Крстот на Водно се гасне…..се раѓаат други приоритети

 

Слушнав вчера на некој од нашиве медиуми, ги ослободиле оние две битанги од Тетово, кои се самонарекле Балисти, баш на еден ден пред дербито помеѓу Шкендија и Вардар.А зашто да не ги ослободат? Нападнале дечките полицаец со нож додека овие тепале некој недолжен граѓаннин македонец.Полицајците им сметале и ги попречувале во вршење на службена должност. Кршење македонски глави. Па со која лудост се дрзнале да ги апсат и да ги нарушуваат меѓуетничките односи во Тетово и Македонија. А можеби се ослободени затоа што на мечот со Вардар, младичиве ќе пуштат гулаби на мирот…Хм..Не верувам.Тогаш нека ги пуштат од затвор и оние младичи кои што кршеа глави во 58 ца. Ако се овие две битанги од Тетово невини, тогаш невини се и момците од Кисела Вода. Барем така би требало да биде нели?
Седев синоќа во еден парк во Козле, така времето убаво ме измами да се напијам едно пивце на чист воздух и да го дишам воздухот кој се стркала од Водно. Вистинска реткост во моево Скопје да ме затруе чист воздух.За нас скопските деца кои сме навикнати на смог и чад тоа дури може да биде и штетно по здравјето.Е арно седејќи така и булејќи накај Водно го здогледав Крстот на врвот на планината кој на се ми заличи само не на крст.Сијаличките угаснати,една по една,едниот крак свети, другиот крак во мрачни контури.Која мутација на симболот на Христијанството. Грев да го фати човек. Но нејсе. Не е Крстот битен, не е битна автентичноста на овој симбол над симболите.Тој може и да си зјае онака издеформисано во некоја нова форма. Па ви се молам.Тоа не е така приоритенто нели?

Еве како настан од тектонски пореметувачки размери и од суштинска важност за Македонија го имаме денот на албанското знаме, славењето на некој си таму министер за одбрана во Албанија. А добро.Ја сум нетолерантен, јас можеби и ќе бидам прогласен за националист после овој текст но искрено се надевам дека лојалноста на баткиве кои добиваат настани за славење во Македонија нема да се промени.А секако, овие придобивки ги добија како благодарност за се што направија за Република Македонија.А ја покажаа својата љубов кон Македонија.
Како на филмска лента се изнаредија типови и типки кои ни ја објаснија нужноста албанците да живет во една голема и обединета држава.Поставија и главни градови, поставија и председатели и извршни тела. Во држава членка на НАТО.Нашите комшии од запад ни ја честитаа Република Илирида, со Невзат Халили како председател,Мендух и Хашим ни ја честитаа голема Албанија, а потоа се дрзна и она девојчено лево ориентирано да застане во колосек на своите повозрасни колеги. Како шлаг на тортата имавме палења на македонски знамиња, напади на амбасадата во Косово и тепање недолжни граѓани. А некое извинување и некоја осуда, па макар лицемерна да чуевме?Не….тоа никако. И во оваа ситуација ние од нив слушаме како се тие угнетени, како македонците биле националисти и шовинисти и како овие кутриве се ослободиле од матрицата на Милошевиќ ама еве денес морале пак да го јадат истиот стап. Лудост и хистерија без граници. На балканот имаше двајца големи националиости. Милошевиќ и Туѓман.Со нивното заминување Хрватска и Србија фатија нов правец во својот развој.Но дали се свесни албанците дека на својата политичка сцена имаат стотина профили на Милошевиќ кои освен за национализам овие 20 години во политиката немаат извадено друг памфлет. И постојано кога Македонија се наоѓа на крстосница од типот ќе не биде или не, како на пример самитов во Чикаго, повторно на сцена излегуваат мрачните типови кои ни се закануваат со исчезнување од земјината карта, со уништување на државата, нејзино негирање и понижување, а во исто време црпејќи ги сите придобивки и бенифиции од неа. Повеќе се грижат за состојбите на Косово одколку за ситуацијата во Македонија.
Но она што е најчудно, целиот овој ирединтизам, со повици за насилно менување на граници и уставен поредок на оваа земја веќе кај нас се прифаќа како сосема нешто нормално, а не е.

Дали се свесни кројачите на држави во држава дека без реки крв не може ни да се помисли на такво прекројување, а прашање е и колку ќе успеат во тоа и доколу дојде до тоа???Дали се тие свесни дека во залог ќе ги стават животите на стотици илјади луѓе само поради недостаток на политичка визија во нивните глави.
Господа ај одјебете. Изберете нов жанр затоа што овој станува веќе траги комичен. Излезете од оковот на националзимот и погледнете во која држава живеете. За војната во 2001 успеавте на светот да му продадете лага дека сте угнетени и обесправени. Што ли ќе продавате сега???Ако вашиот сон е уништување на Македонија имајте во предвид дека во тој случај сите ќе одиме по ѓаволите.Вашите придобвки во оваа земја кои се огромни неповратно ќе ги загубите А дали Македонија ќе опстои и ќе продолжи да постои???Хмм…верувајте…тоа не зависи воопшто од 20% население. Да не дојде само денот да почнат да се прашуваат оние другите……

 

 

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Крстот на Водно се гасне…..се раѓаат други приоритети

  1. Цветан напиша:

    Браво за текстот!!

  2. Билјана напиша:

    Кројачите на држави се многу свесни, македонскиве политичари уште не се. Македонија е “ситна боранија“, небитна, така ни велат сите, а сепак, Косово стана “држава“ за да може да се контролира и уценува Македонија. Ама на тоа ќе остане..се надевам, оти кројачите после нема да имаат со што да ги влечат конците на Албанците. Не ми е јасно како може цел албански народ да си дозволи да биде користен како плашило.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s