Градот шугав и распеаните скопјани

Таман си реков исчезнаа, ги однесе ветрот во неповрат, оние апатичните, малодушните и злобни фаци, пљукачите на мојата нација, и мојот град, вечно ископлексираните и сексуално запоставени суштества, ете ти ги повторно. Застанати во некој си хор, синчињата и ќеркичките на транзициските крвопијци кои освен заблуда, и малодушност на оваа земја не и оставија ништо.
И со кое право овие говеда се дрзнуваат моево Скопје да го наречат шугав град. Дали тоа го имаат за право??  Секако дека не. Да имаа право ќе се собереа повеќе од 20 тина плачипички, подржувачи на хомосексуализмот и лезбејството. Тешко нас пријатели мои, останаа распеаниве скопјани скопјанки да ја бранат честа на моето Скопје. Хм..А што на нив всушност им смета? Им смета тоа што нивните родители се повеќе и во неповрат одат во историјата, па еве на мала но многу бедна врата се трудат да ги вратат назат. И кој нив всушност веќе и ги есапи? Што направија за Скопје и Македонија нивните а-национални, и згорезни од македонскиот поим родители???

Таман подзаборавив на една затуцана калаштура, на една злобна новинарка со секси наочарчиња на една не баш секси фаца, една редовна гомнојадка во еден наш дневен весник, каде со своите колумни продолжува да ја опишува сопствената беда, туркајќи го целото нејзино опкружување во нејзините лични и загубени битки.  Па во својата најнова лакрдија, и дневна порција на отров кон нас останатите, оваа сексуално запоставена торба го рекламира нивниот најнов изум, наречен  ГРАДОТ ШУГАВ.
Па во својот текст ни кажува дека песната била на некој си ,,Поган Паган”(запазете го само имево на неверников),препевот бил на Срѓан Јанаќиевиќ, а во песната се зборело за грозниот град Скопје, во кој живеат шугави луѓе кои треба да бидат спасени од една багра на хомоси и лезбејки. Тешко нас кои ќе бидеме спасувани од погани пагани!!!
И баш некако одкако градов почнува да добива на лик. Конечно почна да се разубавува и да му се враќа македонскиот префикс, нешто што му беше во минатото одземено, и наликуваше само на една мрачна комунистичка метропола без ниту едно национално обележје, еве го овие одродениве со нов проект на нивната отровна продукција, го пеат својот најнов хит ГРАДОТ ШУГАВ унишувајќи една песна, многу омилена на помалите генерации, една песна која стана химна на златните славејчиња и на многуте генерации скопјанчиња.
Но тоа се истите оние гнаси кои пробаа да го зацрнат успехот на кошаркарите, на ракометарите, истите оние кои од болната суета не можеа да се израдуваат на настан на кој се радуваше цела нација. Милиони луѓе ги беа фрлија  во кошот на лудаците затоа што се пеело за Гоцевата раса ,нешто на што они очигледно добиваат нагон да повратат. За нив е неоправдано Македонецот да размислува победнички, да му стане навика да тажи за медалите и за пиедесталот, наместо како порано кога се задоволуваше со обични учества на некое европско или светско првенство.За нив е проблем што кај македонецот се раѓа победничкиот менталитет во секоја битка. Како инаку овие, и нивните следбеници би го манипулирале народот ако тој не е со победнички менталитет, и на страната на мнозинството кое љуби да победува, да се радува, да воздигнува? До кога овие мрачни фаци, ќе ни тураат пелин во грлата и ќе ни ги загорчуваат најслатките мигови на чиста љубов кон сопствената земја?
И ќе пишува запоставената  во своте текстови, за некои си 3 години немир, 3 години силување на Скопје, 3 години јавни линчови, 3 години  од некој си тамо бунт против проектот Скопје 2014.
Да бидеме на чисто. Оваа фригидна кокошка не љуби никого! На неа за никого не и жалж и се што таа умее е   да ги покажува своите фрустрации и комплекси на ниска вредност. Што да и праиме ние сега??Нејзе не и се допаѓа градот, државата, таа е изнервирана од успегот на кошаркарите, ракометарите???Што да и праиме????
Да бидеме на чисто.Мене а и на 90 % од луѓето им се допаѓа овој проект. Да не беше така, на протестов против овој проект ќе видев поголема група од оваа МАЛА ГРУПА ПЕДЕРА кои со свирчиња во устите и некој си тамо забеган диригент ми изведуваат нов тип на анархистички танц. И не им го забранува никој тоа,правото да протестираат,  но мене да ме наречат шугав жител, на шугав град, само затоа што нивните татковци не успеале да го направат поубав им е НАЈСТРОГО ЗАБРАНЕТО.

 Јас не се срамам од мојот град, не патам од комплекси и фрустрации како овие распеаниве кои се гнасат од фактот што се Македонци. Па еве се претвораат во некоја си нова (Ме боли кур за се) нација, која освен плукањето, ширењето омраза , зло,апатија и малодушност  не е преодредена за ништо друго. Како ли тие ќе го оправдаат фактот што нивните родители, транзициски олигарси го оставија градот на тоа бедно ниво та во него да нема дигнато една цигла која ќе го манифестира националниот идентитет на Македонецот?
Скопје станува модерен град, во него луѓето живеат многу  поубаво и поорганизирано од некое си нивно мрачно време за кое пеат овие распеаниве. Скопје доби европски стадион, европски јавен превоз, нови широки булевари, нови паркови за рекреација, жичари, ски стази, европски кеј покрај Вардар, нови музеи, театри, центри за Опера и Балет. Скопје  како главен град на Македонија стана дом на Гоце ,на Даме, на Самоил и Александар, Скопје стана препознатлив македонски центар.Скопје го доби назат својот спортски  бренд, и својата најголема љубов ФК Вардар. Не видов други противници на давањето македонски идентитет на градот освен на нашите традиционални непријатели и негатори, кои не сакат да чујат за Македонија, иако живеат во неа и ги јадат придобивките. Е така, единствени непријатели се тие, и овие распеаниве, иако нивните песни никој и веќе да  не ги слуша.
Среќа наша, на општо задоволство што сепак нашиот град не зависи од вољата на овие амеби, ами на огромното мнозинство на луѓе кои го трезвено и без предрасуди го гледаат она во што се претвора Скопје. Тој се разубавува, добива нова душа, а скопскиот дух ќе жагори се погласно. Скопје ќе биде на неговите граѓани. Тоа зависи само, и само од нас ,скопјаните!Клетвите и злобните стрели на одредени одродени немаат друг исход освен да изветреат во етерот како едно грозно ехо од глас  од едно грозно време во кое владееја шефовите на транзицијата.

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

22 Responses to Градот шугав и распеаните скопјани

 1. Blagojce напиша:

  Samo prodolzi taka,pozz..

 2. Mitre напиша:

  ејј, да те питам… на кој стадион игра ФК Вардар?

 3. Цветан напиша:

  БРАВО !!! убаво срочен текст,со јасни контури на гнасите олицетворени во пејачи.

 4. Сафра напиша:

  значи бараме сега НЗС. распеаниве кажаа што мисле но кога ќе ги тргнеме нивните зли и ситни души на страна ни останува дека песната ја отпеаа се со цел да го промовираат филмот Скопје Ремикс на Срѓан Јанаќиевиќ кој ја обработува истата тема за шугавиот град и обезличувањето на метрополата со проектот 2014. за филмот беа доделени средства од Башевски (се разбира под инструкции на Бети или обратно) и е поддржан од Филмски фонд. е сега кода веќе стигнавме до тука, да ви кажам дека Филмски фонд е под капата на Министерство за култура исто како и самиот проект” 2014″. тоа ти иди како човек сам да пликни вертикален истрел и балгамот да му падни на сопствената глава, а сето тоа да се одвива пред очите на јавноста. нешто слично како “расизмусот” САМ СЕБЕ ГО УБИЈАЛ.
  кој дава зелено светло за вакви иритирачки проекти кои се промовираат со уште поиритирачки песнички кои чачкаат во нервите не само на секој скопјанец, туку и на секој Македонец? кој го дава аминот за вакво нешто да се реализира или некој кој е на функција да одлучува а всушност и самиот тој/таа незнај кај тера?

 5. Сафра напиша:

  велат кој пее зло не мисли, ама ова ги руши сите теории на самата поговорка. и Цацко беше доста темпераментен кога пееше, ама сум сигурен дека не сакал на своите сограѓани во 5 наутро пак да им паѓаат тавани на глава…

 6. Messi напиша:

  Tipce od kade tolku zloba i mrazenje na se so ne e VMRO . Ti si za u bolnica . Stilot ti e za u horor Strip na Kurir . Kazi mi koj go izgradi Skopje posle Zemjotresot ??? Alooo koj dal ova da se pusta po net ova e sramota !

 7. komitamkd напиша:

  Меси, фала на убавите зборови. Сепак тоа е твој стил. Да етикетираш одма некого според став. Јас нити сум член на партија, нити нечиј портпарол. Јас само реагирам на едно зло, на едно лудило , на едно поганење и шугосување на мојот град. Овој текст не е за тие што се против ВМРО, туку е за сите кои им е доста од силувањето на лагата. Јас го сакам овој град и подеднакво ги ценам тие што го граделе после 1963 та, и овие што го градат денес.Биди еден од ретките што ме искритикувале…јас немам проблем со тоа….позз и фала на упатот за во лудница 🙂

 8. wordpressane напиша:

  И Балот на вампирите избледнува пред “раскошот“на тутурУткиве!!! …. Ма какво избледнување, како Лебедово езеро е!!! Генијално напишано, секоја чест komitamkd 🙂 Текстот го отсликува она што го чувствува мнозинството Македонци, кои нејбезобразно и безобзирно се силуваат од ваквите ….!!! И мислам дека е крајно време некој да им застане на патот…! Најмногу, за срамот што го чувствуваме, поради светлото во кое не прикажуваат!

 9. wordpressane напиша:

  И Балот на вампирите избледнува пред “раскошот“ на тутурУткиве!!! …. Ма какво избледнување, како Лебедово езеро е!!!
  Генијално напишано, секоја чест komitamkd 🙂 Текстот го отсликува она што го чувствува мнозинството Македонци, кои нејбезобразно и безобзирно се силуваат од ваквите ….!!! И мислам дека е крајно време некој да им застане на патот…! Најмногу, за срамот што го чувствуваме, поради светлото во кое не прикажуваат!

 10. Hrisanti напиша:

  Ve razbiram deka ve frustrira nivniot “aranzman” na pesnite, ama ste se simnale na istoto nivo narekuvajki gi frigidni, homosi i lezbejki….I dosta bre luge zboruvate od imeto na site Makedonci ili 90% od niv.

  • A2300 напиша:

   Да, зборувам во името на оној народ, што со години им дава поддршка на оние што мислат и работат за доброто и иднината на Македонија! Во името и на сите оние што се освестија и ги “прочитаа“ вечните камелеони, крадци на правата и привилегиите на се` што е прогресивно во Македонија! Зборувам ПРОТИВ оние кои наместо да изградат Институционална држава, решија да ја ограбат и обезличат! Зборувам и во името на оние кои и во Југославија се бореа за подобра иднина на Македонија, ја градеа оваа држава…, во име на оние 200 000 ограбени и избркани работници…, во име на оние што и денес како и тогаш се борат да створат иднина за новите млади генерации! Во име на оние, што на времето го доживуваа ваквото лицемерие од “татковците“ на овие самобендисани пилиштари, кои секогаш се “китеа со нашите перја“!

   • Hrisanti напиша:

    Ma znam deka ostanatite tekstovi ne se tolku “vulgarni” i ok znam deka sevo ova frustrira…..no jas voopsto ne bi se macela da se simnuvam na toa nivo nitu pak da im svrtuvam takvo vnimanie. Ignoriranje do zaboravanje. A da bideme iskreni sekoj period od “razvojot” na ovaa drzava si ima crni damki. Nitu denes ne e nisto posvetlo.

   • wordpressane напиша:

    ***Простете, моја *техничка грешка! Сум се логирала погрешно (ненамерно) зад A2300, наместо со моето wordpress лого …..Пред тоа напишав коментар со моето wordpress лого: wordpressane! Колку да нема недоразбирање:)

 11. Острово напиша:

  се е вистина , само едно заборави брат, да ги споменеш провинцијалците што 20 години и тие го силуваат нашиов град

 12. komitamkd напиша:

  Hrisanti…ova e sloboden nacin na izrazuvanje, i sto da pravam jas koga istite ovie tipcinja se pojavuvaat na nekoi marsevi za tolerancija..so boite na Vinozitoto???Sto sakaat tie da pokazat, deka site sme nie nenormalni a tie se ok???Ma mislam bate i deka blagi formi imam upotrebeno kon niv…ako dobro zabelezuvas ostanatite moi tekstovi i ne se so takov,,vulgaren”recnik….

 13. SAni напиша:

  Izvini dali mislish deka ti so ovoj tekst napravi neshto podobro od niv ? Osven odvratni zborovi ne prochitav nishto drugo shto bi te izdvoilo kako pointelegentna osoba od site ti 20 raspeani skopjani koj iskreno lichno ne gi poznavam i strogo gi osuduvam za opisot na ovoj grad kako Shugav… ama ti Dechko ne mislish deka malce povekje pretera ?!!?! Imaj ubav den i se nadevam nikogahs nema pak da imahs inspiracija da napishesh volku SHUGAV tekst .

  • komitamkd напиша:

   Да Сани….претерав и тоа со причина……како среќа да ја немав оваа инспирација потикната од некои шутраци залутани во прсоторот и времето.Со свои очи ги видов како пеат за градот Шугав пред очите на деца, на нови генерации кои допрва почнуваат да го осознаваат тој град??Кој им дал право бе на тие амеби да ми плукаат во дворот??? …Имај убав ден и јас искремо се надевам дека нема да напишам ваков шугав текст :))

 14. стојан напиша:

  ’63 Скопје ~60,000 жители.
  2012 Скопје ~70,000 „скопјани“, и 1,000,000 провинцијалци кои го силуваат градот со кич од недоизживеани фрустации и болна љубомора кон некои одамна мртви времиња.

 15. SkEMojGrad напиша:

  Bi se slozil so Messi ..so ovie edni pa isti komentari ili izjavi u stilu “komunjarsko” ,”komunjari” itn pa covekot ubavo vo kaza koj go izgradi Skopje posle zemjotresot pa ako SFRJ ne ni cinese ova mnogu ni chini gledam ziveeme kako grofovi site nemozeme da skrpime mesec so mesec ama ni dreme ne e komunizam demokratija bila..epa ovaa demokratija i ova razmisluvanje ni ja donese drogata ni go donese kriminalot druze i site losituluci od zapadaot i US i nivnata kultura..zatoa okanete se veke ednaska so tie selski izjavi komunjari komunjarsko uste jademe od fabrikite sto tie gi izgradia uste se lechime po bolnici sto tie gi izgradia i misalm deka nemame pravo da go obvinuvame rezimot na SFRJ ako ovaa nasa malecka drzavicka imala ubavi migovi toa bilo togas sve ostanato e zrakoprc sto bi rekli hrvati.

  • komitamkd напиша:

   Тие фабрики не ги изградија тие, туку вредните раце на народот…а сите знаеме кој ги ограби. Погледни ги Пржино..Козле….Водно…ете ти го филмот на транзицијата…а негативот на тој филм го имаш доле во градот….во смогот…..Тие што ти ми ги спомнуваш не фатиле ни една цигла со своите раце…..

 16. velichkoff напиша:

  Брат, текстот ти е топ… Фактот дека една група поддржници на разни таму невладини организации, кои имаат само добро разработени шеми за перење пари, се јавува против твојот текст треба да те радува… Сепак луѓето кои знаат да го ценат нематеријалното речиси секогаш се во конфликт со тие за кои еднистениот мотив се парите и материјалните добра. Само напред!!!

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s