Кумровачка школа against ,,Рамковна” Македонија

Застанав синоќа пред пекара да купам нешто за клопање. Ах, морам вакви жаргони да користам пошо сега треба чоек да биде In со вакви муабети одкако се побратимивме со Београд јеботе и одкако пола нација почна да дрка и да трие клиторис на тоа збратимување :). И  така чекајќи клопа морав редот да го одстапам на еден господин у бело одело, со тенка бела кошуља и кремаста подрабена панталона. Имаше можеби 156 години, а на лицето ни една бора. Тен на кожа како дете растрчано по беровските села. Не као мене, жут лимон, со градски аристократски тен,полупомодрен со подочњак до пола образ  и мирис на чад и дериват на облеката. Мирисав на Ново Лисиче а стариов господин и се обрати на продавачката на распрден српски јазик.
-Јао молим вас за мене бурек и један литар јогурт из Битољ-гребеше со комуњарскиот глас гордо као да треба сите моментално да го разберат што он зборуе, а во меѓувреме  се караше со помладите околу него бидејќи не го пуштиле   преку ред.  Го загледав малце зачудено вампиров, пак ја погледнав неговата гардероба и оној мазен тен на неговот лице. Прч!
Овој има да тера уште 256 години со вакво темпо на живот.  Им киднал на турците за османлиското , дезертер бил кај востаниците, па се засолнил во едно удобно време за него кога Тито, а не   Господ,  шеташе на земјата. Триесет  години оваа стара вукојебина троши воена пензија од 35 000 денари, а еден македонски збор не сака да изговори иако  е навлезен во вториот век на  живот. На рамковниве веќе нема да им замерувам. Тие иако лошо, сепак се трудат и да изговорат некој македонски збор нели?
А заслужил тртљакот пензија за ширење братство и единство, со  давање лица на списоците на УДБА,  за светците и фреските кои му ги забранил на безнадежниот, за гнетење млада пилетина кога бил воен иследник у некоја наша касарна.
И морам да го пофалам цитатот на Никола Којо од Убавите села, убаво горат.  50 години растураа братство и единство, 50 години гнетеа најубава храна и најубави жени за на крај у крв до коленици да го растурат нивното вештачко кралство . Цели цивилизации збришаа пред катаклизмата на комунизмот.
А не сум изненаден, имам на овој сличен примерок у зграда, воен пензионер, со пензија на две просечни македонски плати заедно кој   не дава пари за лифт и за осветлување јер он живи на приземје молим вас . Методите им биле какви што им биле.  Со пенкало и шеп-шеп на уво се ебеа животите на оние кои го преферираа крстот наместо петократа. Лустратори побрзајте, овие шпиониве изедоа пола буџет на државата.
И да му пишеме крст на овој што крст никогаш и не видел во животот. Тоа нека им биде мојата клетва до тие удбашки главатари. Со крст на гробот да ги испратат, можеби таму ќе најдат свое исцеление зошто господ е голем и праведен кон сите.

Еден друг мангуп ,академски граѓанин, професор у наше средно Хемиско, со боксови и влечење по басамаци му се натурил на 15 годишник оти копиљов и зденал шамар на некоја ученичка од Арачиново. И нормално, кога и професоров потекнува од Арачиновските и Липковските села, педагошката мерка за ваков престап му се тупаниците кон македончево. Тоа што станува збор за дете, и за детска расправија која завршила со шамар не е важно. Ова  рамковно говедо , ова копито неотесано нашол начин како да се излечи од својата рамковна фрустрација. Па ајде со боксови и шлаканици по детево. Ах да беше ли само обратно, македонец професор да удреше албанче и да го турка по скали… Имаше триста невладини организации да се јават. А први оние на македонцине.
Оние Гемови, Сетови,оние со виножита и Хипи -застави. Дежурните душегрижници ќе побараа притвор за професорот, негов моментален одказ, негова кастрација, поливање со бензин и спалување  на плоштад кај градбите од Скопје 2014 како симбол на едно фашистичко владеење нели??Не ме чуди истиве парадери да побараа и оставка од министерот за образование и за полиција. Сето тоа со свирки во устата и двојазични маици со  пароли со кои ќе побараа прекин на геноцидот над децата албанци.Одма ќе му се јавеа на Пол Волерс на цимолење  а по Скопје ќе се извикуваше УЧК…УЧК…и ќе се побараше таканаречената Етничка Албанија.
Но килава курва килави копилиња раѓа нели? Па една невидена утка во нашата историја, еден килав рамковен договор не може да извади на сцената ништо повеќе од  неписмени функионери,професори насилници, генерали во армија со карти на голема Албанија  и други слични извитоперени работи.
Но што може да се направи со овие два забегани ликови?  Оној првион, комуњарон, удбашот си го иживеа неговото. Мајка мамина има плакано на блиски и далечни. Дали сега ќе прифатиме нова општетсвена ретардација која ќе ја исправиме многу скапо после 100 години можеби? Со еден тон жртви?? Дали професорон од Хемиско, она говедо пресоблечено од униформа и слични копита на него ќе дозволиме да ни тепаат наши деца, да не есапат директори, министри и и се што е закон во оваа земја????  За менување не е касно.Сеуште не е отидено предалеку. Ќе ја удриме ли ножицата и да почнеме една вистинска европска страница??? Оваа планинскава дефинитивно не функионира!!!!http://www.youtube.com/watch?v=BwF8FaRkdvw&feature=related(поздрав до сите)

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

One Response to Кумровачка школа against ,,Рамковна” Македонија

  1. velichkoff напиша:

    Бравооооооооооооооооооо!!!!

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s