Македонска пародија 1

Имам едно другарче кое е на привремена работа у Енглеска кој деновиве се врати у својата земја на месец дена одмарање. Земал дигитален фотопарат со многу мега пиксели и инзвареден зум. Мислам дека беше пута 10. Со таков зум можеш да и ги сликаш усраните  гаќи на комшиката и да погодиш под кој агол го вади прдежот низ дебелото црево. Но поседувањето на таков апарат по мене не е уопште предност. Шо подобра резолуција тоа повеќе недостатоци на сликата. Подочњак на сурат, бубуљица на чело,мов испод носот, пеги и жути градски дамки на полумртвите изрази на лицата.
Батали дигитализација, поарно е онака да опнеме една фотка у груб план, како скица. Нека има контури, фаци да нема. Зашто фаците денеска се се по несреќни, по замислени и позабегани.Ја искрено не сум се сликал самиот себе бог знае од кога. Не можам погледот да си го соберам за у кадар. Вечито некаде блеам. А каде? Е тоа појма немам.
Пред некој ден се шлаев како шутрак низ нашата ,,Шанжелизе”, улица Македонија, каде фоките, гуските и останата багра ја оставаа својата дневница на мало еспресо и чивт лакрдии.Поминувајќи низ паркизните забележав едни хипици како пијат вино од картони и разговараат за некој си чуден феномен на месечината. Млади момчиња на некои 18 до 20 години, со прекрстени нозе у манекенски стил, на суфистициран педерски жаргон говореа за ѕвездите и небото. Интерес за пичка, за курва кај овој тип на луѓе речиси и да не постои. А фактот пак што на 100 метра од нив пладнето дефилираа вахабисти и исламски радикали па воопшто не ги потресе. Патритозам? Па шо беше тоа за овие дечки? Битно е да се разглаба празна тема, да се ждрига под балконот на самохраната разведена госпоѓа и машкоста да се покажува на некој суфистициран животински стил.
Глобално денешните младичи во Македонија немаат никаков интерес за својата татковина, интерес за жени, за револуции и потреси, за менување на апатичното секјдневие. 250 грама комовица и една шибица грас се доволни за ослободените од служење воен рок да го исполнат својот ден.Денес младичите у Македонија сакаат да слушаат странска музика, да веат црни знамиња без национални симболи, да развлекуваат некој педерски сленг додека муабетат и да ја наштелуваат фацата у стил-МЕ БОЛИ КУР ЗА СЕ. Ако покрај нив пројдат навивачи или патриоти, со знамиња и симболи на својот фудбалски клуб нив не им е јасно каков тип на простаци живеат у државава. Не е ни чудно што 20 години институциите ни ја ебаваат мајката, а ние младите(студенти, интелигенција, експерти) и разно разни слоеви не се собравме еднаш мушки и да изедеме некој педнрак од државата искажувајќи некаков став. Став нема никаков. Младината е дрогирана, фрлена у лош филм, па фактот што е 20 години ебана и здрав мозок останува неприметен. Дрогата е со лошо семе и прскана со хемија.

Уопште не ме чуди фактот шо на само 50 метри од дечкиве, ги забележав скопскиве цури како им се умилкуваат на големите и избричени келави глави, на директорите у поодминати годинки и  на шипците кои веќе не ни лажат дека се викаат Зоран.Дали да ги осудам девојчињава? Секако дека нема. Со ваков дефицит на курои(гротото е фрлено на дрога, алкохол, и интерес за ништо) нема да ме зачуди ако самиве жени побарааат легализација на бигамијата. Нив никој не ги ебе, па затоа и никој не смее да ги осуди шо рипаат у скутови кај разно разни мајмуни. Баталете ја онаа прикаска дека тие трчале по пари. Јас во тоа не верувам.
Одејќи по паркот забележав млад заљубен пар како се љубака на една клупа со припиени тела еден до друг.Се триеја силно преку алиштата и бакнежите силно одекнуваа во паркот. Петингот е добар, но е многу лош ако завржи само  на петинг. Момичката ќе ја сврби помеѓу ноџињата , а момчето ќе си оди накај дома како шатка. Дркањето потоа е неизбежно. Но и тоа е сепак подобро одколку дремењето пред зграда и немањето интерес за пичка. Петингот води кон секс.Петингот кога тогаш ќе ги фрли заљубените душички во транс и уживање.
Неколку метри подоле по улицата влегов во мојот бар. Затемнета дупка, одфрлени патриоти со синдорм на воено лудило, заглавени во својот филм плукаа по државата и политичарите. Плукаат тие, плукам и јас.
Но колку и да плукам, секогаш ќе ја љубам мојата  Македонија. Тоа е толку сакана девојка која ме има изневерено толку многу пати  во животот, а толку безглаво трчам  по неа. Тоа е љубов безусловна и ќе трае веројатно доживотно. Тоа оние  апатични мајмуни  кои го дркаат на својата празнотија и самотија нема сигурно да го сватат. И  не ме заболе за нив. Но  искрено ме боли, на кого останува оваа земја???Воен рок аут, патриотизам аут, желба за бунт аут,желба за репродукција на нацијата аут. Нивното пацифистичко царство е осудено да пропадне со првата тупаница која ќе ја добијат од варварското опкружување. Во ова балканска опсада на крволчни усти, на соседи тирани, хипиците и пацифистите ќе бидат претопени во ништо. Во една безвредна безимена толпа која не е вредна и потребна на својата напатена мајка.
НЕ Е НИ ЧУДО ШТО СТАНУВАМЕ КИРАЏИИ ВО СВОЈОТ ДОМ. НАС НЕ НЕ ИНТЕРЕСИРА……….

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Македонска пародија 1

  1. darko напиша:

    genijalno odlicen prikaz na mladinata

  2. azder напиша:

    закон, со ова „Во една безвредна безимена толпа која не е вредна и потребна на својата напатена мајка.“ прилично добро можат да се опишат „патриотите“ 🙂

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s