Параноја (Град на зомбите)

После општото граѓанско лудило,
народот излезе од домовите,
чекајќи го сонцето да се сокрие,,
скокнаа од собите, и се разшетаа со пижамите….

Излегоа после полноќ,
да ги извалкаат улиците,
да ги срушат нормите на културно однесување,
да го спремат плоштадот за масовно егзегутирање….

 

 

 

И повеќе не се познаваше,
кој е педофил а кој војаер….
кој е ситен шверцер, а кој гангстер,
под декорот од градско ѓубре,
од секаква багра и стока,
се се претвори во едно исто….
Од градот на солидарноста,
не остана повеќе ништо.

Го гледам матниот Вардар,
се прашувам што ли во себе носи?
Зошто е така црн и матен?
Зар во него ли одат нашите проклети души???

Молам за ноќ…..молам за вечма ноќ,
месечината ја испи, од мене целата моќ,
молам за темница, за таа да не сокрие,
за да не се познае убаво, во што се претовривме ние…..

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s