само со КУР………

Воопшто не сметам дека насловот на расказот е вулгарен. Искрено и не ми е гајле. Откако ја видов најновата анализа дека бројот на Македонците секоја година се намалува за 2000 а бројот на албанези расте за 5000 не би било лошо да се свртиме малку кон насловот и да земеме да работиме.
Оваа статистичка пресметка кажува дека секоја година, Албанците не добиваат со 7000 разлика. За 10 години тоа било некаде околу 70 000, приближно на еден среден град во Македонија. Ако во најбрзо време не се фатиме на работа, овој тренд дури и рапидно ќе расте.
А зашто Македонецот не сака да прави деца? Искрено, Македонецот не сака ни многу да се врзува фамилијарно. Фрапантен е бројот на девојки со над 30 кои воопшто немаат ни дечко, а не па некоја сериозна врска која во догледно време ќе премине во брак. Голем дел од машката популација и не ги интересира вагина, па безделничењето во машки кругови по биртии и кладилници ја отупува острицата на македонскиот кур! Македонскиот кур служи само за мочање додека огромен број на прекрасни девојки патат за љубов и за свој животен патник.
Македонците не се решаваат да прават деца, а тоа нема никаква врска ниту со нивниот социјален статус во општеството ниту пак со ситуираноста. Општо и глобално, Македонецот повеќе сака да си приуштува задоволства на својот лаком гс, одколу да жртвува мал дел од своите ќефови на сметка на нешто непроценливо вредно.
Бебешки плач во еден дом. Раѓање на една чиста и безрезервна љубов. Но можат ли луѓето на кои љубовта им е толку далеку да посакаат вакво нешто? Ма што се будалам. Побитно е секој месец да се оди минимум два пати во Солун или Охрид на кафе  и два пати годишно да се патува на море. Да се тераат шеми и во четврата декада во животот и да се праат кефови само на сопствениот шупак.
Не ме интересираат трендовите во некои скандинавски земји. Не ме заболе фактот што таму совршените се решаваат на максимум едно дете и толку. Тоа не е репер за една балканска и богата со традиции земја како Македонија. Не сакам да се споредувам со општества каде се даваат на посвојување деца на хомосексуалци. Мене ме интересира и ме боли податокот што нашиот македонски род полека но тивко старее и умира, тоа што македонците се одлаечија од своето семејство и почитта кон постарите. Податокот што во повеќе од 50 населени места во Македонија со години нема заплакано бебенце.
Луѓето се себични и непоправливи хедонисти. Луѓето овде секогаш тргнуваат од самите себе, никогаш од семејството или од своите блиски. Затоа трендот на разводи се зголемува, а трендот на склучени бракови се намалува. Затоа многу дечиња остануваат без шансата да имаат свое братче или сестриче.На крајот и остануваат да живеат со еден родител. Само, и само поради нашата себичност.
Јас сум човек што искрено го љуби својот дом, ги сака децата и одвојувам за нив. Ако некогаш носев патики од 5-6000 денари, денес носам  такви од 1000 денари. Гардеробата не ми така трендовска како некогаш и на одмор одам еднаш во три години. Сепак себе се сметам за најбогат човек ,многу побогат од порано, кој ја прифатил божјата љубов и суштинското прашање зашто сме сите на оваа планета. Да создаваме и да даваме љубов онака како што нас не создале, онака како што нас не љубеле татковците, мајките, бабите, дедовците. Каде ќе бил само крајот на овој народ ако нашите претци  низ вековите исполнети со голгота и страдање не и давале на оваа земја дечиња Македончиња. Само поради активното работење на нашите баби и дедовци еве не нас тука.
Дали можеби бигамијата е единстве спас за сите оние девојки кои немаат свои партнери а се толку убави и толку мили. Не знам. Јас сум за. Јас немам против иако можеби поради овој став  и ќе завршам со скршен лобањ на спиење. Со жена ми не сум разговарал на оваа тема но ако се согласи, ете ме мене доброволецот да згрижам  една запоставена Македонка. Дај предлогов да го ставиме на гласање или околу оваа иницијатива да собираме потписи.
Во меѓувреме, ебете се Македонци што почесто, а ако под вас лежи девојка што нешто ви значи, исквасете го до крај. Ем ќе ви биде поубаво, ем ќе бидете благословени од бога.  

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

46 Responses to само со КУР………

 1. cecika напиша:

  BRAVOS LAVU MOJ

  • mnr напиша:

   Bravo za tekstov! Pocnavme da ziveeme vo edno opstestvo kade site moralni vrednosti i kriteriumi se izmesteni! Tocno e toa deka doma devojkite gi ucat da si najdat dobro situiran maz,so obezbedeni solidni sredstva za egzistencija,kola,stan,a ne gi ucat tie samite da se potrudat da stvorat nesto,i da rabotat na sebe-dodeka se mladi i dodeka im e vreme,za podocna da mozat da oformat semejstvo,isto taka,koga im e vreme! Toa e vistina deka mazite sedat po kladilnica,megjutoa ako malku podlaboko navlezeme vo taa “problematika”,ke sfatime deka vsusnost sedat poradi golemata finansiska kriza sto vladee vo Republika Makedonija,poradi toa sto ne mozat da najdat rabota,a kako i sekoj normalen mlad covek,imaat potreba od izlaganje,kupiuvanje garderoba itn.I da,vo ovaa lista da ne gi zaboravam i zgolemenite kriteriumi na selsko vospitanite momi,sto ocekuvaat ludi izleguvanja,partali za nosenje,kozmeticki tretmani i red drugi raboti na tugja smetka,t.e na smetka na nivniot partner ili potencijalen partner.E,poradi takvite devojki,na site devojki vo globala im se lepi etiketi od tipot na : sponzorusa,k*rva,lesna zenska,

   • mnr напиша:

    a kako posledica na toa,se slucuva tokmu ona sto e predmet na razglabanje na ovoj tekst-opagja natalitetot!!! Devojki,VRAZUMETE SE,ne ziveeme vo NY,i ne,zivotot ovde ne e epizoda od SEX AND THE CITY! So pravilna organizacija na vremeto i resursite ke imate vreme i za kariera,i da napravite pari,i da oformite semejstvo koga e vreme za toa! Pozdrav do avtorot na tekstot.

 2. Брат тотално си во право. Од нас зависи дали ќе опстане македонската семка. Никој нема да дојде да ни ја заврши работата, а ние да имаме добивка од тоа.

 3. Makedonec напиша:

  Sekogas čest za objavava.samo se prasuvam dali ova ke go procitaat onie od semata skopska tie koi pobitno im e kako se obleceni i koj ke gi vidi dali imaat nov iPhone otkolku dali KE legnat nekoja devojka vecer prosle izleguvanje negde,pobitno e da se otide na “šoping” vo Solun otkolku it.n. Za žalenje sme zimi se.

 4. прилепчанец напиша:

  Брату, потполно си во право за се што си напишал во овој текст но јас мислам дека за овој проблем, за жал нема лек! На тие што се котат(размножуваат) не им треба совет или некаква пропаганда за да се фатат со работа и да почнат да прават деца! Намалување на партиципации за на факултет, зголемување на плати ако евентуално се случи некогаш, и т.н. јас мислам дека воопшто нема да резултира со повеќе Македонски новороденчиња, напротив. Едноставно кажано се е до нашите вредности, кои за жал се крајно изместени! Народот наш сака секс без обрски, секс за швалерај а не секс за подмладок!

 5. сељак напиша:

  за ова заблагодарете му се на претходниот систем … ги научи на лежи лебо да те јадам, па истите тие ги воспитуваа децата како не треба додека си млад да имаш врска, не дај боже деца, учи синко да не се мачиш …. и така сега сите си учат, никој не се мачи, не дај боже млад да стане родител, демек требал тој да види малку од животот … и тоа е тоа
  друг фактор е несакањето да се скрати од својот шупак .. дефинитивно … плус владеат глупостите од типот на рамноправност мегу мажи и жени и така сега 10-20 жени ја малтретираат популацијата, а природно е жената да бара закрила и да биде чувана а таа да го крепи домот … ама авторот и тука е во право, незнаат гомнари како со жените … жената треба да се чува, но таа треба и да си го знае местото … се согласувам за полигамија … ние што сме спремни да двоиме ќе одвоиме за уште некоја жена да биде згрижена
  можеби ова што го пишувам ви звучи сељачки, ама друг излез нема

 6. stojan4e-student напиша:

  Se e ok. Ve podrzuvam , ali denes ima seljaci sho gi precenuvaat devojkite po socijalni strani , pa ovie si krevaat akcii i se ubedeni deka cekaat PRINCOVI i deka nisto drugo ne zasluzuvaat. pa taka i dosta od makedonskoto seme zavrsuva vo sholja…

  Pozdravete go zapadot koj poleka se vpletuva vo naseto opstestvo 😉 a vo sekoj slucaj i podobro e vaka okdkolku da se ebat i da begat od odgovornosta i da gi cuvaat decata ebacive nasi. Pozdrav!

 7. Filip напиша:

  se e toa ok ama pickive kaj nas se krevaat vo oblaci …. da ebes stana ceremonija…. sekoja gleda kes i kola…..zatoa mladive se po kladilnici da napraat nekoj denar …

 8. ian напиша:

  Луѓе, женските се проблем…има толку многу машки повеќе да за женските воопсшто не е предизвик да се фати дечко….дури и напор е да се одбранат од сите што им се пуштаат. Поважни им се другарките од било какво машко друшто. Машките сакале нејќеле после 10000 корпи се откажуваат и висат по обложувалници….согледана е состојбата научно..погледајте ова доле и раширете..има нов поим во МК јазик…ПИЧОН..
  http://sdrv.ms/T2buxZ

 9. bujo0 напиша:

  Voopsto ne se soglasuvam so tekstov. Ako nekoj saka da ima deca, kje si ima deca. Lugjeto se individualisti, shto e celta na zivotot ako ne si srekjen? Ako covekot smeta deka e posrekjen sega otkolku shto bi bil koga bi imal dete, okej e. Ne moze da kazes deka ako Makedoncite se Balkanski narod deka treba da se kotat. Koj saka, kolku saka.

 10. Pretpriemac напиша:

  Neznam dali znaete kolku pari investira fondacijata na Bill & Melinda Gates Foundation vo Afrika za obrazovanie na decata odnosno investiranje vo ucilista. Poradi toa sto utvrdile so najrazlicni nacini deka edinstveno samo so obrazuvanje na decata mozat da im go podobrat kvalitetot na zivotot na naselenieto vo Afrika, a so toa ke se namali i brojot na novorodencinja.

 11. jovance напиша:

  mnogu ubavo napisano ,ali pak ke go povtoram eden komentar od gore nevedenite,zanci nema asko so ne saka devojka i potomstvo tuku devojkite u makedonija letaat malku visoko i od doma gi ucat da fakaat deckovci so koli bogati.a takvi za zal kaj nas se mnogu malku se zane radi nasata ekonomoska situacija pa taka da devokite cekaat da dode sekoj den princot a preincot go nema so koli i so polni djepovi vremeto si pominuvaa oni stareat a zenata zaneme e deka ako do 30 sta ta godina ne se omazi posle e se potesko i potesko zasto masko kako masko saka pomlado i poubavo i taka si ostanuvaat sami do krajot bez nikakvo potomstvo

 12. Blabla напиша:

  Аууууу ако сите Македонци го подржуваат ова тогаш јас се срамам што сум Македонка.Ништо друго освен текст што пропагира шовинизам и национализам.По се изгледа доколку жената би му се спротивставила на авторот би ја заменил за првата која ќе се реши да му роди што повеќе деца бидејќи нели тоа е главната “од бога” дадена улога на жената..Децата пак не се бројки или статистика што служат единствено за зголемување на населението,тие личности.
  Штета што во името на слободата на говорот секој и секогаш може да го злоупотреби истото.!!!

  • komitamkd напиша:

   Tи веројатно чуваш кучиња и мачки дома и болуваш од комлекс. Многу погрешно ми ај процени состојабата дома срцка…жена ми има 25 и веќе 2 деца….кај да е и трето ќе ми роди, затоа што е жена со љубов кон новите битија а не ко тебе самобендисано и себично суштество 🙂 И во кој дел од текстот го најде шовинизмот јебал те црн шовинизам да не си дел од оние поседбни групи под знамето на виножитото?

   • Blabla напиша:

    Некој е искомлексиран тука точно ама не сум тоа јас.Знаеш сите луѓе немаат еднакви вредности и сите жени не сакаат да имаат 3 деца а причината не е нивната себичност туку финансии драг мој бидејќи тие деца не живеат од воздух.Тие деца треба да ги нахраниш и школуваш а не само да ги родиш.Можеби кога си ги правел не ти текнало на тој момент па ете јас да те потсетам.Друга работа ако си решил своите ставови да ги објавуваш јавно биди подготвен и на критика,не сите вклучувајќи ме и мене се согласуваат со тебе.Во спротивно доколку не си подготвен да дискутираш на некоја тема подобро задржи си го мислењето за себе и евентуално можеш да го споделиш со жена ти нормално додека и го правиш 5 дете бидејќи се друго на светов е бесмислено освен правењето на деца.

   • Blabla напиша:

    Чиста среќа што ти пишуваш само паметни работи а не сереш, па ни ја опамети нацијата,инаку ќе бевме во голема загуба да нема луѓе како тебе. Инаку баба ми и дедо ми не раѓале по 6-7 деца туку по 2…
    А бидејќи секој будала како тебе може да пишува на форуми тогаш можам и јас.Ќе се повторам,но доколку ти пречи критика задржи си го своето мислење за себе,инаку во спротивно ќе мораш да го трпиш серењето од мене и од луѓето што не се плитки како тебе и што (за среќа) не размислуваат како тебе.

   • komitamkd напиша:

    Нели забележуваш дека си осамен/а во дискусијата??? Не сакам никој да мисли како мене, во главно сите се согласуваат…со тебе не видов некој да се согласува..продаваш тука памет на сите а погледни ги другите коментари немој со мене да верглаш…и ако ти викаш дека секоја будала пишува по форуми…зашто двоиш време за таа будала и коментираш воопшто???

   • Blabla напиша:

    Зошто пишувам на форумов?Па ете чисто да ти покажам дека не се согласуваат сите со тебе и тие 10-15 луѓе што те подржуваат…Постоење на форум значи размена на идеи и ставови а тука тоа не го гледам…

  • dejan напиша:

   e blabla bas si takva kako sto opisuva avtorot-se prepozna a.Za zal samo ima premnogu kako tebe pa zatoa paga natalitetot

   • Blabla напиша:

    Хахаха точно дејан се пронајдов во текстот ама не како што ти мислиш.Не сум исфрустрирана тетка од 50 год што нема маж и секс.Напротив.Текстов воопшто не ме повредува на никаков начин.Само ми е жал што постојат толку кусогледи луѓе во државава како тебе и авторот.Доколку сакате да се преставете како патриоти кои мислат на доброто на државата подобро едуцирајте се, бидејќи постои разлика помеѓу национализам и патриотизам-а вие припаѓате во оваа прва група.И да, се надевам дека постојат многу девојки како мене чија единствена цел не е да служат како машини за раѓање деца туку сакаат да постигнат нешто повеќе во животот.

  • mamicka напиша:

   Каде виде овде шовинизам овде жити се! Па ова е жива вистина бре девојченце 🙂 Да, во ред е тоа околу финансиите што на сите ви се изговор…но не за џабе рекле: колку пари толку музика, односно колкава ти е чергата толку носете ќе си ги испружиш.. Е ќе си скратат де од ефтините као божем брендирани ташнички, наместо скапани веспички, коли и сл…може и точак да свртат малку..Ќе скратат од кафенцето и од седенките со 35,6,7 годишните другачки и другари по кафулињата и дискотеките.
   Наместо како дибек/мифка со по скоро 40 години да се акаш по дискотеки, ќе си го сетираш Mindset-от на малку поважни работи во животот. А секој родител знае дека усвари и НЕМА, НЕ ПОСТОИ поважна работа во животот од правењето, раѓањето и чувањето деца. И јас сум жена со 2 деца, не дека е толку болна целава оваа жртва, не се секирај.
   Се во животот е компромис и жртва..па така и ова.
   Ама многу сме себични за толкава жртва ние…станавме дрндупки невидени сите.
   Абе мразам кога изговор за се се ПАРИТЕ. Па јас имам еден куп пријатели интелектуалци, со добри плати, со стан…а имаат скоро 40 години и уште се неженети и немажени.
   Наместо сабајле во парк да шетаат деца, они мочаат кучиња по жбуњови.
   Дома штуро, пусто, смрди на кучешки лајна…..и МРАЗАМ кога јас зборам за моите деца а они ми возвраќаат со ЛЕЛЕ И ЛЕА (кучката нели) ШТО НИ НАПРАВИ ВЧЕРА.
   Е па фак ју…ме вреѓа кога децата се поистоветуваат со кучиња и мачки.
   Овој тренд на “кучкаризирање” на нашето потомство е само..ТРЕНД, не дека сироти од пари немање е… ….
   СЕКАДЕ во светот…децата се ПРВО САМО БРОЈКА. Наталитетот не е само дефиниција, туку стратегија на една држава, на едно општество. Така функционира светот..оној нормалниот што се поретко го има.

   • komitamkd напиша:

    Мамичка…..голем РЕСПЕКТ за тебе…….само вакви жени и воопшто луѓе ни требаат а не плачипички 🙂

   • Blabla напиша:

    Во ниту еден момент не помислив дека дека имањето на деца е лоша работа.Тоа што ми пречи е дискиминаторскиот став на авторот на текстов во однос на тоа дека жените единствено служат како машини за правење деца и ништо друго.Да, јас сакам да имам кариера и да таа е многу важна за мене.Не живееме во 15 век каде жените ги палат поради тоа што се издвојуваат од масата.Ако сакам и ме прави среќна ќе бидам интелектуалка од 40 год која нема деца и е немажена.Тоа е мој и само мој избор.Некој патетичен маж како авторов не може да ми продава морал и да ме убедува дека немањето деца ќе ме однесе во пеколот.
    Како што рече некој предходно во коментарите не можеш да изнараѓаш деца само за да му го кренеш наталитетот на ВМРО.
    Ми се чини дека повеќето од вас кои го подржуваат авторот го прескокнале почетокот на текстов во кој шири омраза и чисто националистички идеи.Не е ни чудно што младите луѓе бегаат од државава кога истата таа ги понижува и дискиминира сите идеи кои се поразлични од она што се нарекува меинстрим идеологија.

   • komitamkd напиша:

    Како прво….никој не ги нарече жените машини за правење деца…тоа е во твојата луда глава…а наталитет не му се крева на ВМРО туку на државата…да не правеа баба ти и дедо ти по 6-7 деца ни ти немаше да бидеш овде и да сереш на овие форуми!!!

 13. Kokica напиша:

  Prijateli ako ne mozete da stignete tuka se neumornite Albanci ke ve oplodat od prva :)…

 14. марјан напиша:

  100% се слагам со текстот,браво за храброста.

 15. Стеф напиша:

  Не сте во право господине. Македонската нација заслужува да биде истребена со што светот би бил подобро место за живењње. Многу ми е криво, но за жал нема ниту еден вистински човек што шета на нашава територија. Со нетрпение чекам да завршам факултет и да се изгубам што подалеку од тука…

  • fatmir напиша:

   немој да чекаш ,уште вечерва изгуби се и не се враќај никогаш повеќе.такви како тебе не им се потребни на македонија.со тебе само зијан има….арам да ти е лебот што го јадеш

   • komitamkd напиша:

    Така момче…ти го објавив коментарот за да си го добиеш од други читатели не од мене 🙂 позз

   • Стеф напиша:

    И да знаете дека нема да се вратам. За кого да се вратам? За полуписмени, неоспособени лицемери што ги деградираат сите околу себе си само за да ја ублажат душевната болка предизвикана од сопствениот неуспех? За луѓе кои не можат да се прифатат себе си такви какви што се и ги лечат своите комплекси на најсебичниот можен начин? За луѓе што бегаат од проблемите наместо да пробаат да ги решат само затоа што тоа е најлесното? Не, не, ако патриотизмот што тече низ вашата крв не ви дозволил да ја прифатите реалноста, јас нема да ја направам иста грешка и нема да потонам заедно со овој брод.

   • Да не мрчиш. напиша:

    Фатмире млад! Би сакал ли да поминам да те зеам или да зеам да те поминам?! Дали мислиш дека ти си некаков битен фактор во оваа држава? Дали ти си имал вистински пријател? Дали ти имаш нешто превземено за оваа држава да биде подобра место да седиш пред истите копчиња цел живот и да објаснуваш што и треба на Македонија? Ти можеш да кликнеш Paint и да нацрташ две неуспешно паралелни линии! Абе човече бе не лути се…

 16. Перо напиша:

  По глуп текст и ограничен неам прочитано до сега.
  Така е тоа, тури го курот направи дете и ајт… а?
  Денес ни жениве не сакаат да раѓаат бе волу еден. Помина турското каде што било срам да си немажена или неженет на 20 години. Не можеш ти поради некои шконтарски племиња да праиш 5 деца за само да му го кренеш наталитетот на ВМРО. 30 годишни очајни домачици пичици денес неможат работа да најдат бе море, а не па на 3 деца пелени да им купуваат, а да не праам муабет кога ќе начукаат по 18 години и да ти бараат пари за да почастат некое нафурано пиче за да почнат сериозна врска… Чукни тоа главата и отвори очите. Ако има љубов и услови за брак и семејство-тоа и ќе има….

  Ајт поздрав.
  Волу еден богат.

 17. texas напиша:

  eeeee drugari moi odamna nevav izlezeno bev u edna birtija sega i sto ke vidam vnatre samo Shiptari i nashi kurvicinja a da gi vidis devojkive realno UBAVI a shipcive da bidam realen se nekoi tipicno shiptarski iskriveni faci da bea fraeri da ne ti e krivo … ednostavno neznam sto da kazam nie sme mnogu poubava nacija od shiptarive po licni po fraeri po pametni po civilizirani nemam sretnato do sega nas makedonec da ebe shiptarka a majcinite site doma po 4-5 deca zenite im gi cuvaat a ovie ebat nasi picki a nie so kurot u race ke go drvime po cel den i posle ke ni staree nacijata a oni ke se kotat ko gluvci epa taka e ….
  poentata mi e DA SE RAZBUDIME DA SE OSVESTIME

  • Перо напиша:

   Ти ни самот немаш поента пријателе.
   Што кур си дремел дома, оди еби. Плус, си бил во биртија каде што имало курвичиња 🙂 Курви има на секој агол во светов. Колку си глуп и самиот не си свесен 🙂 Излези у биртија плати си курвиче и ќе си ебеш, не се жали 🙂

 18. цепо напиша:

  перо немој бе така,глуп одма го правиш.не е глуп туку е осетлив и по малку наивен.
  за да успееш во животот мора да си пргав,да напаѓаш со муабети со идеи …да се снаоѓаш.
  ако се тераш по закон и ред…небива човек од тебе.

 19. Некој напиша:

  Свесен сум за опаѓање на наталитетот, и што тоа значи за македонците, но со овакво размислување земи размножувај се ко зајаци па не иде.
  Луѓе крај со крај едвај сврзуваат. Моежеби партиски службеници на ВМРО и СДСМ немаат толку гајле, јавна администрација се покачуваат плати во однос на инфлација и редовни се,
  но што е со приватните. Со плати од 7,8,9,10 илјади. Во секој случај, ако се решиш да имаш три деца, освен ако немаш поприлично големи приходи, осуден си на живот на кредит.
  Нон стоп во долгови, дури и ако си скратил и одење на одмор и кафиња и све останати луксузирања. Над глава ти виси долг, а пелени и бебешка храна пари мн, или покасно, ко ке порасне,
  пари ке ти побара да искочи ти или срце ќе те боли што немаш да му дадеш, или пак како повеќето од луѓето што ги знам, нон стоп нервозни поради долгови со пари
  на детете ќе му свикаш.

  Да, бабите дедовците порано правеле по многу деца, но порано си биле на нива, во село, и што си сработувале од тоа си живееле. Скоро целосно независни од државата.А и факт е дека тогаш што повеќе деца
  значело во иднина толку повеќе раце за одработка на земјиштето. Оди сега ти пресели се во село некое со жена ти и двете деца. Пробај да си живееш независно. Без струја, без довод, со полско вц, пак ќе мораш данок да плаќаш, па за тоа пак ќе мораш
  нешто да работиш усште повеќе за да платиш тоа барем. А нормално затоа што не може без струја, водовод, и се тоа на што си навикнат во град, а тоа кошта пари, пак трошоци.

  Не сакам да те навредам, затоа што не знам што човек си, но факт е дека тие што сега рано влагаат во брак и деца прават се претежно со максимум средно образование, кое повеќето се среќни што воопшто го завршиле со просек 2 до 3. Нормално има исклучоци.
  Но од основно и средно што ги знам сите тие што веќе се во брак и имаат деца, или биле лоши ученици или едноставно не продолжиле на факултет. Сега нормално, кога ќе завршиш средно, си нашол некоја работичка, мислиш тоа е тоа што можеш максимум, и следно е да си најдеш жена да имаш деца. А и најголемите “патриоти” и “националисти” се мнозинството со ниско образование. Затоа и така лесно е власта да ги манипулира.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s