Пуштај струја да не го паљим со бензин

Сите се сеќаваме на оној друмски Чаирски каобој, кој замотан со знамињата на Саудиска Арабија бранеше некои права на луѓе шо живеат во Македонија. Него му беше криво и погрешно, што полицијата апси осомничени за 5 кратно убиство. Сите знаеме како овој горштак во услови на нафтена криза, кога бензинот се доближи речиси до едно ипол евро за литар, сакаше да се расфрла со галони и да го пали Скопје се бензин и да ни донесе  хавус во дворот.
Широките маси околу него паднаа во транс од историската изјава. Да почитувани мои. Во оваа земја ако нешто не ви е право, одма земајте ги кантите со бензин, шишињата ,безбол палките и на оправање криви дрини.
Истиот метод и во струшко Велешта. Таму на селаните не им се плаќале сметки за струја па  баткиве од ЕВН ги исекле од довод . По неколку време на овие неплаќачиве пак им светнале домовите. ЕВН констатирале кражба на струја по што биле приморани да интервенираат поригорозно и да го секнат главниот довод на струја.
И како што е Велешта познато по тоа дека таму живеат мирни и цивилизирани луѓе, дека борделите и јавните куќи и немањето на фискална економска поставеност се тешка измислица од нас нетолерантните Македонци, кои впрочем редовно ги плаќаме дебелите сметки, селаните со тупаници и метални шипки тргнаа да си ја вратат назад својата уставно загарантирана и рамковна струја.
Искрено кажано, ме заболе за ЕВН. Сметките им се високи и буквално го одраа народот со нивните чудни мерења.
Меѓутоа, зашто бе секогаш, кај овие ,,поборниците за човекови права”,  шо вечно цвичат дека се угнетени, секогаш се буди она начело на уцена, на закани и на дивјаштво кога треба да се спроведе некоја нивна обврска?  Па добро, кој треба да ја надокнади штетата од украдената струја? Да не треба оние од Вевчани да го направат тоа. Или ние од Скопје? Ај, малку е  што цела  Македонија одвојува средства од свој џеб за нивните вработувања и за нивните плати заработени со седење дома, сега треба одозгора и  да напарвиме еден самопридонес и да им ги платиме сметките на овие забушантиве.
Некој си Абдул Кадри Шеј, локален шериф од Велешта се закани  дека  ќе се разџиткал со напалм бомби и молотови коктели по зградата на ЕВН ако веднаш и безусловно не им била пуштена струјата. И ај баш да видам, дали за овие јавно упатени закани некој ќе се дрзне кривично да го санкционира овој АБдул. Се си мислам дека нема. Штом во тие ситуации се појавува и оној мрачниот лик на Струшкиот шериф одма ситуацијата е јасна. Исто како и за маскенбалот во Вевчани и со палењето на црквата. КОга овој шерифов од Струга се појавува да менаџира околу некои спорови најчесто задимуваат цркви и горат македонски знамиња. Затоа, ЕВН под итно да престане со оваа дискрминација. Не сакат да плаќаат, не мора.
ЕВН ќе треба да им пушти струја на баткиве, и да им се извини за предизвкината нервоза  и да ја наплати штетата за украдената струја од оние кои редовно си плаќаат. Ма ви се молам. Кој ќе примети на сметката  ако не репнат со  15 или 20 денари плус?  Се за мир у куќа. И дај таму за да нема забуна во иднина, нека стават во нашите сметки покрај пресметаното ДДВ и уште една затезна франшиза од 50-100 денари  за овие угнетениве. Ма ви се молам. Дај не бидете толкави ѓубриња и престанете со овие дискриминации!!!

2001 година МАНУ излезе со еден проект за поделба на земјата и за размена на територии. Тој проект некој го нарече фашизоиден и анти-македонски. Епа момци  тогаш на здравје бричење. Само ќутенката му е мајката зашо недај боже овие ќе побараат поделба на Македонија заради кршење на човекови права. Е разликата е што за разлика од 2001, сега ќе  целат на многу поголема територија. А како ние си премолчуваме, така тие ќе си ги пуштаат рацете се подалеку за на крај целото Македонско тело да умре од Гангрена. Мултиетничкото општество е по дефиниција општество во кое се обезличува македонштината на Македонија. На балканот сите си имаат свои национални држави. Малцински права како овде нема ни во Србија, нити во Албанија, ниту па недај боже на Косово или Грција. Исто како што никаде нема, едно малцинство да го тероризира и уценува мнозинството на еден народ кој се дрзнал да мју ги удоволи сите благодети во едно општество. Надвор од Европските и светските стандарди!

И пошто  не сакам да бидам етикетиран како нетолерантен националист, во име на меѓуетничките односи, сам од свој џеб добороволно се пријавувам да платам дел од заостанатиот долг на селаните од Велешта. За мир во куќа!

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

One Response to Пуштај струја да не го паљим со бензин

  1. velichkoff напиша:

    Повторно топ текст брат и мене ме занима дали ќе бидат санкционирани овие закани.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s