Ах тие лоши Германци…. Грците пак жртви…..

А на ова швабиве никако не им доаѓа памет. Ај што испуштаа работници од Волсваген и Мерцедес, ај шо плаќаа милијарди од својот буџет за килавото и заостанато копиле од семејството, а и во иднина ќе плаќаат, сега се дрзнаа пак да бидат невоспитани и нетолеранти кон нивното недоносено  и неразвиено семејно чедо.
Одкако им ја напунија на пешкирите мрежата до врв, ги фрлија банкротираните во искушение да се фрлат на нов параспурлук, на ново трошење Европски пари. Нема да  ме чуди ако сега баткиве од југ  воведат нов бонус во своите плати. ,,Додаток за рехабилитација од Германскиот пораз”.
Па кога можат да дрпаат 17 плати, да зимаат бонуси за редовно идење на работа и за познавање енглески, зашто тогаш да не земат пари за претрпен стрес од налетот на Панцирите?
А Германците се нетолерантни. Онаа Ангела Меркел си игра Руски рулет со Европјаните. Па како ли сега ќе им го објасни овој офанзивен фудбал на новите власти од Неа Демократиа? Не ме чуди сега ако на Дора Бокојани и набрекнат уште толку влакната на кожата, а на Самарас  му се зголеми уште повеќе очниот притисок. Нема да  ме чуди и  ако  оние од Зора ја напуштат Хитлеровата идеологија  во знак на револт кон Германците. Како ли смееа ова да им го направат на своте благодарни партнери од Атина? Тоа се оние нивни партнери кои во знак на благодарност од Германските милијарди што легнаа на Грчките сметки го запалија Германското знаме на Синтагма. Сега Ципрос од Сириза ќе има уште повеќе аргументи да ја извади Грција од Евро-зоната и од НАТО алијансата.
Не се криви Грците кои ни со трчање без топка не можеа да стигнат до Германскиот гол. Криви се секогаш Германците.Фрлајте ги луѓе еврата и купујте амерички долари. Само еден господ знае кој е следниот чекор на банкротираните. А секна изворот и кај донаторите.
Нема да биде лошо Грците да ја интензивираат својата дипломатска проституција, само наместо како до сега, кога праќаа дудлачи, од сега натаму ќе мора малку повеќе да се потрудат. Нека пратат малку јавачици да излобораат нивната лага да стане вистина, а нивната вина да стане колективна. Само на тој начин, со класична dogy stile поза ќе можат да ги оправдааат своите непромислени потези.

Како и да е. За едно не мора да се грижат. Државата која тие ја нарекуваат ФИРОМ и натаму ќе им праќа туристи. Е можеби тие ќе бидат момците за се. Можеби тие ќе наплатат и осетат на своја кожа што е тоа Грчки комплекс. За Европски дисбаланс и кохезија……..

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s