозни студентчиња пошо ОНИ знаат кои се а ги има еден куп луѓе од кои треба да се брани градот и улиците а во истовреме истите тие треба да покушаме да ги напраиме подобри и они да се дружат со нас пошо тука се знаеш јбг кај да ги пратиме на месечината тука се и мора да ги напраиме каобојци / шизици и нели -урбана герила”- јунаков е воедно воџа на прогресивно млада визионерска орг за бољи breakthrough на нашава протурена скопска парцела без услови за урамнотежен животен стил кој варира од “куќа до куча” (Изеди до трошка
  што небото дало
  пополни ги сите
  резерви на сало
  пат во Европа
  провинциска слава
  со см’кнати гаќи
  и опинок во глава) се секад обесправените кукумјавки кои се дестилат на неизбежната и вечна мк транзиција кои у слободно време фабрикуваат надежна младина која налик изгледа перспективно се додека на “стариот ” му се дига редовно.. али на крајот секад завршуваат као канцелариски пацов (another-brick-in-D-wall) неизбежна гилотина по автоматизам своеволно пристапуваат кон неа затоа што :Maja says: -Kako i da e, se se sveduva na prirodnite zakoni, osnosno na “mi se moze be”…mi se moze.” (fair enuf -маја-прОмаја) како и да е еднаш е речено: “Оној кој спие во демократија се буди во диктатура” е сеа малку жустро али боље спречи него лечи туристички реакции кои пред 20и кусур биле чисти импресии од ноќниот габаритен ноќен живот и своевиден балкански уникат што од угостителско-кулинарски аспект до 5 сабајле беспрекорна услуга едно што од мултикулти агенда во ск барови чија популарност оди дотаму да и денденес гуруХаре го спомнува тој нов бран во тоа време у кое дотичниот Дино Дворник “се губел” со денови во живата атмосфера во старо скопје каде МИГОТ бил позитивно наеелектризиран и спремен заедно со цела толпа да го изведат безвременскиот урбано-утилитарен и компромисно-конформистички плес за последен пат пошо почнала добата на “шлеперите” пропратена со вестренизација па така скопје мења пол од тава у огин шо би рекле старите или од исток кон запад жално ама све даље испишано е вишок затоа што суштината лежи бш у таа културна инаугурација или наклонетост и потчинетост на нови навики кои ги снашле стари скопјани во минатиот век кој после се се чини дека го положил приемот на една метропола во инерција која горе долу е више од оправдана у смисла се створила критична маса која фрагилно опстојувала како еден еквивалент на хипи движењето само не доволно перзистирала на новонајдојдената ситуација која уз добра воља го отстапила подиумот но за аманет го стандардизирала секој чекор на тогашното корзо која своја еманципација доживуе у далечните 20сети а да биде ова наше скопје шарено као од секад у тоа време придонеле разноразни падобранци (од задоволство или професионално) кои на чело биле скопските фраери и антиподниот џган -јаксето- кое ги контаминирале ск улици своевремено и го хомогенизирале и отфрлале скопските норми па спонтано за возврат добивале инстант трепанација од случаен арслан-конкурент за да третманот постане традиција требало да се деси одржување на истиот али куршлус имало пропусти во организирањето на тие свечени вечери на скопското корзо што дотогаш као превалентен вид биле еднииединствени скопските фраери кои важеле за стилски естаблишмент и наместо консолидација неочекувано се оневозможиле поради западниот фактор и културолошки импакт станале немоќна багра алкохоличари со поднаведната глава и бајата идеологија која не важела на празен стомак а додека они се трезнеле од реалноста која станувала се понереална дојденците или мрш! о јадците влегле од предна врата неселективно заземале позиција знаеле дека мораат да го бранат своето присуство се стационирале претежно на почетокот затоа што понатаму немале шанси а + им било поблиску за да фатат џаде у кризни времиња. И така трезните рокери и префарбаните шлагери уз кооперативен труизам јуришале кон “трговците” и “туристите ” кои своерачно им послале крвав тепих за добредојде ги треселе следователно на материјалните залихи што алчноста на крај ке победи и донесе до меѓусебно ривалство чија резултанта е 2-3јца дегенерици у секое маало да пустошат по дуќаните кои послем тоа не било важно кој го поседува биле нешо ко денешниве рекеташи али безполезно у таа граѓанска смисла краделе од приватни побуди за да паднат у робија засекогаш што било посакувано од сите станари (од африм до атиџе). Сите тие си имале некоја разбирачка ама времето те љуби времето те суди така дошло до промена на системот на вредности и општиот морален кодекс како имагинарен тутор во кои сите вери и нации од иста зграда покрај матичната религиска определба имале и секундарна солуција -толерантноста- која немала граници од разменување на пцовки нормално од едукатвна природа чисто информативно да знаат нешто + од својте сограѓани кои го почитувале скопскиот адет но и структурално не се разликувале во јавност по култура него по некултура од новонастанатите вредности у уште поново време како што се сељаштвото и јунаштвото кое одекна во 90сетите и сеа сме си ко мува без глава во индивидуалитет и интегритет компративно со скопје пред земјотресот…

 159. До Почитуваниот Блогер.

  Драг блогеру знам дека малку касно реагирам по темава, али навистина имав скоро пример од ваква појава, па затоа сакав да оставам свој коментар и да те Пофалам,
  Од можни 100, 100 поени за темава, Браво за текстот, кој во суштината ги погодува најбитните причинители за многу клучни проблеми.
  Ти се извинувам и за претходните два текста коментари кои признавам дека можеби се претерано долги и се повторуваат, бидејќи дури сега најдов време да ги прочитам сите објавени коментари.
  Така да дури немораш ни да ги објавуваш, доволно е и само овој или ни овој немораш како ти сакаш.
  Едноставно ти се си кажал, само зависи кој ја разбрал суштината на твојот текст.

  А, до читателите на коментариве, не би можел да се спуштам на нивото на некои од нив за да ги соодветно искоментирам.
  Па ќе кажам само краток сублимат на двете мои претходни пораки,
  Како помлад Скопјанец чија фамилија е повеќе од 80 години во Скопје, и како интелектуалец и архитект по професија од фамилија со долгогенерациска архитектонска традиција би кажал дека точно овие опишани проблеми од почитуваниов блогер се клучни за се во градов.

  Еве кратко би ги спомнал од мој агол:
  1, Некој личности или провинцијалки на нечесен начин доаѓаат до работни места, плус и се нудат да работат за ептен ниска цена, далеку испод нивната чест како луѓе пред се.
  Со тоа прават голема штета бидејќи ја девалвираат реалната вредност на трудот и го обезвреднуваат сиот чесен труд и угледот, како својот така и на квалитетните луѓе кои неможат соодветно да си го наплатат својот труд. Кажани беа погоре во коментарите низа проблеми.
  Јас би додал само лично искуство, од неодамна на оглас за вработување во мојата приватна фирма на интервју ми дојде токму ваква особа како што опишува темава на блогов од источна Македонија, да не именувам од кој град, крајно невкусно и провокативно облечена, која со крајно непристојни понуди кон мене, кои одеа и до таму дека ќе ми работела дотичната за пониска плата и плус ќе ми го исполнела и слободното време со понепосредно дружење и контакти ако сум сакал, и згора на се била на некој родител вработен во некоја управа, па ако ми затребало нешто од нивната управа ќе ми помогнел за било што. Па, покрај сите останати вредни и чесни пријавени кандидати не ни помислувам да вработам вакви.
  Знам многу добро дека добриот квалитет секогаш вреди повеќе, треба добро да се плати и процени. Бидејќи тој што ќе вработи неквалитетен кадар, поготово кандидатки за работа што се служат со погоре споменатите методи, всушност двапати ќе го чини поскапо и дупло ќе го плати, за што можеби не размислуваат сите така. Што би рекла поговорката сиромавиот плаќа двапати.

  2. А на вториот аспект од темава би рекол дека има и те како локални бизнисмени или луѓе со побогат стандард или па може продале некој имоти во тоа не навлегувам од внатрешноста на нашата земја, кои опседнати од свои лични комплекси по секоја цена да бидат во Скопје, своите пари ги вложуваат во станбен простор во Центарот на Скопје, а со самото тоа:
  Ги подигаат цените за м2 станбен простор во Скопје, а аналогно со тоа ги зголемуваат и цените за изнајмување на истиот на штета на нивните сограѓани од истиот роден град од каде дошле, кои со мака и триста тешкотии се мучат во Скопје да мизеруваат за чесно да си го завршат факултетот и да најдат работа.
  Во исто време пак во своите фирми кои ги отворија во Скопје вработуваат само луѓе од нивните краишта кои во трката по работа по секоја цена го девалвираат нашиот труд и неговата цена, Па така ние еве конкретно ќе кажам за мене архитектите сме приморани на истите тие “бизнисмени” дојдени од провинција, кои купувајќи по десет стана во Дебар Маало се самопрогласија за граѓани на Скопје, бидејќи тоа им је најбитната цел, ние како интелектуалци архитекти да им проектираме за многу ниска цена и воопшто не ни го ценат нашиот труд. Кратко речено станбениот простор направија да биде се поскап и поскап а нашиот труд околу проектирањето и изградбата на овој простор како инженери да ни биде се пониско и пониско платен. Фала богу јас не зависам од нив бидејќи со свој иновации во градежништвото сум се докажал доволно во својот квалитет за да работам и за извоз односно поквалитетни држави, и се разбира да си допринесувам за мојот град Скопје и моите примерни сограѓани.
  Со ова практично фрлија камен на вашите родни огништа мои драги сограѓани, токму ваквите бизнисмени ваши сограѓани, кои наместо да ги развијат вашите места и да отворат некој бизниси во вашите градови и нови работни места, парите ги фрлаат во Скопје, само за да бидат во Скопје, и им е испод чест сега и да кажат од каде потекнуваат.
  Бидејќи сега сме во капитализам, приватизација и слично па секој сам треба да си отвара бизниси и перспективи напредувајќи со нови креативни идеи во својата област, а не да окривуваме некој друг или државата, социјализмот одамна заврши. Но секако се сложувам дека и државата треба да поработи малку повеќе за развој на сите градови подеднакво што се однесува до нејзините можности како, поефикасно спроведување на економската развојна стратегија, развој на инфраструктурата, енергетските извори, образованието, здравството, услоби за бизнис клима и добра економија и уредувањето на вашите општини како задача пак на градоначалниците од парите на важите даноци кои сте ги платиле за услугите извршени во вашиот град, бидејќи парите за даноци од услугите кои сте ги обавиле за време на вашиот престој во Скопје одат за градот Скопје, затоа е и поентата повеќе да се ориентирате економски кон вашите родни градови, бидејќи само така ке си ги развиете, па дај боже и да станат поразвиени и од Скопје.
  Верувајте ми секојдневно се соочувам со бројни примери на вакви бизнисмени и бизнисменки. Баш добра споредба направи авторот на блогов кога ги споменува економски развиените рурални средини каде живеат Албанците. Погледнете и во сите други високо развиени Европски држави кон кои нели се стремиме и ние, и прошетајте по нивните мали места па ќе ви стане јасно за што ви говорам.

  Токму поради ова и ваквите бизнисмени Скопје се пренатрупа, со објекти обликувани со тотален кич, шунд и невкус и се узурпира секоја педа. Значи мои драги сограѓани вината не треба да се бара кај Скопјаните или примерните граѓани кои дошле од другите градови.
  Исто така треба малку и вие драги сограѓани, без разлика од каде доаѓате да поработите на вашето покултурно однесување во градот, бидејќи ако е ова заеднички град на сите, како главен град на нашата ни мила татковина, па треба сите да се грижиме за него, особено ние кој живееме секојдневно во него, бидејќи Скопје не е вашето мало место од каде што сте дојдени, треба многу покултурно, попристојно да се однесувате со чест на исклучоци. Ова се однесува на термините етика, култура, углед, морал, здрави навики и воспитување. Или со еден збор урбана култура на живеење.

  3. Би додал само еден друг аспект кој јас пак како бизнисмен го приметувам а е директно во корелација со темава. Имено често пати се девалвираат на пазарот на трудот и услугите или вредноста на услугите во бизнисите кои ги работиме исто како кај вредноста на трудот на лицата кои бараат работа.
  Имено до сега имам преку 30 лични примери од овој тип со кој сум се соочил. Еден од нив, Конкурирам со мојата фирма за да добијам работа на проект на зграда од инвеститорка од помал Македонски град од погоре споменатите бизнисмени и бизнисменки, и од примените три понуди заедно со мојата која имаше најнормална цена, двете на фирми и сограѓани од истото гратче со инвеститорката понудиле пониски цени, со што го девалвирале мојот труд и дури се испокарале која фирма од нив да понуди пониска цена. Инвеститоркава инаку по провинциска линија ја зема најевтинава понуда од нејзините пријатели и и прави нејзината фаворизирана фирма проект, кој не чини, и неможе да се изгради, бидејки знаете како си оди тоа Колку пари толку и музика, или Квалитетот си има своја цена. Па потоа кога се уверува во истото ме молеше мене да сум го корегирал нивниот проект односно да направам нов оти се уверила дека сум меѓу покваклитетните на пазарот. Епа сега ем не и го работам проектот нека си бара друг бидејќи ме еритира и девалвира, ем ќе си плати двапати за истата услуга, али ако така им треба на таквите.

  Сосема за крај само би кажал и една корекција за оние кои изнесоа во своите коментари невистина за Старите Скопјани,
  Имено јас како Скопјанец кој живеел и живее во центарот на градот, со потекло од страна на фамилијата на мајками околу 129 години уште од турскиот период и по таткова страна околу 80 години си земам за право да се наречам Стар Скопјанец и верувајте познавам и имам пријателство со преку 50 Стари Скопски фамилии кои живеат во денечните урбани маала во бараките во Тафталиџе, нас. 11 Октомври К. Вода, Центар и др. така да еве ви една проста математика за да разберете, ако можете зашто треба да го почитувате редот и традицијата и кодексот на однесување во Скопје, како што е ред на домаќините Скопјаните.

  Во старо Скопје пред земјотресот по статистика живееле околу 180 000 – 200 000 жители само во централните со околните градски маала, без руралните средини околу Скопје, чисто само градот.
  Од нив во земјотресот 1963год. загинати се 1070, а повредени околу 4000 жители, плус некој се раселиле мигрирале во мал број, некој пак и биле скоро доселени околу 10-15% еве да не ги рачунаме, па со тек на време повеќето од постарите лица изумреле и до 35% до 2009год., плус да земеме пак ширењето на фамилиите и со генерации до денес плус 25%, па тоа значи дека до 2009 година до кога имам статистички податок останати се и сеуште живеат во Скопје најмалку околу 150 000 жители стари Скопјани, еве да земеме и само 80-70 000 за да ви биде во прилог на тие што се сомневаат во овие податоци.
  По земјотресот пак Скопје е проектиран град за 400 000 жители, а денес имаме 800-900 000. Преголема бројка за да може да ја издржи овој град, нема каде повеќе да се шири просторно!!!. Затоа градот ни врие од пренаселеност и Мораме сите заедно да преземеме мерки и да работиме околу надминување на овој клучен проблем за нашиот и опстанокот на нашиот единствен град. Единствен велам метафорички, бидејќи како тргнала ситуацијата поради погоре спомнатите проблеми и појави се поизвесно е дека одиме кон Град Држава, што и те како е во прилог на некој од нашите соседи.
  Тоа пак значи од вкупната бројка од 800 000 жители ако ги одземеме луѓето како мене стари Скопјани со горе спомнатите бројки, остануваат околу 700-650 000 жители, кој број пак ако се подели на 34 бидејќи официјално има 34 града низ Македонија, несметајќи ги руралните општини со кои крајниот резултат би бил уште понеповолен за дојдените жители од другите градови, а поаѓајќи од фактот што сите овие жители не се дојдени само од еден град, Ќе дојдеме до резултатот од по 19 000 жители од секој град во просек ако поделиме подеднакво на сите града или еве да земеме и 30 па дури и 40 000 за поголемите градови за да ви биде во прилог на тие што се сомневаат во овие податоци.
  Па, драги мои тоа значи дека сепак Старите Скопјани со бројка од околу 150 000 или 80-70 000 сеедно, се сепак најбројни како број на жители од еден град.
  Овие податоци ги имам од официјална статистика, само ги изнесов.

  Се надевам соодветно ќе биедам разбран со коментаров, бидејќи немав никаква лоша намера или цел да навредам некого или некои, само да ги изнесам своите видувања и да укажам на клучните аспекти на темава, за кој мислам дека соодветно ги образложив од суштината на темава.
  Ќе завршам со поздрав и најдобронамерен апел до сите размислувајте како би ги надминале овие проблеми заедно за доброто на сите.
  И на крај би искажал Посебен респект и почит за текстов до блогерот и сите оние кои го разбраа во својата суштина.
  И те молам да го објавиш овој последен мој коментар на темава, или доколку не доволно е и само ти да го прочиташ, како поддршка за суштината на твојата тема и твојата успешна работа на блогов.
  Однапред Благодарам, Поздрав.

 160. Горд Скопјанец напиша:

  Би сакал само со неколку реченици да го дополнам мојот претходен и последен коментар на темава.
  Накратко прафразирано кажано низ неколку фрази.
  Ако капитализмот симболички го поврземе со куп цели јајца, потоа социјализмот направил кајгана од нив, па на крај со приватизацијата сакаме пак кајганата да ја вратиме во цели јајца, Е тоа е малку тешко. Скршено барде не се лепи како ново.
  А, во контекст на ова и со темава ако претходно споменатите појави се случуваат најповеќе поради недостаток на базична култура, па некои од погоре споменатите случаи на случајни минувачи или новодоселени станари, кои си земаат за право да прават се што ке им текне во Скопје, па и во други градови низ нашата ни татковина, само затоа што мислат дека демократија е потполна слобода, треба да тргнат прво со проучување на терминот демократија, пред да го изглаголат во некој погрешен контекст.
  Односно демократија не значи дека имаме потполна слобода да правиме се што ќе ни текне, туку скратено би парафразирал демократија е,
  “Да поминеш на пешачки премин кога ќе се вклучи зелено светло на семафорот”.
  Па, токму од вакво поимање на култура и свест за се околу нас, ако нашата држава ја споредам со една бара, некој ни ја разбуричка па сега водата е заматена и и треба долго време додека се избистри и вистинските вредности си дојдат на свое место.
  Личности како погоре споменативе во темава, со сиромаштијата на својот ум во недостаток на урбаната култура на живеење, секојдневно ја зголемуваат цената на сметката за настанатата штета кон сите нас, нашите градови и култура.
  Епа замислете се мои драги сограѓани? Што сакаме? Во кој правец одиме?
  Оти сами ние сме си виновни за се што се случува.
  Едноставно се чувствувам како интелектуалец кој ваквите луѓе го гушат во градењето на културна и високо квалитетна средина за живеење, или во својата слобода на изразување, која нели е загарантирано право со демократијата и придобивка од ваквото уредување.
  Тој што сам си го расипува или си го расипал сопствениот роден град од каде потекнува, па како некој да очекува дека ќе допринесе или ќе го гради неговиот нов град кој е само негово привремено живеалиште, во кое некој цел живот сака по секоја цена да остане, притоа ништо неправејќи за истиот, а го плука дека нечини, но упорно живее во него?.
  Па како тогаш сакате поубава средина за живеење, ако сами не си ја изградите?
  Но што ме чуди, Што да очекуваш од личности кои си плукаат во сопствениот бунар од кој пијат вода, па потоа некој им е крив што водата им е заматена.
  Никој нема да дојде од надвор да ни го направи градот покултурен.
  Запрашајте се Кога последен пат сте сториле нешто добро за вашиот град од каде потекнувате или пак за градот во кој живеете?
  Оваа инвазија над мојот роден град од страна на погоре споменатите личности “сограѓани” всушност би ја нарекол процес на малограѓанска провинцијализација на Скопје, се разбира сите мои драги и совесни сограѓани припаѓаат во чест на исклучоците, ова се однесува само за личностите опишани во темава, кои Скопје го чувствуваат повеќе како хотел во работните денови и предмет за градски чалам во нивните родни места за викендите.
  Со насилната инвазија од тотален невкус, кич, ниски вредности и некултура се повеќе се охрабруваат некои застрашувачки процеси на водење на Скопје или нашиот народ со стотици години наназад против правецот на движење на реалното време.
  Па мили мои сограѓани ние сме тие што можеме и треба да одредиме Дали сакаме враќање назад кон некоја илузорна имагинарна историска култура, која дури и во своето време на постоење како мали детали во нашиот град била увезен плагијат, кој го почитувам до негде како дел од историјата на мојот роден град, Или Пак ќе градими иднина богата со напредни идеи втемелени на нашата традиција, но кои ќе не лансираат напред подалеку од сопственото лице и ќе се развиваме како светска метропола. Од нас зависи!!! Тргнавме по овој пат, но набргу скренавме и сега или сме далеку наназад или тапкаме во место, Па искрено се прашувам Колку ли генерации уште ќе ни треба за да се вратиме на вистинскиот пат, односно онаму кон каде што започнавме и требаше похрабро да чекориме. Искрено кажано се изгубивме во градската културна шума, па незнаеме кој пат води кон иднината Или м ожеби и не ја посакуваме. Европски вредности, урбана култура. Што ли е ова? Истражувајте па можеби во наредните стотици години ќе ви стане јасно. Нормално ова го мислам за оние малку луѓе спомнати во темава, но кои по се изгледа се нашите кормилари па тие ни го одредуваат правецот на движење.
  Затоа мои драги сограѓани ваков ни е градот денес!
  Тој е нашето огледало, Какви сме ние Таков ни е и градот!?
  Мислам дека и песнава со спотот како што е снимена баш го потврдува она што го напишав во коментариве и што го говори темава.
  Едноставно ова видео е сублимат и потсетување што со себе донесоа и допринесоа некој од нашите понови “сограѓани и сограѓанки” во нашиот главен град, за урбаниот развој и култура на живеење, па ве молам погледнете го,
  youtu.be/S1NGjyCL900
  Ви благодарам за вниманието доколку го прочитавте овој и мојот претходен коментар.
  Признавам дека можеби беа долги или можеби ме инспирирање темава да си го доискажам своето мислење. Како и да е.
  Голема почит и поздрав кон сите примерни сограѓани, и овде ќе завршам со моето коментирање по основ на темава.
  И уште еден поздрав и благодарност до авторов на блогов, посебно заради тоа што темава ептен ја погодил и плус ни ги објавува сите наши коментари, кој инаку како автор на сопствениов блог си има и право сам да одлучи кои коментари ќе ги објави кои не.
  И те молам да ми го објавиш и овој мој последен коментар по темава, кој мислам дека на посуптилен начин ги доловува карактерните појави кои доведуваат во нашиот град и држава денес да се соочуваме со проблемите споменати во мојот претходен коментар поврзани со темава.

 161. jasna напиша:

  Ми ги читаш мислите!!Голем поздрав до авторот!

 162. dani напиша:

  imam 25 godini i na primer se boram so edna bolest rak se vika..vi gi citam komentarive i vi se cudam iskreno…i me inspiriravte da vi pisam vaka..kolku dobro bi bilo vaka da se tepate…da se borite…i da bivate vaka dobri oratori i da se krene vasiot glas vaka protiv farmacevskite giganti da go pustat lekot vo upotreba oti postoi..da ne ne trujat so hemii..da ne ispoumreme vaka mladi a ?

  • komitamkd напиша:

   Те молам прати ми нешто од материјал ако имаш за ова, многу интересна тема е секако ќе напишеме..Поздрав

   • dani напиша:

    Овој лек не бара патент, така што секој може да го произведе евтино и брзо, за разлика од неефикасните скапи лекови произведени од страна на големите фармацевтски компании!
    Канадски научници пронашле едноставен лек за лекување на канцерот, но големите фармацевтски компании не се заинтересирани за производство, поради тоа што не може лекот да биде патентиран. Истражувачите од Универзитетот Алберта во Едмонтон, успеале за една недела во целост да излечат рак со нивниот препарат, но лидерските мас-медиуми тотално ја игнорираат оваа едноставна техника за лекување на ракот, во која се користат обични евтини лекови.Методот кој вклучува примена на дихлороацетат (ДХА), кој во моментов се користи за лекување на нарушување во метаболизмот, нема никакви нус појави ниту пак долготрајни непосакувани ефекти.
    Канадските научници го тестирале ДХА врз човечки клетки и безопасно го уништиле ракот на белите дробови, мозокот и градите, додека здравите клетки останале недопрени и живи.Овој лек е тестиран и кај стаорци кои имале сериозни тумори во завршни фази. Резултатите биле запрепастувачки, заболените клетки со канцер инстантно започнале процес на реемисија, штом стаорците почнале да пијат од водата дозирана со ДХА.

    Лекот составен од ДХА е широко достапен и техниката за лечење на ракот е многу едноставна(може да се најде на Wikipedia), но зошто големите компании не се заинтересирани за производството на овој лек и неговата дистрибуција, зошто мејнстрим медиумите не се заинтересирани за ова откритие???
    Човечките клетки имаат природни механизми за борба против ракот, а тоа се органели – митохондрии, но тие треба да се активираат со цел да станат ефективни.Научниците до скоро веруваа дека страничните митохондриите се оштетуваат и стануваат неактивни за време на нападот на канцерот. Поради тоа биле фокусирани на гликолиза, која е слабо ефикасна во борба против ракот и, генерално, ресфрлање на ресурси и трошење време.Фармацевтските компании се уште го подржуваат овој пристап и се фокусираат на гликолизата како третман во борбата против ракот!
    Од друга страна третманот со ДХА не вклучува методи на гликолиза, туку целосно е фокусиран на митохондриите; тие ги активираат митохондриите кои веднаш откако ќе бидат активирани, брзо и успешно се борат против канцерот.Овој ефект овозможува процес на реактивација наречен апоптоза. Митохондриите во себе имаат програм за самоуништување, кој се активира кога станува збор за клетките на рак!Без апоптоза, тумори растат брзо и неконтролирано, бидејќи нивните клетки одбиваат да се деактивираат. Функционалните и активни митохондрии, благодарение на ДХА, го започнуваат овој процес и едноставно ги исклучуваат клетките на ракот!Кога процесот на гликолиза ќе се деактивира, телото произведува помалку млечна киселина, така што оштетеното ткиво околу клетките на ракот не се распаѓа и на тој начин не се создава соодветен терен за раст на нови тумори.

    Со оглед дека фармацевтските компании нема да ја развиваат ДХА за масовна примена кај луѓето, ќе биде потребно независни лаборатории да започнат клинички испитувања на ДХА за да се потврди истражувањето од канадски научници и на крајот да се произведе конечен лек кој ќе може да се применува кај луѓето. Целата оваа работа може да се направи во соработка со канадскиот универзитет, кој прв го започна истражувањето!Се надеваме дека објавувањето на овој текст ќе придонесе за подигање на свеста за ефектите на дихлороацетатот – ДХА и нејзиниот успех во лекувањето на ракот!

    Текстот е во слободен превод од Англиски, стручните термини се преведени со google translate!

   • komitamkd напиша:

    ти благодарам многу, ќе разгледам внимателно и ќе скроиме нешто што ќе падне во очи.. Ова е причина поради која човештвото би требало да се дигне на бунт од светски размери, навистина монструозно. Одсекогаш сум тврдел дека 90 насто од болестиве ,вирусиве се нивно масло за да може да се трошат и нивните лекови..Слично како силните воени држави. Создаваат конфликтни зони за да се продава нивното оружје. Демонот е одамна на земјата за жал сето ова е е лутање на човекот. До кога ќе издржи светов под овие односи само не знам?

 163. Ludak Ludakovski напиша:

  Neznam koj e provincijalec a koj ne e, nitu e moja rabota. Cisto drugarski vi go otstapuvam Skopje na site, pa vie delete pravete kako mislite deka e najdobro. Jas licno si zaminav od Skopje pred edna godina i ne planiram da se vratam. Inace sum roden vo Skopje i ostaviv tri stana vo debar malo, a familijata mi ima tradicija vo skopje poveke od 100 godini i poveke. Familijata mi se doseluva vo Skopje pred poveke od 100 godini vo naselbata Debar malo, pred toa ziveele vo debarskite predeli potocno selo gari i bile prisilno proterani od Albanskite banditi. Kako sto znam od moite predci, edna od poslednite familii na tie prostori, koja ostanala najdolgo i bila proterana. 🙂

  Ps. Luge begajte od Makedonia nema leb. Site patrioti i heroi se zaginati, vo zatvor ili nemaat leb da jadat. Ne probuvajte da ja opravite drzavata. POZZ

 164. hahaha напиша:

  Omazena sum za cisto Skopjance a ne sum skopjanka.ne se omaziv zatoa sto sakav da ziveam vo skopje ili da si zaminam od mojot grad.veruvajte deka sum mnogu obrazovana,so mnogu dobra rabota I pred sa go zapoznam nego bev mnogu dobro situirana.eden den bisziveela vo skopje I ne zosto ke dobijam rabota frckajki go gazeto tuku zosto se skoluvav vo eden od najdobrite univerziteti vo svetot I sum ekspert vo mojata struka.site sto ste gordi skopjani – sakajte go svojot grad no ne pravite podelba I diskriminacija.toa go nema nikade vo svetot.za zal samo kaj nas,a toa e tolku prosto I nisko.a isto do nekade alal da im e na tie devojki.si se snasle.a I ne se mrzlivi I ne se zanesuvaat kako poveketo sto gi gledam niz kafulinjata vo skopje

 165. R@mbo напиша:

  Еј еј полека, урбано, само урбано http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA

 166. М напиша:

  Ако некој од некое село дошол во ТВОЈОТ град и успеал да се снајде подобро од тебе…тоа само кажува колку ТИ си неспособен 🙂

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s