Дрогата е строго забранета, меѓутоа турбофолкот е дозволен. Конзумирајте Турбофолк!!!

Одкако Бојан 13  најави повлекување од музичката сцена, еве поминаа веќе 10 тина дена на естрадна хибернација.Нацијата е во шок а тектонскиот потрес од падот на дебелиот сеуште се осеќа. Накај Охридско се забележани и оштетувања на голем број куќи. Намерно чекав да помине некое време и да спласне болката кај бројните фанофи пред да се јавам да ви  измрчам  нешто околу  оваа животна сторија, за едно момче кое сакаше да стане сексипилна и јебозовна плавуша.А јас и да си  немам друга работа во животов  освен јадење лајна,љупење крастајци и тегнење женски танги.

 Искрено ме заболе и  за  Боки 13 и за неговот не знам кое по ред фијаско во нашите концертни сали.Темата е публиката и воспоставените стандарди на шоу бизнисот во Македонија. Ни под  точка разно, тема на муабет не е овој целулитниов.
Откако за неговиот концерт  карти купија се на се 20 тина луѓе,(не верувам и дека роднините му се дрзнале на овој ризик) Боки се обрати кон својата публика и на срцепарателен начин објави крај на неговата кариера. Ни наговести дека после неговото повлекување нема ништо да е исто. И во право e! колината од сега ќе диши чист воздух конечно. Пуштивме вода за фекалијата среќно да патува.  Тоа е несудената плавуша, кој од Београда града молим вас, не споменуваше нас Македонците  како сељачишта кои немаат  укус за музика и култура. Бишето кој во својот говор имаше тон на   млада и запостављена Београџанка која  демек се труди да ни се обрати на нас шупачките маси  на типично Беоооградски и  калаштурски сленг.
Само недела дена пред неговото ,,ЗБОГУМ,, нашите медиуми, кои се главни прокламатори на кичот и неквалитетот во Македонија на големо го најавуваа неговиот  усран спектакл. Абе момци. Не е поентата колку оваа елегантно пополената дама  ви искеширала за таа реклама. Поентата е што утре треба пак да извадите реклама за некој друг  пеач или  бенд  и народов да ви поверува дека ја зборувате вистината. Автоматски, вашата реклама станува побезвредна, а цената за натамошно рекламирање ви станува пониска.
Еве јавно ги прашувам уредниците на Бекстејџ и на нив слични. Колку пари треба да им шлакосам на трач-уредниците  па  да му опнат  реклама на мојот блог ПРИКАЗНИ ОД БУЛЕВАРОТ?Не, јас немам силиконски усни, не сум до толку забеган, меѓутоа имам сочен вокабулар, многу пцујам, јадам гомна и ги сакам МИЛФИЦИТЕ. Ќе зборуваме за групните оргии, за шкртање со фломастери по газовите  на некои надарени тетки, за цугот Шток од шише додека некоја Милфица со набрекнати цицки  го чека завршниот удар, за палењето цигара после секс, за мирисите на животот, за политиката, за хулиганите, за градските дами и за се и сешто. Башка имам и каде каде поубави нозе од Боле.

Ма се шалам. За кур ми се.

Одкако Бојан 13 замина во историјата веќе ништо нема да е исто. Се се плашам дека нашава естрада ќе премине на хибернација а народов за кратко време ќе падне у транс и ќе го бара Боки на БИС.

Хм.Спомнав ли сцена?

Ма каква ли ни е  нас сцената  кога нашите певаљки одат на брод да заработат камен, и сите самопрогласени  Панкери, Рапери и Рокери седнаа у скутот на човекот ЏЕЈ ЏЕЈ?Се сеќавам Боки 13  кога беше учесник на едно реално шоу и кога  камерите  ни  го уловија деталот на неговиот усран шупак. Човекот се посра у гаќи  пред 20 милиона народ а мувички му летаа околу чмарот. Крмакот тоа не го осети. Тоа што може да го осети 6 месечно бебе, кое ќе заплаче по првата какушка во неговата пеленка, овој вол  не го осети.Е тој  е олицетворение на нашата музичка естрада. За такви фаци зборуваат нашите телевизии.
Во меѓувреме, Мизар за нас ќе останат  само странци кои се родени во Македонија, групи како Фолтин, Стринг Форсис ќе бидат тотални анонимуси за 90 % насто од народов, ќе умираат групи како Архангел, а бројни и перспективи млади рок бендови ќе останат само млади и перспективни. За нив никој не зборува. Да почитувани мои. Вистинските уметници не продаваат шунд и ефтиноќа. А  сепак токму тој шунд , тој кич ,таа малограѓанштина  ги полни салите и  плоштадите. Прикаските кој со кого се опнал, и кој какви гаќи носел на приемниот бал  и натаму ќе му се продаваат на народот како екстра екзлузивни новости. Само напред! Дрогата е строго забранета, меѓутоа турбофолкот е дозволен. Конзумирајте Турбофолк!!!

Затоа ПИВО ФЕСТ Прилеп, од културна манифетсација се претвори во Биритијашки фестивал, ранг на фестивалите во Врање, Лесковац и ширум Шумадиските села.

Ма што ќе ни се уметници? Народов сака усрани дупиња, инфилтрирани курви на сцената , силиконска цицка и кафански глас. Само напред. Искрено се надевам, и верувам дека ако бидат малку поупорни и  ќе го вратиме  Боки назат на сцената.

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

10 Responses to Дрогата е строго забранета, меѓутоа турбофолкот е дозволен. Конзумирајте Турбофолк!!!

 1. komitamkd напиша:

  Браво Бјанка…..топ песничка

 2. Vlatko напиша:

  Ne seri be. Prvo sam se kontriras u cela kolumna (edno zboris pa drugo celo vreme) vtoro vregas Srbi Beogragani (so tezok cinizam zboris za niv a prasaj go dedo ti sto ke ti kaze za niv deka ti se braka, ama ne denes mladinava misli nie sme germanija site okolu nas cigani a ustvari nie sme najsiromasni so najnizok standart od site) , treto se posra po cela estrada (kakva e takva e probaj ti da naprais pesna/spot/album so 3k evra pa vidi so mozes da naprais) gi velicis Mizar Arhangel i slicno so e teska psihopatija next level zabeganost, na site ni dade dijagnoza deka slusame srpsko (licno osven house niso dr ne slusam i znam barem use 20 dusi takvi) i da za kraj Jovan jovanov ne ja drzi cela estrada niti na son. Samo slatkar i porano toni zen snimaat pesni kaj nego vo studio zaso nemaat nivno studio…
  Sakas prifati go komentarov sakas izbrisi go seedno ali nemoj da zivees u temnica..

  • nevazno напиша:

   ako zboruvas taka kako sto zboruvas za mizar, arhangel, foltin ondak si ili premnogu nepismen ili vo kafani se kacuvas po masi i udirash glaa od zid na mafijash, ministerka i sl :D. Si slusal huse (golema rabota) sigurno komercijala samo od antenna5 i city radio slusas 😀 ali toa ne te prai urban. tekstot sto e napisan si e na mesto.
   a pejacive nasi ako ne se sposobni da napravatdobri pesni ondak neka ne gi praat. Kako mozese area da napraat kvalitetni pesni i toa ne se celo vreme na mkd scena.

   • komitamkd напиша:

    Влатко…дали сега виде зошто го одобрив твојот коментар и зошто не ти искоментирав ништо??? 🙂 Дечково убаво ти кажа се по ред:)

  • Chisto za odgovor напиша:

   Decko , ti si zabegana pederchina , ljuge pravat albumi i spotovi bez 3k evra , ubavo ti kazaa , haus samo od antena 5 i city radio slusas , slatkar ima svoe studio , slatkar ima album i pred jovan jovanov kako EDINSTVENA OPCIJA – Rap tvrdina , slatkar i negovata ekipa odbraa da gi rasirat gzinjata kaj JJ , robert bilbilov i BERTAN ARSLANI ! ne go hejtam slatkar , ekipata mu e sranje , a i on se izeba u gz ! POZDRAV i nauci za dobra muzika , da ne gi zaboravime Leb i Sol , Badmingtons , Aleksandar Makedonski , Biz Bez i uste dosta drugi bendovi koi go imaat ostaveno gzot za kvalitetna i urbana muzika ! zz

  • Марко напиша:

   Нема никаква потреба да го праша дедо му, не се плаши он од Голи Оток па да го прашува, не треба да проба да направи песна за било колку евра за да ги кења, ако нешто е за величење тоа е Архангел ( по нивен личен избор и со задоволство се многу тешка психопатија и следното ниво на забеганост) и за крај Џеј – Џеј ја држи повеќе од пола Мак поп-шљам естрада, а текстот на крајот на краевите е за нив.
   Ти лично продолжи си да хејташ све живо и диво и те молам слушај си само хаус и ништо повеќе, немој тек-хаус дека може да ти ги подотвори видиците.
   Fear of the dark!

 3. aleksandar99 напиша:

  dobro site so pisuvaa deka pivo fest e kulturna manifestacija neka se preslusaa malku po koja osnova pivo fest go proglasuvaa za kulturna manifestacija ??????
  fetival na pivo e kulturna manifestacija ?

 4. ananana напиша:

  Tocno e se vo tekstov deka sirokata nadrodna masa vo MK postuva muzika od facite kako Dzej i slicni na nego. Duri i nasite mediumi sekogas se vo tek so koncertite na Ceca i Polumenta, gakickite na Ana Nikolic ili kilogramite na Severina, itn itn. Nikoj ne ja spomnuva mladata i progresivna urbana mladina. Nikoj ne investira vo niv, a uste postrasno tie zasekogas ostanuvaat vo mediumski mrak. Tesko mi paga sto vo nasata mila Makedonija ne postoi korekten medium koj bi prenesuval konkretna urbana sodrzina. Fakt e deka retko koj cita knigi i ne go interesira nisto drugo osven petok navecer da se “nacuka” u kafana, zatoa sto tamu “je moja sudbina”. Ako do Boki 13 doslo da diktira kakva muzika treba jas da slusam i site okolu mene, togas podobro da se obesam. Eh moj narode, do koga ke bides slepo neobrazuvan. Na Boki 13 edinstveno mu posakuvam ubavi penzionerski denovi.

  Ah da i jas da doprinesam da gi spomnam onie koj najveke zasluzuvaat: Bei the Fish, Bernays Propaganda, Foltin

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s