Валканиот Хари и Харис од Хиподром

Ова не е приказна за  ладнокрвниот пиштолџија Клинт Иствуд, попознат како валканиот Хари, кој со својот Магнум 44 во исто време вршеше три функции. Јавен Обвинител, истражен судија и извршител на пресуда. Да, тој имаше милион причини да ги остави да живеат неговите гангстери, но во моментот на блиска средба со нив  не се сеќаваше на ни една.

А Македонија земја на демократијата. Во неа  полицаец да не може лична карта да побара од граѓанин а секој втор да не  почне да се курчи мафтајќи со мобилниот телефон и изрекувајќи го познатите фрази:-Знаеш ли кој сум јас??? Па немој да свртам еден број… и слични гомнарии.

 Па така човековите права кој некој ни ги преслика во државата од розеви скандинавски општества каде криминалците крадат гаќи од жица и уринираат на цвеќињата во паркот се претворија во човекови права единствено  за криминалците од Македонија кои крадат, вршат разбојништва, насилства, силувања, педофилија, дилање дрога и слично. Во Македонија на криминалец и да не смееш да му повишиш тон, или недај боже да се сопне при апсење. Има триста невладини организации да ги наострат гилотините и глави да сечат, да бараат оставки и истраги за фашистичко постапување. По ТВ куќиве ќе слушаме како некој сериски лопов со мала модринка под окото е предаден на истражниот судија. Никој  притоа нема да спомне дека тој младич опнал у низа 50 куќи  и на многу семејства им го зацрнил животот за наредните 10-20 години. Тоа не е важно. Важна е модринката под неговот око и ,,недомократското”апсење.

 Некој си заебан Финец, од земја каде полицајците не носат ни пиштоли  ги трасираше тие нивни станадарди во земја  каде секојдневно се грабаат Банки, Пошти, секојдневно рокаат бомби, комшиски недоразбирања се разрешуваат со пушкарање, а некој си Харис од Хиподром од кур кејф си пука со Калашњиков на се што ќе му застане на патот. Ах да беше Харис во Соједињените Амирички Држави  и да го пресретнеше америчка патрола имаше да добие педесет пресотрелни рани,  а калашот ќе му го начукаа у гс. Дебата за полициското делување немаше ни да има.

Кај нас секој се дрзнува да нападне представник на законот. За тоа никој нема воопшто да се натегне да отвори дебата. Не е  тоа битно. Голем кур, нападнале полицаец нели? Тоа за медиумиве и за невладиниот сектор уопште не е интересно ни помпезно. Но да се праат драми, и трагични сапуници во неколку продолженија од човечки трагедии, да се одложуваат најновите броеви на новини за нова доза крв и скршени судбини се мега талентирани. Па направија триста стории за трагично погинатото момче Мартин Нешковски, па триста пати поставија ретардирани прашања шо барал полицаецот од Гостивар со пиштол во себе надвор од работно време и слично. Дека знаат ,знаат, дека сакаат да се праат на удрени, сакаат, но нив им е сосема кристално јасно дека полицаец е на должност 24 часа, и кога не е работно ангажиран тој е должен да интервенира при секакво  нарушување. Кратко и јасно!! За оние имбецили кои лицемерно се изнатрошија на патетични зборови, тртљаа за некакво си полициско насилство и слично. А да бидеме на чисто. Не дека толку многу се потресоа и за Мартин и за двајцата убиени гостиварци.

Недај боже, и не сакам да знам, како би постапил јас, во ситуаација да бидам со моето дете, и да ме нападнат две битанги и да ме тепаат пред очите на најмилото. Некој да ми го трауматизира детето и да посегне по мојот живот и здравје пред неговите очи. Сосема сум убеден дека би постапил исто како што постапи и полицаецот во Гостивар.Но нека  чува господ подалекун од такви искушенија!
Дека ќе има вагања и мерења ќе има, дека секој ќе сака да ја измери тежината на тупаницата на Спасов и кратките секунди за размислување на  полицаецот во Гостивар  ќе има. Но дека сите се претворија во судии пред и да започне судскиот процес се претворија. И сега прашувам јавно. Каде беше нивната  етика, односот на  медиумите и невладините организации?? Каде беа  почитувањата на човековите права во овие случаи? Дали тука се однесувавте така европски и фински или бевте класичен башибозук во жигосувањето на жртвите???Сите колективно од старт извршија притисок  врз судот да мора сторителите на овие дела да бидат најстрого казнети. Трчавте ко хиени, се менувавте на смени да земете изјави од родителите на убиеното момче Нешковски и тоа да го сервирате како торта на вашата шведска маса,  без ниту грам осет и почит  кон тагата на семејството.

За убиството во Гостивар прво нешто што медиумите  објавија е дека полицаец  македонец убил двајца албанци. Во оваа наша држава тоа е доволно да се разгорат страстите. Факт е дека такви убиства во државата и секаде  се случуваат многу  често, луѓе се убиваат за секакви работи, меѓутоа овој настан нив им беше нтересен  што полицаец македонец убил двајца албанци. И дали воопшто тука постапија европски??? Дали тука ги заштитија правата на луѓето??? Не!!! На жртвите им зададоа дополнителна болка и нервоза, а осомничените  ги жигосаа јавно со име и презиме.
Господа, убиства за банални расправии се случуваат и се случувале секогаш, Додавањето на етнички префикс од старт на овој настан уште еднаш ја покажа вашата лицемерност кон сите. Кога работите излегоа од контрола, кога успеавте да ги разнишате  емоциите на луѓето, во само ваш преопознатлив стил побаравте смирување на состојбите. И тука се поставува главното прашање?
Сака ли ова општество, и сите негови слоеви, во оваа земја да владее правото и законот, или сака да владее законот на јавниот линч, на јавниот жиг??? Ако е така, тогаш ајде да  најдеме еден Валкан Хари кој на криминалците ќе им пресудува на лице место, а на оние ретардирани новинари и невладини дрпачи на пари (има и исклучоци) ќе им плука во лице кога ќе почнат да ги вадат сабјите за сечење глави. Сакаме ли да дозволиме оваа држава, ова општество да им враќа на криминалците со нужното зло кое го предвидела државата во казнениот закон како оправдна одмазда на државата  кон прекршителите , или ќе го прифатиме овој танц на јавен линч???
Али добро. Со финските и скандинавските методи во балканска земја која е крстопат на сите криминалци од регионов само ќе клонираме и ќе вадиме на сцената типчиња ко Харис Митралзеџијата, и на нему слични. Жртвите ќе останат жртви и нивниот број ќе се зголемува, а санкционирањето на овие бараби ќе зависи од добрата воља на самите нив. Невладиниве и дел од нивните медиумски партнерчиња и понатаму ќе ни продаваат ветар и магла ,а ние додека стоиме на семафор ќе подгледнуваме лево и десно случајно на нас да не е вперена некоја цевка од Калашњиков……….

 

 

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s