Курвање и дрогирање според закон

Секојдневно по црниве хроники гледаме заведени  настани кои ни го одвлекуваат вниманието  а не е  потребно  воопшто ни да  влегуваат во црната статистика.Вести од рубриката пичкин дим ,каде жртви се локални курвештии, напалени клиенти и душевно потиштени џанкери.
Уапсени се некои проститутки за време на давање сексуална услуга, клиентот е изваден на тапет пред своите најблиски дека гузи по темните сокаци и го крчми домашниот буџет, или пак ќе слушаме за запленета марихуана додека карваните со хероин, кокаин и потешки отрови ја јадат коската на младиот човек. Ако гледаме статистички дали корисниците на лесни дроги,курвите или клиентите се сторители на кривични  дела ќе се увериме и  дека не се.

 Сеуште немам сретнато скршени глави  во ноќните барови, на групните собири  и слично каде младите дуваат марихуана, ами и тоа како се кршеле при дејство на брлива шекераста ракија каде човекот мутира во неколку степени уназадено суштество од она што е. Се уште немам сретнато конзуматор на курави да наруши јавен ред и мир или да потегне недај боже по некое кривично дело.

 Дека проституткиве прават кривични дела не верувам, иначе не  би го продавале своето тело на ојлевци и  дојлевци за да дојдат до некоја пара. И сеуште не знам, зашто е недозволен најстариот занает на светот каде млада и перспективна пичонка нуди сексуални услуги на млад и неперспективен, сексуално изолиран случај?

 Станува збор за хетеросексуална услуга најчесто, плаќањето на услугата можеме да го земеме и како еден вид на подарок што најчесто се прави и во многу други случаеви кога мажот е задоволен од некоја жена. И зашто би било сето ова забрането?

Речиси и  да не постои механизам да се уништи оваа појава. Проституките се апсени, па пуштани, и веднаш по излегувањето од полиција се враќаат на својата работа. Само овој пат пософистицирано, со разно разни тактички методи  прикривајќи го својот занает. Па така сега муштеријата на почетокот плаќа за некој тип на масажа, наречена тајландска, еротска или не знам каква, нешто што воопшто и не е забрането, ако е веќе во доменот на масажи. Но кој може да и забрани на масажерката при својата масажа да му го испуши стапот на клинетот или пак да го јавне давајќи му нешто плус од она што е платено. Типот платил за масажа, а добил во меѓувреме и секс. И дали овде постои проституција? Ако влегуваме и излегуваме по правните лавиринти можеби и ќе најдеме допирна точка со тоа меѓутоа потребата од акција да се сузбие сега овој тип на услуги станува минорна,  безначајна и непотребна. Докажувањето на овој тип на прикриена проституција е речиси и невозможен затоа што и не постои закон каде е забрането развивањето на симпатии помеѓу масажерката и клиентот кој што конкретно дал пари за масажа. И сега што? Наместо да се фокусираат силите на законот во сузбивањето на оваа  појава, исклучиво  во оние случаи каде што имаме жртви на бело робје, присилба за проституција и препродавање на жртвите, опшетството мафта во празно и брка ветар и магла за некои појави кои едноставно и не може да ги сузбие.

Ајде да размислуваме малку во поинаков правец. Кога веќе почнавме на децава да им објаснуваме дека хомосексуализмот не е болест, ами право на избор, како ќе ги убедиме истите тие деца дека проституката не избрала свој начин на живот и заработка??? Правото на педерастија  и шупачка љубов е заштитена со закон, и ние тоа треба да го прифатиме. Дури не смееме и да ги погледнеме наопаку  педерчињата затоа што во тој случај би биле хомофоби, нетолерантни и противници на Европската Унија.

А што  би добила државата доколку се легализира  проституцијата?

 Замислете каков имиџ би стекнала Македонија ако курвањето влезе по нашиве туристички центри. Ако добиеме плус прилив на туристи, ако се опне данок на пенетрација, а ако сето ова се контролира со медицински тимови, со социолози, и разни едукативни екипи, обединувајќи ја тупаницата на општеството во нешто што ќе биде контролирано и многу побезбедно.И за самите проститутки и за самите клиенти.

Државата би имала финансиски профит и би го намалила процентот на невработеност. А ако зборуваме за етичкиот дел, и како таа легализација ќе делува врз моралот над другите слоеви на општеството, веднаш ќе ве вратам кај педерите и кај нивната шупачка љубов која ние мора да ја прифатиме како нормална.

И замислете како би изгледала Македонија во очите на странците. По нашиве автопатишта ќе никнат црвени хотели, жени ќе мавтаат од прозор, муштериите ќе одат да цепаат а државата ќе штанца пари од сето тоа. Суштинско развивање на малите бизниси!!!!

Кога сето тоа би влегло во комбинација со легализирање на лесните дроги, статистички ќе го намалиме и процентот на девијантни појави кои статистички тежат а воопшто не треба да тежат, криминалитетот ќе опадне а државата ќе може да се насочи кон вистинските дроги и отрови. На тој начин ќе им се исечат и канџите на дилерите кои продаваат марихуана на младиве деца, комбинирана со  хемикалии и разни  отрови. Оној што сака да конзумира лесни дроги тоа и ќе го прави сигурно. Тоа нема да биде поштетно од кознумирањето на алкохол во големи количини, нешто што на пример исто така  не е забрането. Брливите ракии кои потикнуваат на убиства,самоубиства, силувања,кршење глави и вилици, и слично се многу поштетни и поопасни за околината отколку што штетен еден  ,,Џоинт” тревка кој повикува на кулирање и смирување.

Ако погледнеме статистички колку кривични дела се направени под дејство на алкохол или под дејство на лесни дроги ќе се увериме дека бројките се фрапантни за она првото.

Не држи воопшто ни тезата дека марихуаната е пат кон потешките дроги. Во опшетството имаме искулирани уметници кои со години ја возат тревката, а сепак не се заведени наркомани, нити па зависници на тешки дроги. Оној што сака да се дрогира секако дека и тоа ќе го прави. Во земја како Македонија која е транзитен центар на сите видови дроги, речиси е невозможно нејзино сузбивање.

Иначе, како би ги сузбиле проституткиве по разно разните иснтитуции и фирми  кои наместо пари за своите сексуални услуги добиваат унапредувања, лускузни патувања, победа на некои тендери и слично. Кој ќе ги уапси тие курвештии кои  исклучиво од бес и лакомштина го нудат своето тело за финансиски и друг тип на придобивки???Ќе го искорениме ли ова ???Сигурно дека не.

Ајде да размилиме околу ова…..Ај да не бидеме будали наивни и да ја закопуваме главата во песок. Да се воздигнеме еден степен погоре за општото добро на сите, заради наша сигурност и заради контролирање на некое мало зло.Нешто што ќе ни го покаже патот кон суштинските проблеми. А проститутките и џанаците сигурно тоа не се.

Advertisements

About komitamkd

Десничар,Реалист,
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

3 Responses to Курвање и дрогирање според закон

 1. MARIJA напиша:

  Konačno da neko ,makar i na ovaj način,progovori o ovoj temi!!! Svaka čast za tekst,slažem se u potpunosti!!! Od legalizacije prostitucije bi obe strane bilo na dobitku,i država i žene koje se time bave,država bi punila budzet a one bi imale medicinsku i svaku drugu zaštitu i naravno,posao kao svaki drugi,ni to ne može svako da radi a one koje su to odabrale kao svoje zanimanje neka bar budu zaštićene maksimalno. Pozdrav iz Niša! 🙂

 2. Ana напиша:

  Ova mozes da go iskoristis kako materijal za doktorska desertacija na tema “Asocijalnite pojavi vo opstestvoto niz vremeto i cekor kon pomodarstvoto”….Ne sme mentalno dorasnati za vo EU….
  Nie vo princip dejstvuvame kako luge so poveke lica i stavovi, nesto nalik na sizofrenicari, site ovie nesta gi znaeme no nikogas ne zastanuvame da gi odbranime ili da gi eleiminirame vo celost;pa taka so ogled na toa kako “treba” da se cuvstvuvame i opustime vo nekoe drustvo na pomladi ili povozrasni lica, nie etablirame takov ili onakov stav… nikogas ne se trudime da doprineseme za nesto konecno da se resi se poradi faktot deka ne stanuva zbor za nas, za clena na naseto semejstvo, ednostavno “TOA” na nas ne ni se slucuva, “TOA” e daleku od nas, najverojatno taka i ke ostane i nie zasekogas ke bideme daleku od “SE”…..

 3. starsexwork напиша:

  Освен користењето на несоодветни термини, али сепак го почитувам и разбирам стилот на пишување на авторот 🙂 Одлично напишано, перфектно јасни паралели помеѓу ” исклучените -отпишаните ” и општеството… а цело е нели кога има се !!

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s